Pomoc u vezi slikarske hemije

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

pera.o

Obećava
Poruka
72
S'obzirom da sam pocetnik iz oblasti slikanja,te da ima dosta nejasnoca,mislim da bi bilo suvise opsirno da postavljam pitanja iz svega sto me interesuje trenutno.Za sada samo ponesto sto se tice slikarske hemije.Interesuje me da li postoji nesto za brze susenje uljanih boja,pre nego sto se nanese drugi sloj,i kako se zove.Ja sam do sada uljane boje mesao terpentinom,tako da sam prilicno dugo cekao da se osusi da bi sve to presao fiksativom.Sada me interesuje da li uvek moram da cekam toliko dugo do narednog sloja,odnosno do mazanja fiksativom,ili mozda postoji neka bolja hemija,ili nacin za brze susenje?HVALA!!!
 
sikativ je los jer on skuplja boju nanetu na platno (kao zemlja osusena na suncu) tako da boja otpada sa platna; sem toga, posto je sikativ noviji tvorevina, neka ti za utehu bude da nijedan stari majstor to nije koristio. kao sto paradajz treba prirodno da sazri, tako i boja treba prirodno da se osusi.
 
neam nesto mnogo da dodam na ovo sto ti je moler rekao, samo i ja da se prikljucim savetu da sikative ne koristis. posto si pocetnik moras da shvatis da uljanu sliku ne mozes uraditi brzo za par dana. ako radis tehnikom "ala prima" bar mesec dana ti treba (za ozbiljnije stvari), a mozes zamisliti onda koliko treba kada se radi u slojevima. jer se preporucuje da se svaki sloj susi oko 5-7 nedelja, a obicno slika ima do sedam slojeva. prema tome, ako ne mozes da podneses tu osobinu ulja, probaj sa akrilom.
 
Fixa:
neam nesto mnogo da dodam na ovo sto ti je moler rekao, samo i ja da se prikljucim savetu da sikative ne koristis. posto si pocetnik moras da shvatis da uljanu sliku ne mozes uraditi brzo za par dana. ako radis tehnikom "ala prima" bar mesec dana ti treba (za ozbiljnije stvari), a mozes zamisliti onda koliko treba kada se radi u slojevima. jer se preporucuje da se svaki sloj susi oko 5-7 nedelja, a obicno slika ima do sedam slojeva. prema tome, ako ne mozes da podneses tu osobinu ulja, probaj sa akrilom.
HVALA VAM NA POMOCI!!!Svidja mi se tehnika slikanja sa uljem,tako da za sada ne zelim da probam neku drugu tehniku,barem jos za neko vreme.Nije nikakav problem da sacekam susenje,samo sam se interesovao da li je to inace tako,posto sam poceo da slikam sa veoma skromnim znanjem poznavanja tehnike ulje na platnu.Cim nabavim digit.foto aparat poslacu vam slike na forum,da ih iskomentarisete,to bi mi mnogo znacilo.Jos jednom hvala vam puno,i svki savet mi je dobro dosao.POZDRAV!!!
 
Goscica:
Pero samo pitaj, slikaj i uzivaj! I salji te fotke kad ih uradis! :D
Hocu naravno i hvala ti na interesovanju.Trenutno se gusim oko perspektive,ili kako se kaze pravljenje sto bolje iluzije prostorne dubine na slici,ili docaravanje trece dimenzije.Od kako sam poceo to da cituckam,iz neke knjige,sada me je strah da uhvatim cetkicu ponovo.Moram dosta da vezbam.A TO ME MRZI...pozz!!!
 
pa normalno da moras dosta da vezbas, sta si mislio da stancujes slike :DDD

to ti je kao da sviras neki instrument, prvo dosta dosta vezbas pa kad uvezbas, odsviras pred nekim....tako i sa slikom, pravis skice, crtas, slikas odredjene delove da ustanovis te ovo te ono, i onda krenes da slikas....(naravno ovo se odnosi na ozbiljnije radove)...
a mrzovolju prema perspektivi mozes da regulises tako sto ces praviti manje zanimljive kompozicije koje bi obradjivale odredjeni problem perspektive. pogresno je ako krenes da slikas na vecem formatu sa idejom da nesto ozbiljno naslikas, a pride da savladas perspektivu.
eto tako, ako imas jos pitanja u vezi hemije ili neceg drugog, pitaj uvek ce ti neko odgovoriti...
 
Fixa:
pa normalno da moras dosta da vezbas, sta si mislio da stancujes slike :DDD

to ti je kao da sviras neki instrument, prvo dosta dosta vezbas pa kad uvezbas, odsviras pred nekim....tako i sa slikom, pravis skice, crtas, slikas odredjene delove da ustanovis te ovo te ono, i onda krenes da slikas....(naravno ovo se odnosi na ozbiljnije radove)...
a mrzovolju prema perspektivi mozes da regulises tako sto ces praviti manje zanimljive kompozicije koje bi obradjivale odredjeni problem perspektive. pogresno je ako krenes da slikas na vecem formatu sa idejom da nesto ozbiljno naslikas, a pride da savladas perspektivu.
eto tako, ako imas jos pitanja u vezi hemije ili neceg drugog, pitaj uvek ce ti neko odgovoriti...
HVALA I TEBI na pomoci i na savetu.U potpunosti te razumem,a narocito mi se svidja tvoje poredjenje slikanja (vezbanja) sa muzikom,posto sam i sam muzicar i vrlo dobro znam sta znaci vezbanje.Jos sam ja vezbao bubnjeve,pa mozes da zamislis sta znaci kad jedan isti ritam,ili frazu moras da ponavljas recimo sat vremena,a vrlo cesto i duze.Nikako ne mislim da"stancujem"slike i mislim da imam dosta strpljenja sto se tice slikanja,iz prostog razloga sto me to opusta,i smiruje,a ne zivim u iluziji da cu se od toga imati neku narocitu novcanu dobit.Jednostavno mislim da trebam kao pocetnik da pobedim i savladam onaj strah od neuspeha,koji uvek ceka i vreba negde u prikrajku nase svesti,ili mozda podsvesti.
Poceo sam da vezbam perspektivu,i da crtkam kako ti kazes manje zanimljive kompozicije,i mislim da ce mi to pomoci da se oslobodim.Ako znate neku dobru literaturu za pocetnike iz te oblasti javni te mi.POZDRAV!!!
 
Nestrpljivi Pero, nije loše nekad i poslušati. Delim Fixino mišljenje da je akril za tebe u ovom trenutku. Više ćeš misliti o slikanju nego o tehnologiji. A ulje - ulje se ne koristi baš tek tako. Tehnologija je malo ozbiljnija i traži poznavanje. Nađi Turinskog ili nešto sl. i pročitaj o ulju. Neće škoditi. Sve je ovo dobronamerno...
 
НеШко:
Nestrpljivi Pero, nije loše nekad i poslušati. Delim Fixino mišljenje da je akril za tebe u ovom trenutku. Više ćeš misliti o slikanju nego o tehnologiji. A ulje - ulje se ne koristi baš tek tako. Tehnologija je malo ozbiljnija i traži poznavanje. Nađi Turinskog ili nešto sl. i pročitaj o ulju. Neće škoditi. Sve je ovo dobronamerno...
HVALA I VAMA na savetu,i daleko od toga da sam od onih koji ne trpe kritiku,i ne zele da poslusaju.Pa na kraju krajeva zato sam i na krstarici,i zato nema potrebe da mi naglasavate da je svaki vas savet dobro nameran,posto ga ja i shvatam kao dobronameran.Zato jos jednom hvala...a sto se tice Turinskog potrazicu ga sigurno.Samo bih voleo da znam tacan naslov knjige,i gde da je trazim.Pozdrav!!!
 
Goscica:
Ma ljudi nikakv problem.Bitno je da vi meni pomazete.A sto se tice knjige nema je u knjizari Plato,ali nista strasno idemo dalje...Nacicu je vec negde.Uskoro cu zavrsiti sliku,a sredio sam i slikanje(fotografisanje) slika,pa cu vam ih poslati na forum da ih malo iskritikujete.Nadam se da cete biti milostivi prema jednom neafirmisanom i znatizeljnom pocetniku.Ako postoji neki narocit,i spec. nacin za fotografisanje i slanje javni te mi.POZDRAV!!!
 
sale_k:
...što se knjige tiče...

treba videti i

Autor : KRAIGHER Hozo, Metka
Naslov : Slikarstvo, metode slikanja, materijali / Metka Kraigher-Hozo
Izdanje : Impresum Sarajevo : Svjetlost, 1991.
685 str. : ilustr. (pretežno u bojama)

;-)
Da li znas neku knjizaru gde bih mogao da je potrazim,u Beogradu?
U svakom slucaju hvala ti na savetu...Pozdrav!!!
 
sale_k:
...što se knjige tiče...

treba videti i

Autor : KRAIGHER Hozo, Metka
Naslov : Slikarstvo, metode slikanja, materijali / Metka Kraigher-Hozo
Izdanje : Impresum Sarajevo : Svjetlost, 1991.
685 str. : ilustr. (pretežno u bojama)

;-)
Bravo! Knjiga je odlicna, ali mislim da kod nas moze da se nadje samo antikvitetno i po visokoj ceni. Nisam cula da je obnavljano to izdanje, hmmm, mozda u Bosni?!
 
Goscica:
Bravo! Knjiga je odlicna, ali mislim da kod nas moze da se nadje samo antikvitetno i po visokoj ceni. Nisam cula da je obnavljano to izdanje, hmmm, mozda u Bosni?!
Potpuno si upravu...Knjiga je jako retka,ali sam je ipak nasao.Kosta 10.000 din,i stvarno je jako skupa,barem za mene,tako da cu ostati tuzan i uskracen za tu knjigu.Barem za neko vreme...Nadam se.POZDRAV!!!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top