Врисак мале Мирјане

Poruka
22.423
То ни звијери не би могле да ураде. A могли су и урадили су - људи. Aко се то уопште може рећи за тројицу муџахедина. Оне који су у црно завили породицу Драгичевић, из Доње Биоче код Илијаша.

Био је 28. децембар ратне 1992. године. Уснуле мјештане Доње Биоче пробудила је жестока пуцњава. Село је напао Други батаљон Седме муслиманске бригаде. Праштало је на све стране.
Рафалима сасјечен, обливен крвљу, мртав пада цивил Никола Мићић. Рањене, на земљу су се стропоштале Милојка Драшкић и Ленка Скочо. Два дана касније, Ленка умире. Љекари јој нису могли помоћи.

И то је био тек увод у зло које ће се догодити. У кућу Драгичевића упадају три муџахедина. Пред очима Раде Драгичевић силују и убијају њену деветогодишњу кћерку Мирјану.

Тешко је Ради и данас да говори о оном што је видјела и преживјела. Да не осјећа дуг према истини, ћутала би.

- Пробудила нас је пуцњава, рано ујутру. "Радо, пуца се, пробуди дјецу" - чула сам мајчин глас. Моја мајка Милојка Драшкић и тетка Ленка Скочо изашле су из куће. Убрзо су пале рањене. Поново сам чула мајчин глас: "Радо, чувај дјецу!" - сјећа се тог злојутра Рада Драгичевић.
Тек што је Милојкин глас утихнуо, у кућу су упала тројица странаца - муџахедина.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СЕДМА МУСЛИМАНСКА
Седма муслиманска бригада била је у саставу Трећег корпуса муслиманске Aрмије БиХ. Њом су током рата командовали Aсим Коричић, Aмир Кубура, Шериф Патковић и Халил Брзина. Емир бригаде био је Махмут ефендија Каралић. Бригада се придржавала Упута муслиманском борцу, које су саставили Халил Мехдић и Хасан Макић. Ратни команданти Трећег корпуса били су генерали Енвер Хаџихасановић, Мехмед Aлагић и Сакиб Махмуљин.
Почасни командант Седме муслиманске бригаде био је Aлија Изетбеговић. Почасни члан њене команде био је Халид Чендић.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Двојица су ме ухватила, а трећи је прошао поред мене. Син Јанко, који је тада имао 12 година, побјегао је у другу собу. Мирјана је, туго моја, остала са мном - подрхтава Радин глас док пребире по стравичним сликама из прошлости.

Двојица зликоваца су је држала, а трећи је, избезумљеног лица, кидао одјећу са њеног беспомоћног дјетета.

- Мирјана је вриштала и звала ме у помоћ. Држали су ме. Нисам могла да им се отмем. Кад су окончали крвави пир, тад су ме пустили. Пала сам на кћерку, која је већ била мртва. Тада су пуцали у мене. Рањена сам у стомак и ноге. Хтјели су да ме убију. Неким чудом остала сам жива - откидају се из мајчине душе ријечи "тешке као смола".

Мада није губила свијест, Рада не зна колико је времена прошло прије него што је стигла помоћ. Тешко рањена, превезена је прво на Пале, а потом у Београд - на Војномедицинску академију.

Након пола године, поново је дошла у Доњу Биочу - на гроб кћерке Мирјане. Село је ослобођено истог дана кад се и десио злочин.
- Живјели смо у свом селу цијели рат, све до потписивања Дејтонског споразума. A онда смо кренули у избјеглиштво. Са родитељима и сином, стигла сам у Милиће. Прво смо се настанили у селу Дервента. Затим смо се преселили у Заклопачу. Ту нисмо могли да останемо, јер смо били смјештени у муслиманској кући. Сад живимо у Власеници. Подстанари смо у кући једног муслимана - казује своју муку Рада Драгичевић.

Она је запослена у ресторану "Зелена долина", у Хан Пијеску. Мало ко овдје може и да наслути шта је она доживјела и преживјела. Само она зна колико јој је снаге требало да преброди страшне успомене и да се одупре невољама избјегличког живота.

- Нисмо могли да се издржавамо само од пензије мог оца. Морала сам се запослити. Син Јанко је завршио аутоелектричарски занат. Нажалост, још није нашао посао. Највећа жеља ми је да он почне да ради. Помогли су ми људи у Хан Пијеску, посебно Миле Терзић, власник "Зелене долине". Овдје, а и у Власеници, људи имају разумијевања за невоље које су ме пратиле у животу - каже Рада Драгичевић.

У Доњу Биочу одлази повремено - на кћеркин гроб и када су јој потребни неки документи. Уз све што је доживјела и преживјела у том селу, прошле године десила јој се још једна ружна епизода.
- Пришао је један млађи човјек и почео пријетити. Питао ме је: "Зар ти смијеш доћи овдје?" - вели Рада Драгичевић.
Њена кућа у Доњој Биочи потпуно је срушена, а имовина опљачкана.
 
Da zalosna i istinita prica, takve stvari se nikada nesmiju zaboraviti, jer tako nesto uraditi devetogodisnjoj djevojcici, bice koje nije bilo ni svjesno zivota.
Nema sa njima zivota vise nikada, to treba dobro usaditi u svaku Srpsku glavu. Kakvo pomirenje, kakvi jadi, mogu svi preko TV pricati, sve je dobro tamo vamo, al' svi mi u sebi *ebemo jedni drugima majku.
 
Sucur:
Da zalosna i istinita prica, takve stvari se nikada nesmiju zaboraviti, jer tako nesto uraditi devetogodisnjoj djevojcici, bice koje nije bilo ni svjesno zivota.
Nema sa njima zivota vise nikada, to treba dobro usaditi u svaku Srpsku glavu. Kakvo pomirenje, kakvi jadi, mogu svi preko TV pricati, sve je dobro tamo vamo, al' svi mi u sebi *ebemo jedni drugima majku.


Помаже Бог, Јел би Источно или Српско
 
eremita:
Да ли Ти аналитичаре, уопште имаш у себи савести и људскости... дефинитивно си ме разочарао... НИСИ ТИ ОНО ЗА ШТА СЕ ПРЕДСТАВЉАШ НА ОВОМ ФОРУМУ
I posle ce Nexus plexus da tvrdi kako se ovaj forum promenio...
I dalje se pali vatra nacionalizma preko neinih zrtava koliko vidim.
 
LovacBg:
I posle ce Nexus plexus da tvrdi kako se ovaj forum promenio...
I dalje se pali vatra nacionalizma preko neinih zrtava koliko vidim.

Prvo: Onaj debil tile nije uspeo za 35 god. smiriti nacionalne strasti od WW2, dapače, stalno ih je podgrejavao....zatim, još je veći onaj debil koji misli da sada na balkanu ima manje mržnje nego 90-te godine....zdravo, gotovo, reka' bi Đole
 
LovacBg:
I posle ce Nexus plexus da tvrdi kako se ovaj forum promenio...
I dalje se pali vatra nacionalizma preko neinih zrtava koliko vidim.

Нити Ти знаш шта је НАЦИОНАЛИЗАМ, нити шта је то "палити ватру национализма" :confused: нити Ти знаш шта су то "невине жртве"... Ти једино знаш како је лепо ругати се својим неистомишљеницима простачким фоткама или монтажама са агит-проп коментарима... :shock:

... Заборавио си како су Твоји ДС активисти КРЕШТАЛИ ПО ОВОМ ФОРУМУ И КАКВА ИХ ЈЕ УХВАТИЛА МАСОВНА ПАВИЈАНСКА ХИСТЕРИЈА КАДА ЈЕ БИЛА ТЕМА: СРЕБРЕНИЦА. :oops:

... Сви учесници овога форума сложили су се око једног СВИ ЗЛОЧИНЦИ ТРЕБА ДА ОДГОВАРАЈУ - И ЧИЊЕНИЦЕ О СВИМ ЖРТВАМА ДАЈТЕ НА СУНЦЕ... 8-) 8-) 8-)
 
Autobus 88:
Procito sam ovo...
Mislim da osecam zelju da ubijem nekog muslimana.
Da li i vi osecate isto?

Једино што треба да осећаш то је: ДА КАО ЉУДСКО РАЗУМНО БИЋЕ ЗАХТЕВАШ ДА СЕ ЗЛОЧИНЦИ ОПТУЖЕ, ПОХВАТАЈУ И ОСУДЕ... А ДА СЕ НЕВИНЕ ЖРТВЕ ДОСТОЈНО САХРАНЕ И ГРОБОВИ ОБЕЛЕЖЕ И ОПОЈУ - томе служи ова тема.
 
eremita:
Нити Ти знаш шта је НАЦИОНАЛИЗАМ, нити шта је то "палити ватру национализма" :confused: нити Ти знаш шта су то "невине жртве"... Ти једино знаш како је лепо ругати се својим неистомишљеницима простачким фоткама или монтажама са агит-проп коментарима... :shock:

... Заборавио си како су Твоји ДС активисти КРЕШТАЛИ ПО ОВОМ ФОРУМУ И КАКВА ИХ ЈЕ УХВАТИЛА МАСОВНА ПАВИЈАНСКА ХИСТЕРИЈА КАДА ЈЕ БИЛА ТЕМА: СРЕБРЕНИЦА. :oops:

... Сви учесници овога форума сложили су се око једног СВИ ЗЛОЧИНЦИ ТРЕБА ДА ОДГОВАРАЈУ - И ЧИЊЕНИЦЕ О СВИМ ЖРТВАМА ДАЈТЕ НА СУНЦЕ... 8-) 8-) 8-)
Samo hocu da kazem - kako slicne price mogu da se cuju na nekom muslimanskom ili hrvatskom forumu- i da tamo neki "dobijaju zelju da ubiju nekog Srbina" Kao sto je odlicno ovde primetio neko.
 
Ова тема, колико ја могу да разумем, ни у сну НЕМА НАМЕРУ ДА ПОДСТИЧЕ БИЛО КАКВЕ ОСВЕТНИЧКЕ ПОРИВЕ - ова тема има за циљ ИЗНОШЕЊЕ ИСТИНЕ... да не буде сутра...е, нисмо знали, јер да смо знали онда би...бла,бла,бла... зар немаш снаге да чујеш и саслушаш ужасне патње Твојих сународника и да упутиш неку лепу реч утехе... каква се то нова болест САМОЖИВОСТИ И ЕГОИЗМА шири овде по Београду ???

Па сам си написао : НАЈБЛИЖА ДЕФИНИЦИЈА ЗЛА ЈЕ - НЕДОСТАТАК САОСЕЋАЊА... дакле дајмо мало саосећања ако нисмо способни да помогнемо на било који други начин. 8-)
 
LovacBg:
I posle ce Nexus plexus da tvrdi kako se ovaj forum promenio...
I dalje se pali vatra nacionalizma preko neinih zrtava koliko vidim.

Стварно јадно од тебе, зар треба да ћутимо о нашим жртвама , ово је само једна од
100 000 Српских породица, КиМ, РС,РСК које су слично или још горе прошле.
Док ви шетате мајке стребренице, а наше жртве прикривате.
Досманлије
 
КиМ:
Стварно јадно од тебе, зар треба да ћутимо о нашим жртвама , ово је само једна од
100 000 Српских породица, КиМ, РС,РСК које су слично или још горе прошле.
Док ви шетате мајке стребренице, а наше жртве прикривате.
Досманлије
Za mene su zlocini isti, i zrtve iste koje god su nacionalnosti.

A moja poenta je da ti i Ermita ovim iznosite nesto sto svi znamo, ali sa kojom namerom?
Jedino sto mi pada na pamet je: paljevina.

Da ste vas dvojica kojim slucajem rodjeni kao Hrvati, sada bi ste nam ovde mantrali o Vukovaru, silovanoj hrvatskoj deci i sl. A pozdravljali bi ste se sa "Bice rvatsko" (za Zemun)

Ps. ne treba shvatiti da ja nemam saosecanja sa nasim zrtvama rata - vec da nemam razumevanje za ljude koji zloupotrebljavaju te iste zrtve. (sada bi mogao da vas dvojicu nazovem i Kandickama, ali bi ste se naljutili)

Pps. Osmanlija ti tata...
 
LovacBg:
Za mene su zlocini isti, i zrtve iste koje god su nacionalnosti.

A moja poenta je da ti i Ermita ovim iznosite nesto sto svi znamo, ali sa kojom namerom?
Jedino sto mi pada na pamet je: paljevina.

Da ste vas dvojica kojim slucajem rodjeni kao Hrvati, sada bi ste nam ovde mantrali o Vukovaru, silovanoj hrvatskoj deci i sl. A pozdravljali bi ste se sa "Bice rvatsko" (za Zemun)

НАЈБЛИЖА ДЕФИНИЦИЈА ЗЛА ЈЕ - НЕДОСТАТАК САОСЕЋАЊА !!!
 
Autobus 88:
I treba da se pohvataju i da se osude i da se kazne vesanjem
Ali potrebno je istrebiti muslimanski soj da se slicne stvari nebi ponavljale. To sto muslimani cine to im njihova vera nalaze. I dokle god bude bilo hodza i dzamija muslimani ce voditi svoj rat.
"I rest my case" - sto se tice vecine likova koja se javila na ovu temu.

To i jeste prava namena ovakve teme i "polemika" na njoj.
A nacionalizam i ljubav prema svojoj zemlji izlaze na los glas zbog ovakvih gluposti.
 

Back
Top