Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Kurt2

Ističe se
Poruka
2.410
Hajde da malo pokušamo da negujemo naš jezik. Bar što se pravilnosti tiče. Pozivam ljude da ovde ukažu na jezičke nepravilnosti koje često uočavaju na forumu ili bilo gde drugde. Ja ću početi sa nekim osnovnim stvarima, a vi ako želite... nastavite:

Neću, nemoj, nemam - spojeno naravno; ispred njih se ni ili niti zamenjuju i: "On to ni ne zna" - neispravno, ispravno je: "On to i ne zna"
ne + neki glagol - odvojeno: ne želim, ne znam, ne vidim...
pridevi koji se završavaju -ski, -ški i -čki pišu se malim početnim slovom: srpski, karlovački...
obzirom da - nepravilno; pravilno je s obzirom na: "S obzirom na to da sam..."
je li - skraćeno je l', mada valjda može i jel (ispravite me ako grešim)
jel i jer: jel za pitanje: "Jel ideš u školu danas?"; jer za odgovor: "Jer sam bolestan"
jeftin: prihvatljivo i jevtin, ali se prvo više koristi.
razočaranje: bolje nego razočarenje (što ne znači da drugo nije prihvatljivo)
naizgled, ali može i na izgled
Kada ti nešto nedostaje onda ti to fali, nikako hvali
Prekosutra ili preksutra kao i nakosutra ili naksutra

I tako dalje...
 
Banshee:
moj favorit je srBski :roll:
i na ono nemoj,necu i nemam dodajem i nisam.
videla sam nekoga na forumu da pise npr uradi cu,usta cemo...itd. :lol:
ajde da mi neko resi enigmu...kako se pise- ustvari ili u stvari? ne znam zasto ali ja koristim ovo prvo kao i za jos neke slicne reci,iako ne znam koje je pravilno. :shock:

E to sam i ja htela da pitam!
Mislim da na to nisam nigde naisla, a oduvek imam tu nedoumicu kad treba negde da napisem.
 
Evo, setih se još jedne stvari. Da pođem od primera:
"Danas sam mnogo malo učio."
Rečenica je u potpunosti gramatički ispravna, ali je neprikladno da na ovakav način antonimi stoje jedan pored drugog, tako što prvi pojačava drugi. Bolje je umesto mnogo upotrebiti jako.
Ovo nisam nigde video inače, ovo sam ja zapazio, znači nije nikakvo pravilo.
 
Banshee:
e ja pisem ustvari,uglavnom,uopste zajedno...ne ide mi to nesto odvojeno.mozda moze na oba nacina? :D

uglavnom i uopšte idu zajedno (koliko ja znam), a za prvo (u stvari) piše u rečniku da ide odvojeno, kao što sam rekao, mada je meni takođe logičnije zajedno. Može da ide u glavnom samo ako je nastavak te rečnice tipa: "delu knjige" na primer.

Trebati je bezlični glagol u spoju sa još jednim, a normalno se menja ako stoji sam. Ne može se reći: Ja trebam, ti trebaš, ona bi trebala. Uvek ide u obliku trebalo: "Trebalo bi da operem kosu" (u sklopu sa glagolom prati); može se reći: "Trebao mi je njegov savet" (pošto stoji sam).
Postoje situacije gde se bezlični oblik ne može iskoristiti: "Evo imena ljudi koji su trebali da govore" - nepravilno. Sa druge strane: "koji je trebalo da govore" se takođe ne može iskoristiti jer se ne slaže sa subjektom (imena ljudi) koji je u množini. U takvim slučajevima je jedino rešenje da se glagol trebati zameni nekim drugim izrazom (imati, morati).
 
ja mislim da je pravopis sranje....i da su se nekad davno neki ljudi borili da ubace narodni jezik u knjizhevnos...naravno da se sve ovo mozhe pripisati mom eventualnom nepoznavanju pravopisa....al ako neko ima neshto napisati....da znash da me zabole dal je stavio apostrof il skratio il pogreshio il ovo il ono....chak i naginjem nepravilnostima jer nepravilnosti su prave stvari....daklen zhivelo ne pridrzhavanje pravila....zhivela nepismenos....zhivelo nerazumevanje....zhivela disleksija :P

a jesam im lepo reko a?....shta je koji moj ATAVIZAM?
 

Back
Top