Zaštita potrošača

I ono najvažnije a u domenu je presvetle guvernerke Tabaković, koliko ćemo još da se borimo sa 99.99 dinara primerice i koliko još kani da žmuri na silne mesece odloženog plaćanja čekovima građana koje je inače zakonom zabranjeno.
Šta da radimo sa GRATISima koji su namesto da budu poklon, uračunati u cenu. Poslednji primer koji sam videla je bio u GOMEXu 200g+50g gratis Nes kafe na čemu su ukrali oko 100 dinara svakom kupcu.
 
Novčane priloge za ljubiteja Boga su štampali ljubitelji Sotone
Oće popa da primi i dolare na kojima nacrtana piramida sa oketom...

Šta znam možda poprskaju svetom vodicom pa neutrališu Sotonjarsko dejstvo....
Kapiram nešto kao asepsol...

- - - - - - - - - -

čak i hodže primaju dolare koje štampa Rotšild jevrejska familija...
Bog jedini zna o čemu je tačno tu reč

- - - - - - - - - -

ali avaj, pustimo njih, šta da radi pošten vernik?

Kada kupiš nešto osveštano iz prodavnice SPC-a, a Boga mi, nisu baš jeftini
niti imaju sezonske popuste makar kad je post, nego vazda mrsna cena, treba tražiti bogougodni fiskalni račun.

Fiskalni račun je dokaz da smo kupili nešto na odredjenom mestu kako bi nam trgovci svime i svačime uvažili reklamaciju
jer otkud on da zna dal je to stvarno tu kupljeno?
Često se prave blesavi i oni u čijoj smeni je kupljeno pre par minuta a kamoli neko ko je tek došao na posao iako nam Bog dao razum da se razlikujemo od stoke.

Dešava se da u rutinskom osveštavanju, baš kao i u svakoj serijskoj proizvodnji, možda došlo do odstupanja od kvaliteta.
Ako recimo u fabrici čokolade može doći do greške prilikom mešanja sadržaja sigurno može doći i do slabijeg osveštavanja
To je takozvani rad na traci a i ta traka kad tad zakaže a o ljudima niko ne brine...
Na kraju krajeva ni dva majstora za kola nemaju isto znanje, iskustvo i tehniku rada a kamoli dva popa.

Dakle ako je fabrika čokolade zbog greške uvidela da prozvod odstupa od ustaljenog kvaliteta
onda sednu menadžeri da se dogovore dal im je isplativije da bace bofl i da se firma ne blamira
jer menadžer radi na odredjeno a ime firme traje i kad taj menadžer više ne postoji
ili će da uz dobar popust ponude marvi da dodje do sličnog proizvoda za jako male pare
Pogadjajte koliko marva ceni sebe tj kvalitet

E tako kapiram, šta ako nešto nije dobro osveštano, jer eto, dok je upućivao pozitivnu energiju, došlo do promene raspoloženja
ili ga neko iznervirao, ili nije dobro odspavao, ili ušlo sunce u oči pa izgoreše misli...
Znači ja sam upravo dokazao da nije sve uvek osveštano kako treba
Dakle nije pošteno prema vernicima potrošačima

Tako će recimo za iste pare neko da kupi bolje osveštano kandilo da mu čuva kuću od zlih duhova i demona
a ovaj što mu slabije osveštano kandilo da izazove požar
Dakle fiskalni račun služi da reklamiramo bofl robu
 
Poslednja izmena:
Gledaj sta kupujes, to ti je zastita.

pa kako da vidim dal je osveštano kako treba?
isto košta kandilo i u prodavnici na Terazijama kod poslovnice mts-a,
a isto i u one dve na Bulevaru Revolucije u blizini Supštine Srbije

kako da kupim?
da tražim atest?
ili da pretisnem prstima da utvrdim čvrstoću pa kad me prodavac pita šokiran šta to radim ko seljačina a ja kažem "samo gledam"?
 
Poslednja izmena:
pa kako da vidim dal je osveštano kako treba?
isto košta kandilo i u prodavnici na Terazijama kod poslovnice mts-a,
a isto i u one dve na Bulevaru Revolucije u blizini Supštine Srbije

kako da kupim?
da tražim atest?
ili da pretisnem prstima da utvrdim čvrstoću pa kad me prodavac pita šokiran šta to radim ko seljačina a ja kažem "samo gledam"?

"Samo gledaš" pipajući. :lol: Na atestu treba da bude utisnut pravoslavni krst s potpisom Irineja. E, onda nema problema. Garancija doživotna.
 
"Samo gledaš" pipajući. :lol: Na atestu treba da bude utisnut pravoslavni krst s potpisom Irineja. E, onda nema problema. Garancija doživotna.

Blagodarim na bogougodnim sovjetima o autentičnosti proizvoda za vernike potrošače...
Znate, nije mi svejedno dal će kandilo da štiti prostor od zlih duhova i demona ili će samo da izbije požar.

Zanima me, ako je slučajno u magacinu ostalo od prethodnih da li to isto označava kvalitet ili mora baš Irinej?
Znate u opticaju su ravnopravno i novčanice od Djelića, Jelašića a i od Jorgovanke koja isto za Boga nije čula...

Bot s' tobom dete
 
Poslednja izmena:
Blagodarim na bogougodnim sovjetima o autentičnosti proizvoda za vernike potrošače...
Znate, nije mi svejedno dal će kandilo da štiti prostor od zlih duhova i demona ili će samo da izbije požar.

Zanima me, ako je slučajno u magacinu ostalo od prethodnih da li to isto označava kvalitet ili mora baš Irinej?
Znate u opticaju su ravnopravno i novčanice od Djelića, Jelašića a i od Jorgovanke koja isto za Boga nije čula...

Bot s' tobom dete

Može, mogu i prethodnici. :pop: Važno je da je velikodostojnik, može i blagopočivši.

Bot ti pomagao sinko.
 
dakle kupljen je proizvod,tacnije konzerva voca na kojoj pise
upotrebljivo do,best before..:
30.6.2013

e sad ja sam se lepo spremila da im se najeben mile majke sutra(posto je to inace prod sumnj kvaliteta,jos se secam precrtanih rokova trajanja od pre par god) jer sta treba da cekamo da se neko otruje,kad ajd da iguglam i nadjem na netu da postoji razlika kad napisu upotrebljivo do i best before.naime bb(najbolje up do) znaci
datum do koga hrana zadrzava ocekivani kvalitet(a za neke se ne trazi up do npr secer sirce..) upotrebljivo do je datum do kog je hrana bezbedna za upotrebu.
e sad problem
1.ovde pise i bb i up do.dakle sta je od ta 2?
2.ako se vodimo engleskom oznakom kao primarnom,a i po netu pise da je to best b rezervisano za konzerve ide sledece pitanje: ako postoje proizvodi koji mogu dugo da stoje opet i ti isti ne mogu beskonacno da traju,posebno ako bb znaci da posle tog datuma opada kvalitet,
tj pitam se koliko je to zdravo,da li taj proizvod moze beskonacno da stoji na rafovima,i da li mogu sa razlogom sutra da im izvristim?
3.ako je i to bilo bb onda zasto je na srp napisano drugacije,jer mi je nelogcno da bi stavili oba obavestenja tipa rok istice i predmet zadrzava svezinu,msm da je to ipak pisana greska s nase str.

msm inace pise da kod nekih bb proizvoda je prodavac odgovoran za cuvanje u frizu(sto ove bole kuki)al ne bi sad da ih oko toga cimam.
znaci gl pitanje
1. do kad moze da im stoji proizvod sa isteklim bb(najbolje up do)datumom?
2. i da li moze da im se zove inspekcija ili trazi povracaj ako oni meni prodaju bb p iz 2013?
 
BB (best before)je najbolje da se upotrebi pre tog datuma koji je na konzervi a kako je datum bajat, verovatno ni to unutra nije sveže
Zato uvek gledaj datum. Pogotovo kad se radi o robi na sniženju.
Doduše, ja prva obraćam pažnju na to pa me shebaše prošle godine u lili.
Na kutiji od paste jedan a na tubi utisnut drugi datum isteka roka. :roll:
 
BB (best before)je najbolje da se upotrebi pre tog datuma koji je na konzervi a kako je datum bajat, verovatno ni to unutra nije sveže
Zato uvek gledaj datum. Pogotovo kad se radi o robi na sniženju.
Doduše, ja prva obraćam pažnju na to pa me shebaše prošle godine u lili.
Na kutiji od paste jedan a na tubi utisnut drugi datum isteka roka. :roll:

Nemam ja taj problem...
Kod mene je češće da u Colgate kutiji nadjem Colynos zubnu pastu
Neko "pazario" pre mene...
Svašta rade trgovci a kupci još ludji...
 
Koja je prodavnica? Otkud im uopšte pravo da prodaju kad je rok isteko pre skoro 3 godine?
Mada, ako je neki megamarket nema vajde ali ja bih probala, ako ništa drugo "da se ispraznim" :mrgreen:

Nama su u narodne vojske davali dugotrajnu konzervu sardine za doručak

1) Sardina je iz Maroka
2) Pošto nije soljena duže traje
3) Nije pisalo Best Before
4) Pisalo je datum proizvodnje
5) 1952, dakle kad ni moj pokojni ćale nije bio planiran
 
SAD SU SE CENJENJI I POŠTOVANI POTROŠAČI UĆUTALI?

KOJA STOKA JE ZAMENILA COLYNOS ZUBNU PASTU U KUTIJU OD COLGATE-A?
JA DA PLAĆAM NA KASI TVOJU "PAMET"?
:rtfm:

GARANTUJEM DA JE BITANGA KORISNIK OVOG FORUMA!
SMEM KITU NA PANJ DA STAVIM!

- - - - - - - - - -

nema ko drugi nego neko sa Krste...
ovde sve sam go Poštovani do golog Poštovanog...
od vlasnika preko urednika do mene najpoštenijeg, ne baš sasvim, ali sam bar prvi u tom smislu još uvek...
 
http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Pravilnik-nov-a-deklaracije-stare.sr.html

Do Nove godine, naočare za dalekovide ili nalaženje najboljeg ugla za čitanje u prodavnicama i dalje metod za čitanje deklaracija na većini prozivoda :)

Правилник нов, а декларације старе

Ступио на снагу Правилник о декларисању производа, а произвођачима остављен рок за потпуно усаглашавање
Прецизно дефинисани услови за декларисање (Фото Д. Јевремовић)

У Србији је на снагу ступио нови правилник о декларисању, означавању и рекламирању хране, што би требало да подигне ниво заштите потрошача на нашем тржишту. Овај пропис донет је на основу Закона о безбедности хране и услађен је са европском регулативом која је на идентичан начин спроведена у земљама ЕУ у децембру прошле године. Правилник прецизно дефинише услове за декларисање, означавање упаковане и неупаковане хране, као и начин на који се производи могу рекламирати.

Најзначајније новине односе се на обавезу декларисања састојака који могу да изазову алергије и интолеранције у списку састојака наглашавајући их другачијим фонтом, стилом или бојом позадине. Дефинисана је минимална величина слова, место порекла, земља порекла, начин навођења рока трајања, док назив хране мора садржати податке о физичком стању намирница, а потребно је поред назива додати и низ упозорења ако производ садржи кофеин, фитостероле и многе друге супстанце. Промена је много и произвођачима се не оставља могућност да намерно или ненамерно доводе купце у заблуду.

Подаци на декларацији биће видљивији и читљивији, што је дефинисано величином слова. Минимална величина слова је 1,2 милиметра, а изузетак су веома мале амбалаже где фонт не може бити мањи од 0,9 милиметара. Ове промене се односе и на угоститеље који ће имати обавезу да госте приликом поруџбина детаљно обавесте уколико оне садрже неке састојке који могу изазвати алергију.

Важно је знати да се на почетку не може очекивати да већ данас сви производи имају нове декларације, јер је произвођачима остављен крајњи рок у коме ће оне бити у потпуности усаглашене, међутим сви производи који са јучерашњим даном буду произведени морају на тржиште стићи и са новим декларацијама.

Свака промена, посебно када је реч о информисању потрошача, охрабрује, међутим надлежни не би требало да занемаре и ту чињеницу да је последње истраживање које је спровела Асоцијација потрошача Србије и ИХИС Нутриционизам показало да 65 одсто грађана Србије не уме да чита декларације, док 25,5 одсто испитаника не верује у истинитост нутритивних и здравствених тврдњи. Овакви подаци опомињу да је хитно потребно радити и на едукацији потрошача.
 
Ko sprečava jednog trgovca da zadovolji minimum kulture i nenametljive ljubaznosti ? Juče udjemo u jedan lokal u TC Ušće, nigde istaknute cene, nigde deklaracije robe ,
U pravoj državi bi, ako je zakonom propisano da cena i ostalo, moraju biti istaknuti, ili platio kaznu da bi posle stavljao sve podatke ili bi mu zatvorili radnju načisto.
Kod nas - nikom ništa!
Zato i jeste tačno da zaštita potrošača od strane države ne postoji.

Moram napomenuti da se ipak dešava da isporučilac usluge bude korektan. I to svojom voljom!
Otkazao mi je fiksni telefon.
Prijavih kvar „Telekomu“ i veoma brzo dođoše dvojica. Otvoriše „Telekomov“ orman na stepeništu, izvukoše žice prema mom stanu i iz centrale im javiše da kvara više nema. Kada su vratili žice kvar se opet pojavio.
„Kvar je na Vašoj instalaciji, morate da zamenite kabl.“, saopštiše mi.
Shvatio sam kakav je kvar i da je na mom kablu. Zamolio sam samo da izvuku te dve žice i ostave izvučene da ja mogu da ispitam kabl. Naravno, odbili su.
Gotovo celog veka bavio sam se ispitivanjem i znao sam da je kvar sigurno na samom kraju, a pošto je u mom stanu sve ispravno, kvar mora biti baš tu kod njih. (Verovatnoća 99%.)
Pošaljem pismo „Telekomu“ i zamolim samo da izvuku žice. Odgovoriše da su oni „pažljivo ispitali“ i da je kvar sigurno u mojoj instalaciji. I da moram da zamenim kabl.
Dvoumio sam se da li da odjavim fiksni telefon. Na kraju odlučim da ga odjavim.
„Telekomu“ napišem: ili da izvuku žice kako sam ranije tražio, ali i kabl iz ormana (oko 50 cm) ili da odjave telefon!
Istog dana dođe jedan njihov. Ponovi postupak kao i prethodna dvojica i reče isto što i oni.
„Nisam to tražio! Tražio sam da izvučete kraj kabla iz ormana!“
„U mom nalogu to ne piše.“
„Što god da piše, tražio sam to i to!“
Najzad popusti, izvuče žice a zatim i kabl kako sam tražio.
Čim je izvukao kabl videlo se golim okom gde je kvar: nekih tri do pet centimetara pre kraja. Prilikom montaže su ga pričepili i posle toliko godina izolacija je popustila.
„Evo, skratite kabl za toliko i sve će biti u redu.“
Videvši da sam u pravu, tako i uradi i sve proradi! Hteo sam da ga častim, nije hteo ni da čuje! Ode.
Napisah pismo „Telekomu“ i pohvalih ga.
Brže bolje odgovoriše da su srećni što sam zadovoljan, itd.
Ponovo im se obratih: „Da, zadovoljan sam vašim radnikom ali ne i vama. Pošto je dokazano da je kvar bio kod vas, očekivao sam, i očekujem da mi umanjite plaćanje za taj period.“
I prihvatiše reklamaciju! Zaista su se poneli kako treba!
 
Zaplenjeno tri tone mesa u dve ilegalne klanice
Autor: Tanjug

U Pančevu i naselju Crepaja je tokom inspekcijske kontrole zaplenjeno više od 3.000 kilograma mesa i proizvoda od mesa u ilegalnim objektima za klanje i preradu.
01.07.2015. | 13:11


A- A A+

piletina-pilici-pilece-meso-pilece-belo.jpg
Foto: thinkstock/guliver/gettyimages
Ministarstvo poljoprivrede sopštilo je da su vlasnici ilegalnih klanica nameravali da meso i proizvode od mesa stave u javni promet, što je važećim zakonskim propisima zabranjeno.
Sva zaplenjena količina mesa i proizvoda od mesa, biće na propisan način neškodljivo uništena, dok će protiv lica zatečenih u nelegalnim radnjama biti pokrenut odgovorajući zakonski postupak kod nadležnog suda.

Meso je zaplenjeno tokom vanredne službene kontrole veterinarske inspekcije Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, koja uz asistenciju MUP-a - Odeljenja za privredni kriminal, traje od prošlog petka.

Ministarstvo poljoprivrede je apelovalo na građane da pomognu u otkrivanju ilegalnih klanica i da sva saznanja koja imaju o ovakvim i sličnim slucajevima odmah prijave nadležnim organima koji će, istaknuto je, u najbržem roku izaći na teren.

***********************

Нашим домаћим идиотима паметније је ДА КОНТРОЛИШУ УВОЗ НАСТРАШНИЈЕГ ГМО ЂУБРЕТА ИЗ ЕУ ...........:rtfm: и да СТОПИРАЈУ УВОЗНИЧКИ ЛОПОВСКИ ЛОБИ А НЕ ДА УДРУЖЕНО СА ЊИМА ТРУЈУ НАРОД СВАКОДНЕВНО.........
 
Informacije o povlačenju proizvoda na tržištima Njemačke, Austrije i Slovačke
Kao mjera predostrožnosti, a u cilju zaštite potrošača, odlučili smo samoinicijativno provesti aktivnosti za povlačenje proizvoda na tri tržišta (Austrija, Njemačka i Slovačka).


98fa31ec7efc73fa22cf73a37e2a71a7-content_half.png

Obavještavamo vas kako je u tijeku proces povlačenja proizvoda Vegeta 250 grama i Vegeta 500 grama određenih proizvodnih serija s tržišta Austrije, Njemačke i Slovačke, jer je tijekom rutinske kontrole u Austriji utvrđeno da postoje indicije prisutnosti bakterije Salmonelle spp. u tragovima u jednom izoliranom slučaju.
Kao mjera predostrožnosti, a u cilju zaštite potrošača, odlučili smo samoinicijativno provesti aktivnosti za povlačenje proizvoda na tri tržišta na kojima se nalaze proizvodi navedenih proizvodnih serija (Austrija, Njemačka, Slovačka).
Podravka d.d. je proizvode predmetne proizvodne serije dala na analizu službenim akreditiranim hrvatskim laboratorijima društva EUROINSPEKT CROATIAKONTROLA d.o.o. i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo ''Dr. Andrija Štampar'', koji su utvrdili odsutnost bakterije Salmonella spp. u Vegeti i na taj način potvrdili rezultate Podravkinog laboratorija Kontrole kvalitete.
U tijeku su i dodatne analize proizvoda navedenih proizvodnih serija kod ovlaštenih EU laboratorija.
Podravka redovno i kontinuirano provodi u svojim laboratorijima kontrolu kvalitete i zdravstvene ispravnosti svih ulaznih sirovina, poluproizvoda, gotovih proizvoda, ambalaže i okoliša. Kontrola kvalitete provodi se u skladu s važećim zakonima i EU regulativom te odgovarajućim politikama i standardima Podravke koje se odnose na kvalitetu i sigurnost hrane.
Podravka d.d. će nakon prikupljanja svih relevantnih informacija pravodobno informirati javnost i druga nadležna tijela sukladno važećim propisima Republike Hrvatske.
 

Back
Top