Biblioteka 3

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam ovih dana čitala Begbedea, dobila sam dve njegove knjige na poklon, "699 dinara" i "Upomoć, molim za oproštaj". Nije baš moj fah, ali volim da menjam žanrove, stilove itd. Nije težak pisac, ali se osećam nekako smlavljeno usled tolike količine informacija koje istrese pred čitaoca (a sve su negativne i tiču se savremenog društva, kapitalizma, terora mladosti i lepote, zagađivanja okoline, otuđenosti, zavisnosti od poroka...). Možda utiče i to što sam se i ja razbolela, pa se osećam umorno. Najpre sam pročitala 699, pa sam malo odmarala i čitala "Nordijsku mitologiju" Nila Gejmena, pa sam se prihvatila nastavka ("Upomoć..."). Smatram da treba povremeno da pročitam neki savremeni, otrežnjujući roman, mada, iskreno, više uživam u onim poput Nordijske mitologije :)
Ima za jedan sat serija "Treći kamen od Sunca", pa ću to da gledam i opustim se malo.
 
Pa tu i tamo ubaci u tok radnje nesto tog tipa, da je Dzordz Bus opljackao neko tajno drustvo Lobanje na jejlu, a i Bus mladji je isto isao na Jejl, a Jejl je vrlo uticajan univerzitet a ta Lobanja pa tek, i oni su ih pogurali do mesta predsednika. Ili npr. slicno ko i za Diznija, produkcijske kuce su pokupile zasluge ljudi koji su mukotrpno radili i sl.
Sto vise citam, vise se nerviram :D
Na trecini sam od kraja pa cu napisati detaljniji utisak.



Ne kacim se uopste... spomenula je da je skinula knjigu ali nece da joj otvori, a zeli da procita... pa da ustedim vremena :)

1.A to za armije pratilaca koji idealizuju nekog autora iz koje god oblasti umetnosti, vec znam. I ja sam svojevremeno napisao za Game of thrones da je vise ne pratim jer sam shavtio da mlate praznu slamu i na jeftin nacin drze paznju... auuu kad su skocili na mene, pa ti nemas pojma, najbolju seriju svih vremena da tako pljujes... z:shock:
A imam par prijatelja koji su joj ostali verni i dalje, za razliku od mene... i koji kazu da nije to to, da ima preterano pederluka u kurvaluka, da akcenat nije na borbama i ratu, da su epizode smrtno dosadne sve do poslednjih 15 minuta poslednje epizode u sezoni.. ali ne, i dalje tvrde da je to sve vrhunski i ne zele da priznaju da gledaju jer moraju, jer kud sad da prekinu, pa svi je prate!

Da je ne prati tolika fama na globalnom nivou, i da bez predrasuda se oceni realan kvalitet serije, garantujem da bi prosla isto kao muceni Nemanjici kod nas skoro.

2.u stvari, citava ideja knjige Ja mrzim internet, se vrti oko tog fenomena socijalnih mreza, koji dovodi do toga da polupismeni, nezreli, naivni, neozbrazovani ljudi imaju mogucnost da se javno pro.eravaju i coporativno udare na nekog i uniste mu zivot. Konkretno se to desilo glavnom liku, koja je na nekom predavanju iznela stavove o Bijonse i Rijani, kao neuspesnim umetnicima koji nemaju nikakav talenat niti zasluzuju toliku paznju i novac.

Ta dva navoda mogu da budu tacna.Mi ne znamo te ljude,ne znamo nista o njima a pare i moc kontrolisu sve.Znamo samo javno servirane price u koje se ne mora verovati jer svaka prvo prodje cenzuru.

Ako su to citati iz knjige hvala na njima.Samo malo naglasi ili iskosi slova jer mi pada mrak na oci kad neko cima Tolkina :mmmm: .Neka izgradi svoje ime,neka napise nesto popularno i proslavi se svojim zaslugama a ne
da iritira poznavaoce dela i postovaoce rada :mmmm: .

1.Citala sam knjige dok nisu bile popularne,dok nije sve prevedeno bilo dostupno.Omaskom sam uzela nesto sto nije bilo nastavak vec neki horor epske fantastike cije gadosti ne mogu da izbacim iz glave ni danas.Tu sam odustala jer nije bilo prevedenih nastavaka.
Dakle,citala sam i znam da je zestoko realno,brutalno krvavo i ekstremno surovo.Nije moj tip fantastike nikako.Ali sam pratila iz znatizelje,dala sansu.Cita se sad,evo tu su dva dela trece knjige ali nesto nemam potrebu da je uzmem.
Gledaoci serije nemaju pojma o knjizi i zato im je "sjajna" serija.Citaoci knjige smatraju ugl.odvratnom seriju jer je to samo naziv,naziv likova a desavanja - pisali su dosta na tu temu.Vecini se ne dopada sto su unakazili knjige.
Citalacka publika je jedno a gledaoci serije su drugo.To su dva razlicita sveta.
Masovna histerija osoba koje gledaju seriju jer je popularna i citaju knjige isto zato - odvratno.Pomodarstvo i to ni jedan citalac ne podnosi.

2.Ovde si dao odgovor na moje pitanje.Ako je knjigu i vidjenje svega pisao kao iz ugla takvih ljudi zato jeste besmisleno.
Bjonse i Rijana su upravo to sto si napisano.Guraju ih da bi industrija zaradila pare a kvalitetni umetnici ne mogu da dodju do izrazaja.
 
Poslednja izmena:
delpiero, bolje da se ne kačiš sa Tolkinovim fanovima.
Nedavno sam na b92 napisao vrlo nepovoljan komentar na neki tekst o njemu. Mislim da sam oborio lični rekord u broju minusa.
Do tada, rekord u broju minusa bio mi je kad sam na tekst o Maši i medvedu napisao da je Dizni pravio bolje crtaće prije 70 godina, i to bez kompjutera.
Ko se kaci okace ga.
Ovo je sjajan savet za sve kad se nadju lice u lice /tastaturu u tastaturu/ekran o ekran sa postovaocima rada i dela.
 
Poslednja izmena:
Ja sam ovih dana čitala Begbedea, dobila sam dve njegove knjige na poklon, "699 dinara" i "Upomoć, molim za oproštaj". Nije baš moj fah, ali volim da menjam žanrove, stilove itd. Nije težak pisac, ali se osećam nekako smlavljeno usled tolike količine informacija koje istrese pred čitaoca (a sve su negativne i tiču se savremenog društva, kapitalizma, terora mladosti i lepote, zagađivanja okoline, otuđenosti, zavisnosti od poroka...). Možda utiče i to što sam se i ja razbolela, pa se osećam umorno. Najpre sam pročitala 699, pa sam malo odmarala i čitala "Nordijsku mitologiju" Nila Gejmena, pa sam se prihvatila nastavka ("Upomoć..."). Smatram da treba povremeno da pročitam neki savremeni, otrežnjujući roman, mada, iskreno, više uživam u onim poput Nordijske mitologije :)
Ima za jedan sat serija "Treći kamen od Sunca", pa ću to da gledam i opustim se malo.

Dobar je Begbede, nije neki pisac, ali interesantno je ono što piše. Mada Uelbek mi je draži. Ono što me kod njega nervira
je to što me podseća na Marka Vidojkovića, pre svega po ponašanju. Tužno je što oni izgleda misle da se bahatim ponašanjem
i psovkama postiže subverzivnost.
Pročitao sam novele Bohumila Hrabala "Naklapala", odlična knjiga, ima dosta komičnih situacija, moram da priznam da nisam neki
ljubitelj humora u književnosti, ali ovaj Hrabalov mi je prijao.
Sad sam počeo roman Izgnanik sa ostrva, Džozefa Konrada, početak obećava da je ovo dobra knjiga.
 
Neodlučna sam u većini odluka, pa tako i u ovim naizgled nevažnim: ostaviti ili nastaviti knjigu. Ali zato svima dajem savete da se ne gnjave sa knjigama koje im ne pružaju zadovoljstvo, kad već nisu obavezne za fakultet ili posao. A sama svoj savet ne slušam! Lakše je rešavati tuđe probleme i brinuti tuđe brige.

Lakse je jer nismo emotivno umesani u to.Hladne glave mozes sta hoces.
Ostavi knjige koji ti nisu obavezne i trazi dalje sta ti odgovara.
 
Upravo sam odgledala film Ne daj mi nikada da odem. Vidno je skraćena knjiga, neke su stvari površno, pa čak i drugačije prikazane. Da je nisam nedavno pročitala, nisam sigurna da bih pravilno razumela film. Dakle, 1:0 za knjigu koja mi se baš dopala.

Trenutno na Sinemaniji ide Portret jedne dame, ali, previše bi mi bilo da dva filma odgledam za veče. A možda je bolje da prvo pročitam roman... :think:
 
Kad vec spominjes film radjen po knjizi... ja odgledah Sneška večeras... naviko sam da film ne prati knjigu u potpunosti ali ovo... samo ime je zajedničko i vlastita imena likova, apsolutno ništa drugo. A i nevezano za to, film je krš.
 
Meni je Begbede svojim "Pricama pod ekstazijem" ostavio suprotan utisak, talentovan covek koji pise gluposti. Povrsne, isprazne i klinacke teme. Da, podsetio je i mene na Vidojkovica. (Od koga je desetak godina stariji, ali su evolutivno na istom nivou).

Hrabal je, naravno, odlican pisac, sa suptilnim ali poentiranim humorom. :-)

Citam to sto pisete o internetu, odnosno o doticnoj knjizi i priznajem da me ta tema strahovito zamara. Uvek sam se klonila iskljucivosti i teorija zavere.

A Kventin me je lepo nasmejao odrednicom "hejter". Kad bi znao kakve sam ja sve uvrede popila zato sto sam svojevremeno negativno ocenila I prikazala jednu knjigu("Moja ljubav Nikola Tesla"). Spisateljica me je proganjala citavih godinu dana. :-)))) Svakako, ja cu uvek reci ono sto mislim.
Doduse, za Tolkina se ne slazem da ne vredi narocito, nije zanr koji volim I citam, ali je ipak klasik epske fantastike. Dostojevski medju onim patuljcima i vilenjackim princezama. :-D
 
Da, Dostojevski među patuljcima i vilenjacima, ali ne i Dostojevski kao takav. Samo volim kad se stvari stave u perspektivu, to je sve.

I Agata Kristi je klasik krimića i vole je milioni ljudi, pa niko ne piše da je ona najveći pisac u istoriji.
 
Kertesov Dosije K mi definitivno nije legao. Knjiga je klasican intervju, kroz koji se provlace i pitanja o proslim delima, zasto je u nekoj knjizi isticao to i to, zasto je u drugoj pisao o tome...
Ne znam koliki ljubitelj lika i dela Imrea Kertesa moras biti, i koliko puta da procitas sve njegove knjige i baratas materijom u prste, da bi mogao da pratis intervju i da bi ti imao smisla.
Ima tu i te kako smislenih i zanimljivih odgovora, ali, po meni, ovo je isiljena knjiga, da se uzme jos koja para... nisi pisao nista novo, daj da stampamo nesto iz intervjua.

Vezao sam period kad sam procitao 3,4 knjige za kratko vreme, koje su me razocarale i od kojih sam ocekivao vise, sto mi se nije nikad desilo.
Bacam se sad na, odlaganog Isigura, Nikad me ne ostavljaj, on valjda nece omanuti.
 
Kertesov Dosije K mi definitivno nije legao. Knjiga je klasican intervju, kroz koji se provlace i pitanja o proslim delima, zasto je u nekoj knjizi isticao to i to, zasto je u drugoj pisao o tome...
Ne znam koliki ljubitelj lika i dela Imrea Kertesa moras biti, i koliko puta da procitas sve njegove knjige i baratas materijom u prste, da bi mogao da pratis intervju i da bi ti imao smisla.
Ima tu i te kako smislenih i zanimljivih odgovora, ali, po meni, ovo je isiljena knjiga, da se uzme jos koja para... nisi pisao nista novo, daj da stampamo nesto iz intervjua.

Vezao sam period kad sam procitao 3,4 knjige za kratko vreme, koje su me razocarale i od kojih sam ocekivao vise, sto mi se nije nikad desilo.
Bacam se sad na, odlaganog Isigura, Nikad me ne ostavljaj, on valjda nece omanuti.

Ja taj Dosije nisam citala jer ga nekako smatram njegovom nevaznom knjigom, ali sam odusevljena njegovim romanom Covek bez sudbine
( to je i bio okidac za Nobela), a isto tako i Fijaskom. Prvi je roman u pravom smislu reci, Fijasko je neka mesavina Kafkinog Zamka i Procesa,
u svakom slucaju je tema prisac, covek koji mora kako zna i ume da se snadje u komunistickim vremenima.

Covek bez sudbine podseca na Kisove romane ( Basta, pepeo), ali je Kertes ubedljiviji u svojim opisima beskrajnih panonskih tuga koje muce
detez:)
Ta njegova tetralogija su ova dva romana plus Kadish za nerodjeno dete ( to nije ostavilo veliki utisak na mene) i Likvidacija ( taj roman nisam citala).
Dosije K pisan je za madjarsku publiku, ali ni oni nsu zeleli da ga razumeju.
Inace ovaj njegov najvazniji roman ( covek bez sudbine) Madjari nisu hteli da stampaju jer ljudi ne zele da se suoce sa nekom svojom neslavnom
prosloscu i istorijom, on je pravu popularnost stekao bas u toj Nemackoj jer su nemacki izdavaci bili prvi koji su ga lansirali u svet knjiga.
Bio im je zahvalan, preselio se u Berlin u kome je skoro dos voje smrti i ziveo.
U svakom slucaju svima preporucujem barem ovu njegovu najvazniju knjigu Covek bez sudbine.

Inace je moj najomiljeniji knjizevni kriticar ( i on je pokojnik) uvek potencirao da su najveci evropski pisci ( posleratni) trojica cija prezimena
pocinju sa slovom Kz:) ( Kish, Kertes, Kundera). Moguce je da za Kunderu kasnije nije tako mislio, ali za ovu dvojicu sigurno jeste.
 
Ooo, meni je u glavi ostala neka maglovita misao da je na ovoj temi Begbede voljen, očigledno sam nešto pobrkala :D Kako bilo, s njim sam završila i počela sam ''Zaslepljenost'' danas, tu knjigu sam želela čim sam je ugledala, što zbog teme, što zbog izgleda, haha. Vidite što je lepa, tvrd povez, beo papir...
zaslepljenost.JPG


Pročitala sam oko 60 strana i sviđa mi se zasad; kupila sam je na onom prazničnom popustu u Dereti tj. Pahuljica i ja smo se udružile za 50%, ne znam da li vam je prijavila, ali eto.
 
Komplet od tri knjige, tri dobitnika Ninove nagrade: Ivane Dimić „Arzamas“, Dragana Velikića „Islednik“ i Filipa Davida „Kuća sećanja i zaborava“, možete kupiti po specijalnoj ceni od 1399 dinara.

#LagunaKnjige
 
Ooo, meni je u glavi ostala neka maglovita misao da je na ovoj temi Begbede voljen, očigledno sam nešto pobrkala :D Kako bilo, s njim sam završila i počela sam ''Zaslepljenost'' danas, tu knjigu sam želela čim sam je ugledala, što zbog teme, što zbog izgleda, haha. Vidite što je lepa, tvrd povez, beo papir...
Pogledajte prilog 474068

Pročitala sam oko 60 strana i sviđa mi se zasad; kupila sam je na onom prazničnom popustu u Dereti tj. Pahuljica i ja smo se udružile za 50%, ne znam da li vam je prijavila, ali eto.

Ја баш дуго желим да прочитам ову књигу, а никако да ми стигне на ред; мораћу да је погурам ка врху.
А, дизајн ове Деретине едиције је заиста ремек-дело. z:) (знам да је то крајње небитно код књига, али право је освежење имати овако минималистички добро урађене корице).

Јао, колико је мени Бегбеде исфорсиран. Баш ме умара његово писање. Мислим да је паралела са Видојковићем сасвим одговарајућа (иако потоњег нисам читао, ако изузмемо пар страница које сам прелетео очима).

Иначе, почео сам да читам овогодишњег добитника НИН-ове награде. За сад сам прилично пријатно изненађен; прија ми и делује обећавајуће. Коначни утисци по завршетку...
 
Juče i danas sam ispazarila dobre knjige. Neke od njih su:Nabokov-Očajanje/Ruska lepotica, Dž. Hart-Kobna veza , Eko-Baudolino, Marijas-Crna leđa vremena, Morijak- Sudbine, Boske- Majka Ruskinja i još neke.
 
Nije Dimićka loša, ali može da se pročita za sat vremena. Nit je poučna, niti je nešto posebno. Dijalozi bolesne majke i ćerke (msm da je autobiografska). Više vrede ona razmišljanaja između. Ne treba kupovati. A David je najslabiji...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top