Biblioteka 3

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tako je. Glavu gore.

- - - - - - - - - -

Moje vikend čitanje - Sahib, Nenad Veličković.

Lamar i može biti Kventin, su čitali, Lamar je u više navrata dala dobre preporuke i rekla da je knjiga prilično duhovita. Našla sam je na Scribdu i počela. Večeras sam pročitala malo manje od polovine, sva sreća nije obiman, i jeste da mi je osmeh vrlo često na usnama. Ali, često je gorak ili kiseo. Smejuljim se, a muka mu bude od svega napisanog, jer tako sjajno daje sliku ovog podneblja, naših naravi i navika. Doduše, kad u istom tonu pomene Europejce i njihove naravi i navike, osmeh mi je sladak i iskren. Odlično, zasad.
Aha, za njih ti drago :D

- - - - - - - - - -

Samo da napomenem da u ovoj knjzi koju sam skoro citala nije prevazisao sebe.
A "sebe" je Sahib.

Dobra je i ova (Otac moje kceri) ali Sahib je Sahib :heart:
 
Još malo o Kusti. Zaboravila sam još da kažem da u filmu postoje i standardne za Kusturicu scene venčanja, mlade i sl.

Na račun onog copy-paste koje svi pominjemo i koje je toliko često u njegovim filmovima, imam da kažem i jednu malu odbranu za prozvanog. Čitala sam davno neki intervju nekog pevača, zaboravila sam i čiji, to nije ni bitno. Uglavnom, pitali ga zašto mu sve pesme liče jedna na drugu i kako se često čini da uvek peva jednu te istu. Ovaj odgovorio: to se zove stil. :)

Mora da je Vlado Georgijev. Mislim, njegove pesme, ili pesma, su/je takve/a. I baš lepo što sada znamo da je to stil.
 
Osim Oca na sluzbenom putu koji je uneo nesto novo (po meni), u nasu kinematografiju, nijedan Kusturicin film mi se nije dopao.
Izvinite svi koji volite njegov lik i delo, ali kod mene letenje gusaka ne prolazi...
Bas bih i ja mogla da ponovo uzmem Mrtve duse.
Ionako nisam daleko od njih. Hahaha...
Upala sam u uzasnu depresiju, stalno sam na rehabilitaciji (koleno je u pitanju), kad dodjem kuci ceka me soba koju ne smem da napustam.
Majka mi ne da, zbog toga sto nije bila za to da se vratim u roditeljski dom, tako da me sikanira samo tako... kletvama, ne smem da koristim stednjak, ne smem da napustam sobu.
Bolje bi mi bilo u zatvoru. A to je sve zbog toga sto nisam zaposlena za stalno, sto joj smeta moj pas, sto zeli da bude sama u stanu posto je sahranila svog muza, mog tatu.
Jos ima obraza da kaze da sam se radovala tatinoj smrti. Da li je to normalno ponasanje? A mladju cerku koja je udata, koja je profesorka i prima redovnu platu tetosi, jedna drugu posecuju, majka joj kupuje Dormeo duseke, pravi ruckove, torte, samo sto joj stope ne ljubi...
Nisam mogla a da vam ovo ne napisem. Ima svega na ovom svetu.
Nisam ni slutila da cu ovaj pakao da dozivim.
Ovo je verovatno za Nepravdu na ovom Forumu.
Izvinite prijateljice moje, morala sam nekom da kazem, inace bih pukla.
Trenutno citam nesto laganije, Maju Trifunovic i Povratak.
Potrazicu Terezu Raken obavezno...
Posle cu uzeti da citam Ijana Makjuana i Subotu. Volim njegov stil.

Imas one male plinske zezalice.
Ili ono da kupis samo dve ringle.
Ne znam tvoj zivot.Ali ako je takva uvezbaj emotivnu distancu.
Digni zid.
Nece dopreti do tebe nista negativno.
Cuvaj se.
............

Sta je Emir Kusturica?
Musliman iz BiH ili sta?
Unakazio nas je.
Ima odvratne filmove.
Odakle mu samo ideja.
.................
Milan Stankovic Perje
Kad vec spominjete perje .
........

Mrs.Bi jeste ti i Mister Bi bili nekad #onokao zaista romanticni?
Kisica,kraj reke,tvrdjava? :zaljubljena:
...

To za iznajmljivanje...Ljudi ne znaju stanje u Kursumliji i dole uopste a cudi ih Nis.
Tuzno dokle dodje.
 
Ali u Srbiji nije bilo perja pa ni skupljaca perja ( perjara).
Perje se skuplja tamo gde ima guski ( ravnica), ja ne znam da je u Srbiji neko imao guske ( i patke;))

U Singerovim pricama ima tih skupljaca perja, radile su to uvek neke parije, a nisu ni svi Jevreji bili Rotschildi.

Film se dešava u Vojvodini:D a tamo ima i gusaka i pataka i Cigana i ravnice.
Tu je razlika između duvačke (trubačke) i gudačke kulture naših Roma. U filmu nisu učestvovali muzirari iz Deronja ali mislim da se taj festival još održava


Kusturicu ne treba previše osuđivati. on je jednostavno snimao filove koji imaju prođu u svetu. Filmovi o finim i normalnim ljudima mogu da se snimaju samo u Holivudu
 
А ја сам након читања Републике Ћопић (што је једино што сам од њега читала) закључила да је он један од солидних писаца на нашој књижевној сцени. Сад си ме убио у појам. :confused:

Nikako da nađem tu knjigu, a baš bih je rado pročitao. Vule je vrlo talentovan pisac, u smislu baratanja riječima, čiste prozne vještine, ali, nekako, kao da mu nedostaje ambicija da napiše veliku knjigu.
Pokušaj da nađeš njegov prvi roman Blagi dani zatim prođu. I jedno kviz pitanje za sve na temi: odakle je Žurić ukrao taj naslov? U pitanju je knjiga jednog našeg klasika.
 
Kad ste vec kod Kusturice... mislim da je on najveci krivac sto ljudi sirom sveta misle da su Srbi neandertalci koji imaju snosaje sa kokoskama, voze se konjskim kocijama i zive u kolibama bez vode i struje!
Bez zezanja, imao sam situaciju gde me neki italijani pitaju da li je stvarno tako, videli kod njega u filmu.
I ovo sto gore spominjete, romska muzika, guske, patke, galama... to je tako u njegovom stilu. Svi su mu filmovi copy-paste!

Nemam baš neki izgrađen ukus kad su filmovi u pitanju. Godinama uopšte ne gledam nove filmove, pažnju može da mi privuče samo poneki klasik iz sedamdesetih ili osamdesetih koji sam gledao x puta (juče tako na TV naiđem na Ratnike podzemlja). Ni jedan Kusturičin film koji sam gledao nije mi se dopao, čak ni oni rani, tako da nemam razloga da ga branim.

A ipak ću reći da on ima pravo na svoj doživljaj stvarnosti i umjetnički izraz. To što publika percipira čitav narod prema subjektivnom prikazu u nekom filmu znači da ili je publika jako glupa, ili je reditelj jako dobar, a vjerovatno ima i jednog i drugog.
 
Kusturica je dobar reziser, nego ne snima pa je besmisleno i diskutovati o njemu.
Njegovi su filmovi ( valjda i ima samo dva ) o i sa Ciganima odlicni, smesno je pricati da on " nas" prikazuje u losem svetlu:D
On je malo kopirao genijalne rezisere iz Italije ( Felini), ali i jugoslovenski Crni talas ( Petrovic, Makavejev, Z.Pavlovic), a ja nikada
nisam cula da se Italijani zale na Felinija jer ih prikazuje u losem svetlu:D

Ja sam juce pocela da citam Prozraci i samo se nerviram i prezirem svoj mazohizam.
Ja nju citam kad se uzelim prelepog srpskog jezika, ali bih mogla tu svoju zelju i zedj za srpskim
samo sa jednom njenom knjigom jer ona uvek, ali uvek isto pise. Pise i Balzak isto, ali on ne drvi o svom ocu
nego smisli pricu pa je onda kiti:heart:
Ona ne zna za Boga. U knjizi od mozda 220 stranica ( al ogromna slova kao za slepe , a dzepno izdanje)
ona mrtva ladna na nekoliko stranica stavlja izvode iz Cercilovih memoara ( 1939 godina) onda izvode iz raznih
tada jugoslovenskih novina, prepricava sta je bilo na radiJu, a Prozraci su njena maglovita secanja ( svidja mi se
rec Prozrak) na bezbrizno detinjstvo kada je imala Madame guvernantu ( Ruskinja), kuvaricu i sobarice, kada
se islo u Dubrovnik na mesec-dva, kada se zivelo jako otmeno u krugu dvojke.

U njenim knjigama nema ni trunke empatije za neke ljude, decu koja nisu tako zivela, ti i takvi za nju ne postoje.
Uvek je ona zrtva, a njen otac jos veca. Njen je otac bio kvisling i to najgore vrste, napustio je porodicu 1944
( znaci na vreme) i otisao u Spaniju ( Franko i kompanija) , ponovo se ozenio , imao i decu, poginuo u saobracajnoj nesreci
sa 81 godinom svog uspesnog zivota.

Ministar prosvete i njegov zamenik su uredbama vlade dobili policijska ovlašćenja. Ministarstvo je samostalno donosilo odluke o izbacivanju iz škola i sa Univerziteta nepodobnih profesora, o izbacivanju studenata sa Univerziteta “zasvagda”, i najvažnije, o izbacivanju “nacionalno nepouzdane i kompromitovane” dece iz škola i njihovom višegodišnjem zadržavanju u “Zavodu za prinudno vaspitanje”. Ministar prosvete Jonić je imao i ovlašćenje vlade da cenzuriše objavljene knjige, da zabranjene knjige upućuje na reciklažu, a njegova reč je bila presudna i prilikom odlučivanja o zatvorskim kaznama za prekršioce ove Uredbe. Njegov zamenik Velmar-Janković je svoja ovlašćenja, u toku najstrašnijeg rata, koristio npr. za izbacivanje Jovana Skerlića iz škola, i umesto njega, stavljanje sopstvenih dela u obaveznu školsku lektiru. Usput, i na repertoar Narodnog pozorišta.


Ako se ne varam, Nusic nije mogao da se prikazuje , morale se njegove drame ( ili sta vec) da budu obavezne na sceni Narodnog pozorista.

- - - - - - - - - -

Ja se nerviram jer sam dzimrija a sam knjigu platila 999 dinara:D
 
Nikako da nađem tu knjigu, a baš bih je rado pročitao. Vule je vrlo talentovan pisac, u smislu baratanja riječima, čiste prozne vještine, ali, nekako, kao da mu nedostaje ambicija da napiše veliku knjigu.
Pokušaj da nađeš njegov prvi roman Blagi dani zatim prođu. I jedno kviz pitanje za sve na temi: odakle je Žurić ukrao taj naslov? U pitanju je knjiga jednog našeg klasika.
Da nije Bora Stankovic? Na njega mi po malo lici naslov.

- - - - - - - - - -

Ja upravo citam Republiku Copic.
 
А ја сам након читања Републике Ћопић (што је једино што сам од њега читала) закључила да је он један од солидних писаца на нашој књижевној сцени. Сад си ме убио у појам. :confused:

Tu nisam čitao, pročitao sam Tigrero i Crne ćurke te su mi bile baš loše, videću ako mogu da nađem Republiku Ćopić, možda promenim mišljenje.:)
 
Nikako da nađem tu knjigu, a baš bih je rado pročitao. Vule je vrlo talentovan pisac, u smislu baratanja riječima, čiste prozne vještine, ali, nekako, kao da mu nedostaje ambicija da napiše veliku knjigu.
Pokušaj da nađeš njegov prvi roman Blagi dani zatim prođu. I jedno kviz pitanje za sve na temi: odakle je Žurić ukrao taj naslov? U pitanju je knjiga jednog našeg klasika.

Tu nisam čitao, pročitao sam Tigrero i Crne ćurke te su mi bile baš loše, videću ako mogu da nađem Republiku Ćopić, možda promenim mišljenje.:)

Оно „сасвим просечан писац, чак и испод тога" ме је навело да помислим да је можда један од оних који блесну на тренутак, а одмах затим се угасе.
Читаћу га још, али ћу пажљивије бирати.
Бележим ове Благе дане...
 
Vule je napisao i ''prvi partizanski krimic''.
Neko je izvadio srce Nikoletini Bursacu u Jajcu.
Drug Tito trazi da se pocinilac zlocina pronadje pre 29. novembra...
To mu je nova knjiga. Zaboravih joj trenutno naziv... ali pogledajte sajt Lagune...
''Nedelja pacova'' je naziv romana.
 
Poslednja izmena:
Saroo Brietley, A long way home... je knjiga po kojoj je snimljen film Lion, koji je bio u konkurenciji za ovogodisnjeg oskara. Sjajan film, vrlo tezak i emotivan, dirljiv.
Cenim da ce Laguna brzo objaviti roman, koji bi svakako bio zanimljiviji od filma, zbog svoje specificnosti.
 
Korekcije, Džonatan Frenzen,Laguna, 387 strana (sitna slova, po 40 redova na strani)

Mnogo mi je žao što sam ovaj roman razvukla na skoro mesec i po dana. Doduše, to i nije nešto što bi moglo, možda bi i moglo, ali svakako ne bi trebalo, pročitati za 3 dana. Prosto knjiga zahteva vreme, jer je dugačka, kompleksna. Likovi su izgrađeni sa puno pažnje. Njihovi životi i sudbine su komplikovane. Mnoštvo loših odluka, nesrećnih okolnosti. Svi nose veliko breme, brigu, tugu. Dobra je knjiga, baš dobra. Jeste malo predugačka, ali ne kao neke. Uglavnom ima opravdanja za to. Ne bi moglo sve da stane na puno manje strana, jer nema nekih delova i scena koje nemaju svoje mesto i opravdanje što su tu.
 
A htela sam da kažem Crnjanski, majke mi... Ali, šta vredi, nisam čitala Roman o Londonu, bilo bi to takođe puko nagađanje.
Počela sam ovu Naprednjakovu smrt... Deluje neozbiljno. Ako nije u pitanju satira, onda ću baš da izdangubim... Hoće li Soko da umre?

- - - - - - - - - -

Korekcije, Džonatan Frenzen,Laguna, 387 strana (sitna slova, po 40 redova na strani)

Mnogo mi je žao što sam ovaj roman razvukla na skoro mesec i po dana. Doduše, to i nije nešto što bi moglo, možda bi i moglo, ali svakako ne bi trebalo, pročitati za 3 dana. Prosto knjiga zahteva vreme, jer je dugačka, kompleksna. Likovi su izgrađeni sa puno pažnje. Njihovi životi i sudbine su komplikovane. Mnoštvo loših odluka, nesrećnih okolnosti. Svi nose veliko breme, brigu, tugu. Dobra je knjiga, baš dobra. Jeste malo predugačka, ali ne kao neke. Uglavnom ima opravdanja za to. Ne bi moglo sve da stane na puno manje strana, jer nema nekih delova i scena koje nemaju svoje mesto i opravdanje što su tu.

E, i meni je žao što sam razvukla Pjuriti. Tačnije, potpuno sam je zapostavila poslednje dve nedelje. A nije toliko loša koliko me nervira format. Teška bre, nezgodna za držanje, o nošenju ma gde ni ne razmišljam. Ne znam šta je ovo trebalo Dereti... :(
 
A htela sam da kažem Crnjanski, majke mi... Ali, šta vredi, nisam čitala Roman o Londonu, bilo bi to takođe puko nagađanje.
Počela sam ovu Naprednjakovu smrt... Deluje neozbiljno. Ako nije u pitanju satira, onda ću baš da izdangubim... Hoće li Soko da umre?

He, he, jel ovo neki lapsus u stilu Nade Macure?

Knjiga djeluje neozbiljno zato što jeste neozbiljna. Ali ono, neozbiljno-ozbiljna. Na kraju je još malo udrobio svega i svačega, ali valjda se o toj turbo-folk kulturi i ne može pisati bez pretjerivanja.

- - - - - - - - - -

Korekcije, Džonatan Frenzen,Laguna, 387 strana (sitna slova, po 40 redova na strani)

Mnogo mi je žao što sam ovaj roman razvukla na skoro mesec i po dana. Doduše, to i nije nešto što bi moglo, možda bi i moglo, ali svakako ne bi trebalo, pročitati za 3 dana. Prosto knjiga zahteva vreme, jer je dugačka, kompleksna. Likovi su izgrađeni sa puno pažnje. Njihovi životi i sudbine su komplikovane. Mnoštvo loših odluka, nesrećnih okolnosti. Svi nose veliko breme, brigu, tugu. Dobra je knjiga, baš dobra. Jeste malo predugačka, ali ne kao neke. Uglavnom ima opravdanja za to. Ne bi moglo sve da stane na puno manje strana, jer nema nekih delova i scena koje nemaju svoje mesto i opravdanje što su tu.

Onda, kapiram da ti se sviđaju Korekcije? Nisam ni sumnjao, to je odličan roman. I dalje preporučujem Slobodu, meni još bolji.
Pjuriti je OK knjiga, ali ne dopada mi se što je više socijalni, nego porodični roman.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top