Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Molim vas za hitan odgovor, najkasnije do sutra uvece.
U subotu imam prijemni ispit, a imam malu neodumicu - kako je pravilno staviti knjizevno delo pod navodnike? Da li ovako:
"Ilijada", na primer, ili isto tako, samo kada je prvi navodnik DOLE (ne znam gde je na tastaturi)?

Prebacite tastaturu na srpski jezik...Navodnici se u srpskom pišu dole, a završavaju tako što se pišu gore, ovo je taaako engleski i tako nepravilno....Srećno na prijemnom....:D
 
Molim vas za hitan odgovor, najkasnije do sutra uvece.
U subotu imam prijemni ispit, a imam malu neodumicu - kako je pravilno staviti knjizevno delo pod navodnike? Da li ovako:
"Ilijada", na primer, ili isto tako, samo kada je prvi navodnik DOLE (ne znam gde je na tastaturi)?

shift + 2

Ja bih na prijemnom taj donji, srpski, a inače u knjigama beogradskih izdavača koristi se engleski, što je, opet, znaaači, legitimno.
 
Evo ukratko: [koliko se secam] Cica Gorio je nekada bio jako bogat covek, ali je isto tako veoma voleo svoje dve cerke. On je njima davao najvise sto je mogao. Da bi dosao do toga da od bogatog coveka zivi u sirotinjskoj sobi koja je iznajmljena. On na kraju njima daje i ono najmanje sto mu je ostalo, totalno bankrotira i u tom trenutku prestaje biti zanimljiv cerkama. One ga slabije posecuju kada su videle da nema nista i na kraju on umire. Dolazi mu samo student na sahranu [njih dve ne dolaze] i shvata kako je tuzna njegova sudbina i da su ga cerke volele samo dok je imao sta da im da [varijanta cerke sponzoruse samo ne u seksualnom smislu :D]

E sad moje pitanje:
zmigavac ili migavac
manila ili vanila [konopac], naime postoji tvrdnja da na etiketi pise manila, i zaista postoji na engleskom manilla rope ali to nije bas to,e sad da li je to dobilo ime od tog kanapa ili se zove vanila...
 

Pretpostavljam da ne radiš to namerno, ali očigledno je da daješ ljudima potpuno netačne i meni neobjašnjive odgovore. Infinitivna osnova glagola koji se završavaju na -ći i -sti dobija se tako što se od 1. lica aorista odbije nastavak -oh.
Dakle: peći - pekoh - pek-,
sesti - sedoh - sed-.
Kod glagola koji se završavaju na -ti, jednostavno se odbije -ti, dakle pisati - pisa-.
Sa prezentskom osnovom je mnogo lakše - od 1. lica množine prezenta se odbija nastavak -mo.
Znači - peći - pečemo - peče-,
pisati - pišemo - piše-,
sesti - sednemo - sedne- .
Ovako je siroto dete, ako se oslonilo na forum, mnooogo loše prošlo na kontrolnom:rtfm:
 
Pretpostavljam da ne radiš to namerno, ali očigledno je da daješ ljudima potpuno netačne i meni neobjašnjive odgovore. Infinitivna osnova glagola koji se završavaju na -ći i -sti dobija se tako što se od 1. lica aorista odbije nastavak -oh.
Dakle: peći - pekoh - pek-,
sesti - sedoh - sed-.
Kod glagola koji se završavaju na -ti, jednostavno se odbije -ti, dakle pisati - pisa-.
Sa prezentskom osnovom je mnogo lakše - od 1. lica množine prezenta se odbija nastavak -mo.
Znači - peći - pečemo - peče-,
pisati - pišemo - piše-,
sesti - sednemo - sedne- .
Ovako je siroto dete, ako se oslonilo na forum, mnooogo loše prošlo na kontrolnom:rtfm:

Draga Jelena,

Pokušaćemo da u okviru pdf-a Jezik detaljnije uđemo u materiju, neko je stavio pravila, ali problem naše gramatike je što izuzetaka ima skoro isto koliko i pravila... a svaki izuzetak - pravilo je za sebe...
Ne zameri forumašima, radimo na tome i da takve primere objansimo. Ja sam se sa svojim đacima za prijemni sad ''ubila'' da nađem put da najbolje objasnim, da baš ne dođe do gorepomenutog tvog iskaza.
 
Draga Jelena,

Pokušaćemo da u okviru pdf-a Jezik detaljnije uđemo u materiju, neko je stavio pravila, ali problem naše gramatike je što izuzetaka ima skoro isto koliko i pravila... a svaki izuzetak - pravilo je za sebe...
Ne zameri forumašima, radimo na tome i da takve primere objansimo. Ja sam se sa svojim đacima za prijemni sad ''ubila'' da nađem put da najbolje objasnim, da baš ne dođe do gorepomenutog tvog iskaza.

Ne zameram ja nikome ko pogreši, ali jako zamerim onome ko, iako nešto ne zna, nije u stanju da prećuti i tako izbegne da odmogne nekom. Radim u školi i baš zato nemam taj stav "kako je moguće da ne znaju svi ono što meni deluje tako jednostavno", ali me izvede iz takta kada se neko postavi kao ekspert u oblasti u kojoj nije najblistaviji. Složićeš se sa mnom da neko ko ne zna da da "peč-" nije inf. osnova glagola "peći", nije kompetentan da odgovara na pitanja iz gramatike...
 

Back
Top