univerzalni zakon

orpas

Početnik
Poruka
29
Sta bi trebalo da bude najvece dostignuce filozofije,odnosno sta bi bio krajnji teoretski cilj iste...??

Ja smatram da bi taj cilj trebao da bude prepoznavanje jedinstvenog zakona kosmosa ,i njegovog prakticnog znacaja !
 
možda neću u potpunosti odgovoriti na tvoje pitanje...ali ću napisati ono što mi prvo pada napamet...

"Šta želiš da drugi tebi čine, čini i ti njima."...to je vrhunac "praktične"(korisne) filozofije...

ps. ne mislim na obrnutu (degradiranu) verziju "Šta ne želiš da ti drugi čine, nemoj činiti ni ti njima"...to je pogršna...(pre)pojednostavljena verzija.
 
Ovo gore je bio jedan egocentričan pristup kosmosu....

...Jer naše želje i potrebe nisu uopšte potrebe i želje drugih....
Naravno postoji i mogućnost da je pojedinac koji je izrekao ovu rečenicu (ne mislim na puera) Savršen pojedinac, čovek , i da treba od njega učiti, te se time može opravdati razlika izmedju želja i potreba drugih i njega kao autora ove rečenice....
Znači ide se namerno na poistovećivanje i kopiranje "dobrih uzora"

Ali postojanje samo jednog nekorektnog i lošeuzročnog stava dovodi do propadanja idealizovanog sveta i čoveka kakva "praktična filozofija" bespogovorno nameće....
--------Znači kao zaključak , izvlačim da je izjava br.1 samo lična želja autora da bude kreativan i tako uočen....(da ne dodajem postojanje hijararhijskog ustrojstva u umovima ljudi koji postoji (još ili zauvek to je dilema))

--------Izjava br.2 je već tu zbog sujeverja i unutrašnjeg mira zbog morala , ali i kao činilac koji ipak unosi stabilizaciju i mir u nerazuman ljudski poriv za priznanjem da je živ.(dovoljno je da se oseća da živi i hedonistički da uživa u životu....)

Možda je moj odgovor suvišan u smislu da sam obukao frak , a svi su u farmericama, i u tom slučaju se izvinjavam...
 
Teško mi je gore (u tvom komentaru Patak) bilo pohvatati šta se odnosilo na ono što sam ja napisao...ali svejedno da dodam.
Kada sam odgovarao na pitanje, priznajem da se nisam striktno držao teme, ali me je pitanje asociralo na ono o čemu sam dosta razmišljao...a što bi bilo 'Koja je najjednostvnija, najpraktičnija svrha filozofije'?....a pošto su jedan od glavnih i evidentnih problema međuljudski odnosi( a sklon sam reći i ključan ), činilo mi se da je ova gore iznesena izjava najsažetija...koja sa malo reči ne objašnjava sve, ali govori puno.
Pri tome naravno nisam mislio na površnu tendenciju da ugodimo drugom 'šta ja volim, daću tebi' , nego sam podrazumevao svest pojedinca koji daje..... o individualnim razlikama među pojedincima koji su predmet njegovog altruističkog delovanja...znači ulaganje truda unatoč mogućnosti pogreške...

Sad kada sam već krenuo u ovom pravcu...želeo bih da dodam što se tiče 'jedinstvenih zakona kosmosa'....jedan od njih je po meni 'ljubav', koliko god neodređeno zvučao taj pojam......to je sigurno jedan od 'zakona' koji ima izravan uticaj na nas kao ljude i od količine poštovanja prema tom zakonu zavisi kako će pojedinac doživljavati i tumačiti svet, njegove pojave i život uopšte.
Šta bi bilo najveće dostignuće filozofije? Po meni...spoznaja u cilju boljitka samih ljudi...još jednostanije...cilj bi bio promišljanje i postizanje sreće i blagostanja pojedinca (s tim da bi ta sreća morala zadovoljavati određeni standard u smislu da joj se nebi moglo prigovoriti...tj. drugi nebi bili zavidni pri susretu sa nekim koji je poseduje, jer bi ga poznavali kao pojedinca koji se brine i o sreći drugih koliko i za svoju vlastitu)...
....to bi bilo plodno tle za dalje promišljanje stvarnosti, njenih zakona i za napredak uopšte......
....na kraju, moje mišljenje je da čovek koji nije senzibilan kada su u pitanju ljudi i odnosi u društvu i koji nije blizak sa doživljajem ljubavi ne može donositi kvalitetne zaključke (sakat je na neki način) po pitanju 'stvarnosti', 'istine' i ostalog.....jer mu jednostavno nedostaje važan faktor u svemu tome i dolazi do površnih zaključaka.
 
orpas:
Sta bi trebalo da bude najvece dostignuce filozofije,odnosno sta bi bio krajnji teoretski cilj iste...??

Ja smatram da bi taj cilj trebao da bude prepoznavanje jedinstvenog zakona kosmosa ,i njegovog prakticnog znacaja !
Filozofija se ne svodi samo na metafiziku, pa shodno tome takav odgovor ne moze biti potpun. Mislim da bi odgovore mogao da potrazis u Hegelovoj "Enciklopediji filozofskih nauka". On je verovao da je njegovo otkriće Apsolutnog duha konacni cilj i svojevrsni kraj istorije filozofije.
 
dobro je biti teOreticar filisof i ne mesati religiju ,,,, dakle doci do necega putem fizike astronomije i yebemligaveć........ je jača nauka ,,,dakle filisofija -- krajnji cilj svakog penzionera --- prekrstiti ruke na dupe naći ortaka i prepucavati se ---- isto kao ovaj kutak samo kretati se polako bez uzjapurenih pataka i ostalih primača ,,,,
 
avesic:
dobro je biti teOreticar filisof i ne mesati religiju ,,,, dakle doci do necega putem fizike astronomije i yebemligaveć........ je jača nauka ,,,dakle filisofija -- krajnji cilj svakog penzionera --- prekrstiti ruke na dupe naći ortaka i prepucavati se ---- isto kao ovaj kutak samo kretati se polako bez uzjapurenih pataka i ostalih primača ,,,,

???........???
 
Smatram da u odnosu prema cilju ( u nauci,filozofiji ) postoje dva pristupa ( kao sto se moze govoriti o ista dva pristupa uopste u zivotu ) intuitivan i racionalan-logicki,po prvom se o cilju uopste i ne razmislja vec se samo ka njemu ide,po drugom da bi se uopste negde islo to se prvo mora predpostaviti !
Naravno najbolja je kombinacija oba pristupa,sa jedne strane ne treba biti puno opterecen nekom buducom granicom koja moze ,a i ne mora biti tacna,a sa druge strane vazno je imati neku ideju,sliku celine u svakom trenutku,a predpostavljanje nekog cilja znaci da pored pocetka imas i neki kraj sto jeste neka celina !
Ono sto dosad imamo u nauci i filozofiji jeste mnostvo mnostva nepoveznaih i polupovezanih stvari,teorija,oblasti,kratko receno haos...........moj je logicki i optimisticki stav da ce taj haos jednog dana biti sredjen (koliko je coveku objektivno dozvoljeno ) prepoznavanjem univerzalnih principa, i jedinstvenog zakona..
Takodje mozemo govoriti i o induktivnom i deduktivnom pristupu mislenoj sferi,i o vaznosti prave ravnoteze istih zarad najboljeg progresa...
 

Back
Top