Studije filozofije

Jean-Paul Sartre

Početnik
Poruka
12
Želim da upišem filozofiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Zanimaju me dve stvari. Prva se tiče upisa. Znam da se polaže test opšte informisanosti (mislim da nosi 30 od 60 poena). E sad, da li drugi deo prijemnog čini samo pisanje filozofskog eseja ili postoji i test znanja iz filozofije, kao na drugim smerovima na Filozofskom fakultetu.

Druga stvar koja me zanima tiče se samog studiranja. Može li neko ko je studirao ili studira filozofiju da mi kaže da li postoje udžbenici ili bilo kakva literatura za spremanje ispita, osim dela samih filozofa.

Hvala!
 
Konkurencija je slaba, tako da nemas frke. Na prijemnom polazes test opste informisanosti, sto ti donosi 30 bodova(ali je jako tezak), polazes i pismeni na jednu od zadatih tema.
Teme su ti sledece:

Zenonove аporije
Sofisti
Sokrаtovo shvаtаnje znаnjа i vrline
Plаtonovo učenje o idejаmа
Plаtonovа političkа filozofijа
Аristotelovа teorijа uzrokа
Аristotelovo etičko i političko učenje
Epikurejstvo
Stoicizаm
Аntički skepticizаm
Problem univerzаlijа u srednjovekovnoj filozofiji
Podelа idejа kod Lokа
Lokovа kritikа urođenih idejа
Kаko Bаrkli dolаzi do stаvа Esse est percipi?
Hjum o problemimа indukcije i uzročnosti
Hjum o problemu postojаnjа spoljаšnjeg svetа
Primаrni i sekundаrni kvаliteti
Teorije o prirodnom stаnju i društvenom ugovoru
Bekonovа kritikа idolа
Dekаrtovа metodskа sumnjа
Dekаrtov duаlizаm
Spinozino ucenje o supstаnciji
Lаjbnicovа monаdologijа
Filozofijа prosvetiteljstvа
Kаntov kopernikаnski obrt
Distinkcije a priori/a posteriori i аnаlitičko/sintetičko u Kаntovoj filozofiji
Kаntovа etikа
Hegelov sistem аpsolutnog duhа
Utilitаrizаm
Šopenhаuerov voluntаrizаm


Literatura iz koje spremas :

V. Cvetković, N. Cekić, M. Sаvić, Filozofijа, Beogrаd (udžbenik zа četvrti rаzred gimnаzijа i prаvno-birotehničkih školа)
V. Korаć, B. Pаvlović, Istorijа filozofije, Beogrаd
 
Konkurencija je slaba, tako da nemas frke. Na prijemnom polazes test opste informisanosti, sto ti donosi 30 bodova(ali je jako tezak), polazes i pismeni na jednu od zadatih tema.
Teme su ti sledece:

Zenonove аporije
Sofisti
Sokrаtovo shvаtаnje znаnjа i vrline
Plаtonovo učenje o idejаmа
Plаtonovа političkа filozofijа
Аristotelovа teorijа uzrokа
Аristotelovo etičko i političko učenje
Epikurejstvo
Stoicizаm
Аntički skepticizаm
Problem univerzаlijа u srednjovekovnoj filozofiji
Podelа idejа kod Lokа
Lokovа kritikа urođenih idejа
Kаko Bаrkli dolаzi do stаvа Esse est percipi?
Hjum o problemimа indukcije i uzročnosti
Hjum o problemu postojаnjа spoljаšnjeg svetа
Primаrni i sekundаrni kvаliteti
Teorije o prirodnom stаnju i društvenom ugovoru
Bekonovа kritikа idolа
Dekаrtovа metodskа sumnjа
Dekаrtov duаlizаm
Spinozino ucenje o supstаnciji
Lаjbnicovа monаdologijа
Filozofijа prosvetiteljstvа
Kаntov kopernikаnski obrt
Distinkcije a priori/a posteriori i аnаlitičko/sintetičko u Kаntovoj filozofiji
Kаntovа etikа
Hegelov sistem аpsolutnog duhа
Utilitаrizаm
Šopenhаuerov voluntаrizаm


Literatura iz koje spremas :

V. Cvetković, N. Cekić, M. Sаvić, Filozofijа, Beogrаd (udžbenik zа četvrti rаzred gimnаzijа i prаvno-birotehničkih školа)
V. Korаć, B. Pаvlović, Istorijа filozofije, Beogrаd

Mnogo ti hvala na pomoći! :D

Pretpostavio sam da nije baš neka navala na filozofiju, pa se ne traži ni previše poena za upis.
 
Ма , као да се они баве филозофијом. Студенти на тој катедри су углавном заузети блокирањем фалултета. На трећем спрату, супротно очекивањима, престаје логика и ако су студенти филозофије.
 
Gledao sam malo rang liste za upis na filozofiju od prethodnih nekoliko godina. Uglavnom je za upis na budžet bilo potrebno 50-ak poena (2011, 2012, 2014). Jedino je 2013. bilo potrebno čak 67 poena! Ne razumem kako se jedne godine toliko povećao broj zainteresovanih za filozofiju?! I posle se opet smanjio približno na stari nivo. :dontunderstand:
 
Gledao sam malo rang liste za upis na filozofiju od prethodnih nekoliko godina. Uglavnom je za upis na budžet bilo potrebno 50-ak poena (2011, 2012, 2014). Jedino je 2013. bilo potrebno čak 67 poena! Ne razumem kako se jedne godine toliko povećao broj zainteresovanih za filozofiju?! I posle se opet smanjio približno na stari nivo. :dontunderstand:

Zavisi od godine do godine, ali malo ljudi upisuju filozofiju radi filozofije, vecina sto upise smerove tipove filozofija, arheologija itd. se prebaci sledece godine na psihologiju..
 
Zavisi od godine do godine, ali malo ljudi upisuju filozofiju radi filozofije, vecina sto upise smerove tipove filozofija, arheologija itd. se prebaci sledece godine na psihologiju..

Заправо то и није толико чест случај. Наравно већина крене са том идејом, али углавном или одустану од факултета или остану на том смеру. Можда се десетак људи пребаци следеће године. Чак је боља опција да се поново ради пријемни, онда се избегава плаћање...

Као студент овог факултета, саветујем било коме да га заобиђу, изгубио је сваку сврху ! Циркус гори од народне скупштине. Организација је чиста нула !
 
Jasno mi je da je malo ljudi zainteresovanih za filozofiju, pa se malo i upisuje. Verovatno i da ima onih koji je upišu da bi se kasnije prebacili na neki "popularniji" smer.

Međutim, zanima me koliko je teško upisati filozofiju. Prosto, da bih znao kakve su mi šanse. Ima smerova na Filozofskom, kao što je psihologija, koje i kad bih hteo ne bih mogao da upišem, jer se traži mnogo bodova.
 

Back
Top