Simon Vizental

Gost118

Elita
Poruka
22.445
Preminuo Simon Vizental

Beč -- Simon Vizental, zaslužan za hapšenje više od 1.000 nacista, preminuo je u Beču u 96. godini.

Vizental, po zanimanju arhitekta, imao je važnu ulogu u hapšenju šefa policijskog odeljenja za Jevreje Adolfa Ajhmana 1960. u Argentini, a zaslužan je i za otkrivanje oko 1.100 nacista. U njegove najveće uspehe ubraja se i hapšenje komandanta koncetracionog logora Treblinka Franca Štangla, 1967. u Sao Paulu.

Vest o Vizentalovoj smrti objavio je Internet-sajt centra Simon Vizental u Los Anđelesu, a direktor Centra Marvin Hier izjavio je da je Vizental bio savest holokausta. "Kada je 1945. okončan holokaust, čitav svet je pošao kući da sve zaboravi. Vizental je ostao sam da bi se sećao i nikada nije zaboravio", rekao je Hier.

=========================================
 
crow:
Kako sta? Pa sad cemo bar dva dana na tv-u da slusamo poucne price iz njegove biografije, a onda bar jos pet dana da gledamo filmove u kojima se jevreji muche po logorima. Eto sta sad!
A mogao bi i neki nash politicar da nekome izjavi saucesce-to je bas popularno. I naravno-upisivanje u knjigu zalosti, moze i u jevrejskoj opstini...
 
Nego crow, stvarno bio zanimljiv topic Relativnost Istine. Postavio ga Duh. Covek se napisao i odmah pocela pljuvacina samo zato sto je pomenuo Srebrenicu. Ja krenuo sa onom pricom o Darwinu, secas se sa Politike i ode bajo topic ne znam gde su ga stavili, mozda Izgubljeno-nadjeno.. :lol:
 
marlon:
Nego crow, stvarno bio zanimljiv topic Relativnost Istine. Postavio ga Duh. Covek se napisao i odmah pocela pljuvacina samo zato sto je pomenuo Srebrenicu. Ja krenuo sa onom pricom o Darwinu, secas se sa Politike i ode bajo topic ne znam gde su ga stavili, mozda Izgubljeno-nadjeno.. :lol:

pa ja se slazem sa Kurosavom, donekle... da ne postoji istina, vec razlichiti uglovi pogleda na istu...

ja se uvex trudim da budem 100% objektivan... al...

a tema jeste dobra. retko svracam na filozofiju, sve neki retorichari... a ja iz srpskog imo 2 il 3
;)
ne ide...

ja volim da sushtinu kazem u 1 rechenici...
 
Izvinite sto mi pade na pamet da za promjenu pricamo malo o lovu na naciste, holokaustu, stradanjima nevinih u Drugom svjetskom ratu... Vizentalova smrt bila je samo povod za to...

I onda trazite da se zakljucaju topici od Igracine...?
Razmisljam sada da ponovo otkuljcam sve one koje sam zakljucala juce...
Ionako na njih najvise reagujete, hehe... :lol:
 
Gazdarica:
Izvinite sto mi pade na pamet da za promjenu pricamo malo o lovu na naciste, holokaustu, stradanjima nevinih u Drugom svjetskom ratu... Vizentalova smrt bila je samo povod za to...

I onda trazite da se zakljucaju topici od Igracine...?
Razmisljam sada da ponovo otkuljcam sve one koje sam zakljucala juce...
Ionako na njih najvise reagujete, hehe... :lol:

E ako poredis topic o Vizentalu sa igracinom onda ga jebi. Stvar je u tome da ako se krene sa pricom o Vizentalom sest Krstarica ne bi bilo dovoljno. Mozda bi dosli i do Broza, Kurt Valdhajma i Henri Kisindzera pa bi zastranili sa Juznom Amerikom i Mengeleom i kloniranjem... Intelektualni nivo igracine je na drugoj ravni i o tome nije vredno trositi vreme. Najzanimljivije je da su sve svetske agencije jako malo vremena po mom misljenju posvetili secanju na Vizentala, sto je takodje mozda posledica narastajuceg anti semitizma u svetu.
Sto se mene tice slobodno otvori zakljucane topice tog majmuna, uzeleo sam se da ga malo spustim tamo gde treba...a i on me izbegava gde god moze. Bolje preduzmi nesto da se vrati izvrstan topic Relativnost Istine na Filozofiju gde mu je i mesto, a ne da cim pocne da se prica otvorenije o necemu sto nekima nije po volji, radi cenzura...
 
da bio sam ozbiljan...misim da je jevrej....nije da je bitno...al nije ni da nije....ima veze s mojim simpatijama prema rajhu i to...al neko tje da upre prstom i optuzhi me...a istoriju pishu pobednici....tako da....machq o rep ovaj podforum....jesu stradanja i sve...ne kazhem da je trebalo pobiti sav taj narod...to jeste zlo....al ja i ne poznajem jevreje tako dobro kao poljaci il ukrajinci il rusi...tako da ne mogu davati smislene i razumne odgorove...dakle misim da je tak vizental skroz nebitan lik i zaista mi njegov rad nije bitan....go ahead....hate me
 
Naravno da je bitni ono sto je uradio Simon Vizental. Istina da nije pohvatao onih 1100 nacista koji su posle rata bobegli u Juznu Ameriku ne bi se nista bitno promenilo, ali cisto zbog nekog revansizma ako su cinili tolika zlodela onda nije u redu da se suncaju na plazama Brazila ili Argentine i upotpunosti pozdravljam njegov trud i rad.
 
Требали би и Срби имати неког свог "Визентала" који би јурио и хватао оне усташе из 2. Св. рата, а и овог последњег рата (Бљесак, Олуја,и др).
 
drinjaca:
Требали би и Срби имати неког свог "Визентала" који би јурио и хватао оне усташе из 2. Св. рата, а и овог последњег рата (Бљесак, Олуја,и др).

Posle II sv. rata Srbi su imali svog "Vizentala" u okviru Udbe i dosta ustaskog sljama iz Nemacke i Svedske je zavrsilo na isti nacin kako su oni likvidirali druge.
 

Back
Top