Zaštita potrošača

Admin Sredoje

Vruć 'leba i ajvar na njemu. Mljac.
Administrator
Poruka
112.164
Zastita potrosaca je nesto sto je sve aktuelnije, drzava sve vise obraca paznju oko toga, skoro je menjan i zakon.

Ovde mozete da pricate o svojim iskustvima, traziti savete, pomagati nekome ko prolazi kroz nesto kroz sta ste vec prosli.

Usvojen novi Zakon o zaštiti potrošača
Zakon donosi nova rešenja kojima se stvara ambijent za bolje ostvarivanje potrošačkih prava. Među najznačajnjim je kolektivna zaštita potrošača kojom se sankcioniše nepoštena poslovna praksa i nepravične ugovorne odredbe. Prema Zakonu, ukoliko udruženja za zaštitu potrošača, koja su upisana u Evidenciju resornog Ministarstva, tokom sprovođenja redovnih aktivnosti prepoznaju da određen trgovac nepoštenim poslovanjem ili ugovaranjem nepravičnih klauzula u potrošačkim ugovorima narušava interese potrošača kolektivno, udruženja imaju pravo da se obrate Ministarstvu sa zahtevom da pokrene postupak zaštite kolektivnog interesa. Ministarstvo na osnovu dobijenih zahteva udruženja može da preduzima upravnu meru, odn. zahteva od trgovca da prekine sa nepoštenom poslovnom praksom i ugovaranjem nepravičnih ugovornih odredaba.

Pored toga, druge novine su: obaveza isporuke robe u ugovorenom roku, odnosno u roku od 30 dana od dana zaključenja ugovora, ako drugačije nije ugovoreno; onemogućeno je nametanje opravke robe potrošaču u prvih 6 meseci od obavljene kupovine; olakšan je način podnošenja reklamacija - trgovac je dužan da na prodajnom mestu vidno istakne obaveštenje o načinu i mestu prijema reklamacije, kao i da obezbedi prisustvo lica ovlašćenog za prijem reklamacija u toku radnog vremena, dok je rok u kome trgovac odgovara na reklamaciju skraćen sa 15 na 8 dana; zabrana odbijanja od prodaje robe ili pružanja usluge; u oblasti usluga od opšteg ekonomskog interesa, organizacije potrošača dobijaju značajnu ulogu, propisivanjem mogućnosti da učestvuju u donošenju odluka od značaja za potrošače i da budu članovi komisija koje odlučuju o prigovorima potrošača; veća uloga jedinica lokalne samouprave, u smislu podrške aktivnostima udruženja i saveza udruženja za zaštitu potrošača; predviđen je član o edukaciji potrošača kojim se u nastavne planove i programe osnovnog i srednjeg obrazovanja uključuju i teme iz oblasti zaštite potrošača i drugo.
Zakon stupa na snagu 21. juna 2014. godina, a počinje sa primenom 22. septembra 2014. godine.

Sam zakon mozete preuzeti sa ministarstva posvecenom zastiti prava:
https://www.zastitapotrosaca.gov.rs/zakonodavstvo
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pred kraj prosle godine u Venecueli su doneli Zakon o zastiti potrosaca...

Ni jedna trgovacka kuca ne moze da prodaje proizvode na kojima uzima vecu marzu od 30%....

Medjutim, vec za mesec-dva dana neki proizvodi su poceli da nestaju sa rafova....

Vlada salje inspekcije i kaznjava, a prodavci nece da prodaju odredjene robe na kojima zaradjuju manje nego sto smatraju da treba.

Sada su velike nestasice, preprodavci uzivaju.

A potrosac je u goroj situaciji nego ikada: em robe nema, em placaju prekupcima mnogo skuplje nego sto bi bilo normalno.
 
Teoretski sve to lepo zvuci ... ali, eh uvek i toga ima. Nedavno sam slusao na radiju coveka iz organizacije za zastitu potrosaca. Recimo nekad je postojala obaveza da se moraju obezbediti rezervni delovi najmanje 7 godina od prestanka proizvodnje, pa je taj rok vremenom skracivan, a sad ga i nema. Tako sad imamo situaciju da cak i za neke aktuelne proizvode nema delova. To znaci da ste kod velikog broja tehnickih proizvoda u problemu, narocito kad istekne garancija.
 
Tema mozda na prvu loptu nema veze sa politikom, ali u ovoj zemlji je sve povezano sa politikom :)

Zastita potrosaca je nesto sto je sve aktuelnije, drzava sve vise obraca paznju oko toga, skoro je menjan i zakon.

Ovde mozete da pricate o svojim iskustvima, traziti savete, pomagati nekome ko prolazi kroz nesto kroz sta ste vec prosli.

sve u svemu.. ne moramo uvek da pljuckamo jedni po drugima , nekad je lepo i pomoci i razmeniti iskustvo :)



sam zakon mozete preuzeti sa ovog linka

http://www.zastitapotrosaca.gov.rs/CMS/zakonodavstvo/ZZP/Zakon-o-zaštiti-potrošača.pdf

Bila sam pre neki dan u Centar za zaštitu potrošača pošto sam uložila reklamaciju na proizvod koji mi je vraćen iz servisa sa istim problemom zbog koga je
vršena reklamacija, pa kad se sve okonča javiću da li smo zaista zaštićeni ili ne.
 
Dali su mi savet da ponovo uložim reklamaciju i da sada tražim da mi se izvrši povraćaj novca.

Prodavac sad ima 8 dana da mi odgovori, a onda će oni kontaktirati Tržišnu inspekciju ukoliko to ne uradi.
 
a sta su rekli..da ce oni preuzeti slucaj ili su ti dali savete sta da radis?

Ja sam imao slican slucaj u jednoj slicnoj ustanovi za zatitu potrosaca.

Pozvali su i mene i predstavnike firme i insistirali da se NAGODIMO....

Da smo mogli da se nagodimo - ne bih ni tuzio firmu....

Nismo se ni pred njima nagodili i .....tu je prica zavrsena...

Nisam nista dobio sem sekiracije.
 
http://www.nops.org.rs/


НАЦИОНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА ПОТРОШАЧА СРБИЈЕ (НОПС)

НОПС је непрофитна, независна, невладина, ванстраначка организација, односно савез организација потрошача формирана ради заштите интереса потрошача и заштите њихових права.

НОПС је организована на подручју Републике Србије.
Њено деловање је јавно, извештаји о активностима се преносе посредством средстава јавног информисања.

Потрошачи се у НОПС учлањују добровољно, преко организација потрошача у општинама (градовима) да би удружени могли снажније да делују на промене у друштву и допринесу бољој заштити права потрошача.
 
Tu recimo nastaje problem ako se proizvod koji je neispravan vise pravi ili ne uvozi, a jos gore je ako proizvodjac vise ne postoji. Ja sam imao takav slucaj. Somborski akululator na kolima mi je otkazao u garanciji, ali fabrika vise ne radi. Ponudili su da mi vrate pare ili da doplatim 300 dinara za neki italijanski. Uzeo sam taj, sta cu. Mislim da sam dosta dobro tu prosao jer kod ovog nema onog smaranja sa kontrolom i dosipanjem tecnosti.
 
http://www.nops.org.rs/


НАЦИОНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА ПОТРОШАЧА СРБИЈЕ (НОПС)

НОПС је непрофитна, независна, невладина, ванстраначка организација, односно савез организација потрошача формирана ради заштите интереса потрошача и заштите њихових права.

НОПС је организована на подручју Републике Србије.
Њено деловање је јавно, извештаји о активностима се преносе посредством средстава јавног информисања.

Потрошачи се у НОПС учлањују добровољно, преко организација потрошача у општинама (градовима) да би удружени могли снажније да делују на промене у друштву и допринесу бољој заштити права потрошача.


Centar Potrošača Srbije

http://www.ceps.rs/

Nije potrebno učlanjenje da bi se dobio savet.
 
Javi šta je bilo. Po Zakonu bi trebalo da ti vrate novac ili da dobiješ nov prozivod i to mora da se reši u roku od 15 dana.

Po Zakonu moraju da postupe kako ja želim, da mi vrate novac, daju nov ili što god ja odlučim. Obzirom da sam već posle prve reklamacije lepo rekla prodavcu, da problem
rešimo na miran način tj. da ja odaberem drugi proizvod, a on na to nije pristao, sad isključivo tražim povraćaj novca.
 
Tema mozda na prvu loptu nema veze sa politikom, ali u ovoj zemlji je sve povezano sa politikom :)

Zastita potrosaca je nesto sto je sve aktuelnije, drzava sve vise obraca paznju oko toga, skoro je menjan i zakon.

Ovde mozete da pricate o svojim iskustvima, traziti savete, pomagati nekome ko prolazi kroz nesto kroz sta ste vec prosli.

sve u svemu.. ne moramo uvek da pljuckamo jedni po drugima , nekad je lepo i pomoci i razmeniti iskustvo :)



sam zakon mozete preuzeti sa ovog linka

http://www.zastitapotrosaca.gov.rs/CMS/zakonodavstvo/ZZP/Zakon-o-zaštiti-potrošača.pdf

Super je Zakon,
al' nema podzakonskih Akata - npr ko će da sprovede (kad i kako) ......
 
Po Zakonu moraju da postupe kako ja želim, da mi vrate novac, daju nov ili što god ja odlučim. Obzirom da sam već posle prve reklamacije lepo rekla prodavcu, da problem
rešimo na miran način tj. da ja odaberem drugi proizvod, a on na to nije pristao, sad isključivo tražim povraćaj novca.


nisi ti bila kod prodavca nego kod prevaranta
i nisi bila u prodavnici nego u ciganskoj šatri

što se para tiče, poveri jel imaš nekog rodjaka u skupštini
jedino od njih cvika državna inspekcija
 
Evo jedno pitanje:

Šta da radimo kad je na policama jedna cena, a na kasi druga cena (naravno veća) i ako to primetimo tek kad platimo raču i izađšemo iz prodavnice?

Šta da radimo ako smo kupili proizvod kome je istekao rok trajanja, a mi smo to, opet,primetili kod kuće....
Da li je kupac krivšto nije reagovao na vreme? Ima li način da se to reši?
 
Evo jedno pitanje:

Šta da radimo kad je na policama jedna cena, a na kasi druga cena (naravno veća) i ako to primetimo tek kad platimo raču i izađšemo iz prodavnice?

Šta da radimo ako smo kupili proizvod kome je istekao rok trajanja, a mi smo to, opet,primetili kod kuće....
Da li je kupac krivšto nije reagovao na vreme? Ima li način da se to reši?

Samo cena na polici je vazeca.

Cak i kada se trgovci ocigledno prevare - moraju da postuju tu cenu na kasi.

Sa fakturom (racunom) o kupovini kupac MOZE da se vrati prizvod kome je istekao rok trajanja, ako je kupljen nakon isteka roka trajanja.
 
МРТВО СЛОВО НА ПАПИРУ....:aha2:

Ови...:navodnik: НАШИ :navodnik:...НЕ ПОШТУЈУ... ни Устав Србије...ни Основне Законе....ни Животе... од живота Беба до одраслих грађана Србије.

Има ...ЈОШ

Neko je u jednom čikaškom listu objavio: ima na Balkanu jedna zemlja koja se graniči sama sa sobom.
Gde žive najlepše žene, a natalitet opada.
Gde nezaposleni najviše rade, gde na najplodnijoj zemlji žive ljudi koji gladuju.
Gde vozovi kasne po redu vožnje.
Gde svi igraju fudbal, a pobeđuju u vaterpolu, košarci, rukometu ili odbojci.
Svi žure na posao, a niko ne stiže na vreme.
Gde osmosatno radno vreme traje dvanaest sati.
Gde je zdravstvo besplatno, a lečenje skupo.
Gde su novinari slobodni da napišu što god im se naredi.
Gde je svetska kriza dobila državljanstvo.
Gde su javne nabavke tajne, a državne tajne javne.
Gde se ratovi nikad ne završavaju.
Gde se istorija ponavlja svaki dan.
Gde su najbogatiji oni koji nikad nisu radili. Gde je strana valuta uzeta za domaću.
Gde ljudi slave slavu, a psuju Boga.
Gde pametne zbog nerazumevanja proglašavaju ludacima, a ludake sposobnima.
Gde nepismeni pišu istoriju. Gde su zakoni nezakoniti, a anarhija normalno stanje.
Gde vlast prezire građane kao neželjene svedoke.
Gde se živi od budućnosti, jer na sadašnjost nemaju pravo.
Gde se svako svakome smeška, a niko nikome ne želi dobro.
Gde sudski postupci traju duže od života.
Gde su samo poplave način navodnjavanja zemljišta.
Gde prizivaju diktatora, a demokratiju smatraju porezom na budale.
Gde smatraju da će zemlja duže napredovati ako što više nazaduje.
Pa ti preživi, ako si normalan. Sreća je za državu da je takvih sve manje.
Normalni svakako nikom nisu potrebni. A i sam život je najveći paradoks;
živiš samo da bi umro, reći će nam oni koji misle da je vreme beskonačno, a oni na vlasti besmrtni.

Na koju god zemlju ste pomislili, pogodili ste !!!



 

Back
Top