Nešto me zanima...

jomini

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.113
Zašto sat ima 60 minuta, zašto dan 24 sata, zašto meseci u godini različit broj dana, zašto godina 12 mesece... Zašto baš te cifre? Neko je rekao? Neko je PRVI rekao? Neko rekao, a većina prihvatila? Svi ti periodi mogli su biti podeljeni na druge načine....
:confused:
 
Znam zasto nedelja ima sedam dana. To postoji jos od Vavilonaca. Naime, bila su poznata samo sedam tela Suncevog sistema(osim Zemlje): Sunce, Mesec, Mars, Venera, Merkur, Jupiter i Saturn. Svakom od njih su posvetili jedan dan. Mislim, Vavilon je bio izgradjen na astronomiji, bili su fanatici po tom pitanju. I 24 casa potice od njih, ali ne znam zasto. Mozes da provalis i odakle nazivi danima: Saturday(od Saturna), Sunday(od Sunca), Monday(od Meseca). To ti je na engleskom, mozes i u ostalim jezicima da pronadjes poklapanja. I ovi podaci su tacni, pise i u "Kroz vasionu i vekove" Milutina Milankovica, tek ako posumnjas.
Kod Rimljana je postojalo manje meseci, pa su ih onda dodavali. Rimljani su, doduse, svoje mesece nazivali ili po vladarima(jul(Gaj Julije Cezar), avgust(Oktavijan Avgust)) ili po brojevima(septembar-sette7, oktobar-otto8, novembar- novo9, decembar-deici10). Tek posle Rimljana su uvedeni januar i februar. A 12 meseci mozda potice od toga sto imas 12 zodijackih znakova, tj. 12 sazvezdja koja leze na ekliptici.
Pozdrav
 
Bas me interesuje UroseMg kakva jke knjiga "Kroz vasionu i vekove" Milutina Milankovica?
poceo sam jednom da je citem i mnogo mo se svidelo ono pisamce na pocetku kao i posle razvitak same price,kako on zamislja stara vremena i kako verodostojno opisuje proslost!
Bas se secam nesto da je pisao u pocetku o Vaviloncima i nekoj opservatoriji na vrhu neke kule!
Mislim da sam toliko i procitao...
O cemu dalje pise i kako?
Pozz
 
Ta knjiga je F-A-N-T-A-S-T-C-N-A
Da sam ja neka vlast, uveo bih predmet u skole koji bi se zvao NAUKA.
To bi bio jedan od udzbenika, a pored njega i "Kosmos" Karla Sagana, pa "Kratka povest vremana" Stivena Hokinga i jos stosta.

BTW, Milutin Milankovic je jedan od, a mozda i najveci nas naucnik. Pitajte ljude koje poznajete ko je cuo za njega, i malo koga cete da nadjete da zna nesto vise o njemu. On nije dobio Nobelovu nagradu samo zato sto nije bio dovoljno shvacen za zivota, i sto njegova teorija nije mogla da se potvrdi, a Nobelova nagrada se ne dodeljuje posthumno.
On je recimo, dvadesetih godina izracunao temperaturu na povrsini svih planeta osim Venere koja je obavijena gasovima ciji koeficijent transparencije njemu nije bio poznat. Kasnije, kada su sonde sletele Mesec ili Mars, nauka je mogla samo da keze: 'Pazi stvarno'. O teoriji ledenih doba da i ne pricamo.
 
Pa dobro, o tome se moze diskutovati, Tesla je otisao u USA, Milankovic je ostao ovde, Tesla je vise bio prakticar, pronalazac, inzenjer, a Milankovic je bio naucnik. Tesla je poznatiji jer njegove izume koristimo u svakodnevnom zivotu.
 
UrosMG:
Znam zasto nedelja ima sedam dana. To postoji jos od Vavilonaca. Naime, bila su poznata samo sedam tela Suncevog sistema(osim Zemlje): Sunce, Mesec, Mars, Venera, Merkur, Jupiter i Saturn. Svakom od njih su posvetili jedan dan. Mislim, Vavilon je bio izgradjen na astronomiji, bili su fanatici po tom pitanju. I 24 casa potice od njih, ali ne znam zasto. Mozes da provalis i odakle nazivi danima: Saturday(od Saturna), Sunday(od Sunca), Monday(od Meseca). To ti je na engleskom, mozes i u ostalim jezicima da pronadjes poklapanja. I ovi podaci su tacni, pise i u "Kroz vasionu i vekove" Milutina Milankovica, tek ako posumnjas.
Kod Rimljana je postojalo manje meseci, pa su ih onda dodavali. Rimljani su, doduse, svoje mesece nazivali ili po vladarima(jul(Gaj Julije Cezar), avgust(Oktavijan Avgust)) ili po brojevima(septembar-sette7, oktobar-otto8, novembar- novo9, decembar-deici10). Tek posle Rimljana su uvedeni januar i februar. A 12 meseci mozda potice od toga sto imas 12 zodijackih znakova, tj. 12 sazvezdja koja leze na ekliptici.
Pozdrav

negde sam chitao da je cela vasiona preslikana u choveku...
4 uda - 4 godishnja doba...
12 meseci -12 velikih zglobova...
i tako takav trip... :) mislim da je bilo u Sharenim kazama s Lanetom Gutovicem
 
Mesec obidje oko zemlje za 29.5 dana ako se dobro secam pa mozda odatle, a ono sto je ostalo su pobacali u tih dvanast koliko ih i stane u godinu. Nedelja bi trebala imati 7 dana zbog toga sto je valjda toliki razmak izmedju razlicitih mesecevih mena koje vidimo sa zemlje. Posto godina ima 256 dana, 5 sati, 48 minuta, 46 sekundi, Za broj casova im je verovatno trebao broj deljiv sa cetiri(zbog te cetvrtine dana viska). Ne znam vise. Pjer_nis podrzavam tvoje ideje o tim predmetima jer su kosmos i nauka(prvenstveno astronomija) nesto najzanimljivije na svetu, a ja ucim u skoli o Pikasu i kricima homosapiensa(kao pimitivnoj muzici). Pa sta ce mi to.

Mozda se nekom i to svidja, bolje da se uvede kilo predmeta u sve skole, ali da svi budu izborni.
 
Nemanja 90:
Mozda se nekom i to svidja, bolje da se uvede kilo predmeta u sve skole, ali da svi budu izborni.

Definitivno se slazem sa tobom oko te ideje.
Ali mislim da je nasa vrsta skolovanja odlicnasto se tice programa,ne bi nasi intelektualci bili toliko cenjeni. Ako izuzmemo one koji preko veze zavrsavaju sve zivo(ali nema previse njih),oni koji radom i trudom prouce nesto to je maksimalno. Ali i tu postoji granica,a ona je svakako socijalna tj. nema svako uslova da radi nesto na nekom "visokom" nivou,a cak neki uopste nemaju,pa se tako i mnogobrojni talenti gube,na zalost!
Skoro sam pricao sa jednim covekom koji mi je rekao nesto i definitivno me je ubio u pojam jer i ovako nisam mogao da se odluci sta cu i gde cu nakon gimnazije,a nesto moram!Rekao mi je da ako zelim temeljno i pravo znanje(a bas to zelim) onda da ostanem i ovde studiram,ali ako zelim da magistriram ili doktoriram docekacu puku starost,jer je kod nas sve TEMELJNO(cak mozda i previse)i traje godinama,ali zato kad nesto prostudiras onda je to to. A ako zelis da postanes doktor nauka u 24.godini onda ti je najbolje da odes u inostranstvo i zavrsis sve na brzaka...,ali sta ces imati od toga posle kad npr.naucnim radom nece biti sanse ili male da se bavis!!! I onda ti donesi pravu odluku!

A za Pjera...znas,Tesla 1914 odbio Nobelovu nagradu i mislim da nije bio ni naucnik ni pronalazac,vec puki genijalac! Neznam ko je otkrio nesto oko indukcije elektromagnetnog polja i na osnovu toga izumeo sve i svasta. Milutin Milankovic je "izracunao" sve i svasta,ali nista od toga nije od nekog posebnog znacaja ili ne vecina!
I spomenuo si da je on ovde ostao,a Tesla otisao u Ameriku...!!! Pitacu te samo jedno!
Vrati se u osamdesete 19.veka kada je Tesla patentirao jedan od svojih najznacajnijih izuma...,a pitao bih te ovo. Sta mislis da li bi Tesla bio to sto je bio da nije otisao u Ameriku gde je imao uslova i za rad(i experimentalni i teorijski)?
 
Da se vratim na pocetno pitanje.
Zašto sat ima 60 minuta, zašto dan 24 sata, zašto meseci u godini različit broj dana, zašto godina 12 mesece... Zašto baš te cifre?
Ti brojevi poticu jos iz Vavilona. Oni za osnovu nisu koristili 10 vec 12 a kasnije 60. Do broja dvanaest su dosli preko lunarnog kalendara koji su prvo koristili jer su utvrdili da godina traje priblizno 360 dana a posto je lunarni mesec 30 dana (29,53) oni su imali 12 meseci u godini. Tako je 12 postao njima najvazniji broj koji su uzeli za osnovu. Zato su dan podelili na 12 delova i noc na 12 delova. To su nasa 24 sata. Kasnije su zakljucili da broj 12 nije dovoljno praktican jer nije deljiv sa 5 pa su presli na osnovu 60.
Posto su godinu smatrali za zaokruzen ciklus od 360 dana isti princip su preneli na sve krugove pa tako i mi danas imamo 360 stepeni u krugu.
 
Podrzavam to da je Tesla bio veliki covek, mozda cak i najveci koga su juznoslovenski narodi, iliti Srbi dali. Da nije bilo njega mi bi imali elektroenergetski sistem zasnovan na nazadnim Edisonovim principima i jednosmernoj struji. Obrtno polje je nesto sto je nauci omogucilo brzi razvoj. Zao mi je sto nije proziveo duze i podario ovom svetu jos nesto..

Sto se tice najveceg naseg naucnika Tesla je sigurno medju prvima ako ne i prvi. Ne bih da umanjim Milankoviceva dostignuca a jos manje Pupinova, ali Tesla je Tesla. Svaka mu cast!
 
Hvala sto me razumes...
No,mislim da je Tesla za sobom ostavio mnogo sto sta sto i dan danas nije poznato...
Procitao sam u jednoj knjizi da je samo jedna trecina njegovih izuma patentirano! izmedju je radio i za tajni americki projekat nazvan "Harfa"! O tome sam davno citao ali mi je dosta toga ostalo u pamcenju i mislim da stvarno ne bi bilo lose da se procita i o Tesli i o Milankovicu vise,a isto tako i u skoli da se takvi likovi spomenu malo vise,jer bi bilo mnogo lepse raditi o nasima nego o ko zna kom levom muzicaru ili piscu,ali ni njih ne podistavam.
Uff,umoran sam od danasnjeg kuckanja
 
Jednom sam nesto trazio u gradskoj biblioteci, i naisao sam na neku knjizicu, ne mogu da se setim imena, u kojoj su neki Milankovicevi proracuni, i nisam mogao da poverujem cime se sve taj covek bavio..........
 
Izgleda da su veliki naucnici sa ovih prostora , cesto, "cudaci", Teslu niko nije shvatao za zivota, a ostavio je toliko enigmi, i jos se ne kopca( bar koliko ja znam) mnogo njegovih pronalazaka, prvo , navodni, bezicni prenos elektricne energije( koji bi da je zaziveo, sigurno umnogome promenio danasnji opis planete zemlje), i Milankovic, koji je nasuprot nasoj crkvi, napravio izvanredno tacan kalendar ( izmedju ostalog).
 
Pjer_Nis:
Kako to mislis 'nasuprot' nasoj crkvi?
Pa njega je Crkva i angazovala da napravi savrseni kalendar za Vaseljenski sabor.

Није главни проблем да ли је његов календар тачан или најтачнији или да ли је еволуција истинита или постање или можда некаква комбинација! Главни је проблем што је форум препун људи који унапред пре било какве расправе, дисквалификују Цркву, Свето писмо и уопште другачије мишљење, а скривају се иза ауторитета науке! То нема никакве везе са науком, више подсећа на оне несрећне политичаре који по цео дан млате нешто о томе како су само они и њихова партија у праву! Научник мора да буде човек отвореног ума, људи! Не могу да верујем да се за научнике (или љубитеље науке) издају они чији је главни аргумент "то не може да буде јер то једноставно не може да буде".
 
Mislim da je Konstantin malo previse ozbiljan i izvlaci nesto iz naftalina sto niko nije spominjao.
A uostalom,ti imas sasvim pogresnu direkciju,pomesao si empirizam sa verom!
Nisam ateist,da ne zakljucis pogresno,ali vernici VERUJU u ono sto nije dokazano i u nesto sto bi se moglo delimicno poistovetiti sa onom tvojom recenicom "то не може да буде јер то једноставно не може да буде","ali ipak verujemo"!
Dok svaki naucnik nista ne prihvata dok ne dokaze,a za njega sve moze da se dokaze,pa cek i da se dve paralelne prave seku negde u beskonacnosti iako to od objektivne stvarnosti odudara-Lobachevski!
Razmisli o onome sto napises pre nego sto postavis i razmotri svoja subjektivne osecanja u tome,jer ga naucnici iskljucuju.
Nadam se da si me razumeo...
 
Упућено је Опију, а подстакло ме оно што је Пјер прокоментарисао. А о томе да научници не верују у оно што не могу да докажу, у то сам се баш уверио.

Што се тиче субјективних осећања, требало би их оставити по страни ту се слажем, али ни много већи умови то нису успевали. Погледајте само колико се Ајнштајн опирао да прихвати принцип неодређености искључиво због личних предубеђења. Скоро свако је унапред убеђен да је истина оно што је он прихватио да јесте.

Опростите што сам упао с овим, али нисам могао да прећутим. Зашто је човек морао да каже "насупрот нашој цркви" иако је Пјер приметио да то нема благе везе са стварношћу? Поштуј Миланковића, а немој успут да понижаваш другог, а посебно јер не знаш шта је Миланковић мислио о том другом!
 
Ne znam koliko bi bezicni prenos struje sada zaziveo. Elektricna energija je stigla do svih do kojih je trebala da stigne. Mreza je previse gusta, tako da mislim da bezicni prenos sada nije posebno vazan. Bilo je vazno Teslino obrtno polje, sve ostalo su sitnice 8)
 

Back
Top