hocu da krenem u teretanu ali...

The Graeat Gatsby

Veoma poznat
Poruka
12.390
Hteo bih da idem u teretanu ali to je meni sve nekako neprirodno da se dizu tegovi? naspram street vorkouta, odnosno sklekova zgibova i ostalih vezbi bez tegova?
doduse ne znam ni posto je teretana, nema vjeze.
I sta kada se upisem, uzmem svoga trenera i onda mi on govori kako treba i koje vezbe da radim, ili? da li u svakoj teretani postoji licni trener ili to samo u filmovima ima, izvinjavam se ali stvarno sam duduk sto se teretane i sl tice?
Ili ja sam izvodim vezbe i koje hocu, da li ima tamo neki program?
i sta preporucujete, koji program? (ako nema fitness trenera)
 
Sve zavisi od toga kakva je teretana. Sve je teže naći teretanu koja bez instruktora ili čak i ličnog trenera. Kada jedan instruktor radi sa više vežbača to se zove "vođeni trening", što podrazumeva i neku vrstu pojedinačnog plana treninga. Vidim i da je trend da se sve manje radi sa tegovima, a više sa lastišima. U svakom slučaju, potrebno je da vidiš šta je ono što ti želiš i šta tebi odgovara, pa shodno tome i da prinađeš vežbaonicu.
 
Hteo bih da idem u teretanu ali to je meni sve nekako neprirodno da se dizu tegovi? naspram street vorkouta, odnosno sklekova zgibova i ostalih vezbi bez tegova?
doduse ne znam ni posto je teretana, nema vjeze.
I sta kada se upisem, uzmem svoga trenera i onda mi on govori kako treba i koje vezbe da radim, ili? da li u svakoj teretani postoji licni trener ili to samo u filmovima ima, izvinjavam se ali stvarno sam duduk sto se teretane i sl tice?
Ili ja sam izvodim vezbe i koje hocu, da li ima tamo neki program?
i sta preporucujete, koji program? (ako nema fitness trenera)

ako ti je neprirodno sa tegovima, idi na neki sport gde se radi bez tegova
cena teretane varira zavisi od kvaliteta usluge i dostupnih usluga koje nude, to nije stavka o kojoj treba da diskutujemo.
u okviru neke ajde da kazem uobicajene clnarine svog licnog trenera neces imati . to se placa posebno, nije to redovno treniranje, vec samo sa tobom. ima verovatno neka osoba koja ce te pomalo uputiti a koja je zaposlena u teretani, ali nece raditi samo sa tobom vec sa svima, drugi vezbaoci ce te pomalo savetovati itd...
vezbe mozes i sam da izvodis, ako umes, ili mislis da umes. ali posto se radi cesto sa velikim tezinama, potrebno je da imas partnera.

poslednje pitanje je besmisleno, jer nisi naveo sta zelis da postignes. mrsavljenje, nabacivanje mase, zatezanje, torzo, noge, grudi, ramena, ledja itd itd...za svaku grupu misica se vezba drugacije, tako i za cilj koji bi sebi eventualno postavio...tu je vec dobro da imas nekoga ko zna materiju, strucnu literaturu itd. jer kod teretane uz treniranje ide i drugacija ishrana...ako zelis rezultate, ali opet napominjem, nisi naveo sta zelis da postignes. ima ljudi koji idu u "teretanu" a samo trce na traci. to je vec individualna stvar sta ti zelis, i tu ti niko ne moze pomoci osim ti sam sebi.
 
Hteo bih da idem u teretanu ali to je meni sve nekako neprirodno da se dizu tegovi? naspram street vorkouta, odnosno sklekova zgibova i ostalih vezbi bez tegova?
doduse ne znam ni posto je teretana, nema vjeze.
I sta kada se upisem, uzmem svoga trenera i onda mi on govori kako treba i koje vezbe da radim, ili? da li u svakoj teretani postoji licni trener ili to samo u filmovima ima, izvinjavam se ali stvarno sam duduk sto se teretane i sl tice?
Ili ja sam izvodim vezbe i koje hocu, da li ima tamo neki program?
i sta preporucujete, koji program? (ako nema fitness trenera)
kako neprirodno? Pa street workout radis sa sopstvenom tezinom a u teretani dizes koliko hoces i postoje silne sprave koje gadjaju odredjene misice i samim tim puno brze razvijaju iste... Tezina je tezina, dizao ti kilo gvozdja, mesa ili jabuka :roll:
Ostalo zavisi od teretane do teretane, savetujem ti da nadjes vebsajt teretane u koju hoces da ides i proveris cene i programe.
Obicno su oko 3000 din za mesec dana samostalnog vezbanja. Svaka teretana ima trenere koji ti, ako odlucis da samostalno treniras, pokazu kako se pravilno koriste sprave i tu su da ti odgovore na pitanja. Razlicite teretane imaju razlicite programe, ali obicno imaju grupni/vodjeni treninzi gde ti trener govori sta da radis zajedno sa jos par ljudi i personalni treninzi koji su dosta skupi, oko 13000> gde trener radi samo sa tobom.
Mnoge teretane imaju jos 10000 drugih programa sto uglavnom privlace zene, pilates, joga itd.

Ako ne znas sta radis u teretani, uzmi grupni/vodjeni trening.. To je slicno personalnom ali nije toliko skupo. To mozes da guras dok ne naucis malo pa posle, uz neku litereturu, mozes i sam da vezbas. Nije ti bas nuzan partner ako ga nemas, cesto su drugi vezbaci spremni da pomognu.
 
Poslednja izmena:
Nemojte tako, zbunjujete me, znaci samo u skupim teretanama imaju instruktori kako sam razumeo?
sta mi je cilj, cilj mi je teretana i teretana brate, sta mi je cilj, pa nije li odlazak u teretanu sve to sto nabrajas nabacivanje mase i ostalo?
i koliko se tamo ostaje, prepostavljam i da to varira od teretane do teretane? kao i koje vezbe za apsolutne pocetnike?
bas moram imati partnera, moze li to biti ta devojka u teretani :telefon:
 
Nemojte tako, zbunjujete me, znaci samo u skupim teretanama imaju instruktori kako sam razumeo?
sta mi je cilj, cilj mi je teretana i teretana brate, sta mi je cilj, pa nije li odlazak u teretanu sve to sto nabrajas nabacivanje mase i ostalo?
i koliko se tamo ostaje, prepostavljam i da to varira od teretane do teretane? kao i koje vezbe za apsolutne pocetnike?
bas moram imati partnera, moze li to biti ta devojka u teretani :telefon:

Ne zbunjujemo te nego ti iz nekog razloga ne kontas..
Nisu sve teretane iste, ali vecina prosecnih teretana ima trenera. Od vrste clanarine zavisi koliko ce ti taj trener pomagati. Ako se odlucis za samostalno treniranje, trener ce ti samo pokazati kako se koriste sprave prvih par treninga, ako se odlucis za grupni trening, svaki trening ce ti govoriti i pokazivati sta da radis, ako se odlucis za personalni trening, bice uz tebe 100%, pratiti tvoj napredak i davati savete, itd itd.
Lepo te covek pitao sta ti je cilj? Nisu svi u teretani iz istog razloga, to nije tesko razumeti. Ti hoces masu? Onda se informisi kako se ista dobija, ili plati trenera da ti pomaze. Neko je u teretani da nabije kondiciju, neko mozda ispravlja deformitet ledja, neko se oporavlja posle povrede, neko mrsavi itd itd.
Ostajes dok ne uradis vezbe, neki prosek je 2 sata, ali nemas ogranicenja koliko ostajes u teretani ( neke vrste clanarine imaju uslov da treniras do 15h, obicno su jeftinije zbog toga). Vezbe za apsolutne pocetnike mozes naci na netu ili platis trenera. Uglavnom je to neki kruzni trening gde radis sve grupe misica pomalo dok se ne uhodas.
Ne treba ti partner ako ne dizes ogromnu tezinu, ali kao sto napisah, obicno je neki vezbac spreman da ti asistira pri tome. Ako ne nadjes nikoga pitas trenera da ti pomogne tih par minuta.
 
Neko me je pitao kako mi neprirodna teretana, sta ja znam, nije prirodno jer se za recimo ne znam koliko kratko vremena podigne vidljiva snaga, i svako zna da ides u teretanu. Prepostavljam da uglavnom to rade svi jedne te iste vezbe pa zato se iz aviona prepoznaje da je neko iz teretane dosao.
Zbog toga ne bih zeleo da idem u teretanu, ali mi je jako potrebno da se razvijem, personalni trener na mesec dana preko deset h. din.
 
Neko me je pitao kako mi neprirodna teretana, sta ja znam, nije prirodno jer se za recimo ne znam koliko kratko vremena podigne vidljiva snaga, i svako zna da ides u teretanu. Prepostavljam da uglavnom to rade svi jedne te iste vezbe pa zato se iz aviona prepoznaje da je neko iz teretane dosao.
Zbog toga ne bih zeleo da idem u teretanu, ali mi je jako potrebno da se razvijem, personalni trener na mesec dana preko deset h. din.

Све информације можеш наћи на нету, имаш клипове, имаш људе који су пола живота оставили у теретани итд..
 
Aha, heh, evo gledam upravo cenovnik u teretani, sve nepoznati izrazi, a samo sam kucao cena trenera u teretani, valjda nisam pokvario komp?
Zato vas mplim da mi neko objasni lepo ma srpski koliko je to para mesecno brate za trenera? negde pise godinu dana 12 000 megde mesecno!
Da li svi personalni treneri rade po istoj medoti treniranja? tj onoj za koju postoji neki evrolski ili svetcski program treniramja, ili na svoju ruku kude kade?
 
Necu sada da krenem u teretanu dolazi zima. Realno gledano, zelim da mi neko negira to, da se od teretane vec posle nedelju dana vide rezultati. bas zbog toga ne zelim da idem u teretanu, nego brate, prirodo, postepeno da mi se povecava snaga.
Znaci, ama apsolutni sam pocetnik pri treniranju, da li je neko bio tako ko ja, prepostavljam da jeste, to je i svrha teretane, da se razvijes. Samo da mi objasni jel teretana opterecuje?
 
Nemojte tako, zbunjujete me, znaci samo u skupim teretanama imaju instruktori kako sam razumeo?
sta mi je cilj, cilj mi je teretana i teretana brate, sta mi je cilj, pa nije li odlazak u teretanu sve to sto nabrajas nabacivanje mase i ostalo?
i koliko se tamo ostaje, prepostavljam i da to varira od teretane do teretane? kao i koje vezbe za apsolutne pocetnike?
bas moram imati partnera, moze li to biti ta devojka u teretani :telefon:

Nije. To se zove STEREOTIP, i kao sto vidis kako mnogi, tako mu i ti robujes. A videlo se jos u prvom sportu - "nego malo mi je to neprirodno...."....Lepo ti rece caterpilar - Idi na sah onda. Sta ti uopste znas sta je prirodno a sta je neprirodno, i sta zapravo termin prirodno oznacava a sta neprirodno i kako je to nuzno prirodno nekako dobro a neprirodno uvek nekako lose?

Virusi i bakterije su PRIRODNI, pa nikako nisu dobri. Lekovi za visok krvni pritisak nisu prirodni ne rastu na drvetu pa su u datoj situaciji izuzetno izuzetno dobri, aka - umire se bez toga.

Pokvaren jogurt pun gljivica i lisajeva je prirodan da prirodniji ne moze biti, pa je po tvoje telo OTROVAN, i izazvace trovanje. Neka druga hrana u NEPRIRODNOJ KONZERVI SA NEPRIRODNIM konzervansima je sa druge strane totalno bezbedna, kao i dati konzervansi u njoj, u onoj proporciji u kojoj su stavljeni.

Pustite vise te price - prirodno-neprirodno. Da bi ste mogli pricati o necemu, morate poznavati brdo nauka, da bi znali sta je prirodno sta neprirodno.

Vecito podici teg u teretani od 2-=30 kilograma je nesto NEPRIRODNO, a u zivotnim situacijama kada npr trebas podici devojku od 45-50 KG, to je prirodno a , to je manji napor od tega od 20kg?
Kada treba nekom pogurati ugasena kola na ulici od 1000 kg-a to je PRIRODNO je l da, a kada treba uraditi potisak u teretani za ramena sa tegom od 30kg to je NEPRIRODNO?

Kada treba raditi zgib i dizati svoju tezinu od npr 85 kg-a to je PRIRODNO i tako neces dobiti kilu dizuci 85 kila odmah u prvoj seriji, jer ne mozes manje, a rad u teretani na lat masini za ledja (ekvivalent radjenju zgibova) sa 40 kilograma je NEPRIRODNO, I TO SU "TEZINE", "DOBICES KILU".

Raditi sklekove i terati irtaka ili curu da ti sednu na ledja dok radis sklekove (+50-70 kg) je kao "prirodno" a radjenje bench pressa u teretani sa 40kg-a je kao neprirodno i rizicno?

Radjenje raznih pregiba bucicama u teretani je "neprirodno" iako su bucice samo 12 ili 15 kg-a a prirodno je sto dete u prvom razredu nosi 15 kila knjiga na ledjima pola sata do 45 min do skole i od skole do kuce?
Neprirodne su bucice od 12kga u teretani ali je prirodno kada se vracas iz hipermarketa da nosis prepune kese namirnica, svaka kesa po 15 kg-a? Ispadose da su te "bucice tj tegovi" iz hipermarketa prirodniej nekako i lakse iako imaju 15 kg-a od tega u terettani koji ima 10 kilograma? Jel 10 vece od 15 a ? Sta je tu neprirodno onda?

Razmislite malo dublje o svemu a ne samo da napamet sharujete stereotipe i ustaljene netacne price.
Ispada da je teretana mesto gde se samo i SAMO NUZNO MORA DIZATI +1000 KILOGRAMA ili te nece pustiti.

U teretani mozes da radis sta god hoces. Mozes da poneses sah i igras sah tamo, a pre saha da izvozis biciklicu kako bi prokrvio tkiva i mozak, da bi dobio vise O2 posle za sah. Mozes raditi sa rozim bucicama od 2kg-a i raditi 1000 ponavljajja, niko te ne bije po usima da dizes najveci teg koji tamo postoji od 50kg-a.

Mozes raditi sta god zamislis u teretani, ne postoji tu nikakav program kog trebas da se pridrzavas kao Svetog pisma. Mozes vezbati kolut napred u teretani i eto samo to raditi ceo zivot. Mozes samo udarati dzak i raditi listove i doope.

Niko tebi ne moze reci sta ces raditi, sta bi trebalo raditi i cime ces xse baviti u zivotu, kako zelis izgledati, sta zelis postici.

U teretani ti je isto kao i u zivotu.

NEMOJ NIKADA DA PLACAS TRENERE. Bolje ulozi to u hranu ionako ljudi nemaju sta da jedu. Bukvalno. Jedu smece, A tek kada se upisu u teretanu treba bolje jesti. Znaci stekaj kintu sto bi dao za trenere i radi kuci ono sto znas da pripremis telo na fizicko iscrpljivanje. U medjuvremenu citaj, uci, kako se sta radi po teretanama.

Kakvi bre treneri privatni kakvi bre bakraci u srbiji u 2014 godini neko ce placati "trenere" aka nekvalifikovane nestrucne, nesposobne i neobrazovane steroidne frikove koji su jedva zavrsili srednje skole i cija je cela prica "broscience".
I njegov najjaci argument autoriteta je njegov izgled - a on se postigao steroidima, a ne nekakvim obrazovanjem i intelektom.

Narokaju se steroidima pa posle prosipa neki intelekt kao. E otmi mu steroide pa onda neka primeni svoja "znanj" na sebi.

Jednostavno kod nas nema trenera kakvi trebaju da budu. Svaki treci bre vezbac po prosecnoj srpskoj teretani je neki "trener", i to dupli i fitnes i bodibilding trener, nikada neces naci da je trener samo u jednom, nego u svemu. Neki su cak treneri i za borilacke vestine i za BB i za fitnes i za jogu i za jos 300 djavola samo da uzmu pare klincima i tetkama kojih je strah da ne pogrese nesto. Pa kad su stigli sve to da usavrse i postanu autoriteti?

Nista niste bezbedniji sa "trenerima" cak ni sa onim difovcima (Da Imam Fakultet). Nagledao sam se tih "trenera" koji ispokrivise klince, ili mu pokaze i ode da muva ribe i flertuje a klinac ostane i iskrivi se kao banana.
 
Necu sada da krenem u teretanu dolazi zima. Realno gledano, zelim da mi neko negira to, da se od teretane vec posle nedelju dana vide rezultati. bas zbog toga ne zelim da idem u teretanu, nego brate, prirodo, postepeno da mi se povecava snaga.
Znaci, ama apsolutni sam pocetnik pri treniranju, da li je neko bio tako ko ja, prepostavljam da jeste, to je i svrha teretane, da se razvijes. Samo da mi objasni jel teretana opterecuje?

Je l ti stvarno ne umes da odgovoris sam na ovo pitanje?

Naravno da opterecuje. Kada hodas to je opterecenje za tvoje srce u odnosu na npr stanje sedenja ili stanje spavanja. Sve sto mozes uraditi je neko opterecenje.

Znaci da, teretana opterecuje, ne deluje sigurno kao sedativ na organizam u toku vezbanja, nego ubrzava i puls i krvni pritisak, znaci "opterecuje".

Ali to samo po sebi nista nije lose, najgore je kada se srce uopste ne opterecuje nicim, pa je kardiovaskularna kondicija nikakva, i onda i brzo hodanje je teeeesko opterecenje srca gde se covek ne moze nadisati vazduha.

Znaci teretana opterecuje, ali ne onako kako ti to mislis u glavi, teretana moze biti i anaerobna i aerobna aktivnost u kojoj srce radi brze kao i u bilo kojoj drugoj aktivnosti - npr usisavasd sobu.

Ne plasi se toga i pusti se stereotipa, vazno je samo da dizes onoliko koliko objektivno mozes, da radis pravilno i da pravilno dises. Ako tako radis, nikada ti se nista nece desiti.....Ili ce ti se desiti jer imas nekih urodjenih genetskih anomalija, ali ce ti se to isto desiti i dok budes nosio za slavu 3 flase piva od po 2l uzbrdo.

Sto se tice tvojih pitanja - "A je l se moze ocekivati nesto za _______ dana/nedelja?meseci" - NE I SAMO NE. Cim neko postavi ovo pitanje pre nego sto je i otisao u teretanu - nema nista od njega, i nikada nece ni biti.

Ne razumes, stvar sa teretanom je da se ide ceo zivot.....Cim se neko interesuje za dane, za nedelje, pa haaajde cak i za mesec dva.......Da bi video "rezultate".....O cemu mi pricamo? Ne mozes ni alkoholicar da psotanes za mesec dana a ti se raspitujes o promeni tela? Pogledaj zenu koja je trudna kojoj se vrtoglavo menja telo, koliko napreduje za mesec dana od dana kada je zatrudnela? A u sebi nosi jos 1 coveka. A ti bi za mesec dana da nesto postognes....

I jos nesto - Nema vezbanje veze sa izgledom, koliko ishrana. Vezbanje unistava misice zapamti, hrana ih izgradjuje. nema tu perpetum mobile. Ti ces da vezbas, a oni ce da rastu....Onako od vazduha.....

Mnogo je bitnija hrana odn makronutricije tacne koje se unose, nego bilo kakvo vezbanje, programi, sistemi i slicno....sve to pada u vodu kada neko je jede kako treba i ne koristi supse a to veliki % ljudi radi (tj ne unosi potrebne nutricije koliko treba).

Zato svi na ulici izgledaju kako izgledaju a ne kao Svarcenegeri.

Citaj ovde po forumu, mnogo je pisano i svacemu.


ne zelim da idem u teretanu, nego brate, prirodo, postepeno da mi se povecava snaga.

Opet on...covece ne postoji to "neprirodno" od koga se plasis.....ne postoji ni to prirodno, jednostavno ne postoji. neces tako nikada povecati "snagu", vecito ces biti kao stalak za infuziju ako se plasis "neprirodnog".
Toliko je taj izraz "prirodno i neprirodno" izvestacen da se vise povraca ljudima oko toga.

Ok ne znas neke stvari ne znas. Pocetnik si, pocetnik si. Ali nemoj onda da tvrdis neke ovakve stvari i da zakljucujes ako vec kazes da ne znas.
 
Poslednja izmena:
Ne mislim sada da npr popijem casu piva pa da predjem sa vina na pivo nego posto sam kao neki rekreativac hocu cito onako da povecam misicnu snagu, neko ne ide u teretanu uopste pa izgleda ko da bilduje a onaj ko bilduje izgleda ko da se naduvao od bunike i da mora da non stop vezba da mu se ne izduvaju misici.
Ne mogu da radim samo sklekove ako ce to da aktivira samo jednu grupu izgleda misica, a ne mogu ni da odem u teretanu i da da pravilno disem sto ti kazes a da ne polomim vrat, ili ne naduvam se previse pa da zamenim rekreativno vezbanje sa odlaskom npr 5-6 puta nedeljno u teretanu, recimo jednom nedeljno max dva puta, ne zelim da se vidi da idem u teretanu vec jednostavno da nisam mrsav, a jedem ko 100 ljudi :D.
Slatko ne jedem, mada valjda secer povecuje gojaznost.
Ili da pitam tamo nekog kako se dise u teretani kada se dizu tegovi :D, mislim udasaj ide na teg izbacaja a izdisaj na teg vracanja.
Odlucio sam, krecenicu u teretanu, ali za jedno max dva meseca, jer mi sada trenutno vreme neodgovara.
 
Pa kako da ides samo 1 nedeljno u teretanu? Ne isplati ti se da dajes clanarinu za 1 nedeljno a kamoli za trenere neke jos. Bar 3 puta da ides nedeljno, ili eventualno 2 puta nedeljno a onda tamo da radis neki split-program vezbanja tj da sve misicne serije razdelis na 2 treninga pa na jednom treningu pola tela, na drugom treningu drugu polovinu....

Sada ti je pravo vreme da se upises u teretanu - kada je hladno kada je zima, depresivo, kada se ne moze trcati i trenirati u prirodi - svi tada i idu (ozbiljni) i svi tada i nabacuju kalorije i opstu masu i rade snagaski a onda kada dodje prolece, polako to kao vajari "klesu" i skidaju masne naslage trudeci se da zadrze sto vise misica koje su nabacili preko zime.

Kreni sada, to ti je moj predlog, i radi samo vezbe koje su proste i lake. Oprezno sa tezinama, nemoj da te ponese osecaj - jao dizem najmanje stavicu jos, sta me briga. Za ostale vezbe pitaj tamo iskusne stare vezbace (oldschool likove koji imaju po neku sedu u glavi) a neke vezbe ces provaliti veoma brzo i sam, nije to bas neka nuklearna fizika.

Za disanje - obicno se izdise kada se radi ona faza pokreta koja je teza, odn ona koja aktivira misic. U vecini vezbi se izdise kada nesto vuces prema sebi, dok se kod potisaka tipa za ramena i grudi - bench press - izdisaj vrsi kada guras sipku od sebe, a udisaj kada je spustas prema sebi. Normalno da je teze kada sipku dizes od sebe nego kada je spustas - pa neka ti to bude ideja vodilja kada trebas da dises - znaci izdah kada je tezi deo pokreta.

Isto tako i pregib bucicama za ruke - izdises kada vuces ruku prema sebi a udah kada polako spustas ruke. Cucanj zanoge - izdisaj kada se dizez iz cucnja na gore, a udisaj kada se spustas.

Kazace ti se to samo prirodno kada krenes. Mnogo je teze kada se radi obrnuto nepravilno.... Refleksno ces videti. Nego mnogo je vaznije da ne drzis puno dah dok radis sa velikim tezinama - Mnogima se cini da je lakse kada se ne dise, pa ne disu, napnu se i zacrvene u glavi, izadju im vene po celu itd......Mozak i srce ne dobijaju kiseonika. Ozbiljan sportista ce znati kako to da uradi i da mu ne bude nista, njegovo srce ima kondiciju za tako nesto, iako je i za njih to rizik. Pocetnici nemaju ni kondicije niti se srce naviklo na takva opterecenja i nedostatak kiseonika, pa moze biti pogubno.

Za pocetnike je samo polako, lagano, stavljanje akcenta na koncentraciju na misic da radi najpravilnije moguce, a ne da cima neke prevelike tezine, nije pocetnik pro powerlifter pa mora da dize ogromne tezine, da bi rekao - ja idem u teretanu.

Sve su to stereotipi kojima se rukovode ljudi pa zeznu zdravlje, posle teretana kriva, a zapravo je kriva mlada besna glava svojeglava.

Znaci samo polako, i bolje sada da krenes, i polako, kada krenes na kraju zime, dok udjes u stos dok naucis dok sta, ode vreme.

Ako si razmisljao o tome, volis to, onda znaci da trebas da krenes ODMAH, a ne da odlazes, nekada odlaganje nepotrebno nam skroz promeni zivot kako nismo planirali. Da nisi zeleo da ides ne bi ti ni razmisljao o ovome i ne bi imali ni temu.

Dakle dobio si osnovne informacije, sve je na tebi, teretana je kao i voda i vatra - dobar sluga ali zao gospodar. Moze ti mnooogo pomoci ali i mnogo odmoci. Kao uostalom i puno drugih stvari u zivotu.

I nesto najvazije vezano za teretanu je - SAMO POLAKO. NISTA BRZO, NISTA A KADA CU VIDETI REZULTAT, NISTA - HOCU JOS VISE, OVO JE NISTA, MORAM JOS ITD. To je vrzino kolo u koje udje 90% njih i posle iskomplikuju svoj zivot robujuci svemu i svacemu.
 
Pa kako da ides samo 1 nedeljno u teretanu? Ne isplati ti se da dajes clanarinu za 1 nedeljno a kamoli za trenere neke jos. Bar 3 puta da ides nedeljno, ili eventualno 2 puta nedeljno a onda tamo da radis neki split-program vezbanja tj da sve misicne serije razdelis na 2 treninga pa na jednom treningu pola tela, na drugom treningu drugu polovinu....

Sada ti je pravo vreme da se upises u teretanu - kada je hladno kada je zima, depresivo, kada se ne moze trcati i trenirati u prirodi - svi tada i idu (ozbiljni) i svi tada i nabacuju kalorije i opstu masu i rade snagaski a onda kada dodje prolece, polako to kao vajari "klesu" i skidaju masne naslage trudeci se da zadrze sto vise misica koje su nabacili preko zime.

Kreni sada, to ti je moj predlog, i radi samo vezbe koje su proste i lake. Oprezno sa tezinama, nemoj da te ponese osecaj - jao dizem najmanje stavicu jos, sta me briga. Za ostale vezbe pitaj tamo iskusne stare vezbace (oldschool likove koji imaju po neku sedu u glavi) a neke vezbe ces provaliti veoma brzo i sam, nije to bas neka nuklearna fizika.

Za disanje - obicno se izdise kada se radi ona faza pokreta koja je teza, odn ona koja aktivira misic. U vecini vezbi se izdise kada nesto vuces prema sebi, dok se kod potisaka tipa za ramena i grudi - bench press - izdisaj vrsi kada guras sipku od sebe, a udisaj kada je spustas prema sebi. Normalno da je teze kada sipku dizes od sebe nego kada je spustas - pa neka ti to bude ideja vodilja kada trebas da dises - znaci izdah kada je tezi deo pokreta.

Isto tako i pregib bucicama za ruke - izdises kada vuces ruku prema sebi a udah kada polako spustas ruke. Cucanj zanoge - izdisaj kada se dizez iz cucnja na gore, a udisaj kada se spustas.

Kazace ti se to samo prirodno kada krenes. Mnogo je teze kada se radi obrnuto nepravilno.... Refleksno ces videti. Nego mnogo je vaznije da ne drzis puno dah dok radis sa velikim tezinama - Mnogima se cini da je lakse kada se ne dise, pa ne disu, napnu se i zacrvene u glavi, izadju im vene po celu itd......Mozak i srce ne dobijaju kiseonika. Ozbiljan sportista ce znati kako to da uradi i da mu ne bude nista, njegovo srce ima kondiciju za tako nesto, iako je i za njih to rizik. Pocetnici nemaju ni kondicije niti se srce naviklo na takva opterecenja i nedostatak kiseonika, pa moze biti pogubno.

Za pocetnike je samo polako, lagano, stavljanje akcenta na koncentraciju na misic da radi najpravilnije moguce, a ne da cima neke prevelike tezine, nije pocetnik pro powerlifter pa mora da dize ogromne tezine, da bi rekao - ja idem u teretanu.

Sve su to stereotipi kojima se rukovode ljudi pa zeznu zdravlje, posle teretana kriva, a zapravo je kriva mlada besna glava svojeglava.

Znaci samo polako, i bolje sada da krenes, i polako, kada krenes na kraju zime, dok udjes u stos dok naucis dok sta, ode vreme.

Ako si razmisljao o tome, volis to, onda znaci da trebas da krenes ODMAH, a ne da odlazes, nekada odlaganje nepotrebno nam skroz promeni zivot kako nismo planirali. Da nisi zeleo da ides ne bi ti ni razmisljao o ovome i ne bi imali ni temu.

Dakle dobio si osnovne informacije, sve je na tebi, teretana je kao i voda i vatra - dobar sluga ali zao gospodar. Moze ti mnooogo pomoci ali i mnogo odmoci. Kao uostalom i puno drugih stvari u zivotu.

I nesto najvazije vezano za teretanu je - SAMO POLAKO. NISTA BRZO, NISTA A KADA CU VIDETI REZULTAT, NISTA - HOCU JOS VISE, OVO JE NISTA, MORAM JOS ITD. To je vrzino kolo u koje udje 90% njih i posle iskomplikuju svoj zivot robujuci svemu i svacemu.

ajme brate, hocu da mi ti budes trener, jer kako si to opisao zapasce me neki koji je tek dobio diplomu fitnes trenera! Nemam pojma kako treba disati a da mi ne izadju vene po celu to sto kazes. Apsolutni sam pocetnik, znaci, da li treba prehodno da se ima nekakva fizicka forma, prepostavljam da treba, a sta da radim da malo trcim? nemam ni formu! ni nista! ja mislim kada budem podigao tegove od vise 10 puta to ce mi biti za celu nedelju dovoljno! a ne ti kazes hbt max tri put nedeljno! jos u teretani! ajme, pa ima da mi iskoce vene i na nogama, rukama i glavi!
 
ajme brate, hocu da mi ti budes trener, jer kako si to opisao zapasce me neki koji je tek dobio diplomu fitnes trenera! Nemam pojma kako treba disati a da mi ne izadju vene po celu to sto kazes. Apsolutni sam pocetnik, znaci, da li treba prehodno da se ima nekakva fizicka forma, prepostavljam da treba, a sta da radim da malo trcim? nemam ni formu! ni nista! ja mislim kada budem podigao tegove od vise 10 puta to ce mi biti za celu nedelju dovoljno! a ne ti kazes hbt max tri put nedeljno! jos u teretani! ajme, pa ima da mi iskoce vene i na nogama, rukama i glavi!

Ne brini se, skoro pa niko i nema "diplomu fitnes trenera". Cak da neki i maju - to su sve neki smesni kursevi....Jednostavno, kod nas malo toga ima.
Doduse, mogu se sresti po teretanama mladi lekari i studenti medicine, koji su pametni, obrazovani, ne piju ne puse i bave se sportom, i mogu ti i dati najbolje savete a ne neke steroidne glavudze koje se predstavljaju kao "fitnes treneri" a od skole visa uzaludna.

Ja ti i rekoh - prvo se kuci malo pripremi za sport - trbusnjaci, cucnjevi, sklekovi, zgibovi kada je lepse vreme negde napolju, guglaj vezbe na YT, cisto da se telo navikne na bilo kakav napor, jer ces ti i od toga dobiti upalu. Dok to fizicki radis, umno radi na guglu i YT - gledaj vezbe koje su, upisuj u neku svesku da zapamtis sta je npr "letenje bucicama za rame", "bench press za grudi", "vucenje na lat masini za ledja" itd itd.

Kada skapiras neke osnove i kako se koja sprava zove u teretani, i kako koji misic radi, a telo pripremis za neki opsteprihvaceni minimum, upisi se u teretanu.

I ne brini se, nece ti izaci takve vene kakve si ti zamislio nigde, jer si u zivotu nosio 200 puta teze neke stvari pa ti nista nije izaslo.....Sad da ti neka devojka kaze boli me noga prenesi me do kuce, odneo bi je do sale, a ima 45 kila npr....

Nista ti nece biti od pocetnih malih tezina, pa cak i kada bi nesto radio nepravilno, a veliki broj ljudi i radi nepravilno.....Ali ako su malene tezine. E ako je velika tezina a covek radi nepravilno, jos namerno i ne dise nego se trudi da digne sto vise - e onda se % rizika mnogo povecava i pre ili kasnije dolazi do neke povrede....

Nekada nekos ve dobro radi pa se povredi i desi mu se nesto....Zivot je to, ljudsko telo, to je jedan haoticni sistem gde nema garancije ni oko cega. Ne mozemo ziveti zivot ispod staklenog zvona.

Prema tome, nema straha, nema panike i plasenja, ali nema ni radjenja gluposti bez razmisljanja kada ne mora, i sve ce biti u redu u najvecem % slucajeva.

To ti je tako, ti sada mozes ovo da citas i da se preplasis, a moze i da ti bude smesno, ali samo se trudim da ti objektivno prikazem kako stvari stoje, e sad svako moze doziveti i interpretirati nesto ovako i onako.
To je kao lek u medicini - nekom ce pomoci i delovace nekom nece, na 10 000 ljudi nece ostaviti nezeljene posledice, a 1 ce imati zeljene posledice. Sta mozemo da zakljucimo onda o leku na osnovu toga? Na osnovu ovoga skoro pa nista, ali zato na osnovu statistika nesto da.

Tako da samo polako, kazem ti, radi prvo kuci bodyworkout vezbe i napolju trci da steknes kardio-vaskularnu kondiciju; za to vreme uci i upoznaj svet vezbanja, imas dobre knjige "Bodibilding Anatomija" u djak prodavnicama npr pa je mozes kupiti i uciti a uvek su tu i YT i Google.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top