Учење страних језика

zavisi sta zelis da radis u zivotu (koja fraza... :roll: ). evo, ja sam na primer zavrsio srednju turisticku, a juce sam upisao holandski na ff u bg. namerno nisam hteo english, francuski, spanski i sl. jer to uvek mogu "sa strane", sa sve tim njihovim nacionalnim sertifikatima i diplomama. Prvo sam hteo skandinavske jezike, posto me i to veoma zanima (ukoliko bih se mozda u buducnosti odlucio za "naucni rad"), ali iz prakticnog razloga sam odustao jer sam bio sigurniji da cu na budzet upasti preko holandskog (sto se i pokazalo).
uglavnom, ako dobro isplaniras sta posle zelis da radis, to mozes sa bilo kojim jezikom...
mada, na birou (kod nas) najvise nezaposlenih (od jezicara) ima profesora spanskog, japanskog i kineskog. ali ako imas (ili ces imati) neku varijantu sa inostranstvom, sto da ne. a uvek mogu dobro da prodju i oni koji studiraju, recimo, madjarski: 10-15 miliona govornika u sred evrope, ekonomija (i sve ostalo) u brzom razvoju, a nije bas da se mogu pohvaliti znanjem stranih jezika... :wink:
 
ja idem u filolosku gimnaziju i iskreno receno mislim da studirati jezik nije bas perspektivno....jer u tom slucaju znas samo jezik...lepo je znati jezike,ali moras ipak imati nesto konkretno u rukama....zar neko zeli provesti zivot u nekoj kancelariji sa gomilom recnika oko sebe i prevoditi stranu za 15ak eura?
u svakom slucaju kineski i japanski su gubljenje vremena jer ti za 4 godine ne mozes te jezike nauciti...eventualno ljudi koji idu u moju skolu te uce iste,sto bi znacilo 8 godina ucenje tih jezika.... ja ucim engleski naravno,franckuski(prvi jezik,ucih i u osnovnoj),uzimam nemacki od sledece godine kao treci i latinski(koji mnogi potcenjuju)al ja ga obozavam...a da i sama tjst sa kevom pokusavam finski nauciti :D
 
Pele_cool_boy:
Mislim da je engleski neophodan, ali da je glupo studirati engleski, prvo jer ga svi znaju, a i bez veze je biti nastavnik u prosveti...

Rekao bih da je najbolje kineski, japanski, arapski ili tako nesto... Sta vi mislite?
Uči jezike VEEEELikih naroda - jevrejski, turski, arapski, kineski :!:
Ako si evropejac onda, u najmanju ruku, nemački (engl.se podrazumeva), Nemačka nam izvozi svoje menadžrere i direktore i uskoro će većina firmi biti bar plounemačko :)
 
Pele_cool_boy:
Mislim da je engleski neophodan, ali da je glupo studirati engleski, prvo jer ga svi znaju, a i bez veze je biti nastavnik u prosveti...

Rekao bih da je najbolje kineski, japanski, arapski ili tako nesto... Sta vi mislite?
Ma,francuski,pa čim ugrabišpriliku beži za Pariz,i živi kao Tuluz-Lotrek u vreme Mulen Ruža,naravno uz malu razliku,možeš imati NOGE!!!!! :D
 
drunk_punk_girl:
ja idem u filolosku gimnaziju i iskreno receno mislim da studirati jezik nije bas perspektivno....jer u tom slucaju znas samo jezik...lepo je znati jezike,ali moras ipak imati nesto konkretno u rukama....zar neko zeli provesti zivot u nekoj kancelariji sa gomilom recnika oko sebe i prevoditi stranu za 15ak eura?

Slazem se sa tobom. Samo jedno pitanje - sta planiras da upises posle filoloske? I sama se dvoumim iz istog razloga...
 
drunk_punk_girl:
ja idem u filolosku gimnaziju i iskreno receno mislim da studirati jezik nije bas perspektivno....jer u tom slucaju znas samo jezik...lepo je znati jezike,ali moras ipak imati nesto konkretno u rukama....zar neko zeli provesti zivot u nekoj kancelariji sa gomilom recnika oko sebe i prevoditi stranu za 15ak eura?u svakom slucaju kineski i japanski su gubljenje vremena jer ti za 4 godine ne mozes te jezike nauciti...eventualno ljudi koji idu u moju skolu te uce iste,sto bi znacilo 8 godina ucenje tih jezika.... ja ucim engleski naravno,franckuski(prvi jezik,ucih i u osnovnoj),uzimam nemacki od sledece godine kao treci i latinski(koji mnogi potcenjuju)al ja ga obozavam...a da i sama tjst sa kevom pokusavam finski nauciti :D[/quote

Veruj mi da ima i mnogo dosadnijih poslova. Ja upravo to radim, doduše za mnogo manje pare od 15 Eura po strani (radim za platu), jer kad bih toliko zarađivala do sada bih bila prilično imućna, s obzirom koliko sam strana prevela. A baš volim da sam okružena rečnicima, imam ih oko 40, skoro iz svih struka. Tada sam u nekom svom svetu, jednostavno sviđa mi se taj osećaj. I to mi je mnogo lepše nego raditi u školi, stalno jedno te isto ponavljati, ovako svaki dan naučiš nešto novo (ne mislim samo na reči, nego stekneš i neka opšta znanja o onome što (često)prevodiš. No, sto ljudi sto ćudi. :)
 
uvek_tu:
Moje je misljenje da jezik ne treba studirati osim ako osoba zeli da ima siguran posao nastavnika u skoli. Tada se najvise isplati studirati engleski i nemacki.
Jezike treba znati svakako, ali je mnogo korisnije imati neku konkretniju struku.

Поштовани или поштована,

Ви сте једноставно изразили своје виђење које је, случаја ли, у конгруенцији са виђењем многих пре Вас. Наиме, језик или било која друга струка се не студира ради зараде, већ због тога што је та особа том језику/ култури или науци наколоњена. То је право избора и несрећни су они који нису пронађени у ономе што студирају... Наиме, студирати језик никако не може бити поистовећено са учењем језика. Са језиком се изучава његов савремени облик, али и порекло у целости, те и књижевности и свеукупна баштина цивилизације. Опште узећи, Филолошки факултет пружа изванредне могућности у погледу напредовања у личном образовању, те стога и представља један од стубова интелектуалног развоја српске цивилизације. Наравно, поред Филозофског. Језик се студира из љубави, као што рекох, као и све остало, не због новца. Добар преводилац не може бити свако и то је, верујте, изузетно захтеван посао. Многи ванредни су напустили овај свет: Милош Н. Ђурић, Аница Савић-Ребац, Драгослав Андрић, Данило Киш и многи, многи други...

А што се изобра тиче... Морате се ограничити на неку групу: романски, германски, словенски... Избор је велики. Ипак је тридесет и осам група на Филолопком;) Мени су занимљиве чак и класичне науке;)

Испричавам за преузимање Вашег цитата. Ништа лично - могао је бити било чији.
 
Pa, slazem se sa drunk punk girl. U danashnje vreme je glupo studirati jezike, jer danas se podrazumeva da svaka fakultetski obrazovana osoba zna makar 2 jezika(engleski i bar da zna s josh jednim da se sluzi). Ja jako volim jezike i da imam neki prodicni biznis upisala bih filoloshki, onako za svoju dushu.
A ako vec reshish da upishesh filoloshki moj savet je : nemacki ili skandinavski jezici. Ucim privatno nemacki, ono shto mogu da ti kazem je da ako znash dobro engleski, ne bi trebalo da ti bude problem. Kod Nemaca je sve precizno, pravila u gramatici su poprilicno jasna,a ne kao u francuskom vishe izuzetaka nego pravila. Naravno,mogucnosti su ogromne.Nasha zemlja ima raznorazne trgovinske i ekonomske ugovore sa Nemackom i Austrijom.
Shto se tice skandinavskih jezika, malo primaju ali je i malo zainteresovanih. To naravno znaci da planirash posle faxa da idesh preko bare,a skandinavske zemlje su dobro poznate po izuzetno visokom standardu.
E sad ,takodje zavisi od tvojih afiniteta, koja ti grupa jezika vishe lezi. Ja npr. nikad ne bih mogla da ucim skandinavske jezike ili holandski,izgovor mi se uopshte ne dopada. Mada to sam mislila i za nemacki, a sad ga obozavam. Romanski jezici su ipak melodicniji. Na tebi je da odlucish.
 
drunk_punk_girl:
ja idem u filolosku gimnaziju i iskreno receno mislim da studirati jezik nije bas perspektivno....jer u tom slucaju znas samo jezik...lepo je znati jezike,ali moras ipak imati nesto konkretno u rukama....zar neko zeli provesti zivot u nekoj kancelariji sa gomilom recnika oko sebe i prevoditi stranu za 15ak eura?
u svakom slucaju kineski i japanski su gubljenje vremena jer ti za 4 godine ne mozes te jezike nauciti...eventualno ljudi koji idu u moju skolu te uce iste,sto bi znacilo 8 godina ucenje tih jezika.... ja ucim engleski naravno,franckuski(prvi jezik,ucih i u osnovnoj),uzimam nemacki od sledece godine kao treci i latinski(koji mnogi potcenjuju)al ja ga obozavam...a da i sama tjst sa kevom pokusavam finski nauciti :D

Ne razumem. A onaj ko studira matematiku zna samo matematiku. Onaj koji studira hemiju zna samo hemiju. I da, onaj ko studira jezik zna samo jezik.

Bas si ga utesila. No ipak mu se vise isplati da uci jezik jer to necemu koristi i podrazumeva siri spektar zanimanja. Ako uci matematiku moci ce samo da utvrdjuje gradivo u osnovnoj ili srednjoj skoli. A Bog dao na fakultetu.
 
Jao ljudi, citam sve ovo...bas lepa tema....Ja se kanim vec 5 god da upisem filoloski...pisala sam ranije o tome,i sad sam definitivno odlucila.Kao prvo slazem se sa svima koji su razdvojili studiranje od ucenja.Sto se tice faxa, ja cu ga upisati iz ciste ljubavi prema jezicima i neverovatnom talentu koji posedujem....Na skolskim takmicenjima sam osvajala prva i druga mesta...talenat sam a vreme mi prolazi i bilo bi steta stati na nekom kursu ili "povrsnom" znanju istog...e sad ja Vama postavljam pitanje...koji studirati...hahahhaha...
Francuski,engleski i latinsi sam ucila u gimnaziji...proslo je dosta vremena ali sve se da obnoviti...Mislila sam da upisem italijanski i spanski ili nemacki i grcki...ali ne znam kako idu ti izborni jezici i da li je moguce fakultativno pohadjati i treci jezik...Francuski iskreno ne bih studirala jer sam se pomalo razocarala...engleski nikako...pa?
 

Back
Top