Putovanje kroz vreme

Da li bi nauka u skorijoj budućnosti mogla da razvije ovako nešto? Što će cepati vreme i prostor? :)

Pa putovanje u budućnost i nije toliko nedostižno - do njega će doći pri kretanju jako velikom brzinom (poput brzine bliske brzini svetlosti, tako da ti tu ne treba nikakvo cepanje prostora i vremena). Sad samo treba da smislimo kako da se krećemo potrebnim brzinama i moći ćemo da putujemo u budućnost :D , iz koje, na žalost, možda neće biti povratka jer je putovanje u prošlost je malo komplikovanije, i možda čak ni nije moguće jer sa sobom povlači i neke paradokse koji bi sve zakomplikovali.
 
Zakoni fizike dozvoljavaju putovanje kroz vreme, ali za to je potrebna nezamislivo velika količina energije, dakle energija je najveća barijera za putovanje kroz vreme. Tolika količina energije ne može da se dobije iz fosilnih goriva, iz nafte ili iz fisionih reaktora.

Is Time Travel Possible?

 
"Путовање" у будућност је могуће.
Рецимо да постоји један уређај који би могао да вас стави у хибернацију и пробуди после 100 година, а да не остарите физички, то би на неки начин било путовање у будућност.
Или уређај где време вама пролази веома брзо, рецимо 1 сат за вас, за оне напољу 100 година.
У прошлост не.

Иначе ево занимљивог теста:
 
Poslednja izmena:
Ne, to će ostati u granicama fantazija. Možda bude nešto da ti vidiš preko kompijutera kako je nešto igledalo, da pomoću nekih naočara virtuelno hodaš nekim gradom kako je izgledao (pomoću slika i videa) npr pre 100.godina, ali putovanje kroz vreme NE
 
Po nekom mom viđenju, ništa nije neizvodljivo pa ni putovanje kroz vreme, ali treba pronaći način za to. A nisam siguran da li će ljudska rasa u skorijoj budućnosti dostići taj nivo razvijenosti i inteligencije da to omogući.

za to je potrebna nezamislivo velika količina energije, dakle energija je najveća barijera za putovanje kroz vreme. Tolika količina energije ne može da se dobije iz fosilnih goriva, iz nafte ili iz fisionih reaktora.

Taj rad. Nedostaje sredstava za to (kako s intelektualne strane tako i materijalnih), ali ja ne verujem da je neizvodljivo.
 
Naravno da je moguce.

Koliko znam postoje 2 vrste vremenske dilatacije , gravitaciona i kineticka .

Po gravitacionoj (opsta teorija relativnosti) vreme na Zemlji ili objektu koji ima veliku masu (gravitacionu silu) tece sporije u odnosu na vreme na telo sa manjim gravitacionim uticajem *npr. na Mesecu i obrnuto .

Sto se tice kineticke dilatacije , takodje , sto se objekat krece brze , to i vreme za njega tece sporije. . (Hafele–Keating eksperiment) . Ako putujemo avionom koji se krece npr. 500 km/h generalno smo mladji sa par milionitih delova nano sekunde :)
 
Poslednja izmena:
Putovanje u prošlost i da mogu, ne bi trebalo izumiti. Samo sitna promena u prošlosti, imala bi drastične posledice u sadašnjosti.

Ovo važi samo ako je ova naša realnost jedina koja postoji. Međutim, ukoliko postoji veliki broj alternativnih realnosti, odlaskom našeg putnika kroz vreme u prošlost nastala bi neka nova realnost, nezavisna od one iz koje je dotični putnik došao.
 
Da li bi nauka u skorijoj budućnosti mogla da razvije ovako nešto? Što će cepati vreme i prostor? :)



Neće moći, jer je besmisleno.
Kao što jedan od "mislilaca" i sam reče - da je moguće putovanje kroz vreme, neko bi, nekada u budućnosti, napravio vremeplov i vratio se u naše vreme.
Medjutim, tih vremenskih putnika nema.
Zaključak - putovanje kroz vreme nije moguće.

(sem onog standardnog, koji već neko pomenu - sekundu po sekundu u budućnost)
 
Neće moći, jer je besmisleno.
Kao što jedan od "mislilaca" i sam reče - da je moguće putovanje kroz vreme, neko bi, nekada u budućnosti, napravio vremeplov i vratio se u naše vreme.
Medjutim, tih vremenskih putnika nema.
Zaključak - putovanje kroz vreme nije moguće.

(sem onog standardnog, koji već neko pomenu - sekundu po sekundu u budućnost)

Možda i zavisi i od jednog indirektnog faktora?
Hoće li naš civilizacija trajati dovoljno dugo da to ostvarimo,
ili ćemo pre toga uništiti sebe i ovu napaćenu Zemlju,
a onda se neće imati ko vraćati!?z:poz:
 
Pa putovanje u budućnost i nije toliko nedostižno - do njega će doći pri kretanju jako velikom brzinom (poput brzine bliske brzini svetlosti, tako da ti tu ne treba nikakvo cepanje prostora i vremena). Sad samo treba da smislimo kako da se krećemo potrebnim brzinama i moći ćemo da putujemo u budućnost :D , iz koje, na žalost, možda neće biti povratka jer je putovanje u prošlost je malo komplikovanije, i možda čak ni nije moguće jer sa sobom povlači i neke paradokse koji bi sve zakomplikovali.

Koliko ja znam, putovanje u proslost je nemoguce. Cela prica lezi u toj formuli kako se racuna vreme kad se priblizavas brzini svetlosti. Sad kako tacno ide formula zaboravio sam, ali ako se nevaram u pitanju je rastuca funkcija tako da nikako ne mozes da okrenes da vreme krene "unazad". Ako znas formulu, nadji prvi izvod po t i pokazi da je pozitivan i to je to. . .
 
Koliko ja znam, putovanje u proslost je nemoguce. Cela prica lezi u toj formuli kako se racuna vreme kad se priblizavas brzini svetlosti. Sad kako tacno ide formula zaboravio sam, ali ako se nevaram u pitanju je rastuca funkcija tako da nikako ne mozes da okrenes da vreme krene "unazad". Ako znas formulu, nadji prvi izvod po t i pokazi da je pozitivan i to je to. . .

Osim toga, kako možeš da putuješ u prošlost koje više NEMA?
Bog bi trebao od kulisa da stvori scenarij iz prošlosti, kao mi kada snimamo filmove sa temama iz prošlosti!?z:poz:
 
Možda i zavisi i od jednog indirektnog faktora?
Hoće li naš civilizacija trajati dovoljno dugo da to ostvarimo,
ili ćemo pre toga uništiti sebe i ovu napaćenu Zemlju,
a onda se neće imati ko vraćati!?z:poz:



Onda je i u tom slučaju nemoguće.

- - - - - - - - - -

Osim toga, kako možeš da putuješ u prošlost koje više NEMA?
Bog bi trebao od kulisa da stvori scenarij iz prošlosti, kao mi kada snimamo filmove sa temama iz prošlosti!?z:poz:



Prošlost je nemoguće posetiti, ali je moguće videti (je).
Samo što je onda pitanje, obzirom da se ciklusi vrte jedan za drugim, da li je to naša prošlost (ovog ciklusa), ili prošlost nekog prethodnog.
Mada su bitne odrednice svakog ciklusa iste.
 
Onda je i u tom slučaju nemoguće.

- - - - - - - - - -





Prošlost je nemoguće posetiti, ali je moguće videti (je).
Samo što je onda pitanje, obzirom da se ciklusi vrte jedan za drugim, da li je to naša prošlost (ovog ciklusa), ili prošlost nekog prethodnog.
Mada su bitne odrednice svakog ciklusa iste.

Moguće je putovanje u prošlost! Idem na put bez povratne karte u Staljingrad! :D
 
Onda je i u tom slučaju nemoguće.

Prošlost je nemoguće posetiti, ali je moguće videti (je).
Samo što je onda pitanje, obzirom da se ciklusi vrte jedan za drugim, da li je to naša prošlost (ovog ciklusa), ili prošlost nekog prethodnog.
Mada su bitne odrednice svakog ciklusa iste.

Videti? Presresti svetlost koja je krenula u prošlosti? Kako je misliš stići?
Ciklusi nisu prošlost! Misliš npr. da 'sada' posetimo neku drugu planetu gde se upravo razvija kromanjonac?
Hoće li on biti k'o 'jaje jajetu' našem kromanjoncu?

- - - - - - - - - -

Moguće je putovanje u prošlost! Idem na put bez povratne karte u Staljingrad! :D

Zar sada nisi potrebniji u Ukrajini?:lol:
 
Koliko ja znam, putovanje u proslost je nemoguce. Cela prica lezi u toj formuli kako se racuna vreme kad se priblizavas brzini svetlosti. Sad kako tacno ide formula zaboravio sam, ali ako se nevaram u pitanju je rastuca funkcija tako da nikako ne mozes da okrenes da vreme krene "unazad". Ako znas formulu, nadji prvi izvod po t i pokazi da je pozitivan i to je to. . .

Jel misliš na onu formulu po kojoj se putovanje u prošlost dešava pri kretanju brzinama većim od brzine svetlosti, pri čemu objekat ima beskonačnu masu i nema dužinu? Pa da, to doista deluje malo fizički nemoguće :D ali ta teorija nije jedina teorija koja objašnjava kako bi se moglo putovati u prošlost . Pored ove, postoje još neke teorije koje objašnjavaju putovanje u prošlost pomoću recimo crnih rupa ili kosmičkih struna, i koje ne zahtevaju kretanje nadsvetlosnim brzinama. Naravno, sve ove teorije verovatno nikada neće biti ispitane, a i ukoliko budu ispitane, ljudi verovatno neće moći da prežive takva putovanja, već će verovatno moći da se koriste samo za komunikaciju.
 
E i nasla si sta ces da me pitas :lol: Nazalost ne secam se svih detalja jer ja sam to ucio pre skoro 15 godina, a po struci nisam fizicar. Ali ako se dobro secam bilo je da se vreme, brzina i sl. mnozi sa nekim korenom, \sqrt{1 - \frac{v^2}{c^2}} gde je v brzina posmatranog tela, a c brzina svetlosti. Sto je v blize c tako je i ova konstanta manja i samim tim sve je "sporije", dok sto je v manje, sve je "brze" i tu ide ta caka sa putovanjem u buducnost i ne mogucnoscu putovanja u proslost jer ako je v>c onda je taj koren kompleksan broj i nema bas puno smisla. . . Sad mozda i ja malo lupetam, ali znam da cela tajna putovanja kroz vreme lezi u toj formuli.
 

Back
Top