Titulisanje - magistar

COBAK

Domaćin
Banovan
Poruka
3.896
Znam da bi trebalo napisati "mr", odnosno, na pocetku recenice "Mr" i sve je to ok kada je u pitanju muska osoba.

Medjutim, stvarno mi je glupo da ovo napisem ispred imena zenske osobe...

Vise mi se svidja kako su to Poljaci pisali - kao "mgr"...

Sta mislite o tome?

Meni je podjednako glupo da nekome napisem ovu titulu kao i da je ne napisem... :confused:

- - - - - - - - - -

Mozete i da prebacite na pdf Jezik...

Video sam neku staru pravopisnu temu u ovom pdf, pa sam postavio ovde po automatizmu...
 
Ma, razumem to, ali je problem kada se zenskoj osobi stavi takva skracenica ispred imena, onda to ispada kao da se radi o muskoj osobi, zbog engleskog "Mr." - gospodin.

Upravo zato postoje konvencije, odnosno propisi, da bi se izbjeglo nerazumijevanje ili krivo tumačenje. Konvenciju treba da poznaje i onaj ko piše i onaj ko čita.
Inače, ne znam ko bi mogao da pomisli da se radi o gospodinu ako se ispred imena ženske osobe stavi mr. Na našem jeziku mr ne znači gospodin nego magistar. Na engleskom se magistar ionako piše sasvim drugačije, a ta titula se kod njih i ne koristi baš često.

I da, sve ovo treba da se prebaci na pdf. Jezik.
 
Upravo zato postoje konvencije, odnosno propisi, da bi se izbjeglo nerazumijevanje ili krivo tumačenje. Konvenciju treba da poznaje i onaj ko piše i onaj ko čita.
Inače, ne znam ko bi mogao da pomisli da se radi o gospodinu ako se ispred imena ženske osobe stavi mr. Na našem jeziku mr ne znači gospodin nego magistar. Na engleskom se magistar ionako piše sasvim drugačije, a ta titula se kod njih i ne koristi baš često.

I da, sve ovo treba da se prebaci na pdf. Jezik.

'Ajde?! 0.o
 
Malo me zbunila tema. Koliko me pamćenje služi skraćenica u Hrvatskoj je oduvek bila "mag", mada se sećam i "mgr". Sad vidim da i oni imaju "mr" za određene stepene naučnog zvanja. No vidim i da je "mag" opstalo.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Magistar

Kratica naziva je mag. uz naznaku struke (na primjer: mag. arh., mag. oec., mag. iur. i slično) i stavlja se iza imena i prezimena osobe.

(ovo dobro zvuči: "mag arhitekture", mada nezadovoljan korisnik može da zloupotrebi i u "magarac arhitekture" :D)
 
Ma, razumem to, ali je problem kada se zenskoj osobi stavi takva skracenica ispred imena, onda to ispada kao da se radi o muskoj osobi, zbog engleskog "Mr." - gospodin.

A kad se zenskoj osobi stavi ispred imena dr , prof, sta onda?
Ovu titulu magistar retko koji covek ima, ja vidjam to samo kod farmaceuta, ali dr i prof nije bas retka.
Ta magistratura postojala je samo ( ako se ne varam) u K+K monarhiji od koje smo mi preuzeli ceo skolski sistem.
 

Back
Top