Biblioteka 3

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
За Нишлије:
Данас у 19 часова у Народној библиотеци је књижевно вече посвећено прози на народном говору.

(Поштовани,VII
Фестивал књижевног стваралаштва на народном говору „ПРЕОБРАЖЕЊСКО ПОЈАЊЕ” одржаће се 16. и 17. августа 2018. године у Библиотеци, уз учешће књижевних стваралаца из земље и дијаспоре. Организатори ове јединствене књижевне манифестације су Нишки песнички круг, Народна библиотека „Стеван Сремац” Ниш, УГ Јавне манифестације Ниш и Градскa општини „Медијана”. Припремљен је богат програм, уз учешће афирмисаних стваралаца и музичких талената. Програми почињу од 19.00 сати. Прво вече биће посвећено поезији, а друго прози на дијалекту.
Добро дошли!)
 
Ćao drugari, znam da se nisam dugo javljala, ali nisam imala osećaj da je prošlo baš čitave dve nedelje (od Linejninog rođendana, a i tad se možda ne bih javila da nije bio taj povod).
Čitam Amosa Oza, sporo ide, tek sam prešla polovinu, na momente je interesantan, a na momente malo udavi.
Ali takav je meni i Pamuk (s tim što negde udavi malo više). I sad čitam ove Lamaritine utiske pa se mislim, mogla bih opet da ga čitam. Ali prerano je, prošlog leta (do duboke jeseni) sam čitala Dževdet Bega, ipak treba da prođe više vremena između dva Pamuka.

Juče sam se bavila knjigama, ali nisam čitala, nego sam ih unosila s hodnika gde sam ih izbacila kad smo počeli renoviranje stana, pre 3 meseca. Jes da već dva ništa ne radimo, ali nismo se nakanili da postavimo police i poređamo ih. Doduše tih polica nam treba 3 puta više nego što ih imamo, pa je većina knjiga završila na ormanu u kutijama u kojima su i bile. Uvek sam smatrala da im je u kutijama najbolje. Nisu baš dostupne (ali nisu ni u 3. redu na ne znam tačno kojoj polici) ali se ni ne praše.

Idem u ponedeljak na more, pa spremam literaturu. Glavni je, naravno, kindle, u kom već imam koječega, a htela sam da zamolim one koji se bolje snalaze u traženju e-knjiga da vide može li da se nađe od Čehova, Tri sestre, Višnjik, Ujka Vanja.

Pominjali smo ga i ovde nedavno (Kamenita čitala Dramu u lovu), ali ono što me je baš sad navelo da poželim da ga čitam je događaj u nedelju na jednom divnom jezeru na Fruškoj Gori.
Otišlo nas nekoliko da se okupa između gulaša i pečenja na slavi kod kumova u obližnjem selu. I priča čovek kako je čitao skoro neku od tih njegovih pripovetki i kaže, oni su otišli na jezero, okupali se, vratili u letnjikovac i za sve to je prošlo samo 20 minuta. I pričamo kako se nekad sporije živelo, kao da je vreme sporije prolazilo. Naročito ti bogataši koji su samo išli jedni kod drugih u goste i dosađivali se jer nisu nikako hteli ništa da rade, to je bilo nešto najgore što je moglo da im se desi. Pa ako nekom tako nešto padne na pamet ostali počnu da ga odgovaraju: Da radiš? Pa ne bi valjda? Zar je dotle došlo? Nema druge mogućnosti?... i tako je to sve prepričao moj drug interesantnog imena Arkadije.
I još jedan glas za Čehova, gledala sam pozorišnu predstavu napravljenu na osnovu pisama Čehova i njegove žene glumice.

A da, more. Poneću i neke klasične knjige u papiru, ne verujem ja toj tehnici. Šta da se ne daj bože pokvari, šta da radim tamo 10 dana. Morala bih da rešavam sudoku na telefonu kao moj muž. :sad2:
 
Evo Bi, poslao sam ti poruku sa linkovima za download Cehova.

I ja ovih dana planiram da smanjim broj knjiga na polici... malo zbog toga sto je pretrpana, malo i zbog potrebe da zaradim neki dinar i kupim Kindle, posto mi je tablet vec crkao :D
Pa, ko hoce, nek se javi da mu uvalim nesto od Eka, Nesbea, Kobena, Pavica... :D
 
Hvala puno Del Piero. Živ bio!

- - - - - - - - - -

Nesbea imam elektronski, mogla bih i njega da ubacim u Kindle. Znam ja da tamo može mnogo da stane, ali meni bude nepregledno, pa ubacujem samo po nekoliko.

Sećam se, Del Piero kad si kupio tablet, meni to ne deluje tako davno. Zašto je već crkao, sram ga bilo!?
Mada, vreme je relativna stvar. Kad ja kažem da je nešto bilo nedavno, to podrazumeva 10-ak poslednjih godina. Ako se radi o kupovini tako nečeg, pa i o filmu koji sam gledala...
 
Kupio sam ga u junu prosle godine.
Otisla baterija... koja od starta drzala 3-4h... I, eto, umesto da sam tad dao vise para za kindle, ja gledao da prodjem jeftinije, a sad cu da dam opet i izadje me 50% skuplje, sve u zbiru! :)
 
Uh, pa baš ti je nov. Ne kupuje se to svake godine. Kindle je stvarno super što se tiče baterije. Mada i to ima svojih mana, opustiš se, pa ne misliš o njoj, a i ona se ipak isprazni posle nekog vremena.
Sećam se da smo pričali ovde šta je bolje i za šta nam treba. Moja ćerka ne može da shvati da sam ja kupila tako nešto samo za čitanje, može on teorijski i na internet ali je toliko spor da se ne isplati pokušavati. Ali i moj je ipak polovan i stariji tip, ko zna šta mogu da očekujem.
Meni ništa ne može da zameni desk top. Ja radim na kompu i potrebna mi je dobra i udobna tastatura, na odgovarajućoj visini dobar monitor, a za ono sitno, da pogledam e-mail i šta se dešava na Krsti mogu i sa telefona, ako je baš hitno.
I moram da priznam da sam u jednom momentu imala epizodu sa čitanjem knjiga ne telefonu, što uopšte nije bilo loše. Naravno, da su druge opcije bolje, ali i ovo je bilo korisno. Ubaciću ja koju knjigu i u telefon, imam onu memorijsku karticu od 16 Gb, mesta koliko hoceš, neće smetati.
 
Tako ja za našu mašinu za veš kažem da je nova novcata a ona stara preko 10 godina :lol:

O, Bi, lepo se ti pripremaš.
Kindle, knjige u papiru, na telefonu... Temeljno nema šta.
Samo da ne usfali pa da spadneš na taj mrski sudoku :lol:

Ja juče bila u biblioteci. Svašta nauzimala :zaljubljena:
 
Bi i ja da ti pozelim lep provod na moru.
Sto sam mora videla, videla sam, u mom slucaju.
E sad, ako mi se jos neko more desi, bice mi samo bonus.
Procitala sam pre neki dan meni interesantni roman Recci na mom dlanu, o neobicnoj ili ipak obicnoj ljubavi Rene Dekarta i sluzavke Holandjanke Helene Jang.
Nije uopste sentimentalna, znate da ne volim da citam "mnogo ljubavne price", valjda mi se zato i dopala.
Ali je ipak sentimentalna toliko da mi zakaci paznju i da se ipak na kraju zaplacem...
Autorka je meni nepoznata Gvinevir... i jos nesto... nisam joj zapamtila prezime. :rumenko:
 
Počela sam da čitam Opsadu crkve Svetog Spasa (Goran Petrović), zanimaju me vaši utisci. Pročitala sam ''Četiri priče do kraja'' Zorana Živkovića, sve je u njegovom maniru, samo je ovo za nijansu mračnije od njegovih dela koje sam dosad čitala jer veliku ulogu igra smrt i (samo)ubistvo. Nakon Petrovića, želim da pročitam ''Kroz vasionu i vekove''Milutina Milankovića i da tako kompletiram mesec čitanja domaćih autora :D
Od mora ove godine ni M, što se mene tiče :sad2:
 
Hvala na lepim željama, javljaću se, kažu ima Wi-Fi u vili (sve se zovu vile a ono neka zgradurina), a čitaću kao i obično na moru kad imam puno vremena.

Ja sam čitala Opsadu davno, bila mi je onako, ali Sitničarnica mi se baš svidela
 
Pre par dana, sređujući orman sa knjigama naletim na knjigu, odnosno dve knjige Pripovetke o Beogradu. Priređivači su davne 1978. kada su izdate napisali: ovo nije antologija, a nije sasvim ni zbornik, ni tematski izbor, već mešavina svega toga.

Imam je već lepih 100 godina, a uvek mi je izmicala. E, danas sam je uzela i nisam htela da čitam redom, već sam se odlučila za tri pripovetke Sime Matavulja. Za Matavulja sam se odlučila, jer osim lektire, odnosno knjige Bakonja fra Brne nisam ništa drugo čitala od ovog pisca. Dakle: Aranđelov udes, Vlajkova tajna i Grešno dete. Sve tri priče su dobrim delom slične, smeštene su u na kraj XIX veka, atmosfera je identična, glavni likovi su mladići koji žive u Beogradu i bore se za svoje mlade živote i mesto pod suncem. Data je slika grada, sobica i soba sa zajedničkim dvorištem, raznih baba koje izdaju te sobe, opančara, poslužitelja, učitelja, kalfi i majstora itd. Različiti ljudski usudi i sudbine, sve dato na lep starinski način i sa puno sete, kako se nekad pisalo.

Veoma sam zadovoljna učinjenim izborom, baš mi je prijao.

I sad sve vreme pokušavam da se setim šta sam to skoro čitala, pa pročitala da je Matavulj praktično izgubio svoje mesto u srpskoj književnosti, a da je kada je umro dobio nekrolog od -čik se seti kog pisca- kao najveći srpski pisac.

- - - - - - - - - -

Ja juče bila u biblioteci. Svašta nauzimala :zaljubljena:

Šta si to nauzimala? Podeli sa nama.

- - - - - - - - - -

Del Piero, kakav ti je ovo potpis? Odavno ga gledam i mislim se šta je. Možda je trebalo da prepoznam, ali eto nisam.

- - - - - - - - - -

sad vidim, Dostojevski
 
Ha, kao da sam znala da ovde ima nekog :D
Dakle uzmem prvu pozajmljenu knjigu iz biblioteke da čitam.

- - - - - - - - - -

Kako se zaljubiti u muškarca koji živi u žbunu – Emi Abrahamson, Samizdat, 190 str. 5/10
https://samizdatb92.rs/d0dcfeac-656...-muskarca-koji-zivi-u-zbunu.aspx#.W3m2V9SLQrg

Bio mi je simpatičan naslov. Mislila sam, biće to jedna šaljiva lagana knjiga.
Međutim, uvek se u tim slučajevima prevarim.
Ovo je samo neuspeo pokušaj da se napiše nešto lagano šaljivo i zabavno.

Pa molim vas kako je to moguće da se jedna normalna devojka, sa normalnim stanom i poslom, mačkom kao ljubimcem i ostalim normalnim stvarima, upusti u vezu i zaljubi u beskućnika.
Koji bukvalno živi u žbunu, ide bos, nosi staru prljavu odeću i kupa se samo kada iskoristi neko svratište. I sve to u Beču.
Ma važi.
 
Pa molim vas kako je to moguće da se jedna normalna devojka, sa normalnim stanom i poslom, mačkom kao ljubimcem i ostalim normalnim stvarima, upusti u vezu i zaljubi u beskućnika.
Koji bukvalno živi u žbunu, ide bos, nosi staru prljavu odeću i kupa se samo kada iskoristi neko svratište. I sve to u Beču.
Ma važi.

Da li je taj beskucnik izuzetno zgodan i lep?
 
E, ja to ipak nisam dočekala :D

Samo da dodam da to nije jedna od onih rozih ljigavih ljubića kao što iz mog opisa možda deluje.
Nego je to jedan zeleni (u pitanje je jelte žbun) šatro urbani ljubić.
Možda čak neki pokušaj da se oponaša Erden Lu.
Ali sve u svemu jadan je to učinak.
 
Ha, kao da sam znala da ovde ima nekog :D
Dakle uzmem prvu pozajmljenu knjigu iz biblioteke da čitam.

- - - - - - - - - -

Kako se zaljubiti u muškarca koji živi u žbunu – Emi Abrahamson, Samizdat, 190 str. 5/10
https://samizdatb92.rs/d0dcfeac-656...-muskarca-koji-zivi-u-zbunu.aspx#.W3m2V9SLQrg

Bio mi je simpatičan naslov. Mislila sam, biće to jedna šaljiva lagana knjiga.
Međutim, uvek se u tim slučajevima prevarim.
Ovo je samo neuspeo pokušaj da se napiše nešto lagano šaljivo i zabavno.

Pa molim vas kako je to moguće da se jedna normalna devojka, sa normalnim stanom i poslom, mačkom kao ljubimcem i ostalim normalnim stvarima, upusti u vezu i zaljubi u beskućnika.
Koji bukvalno živi u žbunu, ide bos, nosi staru prljavu odeću i kupa se samo kada iskoristi neko svratište. I sve to u Beču.
Ma važi.

šta fali ljubavi. to ne bira pamet nego srce što bi rekao moj omiljeni teoretičar ljubavi

- - - - - - - - - -

Inače, ima tu nečeg što me podseća na mit o plemenitom divljaku, s tim što više nij smešten u daleke i nepoznate predele nego u socijalnu sredinu i situaciju od koje je savremeni čovek udaljen koliko i od prosečnog Afrikanca. E sad kako je tehnički pisac odradio posao druga je stvar, ali je zanimljiva ideja.

- - - - - - - - - -

Ja ovo pišem da zadržim ljude na forumu da ne idu spavati. čekam neki poziv a spava mi se ubi bože:zzzz:
 
Ja Božo odoh da spavam. Ne mogu da te zamajavam.
A valjda će i taj da se javi.
Ili ta :zper:

- - - - - - - - - -

Ja se pitam koji Miljenko, koji komentar... Kad ono...
Mrs.Bi, ne šalte se glavom gospođo :tiganj:
 
Znala sam da mnogo rizikujem.... Ali nije alarmantno dok se ne povade tašnice..

Imam neki problem sa tim bradatim i kosatim tipovima koji mi zbog toga izgledaju neuredno kao junak tog žbuna. I stvarno, odmah me podsetlo na Lua čiji junak je živeo na boru i to u svom dvorištu. I niko ga mesecima nije primetio. E tad ga je baš preterao. Ili meni opet nedostaje ta vrsta mašte.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top