Mudre misli, izreke i citati

2898.jpg
 
"Ne. Ništa mi ne treba i nikog ne očekujem. Kao uvek u ovakvim trenucima, oslanjam se sam na sebe i tako se održavam na površini.
Živim uporedo sa svojim bolovima.
Čekam, čekam i više nego napola mrtav, verujem da ću izdržati, da će i ovo proći, a ja ostati. Trpeti, živeti, i nadživeti — to znači pobediti samog sebe i svet oko sebe."
-Ivo Andrić
 
Prvi korak duha jest da razlikuje ono što je istinito od onog što je lažno. Ipak, od trenutka kad
misao razmišlja o sebi samoj, ono što najprije otkriva jest proturječje. Nekorisno se ovdje starati da
budemo uvjerljivi. Stoljećima već nitko nije dao jasniji i elegantniji dokaz o toj stvari od Aristotela:
„Posljedica tih mišljenja, često ismijavana, jest da ona sama sebe uništavaju. Jer, tvrdeći da je sve
istinito, potvrđujemo istinu suprotne tvrdnje i, u skladu s tim, netočnost naše vlastite teze (jer
suprotna tvrdnja ne dopušta da ona može biti istinitom). A kažemo li da je sve lažno, i ta je tvrdnja
jednako netočna. Izjavimo li pak da je jedina lažna tvrdnja ona koja je suprotna našoj, ili da je samo
naša tvrdnja istinita, vidjet ćemo ipak da smo prisiljeni prihvatiti beskonačan broj istinitih ili lažnih
mišljenja. Jer onaj tko izlaže istinitu tvrdnju, izgovara istodobno da je ona istinita, i tako slijedom u
beskraj.”


Alber Kami
 
Smrt nije tako strašna ,vidio sam tolike ljude kad umiru ,samo čvršće zaspe i ne bude se .Strašan je strah od smrti ,ali kad vidiš šta je to ,kad digneš ruke od želje da budeš bog i zadovoljiš se da budeš smrtni čovjek sve dođe na svoje mjesto ,i mirno čekaš kao i san i nije ti žao što se sutra nećeš probuditi .''
Mesa Selimovic
 
Zatim je naučio i to da čovek živahna uma mora znati šta je ljubav, da željama i ludostima ljudi izađe u susret bez nadmenosti, ali ne sme dozvoliti da one ovladaju njime, mora biti svestan da je uvek samo jedan korak od mudraca do šarlatana, od sveštenika do opsenara, od brata spremnog da pruža pomoć do gotovanskog izrabljivača, i da ljudi daleko pre pristaju da plate lupežu, ili da ih iskoristi nekakav opsenar, nego da bez naknade prime ma kako nesebično pruženu pomoć. Ljudi nisu spremni da plate poverenjem i ljubavlju, radije plaćaju novcem i sobom. Oni se uzajamno obmanjuju i očekuju da i sami budu obmanjeni.

(Herman Hese, Čovek koji je pravio kišu)
 

Back
Top