Biblioteka 3

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni je od Sesilije Ahern bila ok P.S.Volim te (i vise mi se svidela od filma), a posle sam citala 'Dar' i bas mi je onako prelagan, jos i neka doza predvidive fantastike, skroz mlako i dovoljno da vise nista od nje ne citam.

Evo vam jedan lep link, Tolstojeva lista predloga za citanje, posebno zanimljiva jer su knjige sortirane po tome u kom zivotnom dobu treba da budu procitane. Listu je u svojoj 63-oj godini poslao u pismu jednom prijatelju.
http://www.brainpickings.org/2014/09/30/leo-tolstoy-reading-list/
 
Meni je od Sesilije Ahern bila ok P.S.Volim te (i vise mi se svidela od filma), a posle sam citala 'Dar' i bas mi je onako prelagan, jos i neka doza predvidive fantastike, skroz mlako i dovoljno da vise nista od nje ne citam.

Evo vam jedan lep link, Tolstojeva lista predloga za citanje, posebno zanimljiva jer su knjige sortirane po tome u kom zivotnom dobu treba da budu procitane. Listu je u svojoj 63-oj godini poslao u pismu jednom prijatelju.
http://www.brainpickings.org/2014/09/30/leo-tolstoy-reading-list/
Nema Geta, Servantesa, Sekspira, Dantea. Paz da ne citam ove njegove liste.z:D
 
Rayela, ja nicije liste ne citam :zstidljivko: Ali mozda se nekome svidi, mozda i ja promenim navike :)

Waterr, citala sam ja ali davno, secam se samo ok utiska.
More ja citam, eto Nautilus mi je svedok da sam njegovu listu sa paznjom dobre i pazljive citateljke procitala.
U svakom slucaju su zanimljive prepruke tih " velikana", ako neko zna jos nekog ( Nautilus tu nema vezez:D) neka stavi svoju.
Ali jeste mu lista ( Tolstojeva) bezvezna.

- - - - - - - - - -

Ни Достојевски није на листи.
Чини ми седа списак има више образовно-васпитни циљ, а не књижевни.
Meni je cudno da se ti velikani knjizevnosti uopste i javljaju sa nekim listama. I da, on cak ni njega nije pomenuo.
 
Вратио се Буњину, читам његове Дневнике. Људи, какво је задовољство читати Буњина - је ли неко читао Ивана Буњина?

23. април 1907. године
На путу из Хеброна, у тами даљине горе ватре Јерусалима. Рахилина кула крај пута. Унутра виси фењер, лампа и лустер с лампицама. Али гори, дршће само једна од њих. Старац Шор је зашао за велику гробницу, набељену кредом, прислонио се за зид и почео, њишући се, да се моли.
Наш таљигаш је Јеврејин из Америке. Кад смо изашли, зачули смо крик у тами, поред наших таљига: он се замало није потукао с неким пролазником, дивље је псовао, не обраћајући ни најмању пажњу на гробницу своје прамајке.
(Дневници, Буњин)

И отидоше од Ветиља. А кад им оста још мало пута до Ефрате, породи се Рахиља, и бјеше јој тежак порођај.
И кад се веома мучаше, рече јој бабица: не бој се, имаћеш још једног сина.
А кад се растављаше с душом те умираше, назва га Венонија; али му отац (Јаков) надједе име Венијамин.
И умрије Рахиља, и погребоше је на путу који иде у Ефрату, а то је Витлејем.
И метну Јаков споменик на гроб њезин. То је споменик на гробу Рахиљину до данашњега дана (четврти век пре Христа).
(Библија, Стари завет, Прва књига Мојсијева)
 
Ja ga nisam citala, ali je od sutra on na redu. Rekoh da sam kupila neku ediciju od pet zavicajnih romana , a sve zahvaljujuci tvom spisku, tu je i jedan njegov, zove se Selo.
 
Kako sam se gore u brzini lose izrazila, tek sad vidim. Htela sam reci da ne citam knjige sa tudjih lista, ne uticu mnogo na moje citalacke planove (vise uvazavam vase predloge), a ovako listu kao listu iscitam.
Idem sad da zavrsim Marijasa, nemam nista pametnije da radim ovog popodneva.
 
Kako sam se gore u brzini lose izrazila, tek sad vidim. Htela sam reci da ne citam knjige sa tudjih lista, ne uticu mnogo na moje citalacke planove (vise uvazavam vase predloge), a ovako listu kao listu iscitam.
Idem sad da zavrsim Marijasa, nemam nista pametnije da radim ovog popodneva.
Ma bre Kanela, bas je odlicno da si postavila ovu listu, prva je koju vidim a da je sastavio neki veliki knjizevnik.
Uostalom, ovaj topik i sluzi zato da pisemo o svemu i svacemu.
 
Ja ga nisam citala, ali je od sutra on na redu. Rekoh da sam kupila neku ediciju od pet zavicajnih romana , a sve zahvaljujuci tvom spisku, tu je i jedan njegov, zove se Selo.
Мени се више свиђају његове приповетке (поезију знам да не волиш, такође). Препоручујем књигу приповедака Тавни дрвореди, избор, а у Нолитовом издању.
 
I ti ces s nama na dijetu kad se zavrse obve Bozicne gozbe?

Naravno, mora se ;)

Citam Zamak u mom srcu i primetila sam jednu grubu gresku prevodioca i/ili lektora - liht roze..
parafraziram, recenica ide ovako - i ocigledno je gdjica Marsi znala da smo mi liht roze '' :eek: Ocigledno da je u pitanju neki idiom, fraza...ali meni je bas zasmetalo..
a sem toga i rec - domazetluk? Ja ne znam sta znaci ta rec..
 
Poslednja izmena:
Naravno, mora se ;)

Citam Zamak u mom srcu i primetila sam jednu grubu gresku prevodioca i/ili lektora - liht roze..
parafraziram, recenica ide ovako - i ocigledno je gdjica Marsi znala da smo mi liht roze '' :eek: Ocigledno da je u pitanju neki idiom, fraza...ali meni je bas zasmetalo..
a sem toga i rec - domazetluk? Ja ne znam sta znaci ta rec..

Jeste izraz i znači isto što i boja turundži, to jest ništa. To su inače bile omiljene "boje" mog pokojnog oca, označavale su neku prazninu ili nešto što ne postoji. Verovatno je prevodilac u nekim ozbiljnijim godinama, pošto ja odavno nisam čula te izraze.
 
Zaljubljivanja, Havijer Marijas
Prvo da napomenem da mi je Marijas vrlo drag pisac i da volim njegov stil sa recenicama bez kraja i detaljisanjem oko svake moguce ideje.
Ali...ovoga puta mi uopste nije prijao. Razvukla sam na pet dana knjigu od nepunih 130 strana. Cinila mi se kao bezgranicni monolog, kao da ne postoje likovi niti se icim razlikuju jedan od drugog, kao da sve vreme cujem jednolican piscev glas.
Glavna ideja je kako slucajnosti uticu na dalji tok stvari, mada se iza svih tih navodnih slucajnosti kriju smisljeni potezi... mozda je malo i triler, mada onda bi bio strasno monoton triler.
Marija je glavni lik, ako vec moram da prihvatim da likovi postoje, radi u izdavackoj kuci i u kafeu preko puta gde svako jutro doruckuje, vidja jedan par uvek za istim stolom, ona ih za sebe naziva Savrsen par. Jednog dana otkrije da je muz iz tog savrsenog para ubijen na ulici i tu krece prica...


Preporucila bih samo nekome ko je u fazi pune koncentracije sa mogucnoscu potpune posvecenosti knjizi :)
A od Marijasa mi je najbolja 'Srce tako belo', skoro isto tako dobra i 'Sutra u boju misli na mene'.
 
Jeste izraz i znači isto što i boja turundži, to jest ništa. To su inače bile omiljene "boje" mog pokojnog oca, označavale su neku prazninu ili nešto što ne postoji. Verovatno je prevodilac u nekim ozbiljnijim godinama, pošto ja odavno nisam čula te izraze.

hehe, još se govorilo liht roze pa na štrafte... za nešto bezveze
 
Tišina u oktobru - Jens Kristijan Grendal, Okean 260 str. 9/10
http://www.carobnaknjiga.rs/tisina-u-oktobru

Što bi se reklo, roman toka svesti, i to svesti jednog muškarca. Ako to uopšte postoji :malav:
Dakle sad ozbiljno mogu reći da je ovo jedna „pametna“ knjiga sa dosta dobrih i slojevitih razmišljanja. Onako da čitaš, zastaneš i uposliš mozak.
Da uporediš sa nekim stvarima iz svog života, da se zamisliš...

Ono što nije dobro je to što ja u zadnje vreme uopšte nisam za čitanje. Misli su mi okupirane nekim sasvim drugim stvarima i vrlo se teško koncentrišem.
Svaku knjigu čitam sa pola mozga i ni jedna mi se ne zadržava naročito dugo u sećanju.
Tako da ću i ovu koliko mi se čini na žalost jako kratko pamtiti.
 
Naravno, mora se ;)

Citam Zamak u mom srcu i primetila sam jednu grubu gresku prevodioca i/ili lektora - liht roze..
parafraziram, recenica ide ovako - i ocigledno je gdjica Marsi znala da smo mi liht roze '' :eek: Ocigledno da je u pitanju neki idiom, fraza...ali meni je bas zasmetalo..
a sem toga i rec - domazetluk? Ja ne znam sta znaci ta rec..

Domazetluk je ono što meni proriču, da ću da se "udam" u neku domaćinsku kuću koja nema muške potomke nego jedino ženske, da nastavim kuću, pruzmem slavu itd. Nije cenjena institucija kod nas patrijarhalnih Balkanaca, ali je Crnogorci u Srbiji rado primenjuju.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top