Biblioteka 3

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ljudi, kakav to problem imate sa seksualnim manjinama? Kao i svaka manjina, moraju biti glasni u traženju svojih prava, jer je to jedini način da ih većina prihvati. Nikad ni jedna manjina ili ugrožena grupa nije stekla priznanje i afirmaciju tako što se krila u mišije rupe i negirala svoj identitet.

Većini svojvremeno nije bilo normalno ni da Jevreji budu ravnopravni građani, ni da žene imaju pravo glasa, ni da crnci imaju bilo kakva građanska prava u Americi. Svi oni su do ravnopravnosti došli (ili se za nju još bore) tako što su je glasno, vrlo glasno tražili.

Biološka činjenica je da oko 10% populacije ima homoseksualne sklonosti, a to što skoro niko od nas ne pozna nekoga takvog samo pokazuje koliko se ti ljudi kriju, koliko se plaše reakcije porodice i društva. Pokušajte zamislite u kakvoj muci žive ljudi koji čitav život moraju kriti vlastite emocije. Tako da ja pozdravljam sve oblike borbe za LGBT prava.

Baš tim konstantnim spominjanjem i potenciranjem, oni sami jasno stavljaju do znanja da to nije normalna stvar. Ako je normalno, cemu toliko insistiranje na izjašnjavanju? Za koja se prava bore, gde je granica? Ja koliko vidim u vecini sveta ih niko ne obeležava, niti etiketira na bilo koji način... a za uzvrat oni i dalje traze jos prava. Koja prava? Bio problem parada, pa su odradili paradu pa onda ajmo jos jednu... sad imaju dve parade u godini! Ali tu nije kraj, jer sad mora da se po svim vecim gradovima održava! Sta je sledeće?
Nemam ništa protiv, radi šta hoćeš, budi koje god želiš seksualne orijentacije, ali, ne sili na sve načine svakognpojedinca da mora da te voli!

Diskrimanacija... ma vazi! Diskriminani su i navijaci jednog kluba od strane drugih, diskriminani su ljudi iz manjih sredina kad odu u veće, diskriminisani su pripadnici ekstremnih muzickih pravaca, pripadnici manjih religijskih pravaca, diskriminisani su nepokretni ljudi koji ne mogu da udju u pola javnih zgrada i ulica, diskriminisani su siromašni... ali niko ne insistira na agresivnom marketingu potpomognutim milijardama € i $!
 
Nije agresija ako ne želiš da te neko silom tera da nešto prihvatis! To je klasična zamena teza i mantra lgbt vodja.
Lgbt lobi je najjaci na svetu, skrnave svaki film i seriju i trpaju gej stvari i tamo gde im nije mesto... pritiskaju vecinski narod da mora da klice paradiranju i javnom grupnom prikazivanju ljubavi.
E to je agresija! Agresija je da forsiras nešto, iako niko drugi od "normalnih" ne oseća potrebu da svima pokaže svoja opredeljenja! To je ono sto ljude nervira i protiv cega pokazuju bunt, to nametanje da kazes kako ti nemas nista protiv takvih osoba. Ja sam ubedjen da bi mnogo bolje prolazili i nailazili na manjih otpor, kada ne bi agresivno indistirali na tome.
U prirodi čoveka je da se protivi ugnjetavanju i primoravanju, i to čoveku i u Srbiji i bilo gde drugde u svetu, samo sto u americi i zapadu evrope velika vecina ima zadovoljavajuci standard koji im omogućava lagodniji i opušteniji život pa se ne opterećuju takvim trivijalnostima, pa su zato "tolerantniji". Balkan, istocna evropa, rsija... grcaju u bedi i nemastini i nemaju lagodnost i pogađaju ih predstavljanja da im je glavni problem u zemlji to sto nije održana gej parada, a ne 101 bitnije nerešeno pitanje!

Agresivne osobe nalaze izgovor za agresiju prema bilo kome jer su agresivne osobe.Uopste nije bitno sta je taj izgovor.
Treba biti protiv nasilja da sutra nase drage osobe uzmi ne napadne neki agresivac ili grupa agresivaca jer im se nesto nije svidelo na njima.To je tema koja se dotice svih nas.
Niko ne sme da bude meta agresije ni napada jer je drugaciji/drugacija po bilo kom pitanju.
Niko ne mora da voli niti da prihvata ni hranu ni necije patike ni izrazavanje ni muziku ama bas nista a nema prava da napada zbog toga.
Bas to da niko nema prava da bude agresivan prema nekome jer je neko drugaciji je ono sto u civilizovanom svetu treba da bude normalno.Podrazumevano.I ja sam ocekivala da cu ziveti u civilizovanom drustvu gde se iskorenjuje nasilje a ne da mere protiv nasilnika na delu dobijemo u 2017.godini tek nakon mnogih zrtvi nasilja i zene koja je ozbodena nozem od strane muza nasilnika jer nismo imali zakon koji bi resio nasilje.Uvek hvatanje za LGBT drustvo a imamo toliko maltretiranih zena,toliko zapostavljene dece (npr.oni sto zapalise beskucnika/napali Rasu Popova itd.isl.) i tek se pocinje sa pricom oko resavanja toga.Sta sa navijacima kroz ciji kraj ne smes da prodjes u bojama drugog kluba,odmah postanu agresivni.Sta sa nasiljem u skolama i agresivnom decom od koje mirna ne mogu normalno da disu.Sta sa tim sto danas dete preventivno treba upisati na borilacku vestinu,da zna da se brani pre polaska u skolu kako mu/joj agresivci/agresivke iz skole ne bi lupali glavom o zid,naredjivali da bude mirno bez reakcija,psihicki/fizicki unakazivsi dozivotno?
Mi imamo gomilu problema kao drustvo sto se nasilja tice.Izuzetno je izrazeno.
Zato treba biti protiv svakog nasilja.
 
Slažem se sa bi... ovo treba obrisati, ali moderatori ne zalaze ovde odavno :D

Teška tema, koju se trudim da uvek zaobilazim... ne volim nametanje mišljenja i autoriteta, jer, što bi rekli ovi matoriji, nisam bio u vojsci! :D

Nikako ne treba brisati jer je civilizovana diskusija osnova inteligentnih ljudi.

O teskim temama civilizovano diskutovati je potpuno normalno.

Da dodam - ovo ne smatram teskom temom.Da bi se nasilje iskorenilo ne sme se cutati o njemu niti o ljudima koji su indirektno unisteni zbog nasilja a danas vaze za primere zasto ne sme da se dozvoli nasilje.
 
Poslednja izmena:
Nije agresija ako ne želiš da te neko silom tera da nešto prihvatis! To je klasična zamena teza i mantra lgbt vodja.
Lgbt lobi je najjaci na svetu, skrnave svaki film i seriju i trpaju gej stvari i tamo gde im nije mesto... pritiskaju vecinski narod da mora da klice paradiranju i javnom grupnom prikazivanju ljubavi.
E to je agresija! Agresija je da forsiras nešto, iako niko drugi od "normalnih" ne oseća potrebu da svima pokaže svoja opredeljenja! To je ono sto ljude nervira i protiv cega pokazuju bunt, to nametanje da kazes kako ti nemas nista protiv takvih osoba. Ja sam ubedjen da bi mnogo bolje prolazili i nailazili na manjih otpor, kada ne bi agresivno indistirali na tome.
U prirodi čoveka je da se protivi ugnjetavanju i primoravanju, i to čoveku i u Srbiji i bilo gde drugde u svetu, samo sto u americi i zapadu evrope velika vecina ima zadovoljavajuci standard koji im omogućava lagodniji i opušteniji život pa se ne opterećuju takvim trivijalnostima, pa su zato "tolerantniji". Balkan, istocna evropa, rusija... grcaju u bedi i nemastini i nemaju lagodnost i pogađaju ih predstavljanja da im je glavni problem u zemlji to sto nije održana gej parada, a ne 101 bitnije nerešeno pitanje!




Čitam Put u divljinu, očekujem da je završim u toku večeri pa počnem Isigura - Nikad mi ne daj da odem.
More sto filmove skrnave, nego i knjige, glavni su junaci nekakvi gejeviz:lol:
I sad smo se vratili na knjigu Oskar Vajlda od koga je cela prica i potekla.

Preporucujem po drugi put ( u kooperaciji sa Lamar i treci ) knjigu Igrac (Colum McCain).
 
Baš tim konstantnim spominjanjem i potenciranjem, oni sami jasno stavljaju do znanja da to nije normalna stvar. Ako je normalno, cemu toliko insistiranje na izjašnjavanju? Za koja se prava bore, gde je granica? Ja koliko vidim u vecini sveta ih niko ne obeležava, niti etiketira na bilo koji način... a za uzvrat oni i dalje traze jos prava. Koja prava? Bio problem parada, pa su odradili paradu pa onda ajmo jos jednu... sad imaju dve parade u godini! Ali tu nije kraj, jer sad mora da se po svim vecim gradovima održava! Sta je sledeće?
Nemam ništa protiv, radi šta hoćeš, budi koje god želiš seksualne orijentacije, ali, ne sili na sve načine svakognpojedinca da mora da te voli!

Je li to homoseksualnost nekad bila društveno prihvaćeno ponašanje, pa su onda ljudi počeli da ih preziru jer su počeli da organizuju parade?
Paradiranje nečije seksualnosti svakako nije uobičajena stvar, ali tu se radi o isticanju problema, skretanju pažnje, nametenju teme... LGBT populacija obespravljena je i pred zakonom i pred društvom. Niti je takvu vezu moguće ozvaničiti na isti način kao hetero brak, niti ih društvo prihvata isto kao hetero parove. Šta misliš, da se dva muškarca javno ljube na javnom mjestu u sred dana, kolike su šanse da bi sačuvali sve zube na svom mjestu? Uz malo sreće, bili bi samo izvrijeđani. Sve dok je tako, ta tema mora se agresivno nametati. Nemamo pravo od ljudi tražiti da se kriju zato što su drugačiji.
A tamo gdje su ostvarili visok stepen prava, na parade niko više ne obraća pažnju. U San Francisku to je preraslo u običan karneval, turističku atrakciju.

- - - - - - - - - -

Zašto da se briše?

Ako stoje druge diskusije o nekim banalnostima, zašto brisati priču o ozbiljnom problemu.
 
Nije bilo teških reči, ali možemo recimo sada da završimo.
Ja sam se ubacila jer svi kažu da ne poznaju nikoga ko je gej.
Pošto je sa mnom drugačiji slučaj htela sam da se uključim.
Da kažem da ja nekoga takvog vrlo dobro poznajem.
Prosto da mu na ovaj, istina potpuno nebitan način pomognem.

A knjiga Igrač je jedna od mojih omiljenih knjiga.
Tema je upravo ta.
 
Poslednja izmena:
Ajd i ja da se nadovežem. Znala sam dve gej osobe, jedan je bio već u poznim godinama kada sam ga upoznala, što je bilo krajem osamdesetih, znači pre tridesetak godina. Radio je kod mene u firmi i bio apsolutno opšte prihvaćen takav kakav je. To je bilo ono vreme kada maltene nismo ni znali za ljudska prava, a niko ga nije omalovažavao ni na koji način. Niti se krio, niti je njemu takvom kakav je bio to bilo moguće sakriti. Umro je u međuvremenu, ali ga se često sećamo i uvek sa osmehom. Drugi je moj dobar drugar i saradnik, jedno sjajno biće, kvalitetna osoba, uvažena itd. Takođe, ne krije se, a ni njemu to nije moguće. Kad pomislim na njih, ne pomislim prvo na taj bagaž koji nose, nego na njih same.

Nemam ništa protiv lgbt, ali imam svašta protiv agresivnih kampanja.

Diskriminani su i navijaci jednog kluba od strane drugih, diskriminani su ljudi iz manjih sredina kad odu u veće, diskriminisani su pripadnici ekstremnih muzickih pravaca, pripadnici manjih religijskih pravaca, diskriminisani su nepokretni ljudi koji ne mogu da udju u pola javnih zgrada i ulica, diskriminisani su siromašni... ali niko ne insistira na agresivnom marketingu potpomognutim milijardama € i $!

Potpisujem svaku reč.
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta ti vidis na tv, ali ja sam imala situaciju i da je jedna takva osoba flertovala sa mnom i nisam mogla da ocenim sta je...

Lele... :sad2:
Ovo me podseti na knjigu koju smo pre par godina ovde svi voleli, Midlseks.
Daleko bilo, sigurna sam da tim ljudima nije lako. S druge strane, sigurna sam da su oni ipak u nečem genijalni...

PS Ni ja nisam za brisanje poruka, zašto bi... Nikog nismo vređali.

- - - - - - - - - -

Nego, moderacijo, znači li da sam ja elita samo dok ne napišem još 8 poruka? :lol:

- - - - - - - - - -

Nije bilo teških reči, ali možemo recimo sada da završimo.
Ja sam se ubacila jer svi kažu da ne poznaju nikoga ko je gej.
Pošto je sa mnom drugačiji slučaj htela sam da se uključim.
Da kažem da ja nekoga takvog vrlo dobro poznajem.
Prosto da mu na ovaj, istina potpuno nebitan način pomognem.

A knjiga Igrač je jedna od mojih omiljenih knjiga.
Tema je upravo ta.

Ne znam, ali ja sve baletane doživljavam kao gejeve... :rumenka: Takođe i fudbalerke...

PS Takva je i knjiga Bazenska biblioteka...
 
Da se nadovežem i na Kventinovo pominjanje San Franciska i na priču o diskriminaciji, što je sve sjajna uvertira da ponovo progovorim o apsolutno sjajnoj knjizi Ja mrzim internet.

Dakle, ova knjiga Ja mrzim internet... Autor je poreklom iz Turske, što čini mi se nije nebitno, zove se Džaret Kobek.

Ne čitam, nego gutam strane. Ovo mi se odavno nije desilo. A knjiga nije ni prava književnost, ne umem ni da lepo objasnim. Kao jedan lonac u kome je glavno jelo kapital uklopljen sa autorovim viđenjem društvenih mreža, Fejsa, Tvitera i Instragrama, što je zapravo jedna te ista stvar, garnirano malim pričama o uticaju svega toga na život savremene osobe, naglasak je na američkom društvu i začinjeno takođe malim pričama o raznim društvenim pojavama, fenomenima ili likovima, npr. o kompaniji Marvel, o Voltu Dizniju i njegovoj kompaniji, o Arapskom proleću, Bijons i Rijani, američkim predsednicima u poslednjih tridesetak godina, filmu Doručak kod Tifanija, Tolkinu i piscima fantastike i sl. Sve je nekako natrpano i savršeno smisleno. Dodatni plus je blagi humor, koji sve vreme provejava, uz izlete u sarkazam.

Knjigu je napisao mladi kalifornijski pisac turskog porekla Džaret Kobek, mesto dešavanja je San Francisko. Ono što je neobično je da je knjiga u svom originalu samizdat, jer niko nije želeo da je štampa. Neočeivano je postigla veliki uspeh, vidim da je i po našim medijima vrlo prisutna, mnogi su se osvrnuli i davali prikaze.

Moji utisci su se sad slegli i mogu nešto više da kažem.

Knjiga obrađuje savremeni svet, pri čemu je kakva takva glavna junakinja Adelajn, žena od nekih četrdeset i nešto godina, koja živi od crtanja stripova. Kroz neke sitne događaje iz njene svakodnevice pisac nas vodi kroz oštru kritiku savremenog društva, prikazuje dobrovoljno ropstvo društvenim mrežama i srećno i nasmejano roblje, jer misli da se njegov glas čuje. A ne da je zapravo samo podrška reklami koju će Gugl da nakači na određeni tvit, post i sl. u skladu sa procenjenim interesovanjima osobe za tastaturom.

Ovde je data ozbiljna priča i o rasizmu, autor je baš svaku osobu koja je pomenuta u knjizi definisao kroz boju kože. Obzirom na svoje poreklo, potpuno jasno sugeriše na postojanje rasizma, a povremeno i opisuje događaje vezane za boju kože tog nekog. Primer toga su žurke zvane smeđa kesa,kojima su mogli prisustvovati samo oni čija je put svetlija od smeđe papirne kese.

I tako dalje, utisaka imam onoliko i sigurna sam da se niko ko se lati njenog čitanja neće pokajati.
 
Poslednja izmena:
Glumac Maksa Davno ubijen jer su mislili da je Rom.To je cin nasilja koji ne sme da se ponovi.Mali Aleksa se ubio zbog posledica nasilja.Ni to ne sme da se ponovi.Ona devojka davno sto se ubila da je ne siluju,ni to ne sme da se ponovi.Nasilnici nekada nadju osobu koja ne zna da se brani,unistavaju je jer ne zna kako se braniti.Iz ciste agresije.
Svi unisteni jer su bili meta nasilja.

Romansa zbog koje je pisac stradao bila je najveca,najpoznatija tog doba.Njegov partner promenio veru,ozenio se i odrekao svega sto je bilo.Ljudska priroda izdajstva se nije promenila.Od tada do danas je proslo mnogo vremena a mi kao zemlja tek pocinjemo da pricamo protiv nasilja javno.Oba spreja i soker legalni sto je sjajno a steta sto cela prica protiv nasilja nije pocela mnogo pre.
 
Jeste to je strasno, ali ima jako puno onih koji menjaju pol. Meni to nije jasno. Uvek je bilo muskobanjastih zena, a sad sve takve danas rade na tome da postanu muskarci i bukvalno ima situacija u kojima sam ja prenerazena strasnim scenama jer ti ljudi su potpuno nenormalnog izgleda. Znaci lici na normalnog coveka, ali ne bas. Tesko je kad vidis nekog i ne znas da li je muskarac koji postaje zena ili zena koja postaje muskarac.
Ako mislis na ljude koji hirurskim putem menjaju pol - oni su rodjeni kao fizicki jedan pol ali se psihicki osecaju kao pripadnici drugog.To se desava,zato postoji mnostvo strucnjaka sa kojima treba da prodju razgovore da bi uopste fizicki promenili pol.Sto je veoma skupa operacija i niko ne ide na nju iz obesti vec zaista iz potrebe.
Ko to ne prihvata npr.treba samo da ignorise/tolerise.Uglavnom bez ikakve agresije jer takvi nicim ne ugrozavaju druge.
To je poenta onog sto pisem - stop agresiji.Ako covecanstvo ne uci na greskama iz proslosti nikad nece poci napred.
 
Ako mislis na ljude koji hirurskim putem menjaju pol - oni su rodjeni kao fizicki jedan pol ali se psihicki osecaju kao pripadnici drugog.To se desava,zato postoji mnostvo strucnjaka sa kojima treba da prodju razgovore da bi uopste fizicki promenili pol.Sto je veoma skupa operacija i niko ne ide na nju iz obesti vec zaista iz potrebe.
Ko to ne prihvata npr.treba samo da ignorise/tolerise.Uglavnom bez ikakve agresije jer takvi nicim ne ugrozavaju druge.
To je poenta onog sto pisem - stop agresiji.Ako covecanstvo ne uci na greskama iz proslosti nikad nece poci napred.
Kod mene to masovno rade, vi to jos uvek ne mozete da zamislite. Kakva agresija crna zauz, samo pricam o svom dozivljaju i koliko je bitna ta identifikacija za obe strane. Zivo me interesuje sta ce izaci iz svega ovoga, videcu kad budem bakica. Tu osobu sam dozivela kao ljudsko bice, nisam mogla nikako seksualno da reagujem.
 
Kod mene to masovno rade, vi to jos uvek ne mozete da zamislite. Kakva agresija crna zauz, samo pricam o svom dozivljaju i koliko je bitna ta identifikacija za obe strane. Zivo me interesuje sta ce izaci iz svega ovoga, videcu kad budem bakica. Tu osobu sam dozivela kao ljudsko bice, nisam mogla nikako seksualno da reagujem.

Ne,ne,ne.Ti normalno pises o svom vidjenju stvari i to tako treba da bude kod svih.To je civilizovan nacin.
Ima dosta takvih operacija u Srbiji,bas sam citala o tome i stvarno nije retkost.Imamo vrhunske strucnjake,ljudi dolaze.
 
Ne,ne,ne.Ti normalno pises o svom vidjenju stvari i to tako treba da bude kod svih.To je civilizovan nacin.
Ima dosta takvih operacija u Srbiji,bas sam citala o tome i stvarno nije retkost.Imamo vrhunske strucnjake,ljudi dolaze.

Kad sam poslednji put bila kod ginekologa bila je neka zena koja je strasno licila na muskarca. Pre neki dan u supermarketu ne znam ni sama zasto sam pogledala neku zenu i wow al sam ustuknula imala je skoro musko lice! U banci radi jedna zena koja je nekad bila muskarac, vrlo je simpaticna... a ja trenutno zivim u provinciji, onaj susret gde je bilo flertovano sa mnom je bio u Vankuveru... ali ovde na selu pa ih ima puuno.
 
Alkoholicari medju piscima su nam ostavili poruku - ne treba biti alkoholicar.Zavisnici od opojnih supstanci su ostavili poruku da ne treba biti zavisnik od opojnih supstanci.Kockari kako ne treba biti kockar.Zrtve nasilja poput ovog pisca da ne treba biti nasilan - treba raditi na preventivi nasilja kako bi ono bili minimizirano.
(Isto je i sa umetnicima iz drugih sfera umetnosti ali posto je tema o knjigama konkretno spominjem pisce.)
Svacija biografija ima neku poruku,pouku - uvek su jake o cemu god da govore.Treba obratiti paznju i na njih kad vec citamo njihova dela.
 
Ja sam pocela Mesecinu, Pjer La Mir.

Izbrojala sam juce 15 novih knjiga koje sam ili kupila ili dobila u decembru i januaru:D Pre neki dan sam pravila reorganizaciju na policama, da bih kao napravila vise mesta i samo sam s jednog mesta premestala knjige na drugo, a mesta nigde i sad je sve izmesano da ne znam tacno gde je sta.. :roll:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top