Relativnost istine

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Како можемо дефинисати истину? Као нешто што јесте, што можемо недвосмислено утврдити и од чијег сазнања можемо имати користи. То би биле дефиниције истине. Ако занемаримо субјективни идеализам (солипсизам) објективна стварност свакако постоји, али већ код недвосмисленог утврђивања наилазимо на проблеме. Корисност истине је тек дискутабилна.
Славни математичар сер Роџер пенроуз у својој књизи Царев Нови Ум дефинише научне теорије као ПРИВРЕМЕНЕ, КОРИСНЕ или ВРХУНСКЕ (његова велика слова). За ово разматрање су нам потребне КОРИСНЕ теорије.
Као пример КОРИСНЕ теорије Пенроуз наводи Птоломејев геоцентрични систем. Заиста тај систем је скоро две хиљаде година омогућавао временско и просторно орјентисање према звездама. Иако се у међувремену НИСУ небеса са својим сферама окретала око Земље, овај систем је опстајао све док његова корисност није доведена у питање. Корисност можемо посматрати у функцији свакодневног живота или трагања заљ другим ИСТИНАМА, које опет могу бити корисне.
Ја ћу отићи корак даље и размотрити корисност некадашњег веровања о Земљи као равној плочи. Често се у политичким расправама користи као аргумент против воље већине оно чувено „шта ако би већина тврдила да је Земља равна плоча?“ Међутим, већина је то „знала“ и живела са тим „знањем“ много векова.
Најзад, замислимо неког Перу ДАНАС који живи у уверењу да је Земља равна. Осим што би вероватно испадао глуп и смешан у друштву, у чему би био поремећен Перин живот? Осим ако га не би склонили у неку институцију (што је облик репресије) Пера би могао бити функционалан и са ставом да је Земља равна плоча. Можда, ако би морао да путује из Америке у Аустралију би имао проблема да неке ствари објасни себи...
Али, не живи ли данас већина људи и у развијеним земљама са неким погрешним уверењима. Чак и када та уверења произилазе из ставова који су сматрани за разбијање заблуда и затуцаности пре два века. Рецимо оно уверење о материјалности света. Савремена физика је дошла до сазнања да није све „атом и празан простор“, него је и сам атом невероватно шупаљ. Па ни језгро атома није компактно, чак унутар неутрона и протона постоје кваркови, који се опет састоје од „љуске и још нечега“, а то нешто је опет шупље... и докле тако? Данашња физика уопште није сигурна да постоји нека најмања „атомска“ честица после којег нема даљег дељења, мада се кванти узимају као основна јединица дискретне енергије.
Колики број људи данас перципира ово сазнање да је материја уопште, као концепт, под знаком питања? То би довело у питање цео систем на коме граде своје ставове. Да и не помињем сву збрку коју је унела квантна теорија доводећи у питање детерминизам тако драг науци XIX века.
Вратимо се нашем Пери. Шта ако Пера верује у креационизам? Па и 60% Американаца у то верује. Директно немају проблема због тога, осим што испадају глупи. Ипак, креационизам се може побити на основу низа веордостојних научних доказа. Када кажемо ВЕРОДОСТОЈАН, видимо да је у корену те речи ВЕРА, дакле поверење у неке изворе информација. Мада је код побијања креационизма ту много више уклапања у остале теорије и много више логике (а логика је опет великим делом у функцији конкретне људске мисли).
А шта ћемо онда са „историјским истинама“? На основу чега данас можемо знати да је покрет Драже Михајловића био антифашистички и да ли је Сеоба Словена ишла онако како учи „нордијска школа“? Само тако што ћемо ВЕРОВАТИ неким изворима. А још ако додамо да је појам „антифашистички“ вредносна категорија – као уосталом и „фашизам“. Данашња ХДЗ власт тврди да је Хрватска највећи актуелни бастион антифашизма јер се борила против „великосрпског фашизма“ 90-их.
Ако верујемо неким изворима поставља се питање – на основу чега?!? На основу воље већине?!? Тако неки који поричу локално виђење неких ствари у Србији кажу „цео свет тврди другачије“. А када се загребе по таквом тврђењу долазимо до тога да је „цео свет“ у таквој визури нешто веома партикуларно, а од локалног га разликује једино количина силе којом располаже.
Но, ако се вратимо тврђењу о Земљи као равној плочи можемо закључити да Земља ЈЕСТЕ локално равна. Ако бисмо повукли прозирну асимптотску раван, колико бисмо морали ходати да бисмо приметили од ступање такве равни од тла којим ходамо? Километар, два?
Ако тако нешто може бити локална истина, није ли онда тек оправдано веровати на основу извора који нам изгледају релевантни да је прва писменост на планети била у Винчи или да оно што се догодило у Сребреници не може бити геноцид. Чал и ако „цео свет“ мисли другачије. „Цео свет“ може и променити гледиште, а коју ми корист имамо ако одустанемо од локалне истине?!?
 
Drago mi je Duhu da te vidim ponovo ovde, mislim ono na Politici je kao sto bi rekao veksla, za amebe sa punktiranim ostatkom mozga.

Ovde si otvorio siroku lepezu problema oko utvrdjivanja sta je istina a sta fikcija. Kod nas se u javnoj terminologiji odomacio izraz polu-istina. Mislim da to dovoljno govori o onim amebama i njihovom poimanju stvari.

Kada bi se danas pojavio neki filozofski um kao sto je bio Giordano Bruno pitanje je kako bi zavrsio. Znaci mnogo se sto sta desilo na Zemlji u zadnjih pet vekova ali da bi bio na lomaci veruj da bi. Ja sam povodom Hitlerove magije na SF malo naceo temu tevtonskog neo-okultizma koji se kao sto znas bavi problemom sta je Zemlja i svemir oko nas...niko da zucne o tome. Znaci ili ljudi ne znaju nista o tome ili ne zele da razmisljaju.

Niko o velikim "istinama" ne zeli da razmislja na taj nacin. Darwinova teorija koja je isprazna i ima rupa kao ementaler tek sad stidljivo pocinje da bude preispitivana. I sta se desava: Niko iz ozbiljnih naucnickih krugova ne usudjuje se da javno napadne i opovrgne teze koje nemaju osnova, vec to rade mizerne politicke fizionomije.

Pitajmo se da li je Isus razapet na krstu lil ne? Dvadeset vekova se proganjaju jeretici, da li su oni nosioci istine koja je negde tajno zapisana i samo ceka da bude objavljena svetu? Rosenkreutzeri, templari, masoni da li oni kriju istinu o coveku, Postanku, Svemiru, ili je to pohranjeno u tajnim podrumima Vatikana?

Vincanska civilizacija i pismenost na ovom podneblju je dokumentovana, arheologija radi svoj posao, pokojni Srejovic pronadje Lepenca a kanonizovani svetac Josip napravi branu i potopi sve. Relativno brate da relativnije ne moze biti.

I sta ce da radi danas Pera kad dodje u 3 posle posla i navali na pasulj ili Peter koji dodje posle pet i navali na smrznutu pizzu? To je sustina svega.
 
Raspredate o istini na vrlo banalnom nivou... u svakom sluchaju na nivou koji ima malo (ili nimalo) veze sa filozofijom. A sve to samo zato da bi se opet progurale neke od omiljenih teorija zavere. Ako cete da prichate o Hitleru, Srebrenici i HDZ-u nadjite se na Politici. Ako cete da povlachite Darvina za bradu (shto je otprilike najvishe shto mozhete), postoji podforum Prirodne nauke.
Nadam se da ce mod. prebaciti temu gde joj je mesto, dok fenomen izlivanja kloake nije zahvatio i Male oglase (poshto, vidim, vec jeste SF).
 
Видим да су на Филозофији веома агилни у пребацивању тема, да се не би покренула мало жучнија расправа, шта ли...Онда се изолујте у то ваше пусто острво. А Ниче је лепо рекао: "Да не бисмо средствима културе изгубили саму културу, потребни су с времена на време, рецидиви дивљаштва" ;)

marlon:
Drago mi je Duhu da te vidim ponovo ovde, mislim ono na Politici je kao sto bi rekao veksla, za amebe sa punktiranim ostatkom mozga.

Ovde si otvorio siroku lepezu problema oko utvrdjivanja sta je istina a sta fikcija. Kod nas se u javnoj terminologiji odomacio izraz polu-istina. Mislim da to dovoljno govori o onim amebama i njihovom poimanju stvari.

Амебе су претпостављам у овој причи они којима прозападна кампања пере/брише мозак. Сада је та страна ту најагилнија. Мада на овом форуму ни они са "јеванђеоским национализмом" нису много бољи...


marlon:
ada bi se danas pojavio neki filozofski um kao sto je bio Giordano Bruno pitanje je kako bi zavrsio. Znaci mnogo se sto sta desilo na Zemlji u zadnjih pet vekova ali da bi bio na lomaci veruj da bi.

Наравно, када имамо у виду како поједини манекени Сребренице трубе како је у Хашком суду "једина релевантна истина". Па некада је "једина релевантна истина" била оно што проповеда католичка црква, а видим да су инквизитори и данас веома агилни...

marlon:
Pitajmo se da li je Isus razapet na krstu lil ne? Dvadeset vekova se proganjaju jeretici, da li su oni nosioci istine koja je negde tajno zapisana i samo ceka da bude objavljena svetu? Rosenkreutzeri, templari, masoni da li oni kriju istinu o coveku, Postanku, Svemiru, ili je to pohranjeno u tajnim podrumima Vatikana?

Пре овог списка девизних резерви централних банака (који показује право место Америке у свету) у мом потпису је стајало: "Свет се развија једино у функцији јереси..." Јевгеније Замјатин.
О темпларима и масонима има толико много, да не знаш одакле почети... И како одвојити жито од кукоља... Да Винчијев Код ће бити једна од мета мог истраживања, мада не верујем да су ту изнесене чињенице... више као тема за размишљање.

Peruzzi:
Dushe, svaka ti cast

Стараћу се ;)

LePiaf:
Raspredate o istini na vrlo banalnom nivou... u svakom sluchaju na nivou koji ima malo (ili nimalo) veze sa filozofijom. A sve to samo zato da bi se opet progurale neke od omiljenih teorija zavere. Ako cete da prichate o Hitleru, Srebrenici i HDZ-u nadjite se na Politici. Ako cete da povlachite Darvina za bradu (shto je otprilike najvishe shto mozhete), postoji podforum Prirodne nauke.
Nadam se da ce mod. prebaciti temu gde joj je mesto, dok fenomen izlivanja kloake nije zahvatio i Male oglase (poshto, vidim, vec jeste SF).

Оно за Дарвина си донекле у праву и зато не бих сада причао у чему је његова теорија превазиђена (мада има везе са генералним поимањем света).
А за Сребреницу - па ајде реци ми шта ја губим ако поричем да је геноцида било, а на основу дефиниције геноцида коју су усвојиле Уједињене Нације?!? И заболе ме ко ми у свету верује, моје је демократско право да износим своје мишљење...

Hektor:
Apsolutna Istina o Bogu,coveku i svetu moze biti otkrivena samo u ovaplocenom Bogu,Bogu koji je postao Covek ne prestajuci biti Bog,a to je Isus Hristos.

Кад убедиш неког муслимана у то, онда ћу ти веровати.

:@ ):
Istina je u oku posmatracha. >:O]

Браво!
Потписујем крвљу.
 
Duh Sekire:
Видим да су на Филозофији веома агилни у пребацивању тема, да се не би покренула мало жучнија расправа, шта ли...Онда се изолујте у то ваше пусто острво. А Ниче је лепо рекао: "Да не бисмо средствима културе изгубили саму културу, потребни су с времена на време, рецидиви дивљаштва" ;)


Slicno je rekao i pokojni Dragutin Gostuski, samo je dodao da ce u toj novoj viziji sveta Srbi imati vodecu ulogu.
 
Видим да је тема постала доста политичка, а ко је пребацио овде на природне науке не знам... само да кажем да не би било лоше опет је пребацити - на политику.

О Дарвину другом приликом, а импликације научних истраживања из области квантне механике и слично... посебна тема, па ако буде заинтересованих...
 
Kad spomenu Darwina, vodio sam raspravu davno na Politici sa simpaticnim momkom koji je negirao bilo kakvu umesanost Darwinovog dede Erasmusa u njegova istrazivanja o Poreklu vrsta. Na kraju se ispostavilo da je Erasmus ne samo naceo osnovnu ideju vec i svojim delom zarazio mladog Darwina za taj pristup. Na stranu to sto je imao jako visoko odlicje u masonskoj hijerarhiji u Tyrian Lodgu. I Charles je kasnije takodje krenuo njegovim stopama.
Pisem ovo zbog relativnosti istine i reci koje je Charles izgovorio na samrtnoj postelji koje su prenete u lokalnom listu odmah posle njegove smrti a zatim sakrivene od ociju javnosti i stalno kasnije demantovane.

"How I wish I had not expressed my theory of evolution as I have done!"

Sta je istina? I koliko je sve relativno?
 
marlon:
Kad spomenu Darwina, vodio sam raspravu davno na Politici sa simpaticnim momkom koji je negirao bilo kakvu umesanost Darwinovog dede Erasmusa u njegova istrazivanja o Poreklu vrsta. Na kraju se ispostavilo da je Erasmus ne samo naceo osnovnu ideju vec i svojim delom zarazio mladog Darwina za taj pristup. Na stranu to sto je imao jako visoko odlicje u masonskoj hijerarhiji u Tyrian Lodgu. I Charles je kasnije takodje krenuo njegovim stopama.
Pisem ovo zbog relativnosti istine i reci koje je Charles izgovorio na samrtnoj postelji koje su prenete u lokalnom listu odmah posle njegove smrti a zatim sakrivene od ociju javnosti i stalno kasnije demantovane.

"How I wish I had not expressed my theory of evolution as I have done!"

Sta je istina? I koliko je sve relativno?


a mozda se ni to nije desilo marlone, mozda je to samo propaganda anglikanske crkve...

ni ja ni ti ga nismo chuli da je reko il nije reko...

zar ne?
 
crow:
a mozda se ni to nije desilo marlone, mozda je to samo propaganda anglikanske crkve...

ni ja ni ti ga nismo chuli da je reko il nije reko...

zar ne?


E vidis moj crow, u tome je i sustina teme sto je Duh postavio. Niko danas sa sigurnoscu ne moze da kaze da je nesto istina sem ako to nije vezano za njega licno. Prica o Darwinu je jako kompleksna i ima veze sa mnogim nivoima razmisljanja pocev od njegovog naucnickog rada do pripadnosti Lozi ciji je bio cenjeni clan kao i deda mu njegov. Sto se tice zadnjih reci, dobro si primetio da je mozda u svemu tome odigrala ulogu anglikanska crkva, pogotovu sto je osoba koja je to prenela prijateljica porodice jako verski nastrojena. Medjutim dogadjaji koji su nakon toga usledili gde se trudilo da se sa patoloskom preciznoscu dokaze da Charles to nije rekao, navode me na ovaj zakljucak. Takodje i ranije sam rekao, takve stvari veliki umovi kao sto je bio Charles ne bi preneli preko nekoga iz porodice, jer se na taj nacin ona stiti od zloupotreba. A to je kada se ide Bogu na istinu, jedna od stvari pored duse, na koju se misli pogotovu ako si pripadnik takvog Drustva i uvidis mozda zabludu sa kojom si ziveo ili bio primoran da zivis. Moj stav-nista vise...mozda pogresan.
 
marlon:
E vidis moj crow, u tome je i sustina teme sto je Duh postavio. Niko danas sa sigurnoscu ne moze da kaze da je nesto istina sem ako to nije vezano za njega licno. Prica o Darwinu je jako kompleksna i ima veze sa mnogim nivoima razmisljanja pocev od njegovog naucnickog rada do pripadnosti Lozi ciji je bio cenjeni clan kao i deda mu njegov. Sto se tice zadnjih reci, dobro si primetio da je mozda u svemu tome odigrala ulogu anglikanska crkva, pogotovu sto je osoba koja je to prenela prijateljica porodice jako verski nastrojena. Medjutim dogadjaji koji su nakon toga usledili gde se trudilo da se sa patoloskom preciznoscu dokaze da Charles to nije rekao, navode me na ovaj zakljucak. Takodje i ranije sam rekao, takve stvari veliki umovi kao sto je bio Charles ne bi preneli preko nekoga iz porodice, jer se na taj nacin ona stiti od zloupotreba. A to je kada se ide Bogu na istinu, jedna od stvari pored duse, na koju se misli pogotovu ako si pripadnik takvog Drustva i uvidis mozda zabludu sa kojom si ziveo ili bio primoran da zivis. Moj stav-nista vise...mozda pogresan.

bash tako... mislim da se ne ubedjujemo o evoluciji... nije tema

poenta je sledeca, postoji neshto shto se stvarno desilo i to je istina. pa i da smo vidli i chuli, ni tad ne mozemo tvrditi da je to to, jer uvek se u nashem mozgu mota josh masa podataka, koja stvarnost kao takvu obradjuje i daje neshto shto je nashe vidjenje istine.
koliko to odgovara onom dogadjaju... zavisi od mnogo stvari
onaj japanac je reziro lep film na ovu temu... zar ne :)

e, a postoje i one stvari koje nismo ni vidli nit chuli, i koje su istina onoliko koliko to ogdovara nosiocu informacije... a shta mi prihvatamo za istinu... to je stvar nekih lichnih afiniteta...
 
crow:
bash tako... mislim da se ne ubedjujemo o evoluciji... nije tema

poenta je sledeca, postoji neshto shto se stvarno desilo i to je istina. pa i da smo vidli i chuli, ni tad ne mozemo tvrditi da je to to, jer uvek se u nashem mozgu mota josh masa podataka, koja stvarnost kao takvu obradjuje i daje neshto shto je nashe vidjenje istine.
koliko to odgovara onom dogadjaju... zavisi od mnogo stvari
onaj japanac je reziro lep film na ovu temu... zar ne :)

e, a postoje i one stvari koje nismo ni vidli nit chuli, i koje su istina onoliko koliko to ogdovara nosiocu informacije... a shta mi prihvatamo za istinu... to je stvar nekih lichnih afiniteta...

Rasomon je odlican primer za to sto govoris. A ja cu ti reci jos jedan blizi nasem razmisljanju "Istine i lazi" Orsona Velsa. Ako nisi gledao obavezno ga nadji i pogledaj

Ne postoji covek koji je sagledao apsolutnu istinu i nikad nece postojati, barem ne ziv da to nekom saopsti. To iskreno verujem, jer je prirodnim tokovima to uredjeno na ovom prostoru gde obitavaju bica koje se zovu ljudi. Mi mozemo samo da vezbamo nase mozdane vijuge citajuci i uceci od pametnih ljudi koji su ziveli i radili na ovoj planeti. Naravno to se odnosi na tzv. Velike istine o Postanju, Coveku, Svemiru, Dusi...Za manje prozaicne stvari u svakodnevnom zivotu mozemo lako doci do toga sta je istina a sta laz.
 
И на другом форуму су се заинтересовали за ову тему. Било је доста речи о природним наукама, па ево - кога занима да прати:
http://forum.dsomladina.org.yu/viewtopic.php?p=80008&sid=e8aa05a79437ae4c2a85323225298c7b#80008

Занимљива питања:
1. PROCJENJUJE SE da je prečnik svemira 26 milijardi svjetlosnih godina. NIGDJE nisam iskopao kako se došlo do ove cifre...

2. Čak ni veliki Stiven Hoking nije uspio skroz objasniti horizont događanja crne rupe i njegovu 'beskonačnu' (?!?) gustinu. Što se dešava sa svjetlošću kada je uperimo u horizont događanja?

3. Što je zapravo prazan prostor koji se nalazi između galaksija?
 
Duh Sekire:
И на другом форуму су се заинтересовали за ову тему. Било је доста речи о природним наукама, па ево - кога занима да прати:
http://forum.dsomladina.org.yu/viewtopic.php?p=80008&sid=e8aa05a79437ae4c2a85323225298c7b#80008

Занимљива питања:
1. PROCJENJUJE SE da je prečnik svemira 26 milijardi svjetlosnih godina. NIGDJE nisam iskopao kako se došlo do ove cifre...

2. Čak ni veliki Stiven Hoking nije uspio skroz objasniti horizont događanja crne rupe i njegovu 'beskonačnu' (?!?) gustinu. Što se dešava sa svjetlošću kada je uperimo u horizont događanja?

3. Što je zapravo prazan prostor koji se nalazi između galaksija?


Duse, postoji samo jedna osoba u Univerzumu koja zna odgovore na ta pitanja i mnoga druga, a to zacelo nije Steven Hoking.
 

Back
Top