Zaštita potrošača

Da li su vama normalne temperature u IDEA i MAXI radnjama. Ljudi tamo rade u zimskim jaknama i vunenim čarapama.
Ja sam jutros doživela pravi temperaturni šok...
Mogu misliti kako je tek starijima, ili onima sa kardio vasku-larnim problemima.
Da li neko može stati u kraj takvom očigledno pogubnom po stanovništvo iživljavanju?
 
tako je svuda.
u tempu i metrou u delu gde su mlecni, suhomesnati i mesni proizvosi leti skroo da ne mozes ni da udjes :)

slazem se da preteruju ali tako mozda mora zbog ocuvavanja svezine hrane. ko ce ga znati.
 
tako je svuda.
u tempu i metrou u delu gde su mlecni, suhomesnati i mesni proizvosi leti skroo da ne mozes ni da udjes :)

slazem se da preteruju ali tako mozda mora zbog ocuvavanja svezine hrane. ko ce ga znati.

Pa kako onda očuvaju hranu kada je vanjska temperatura 22, a oni ne uključuju klimu?
Na moru na +38 udješ u njihove supermarkete i sem prijatne svežine ništa ne osetiš drugo.
Ovo je pre neznanje, glupost i nestručnost, koju drugi plaćaju direktnim uništenjem zdravlja.
Ne mogu da se setim da sam igde videla leti radnice u supermarketima obučene kao da su na severnom polu.
 
tako je svuda.
u tempu i metrou u delu gde su mlecni, suhomesnati i mesni proizvosi leti skroo da ne mozes ni da udjes :)

slazem se da preteruju ali tako mozda mora zbog ocuvavanja svezine hrane. ko ce ga znati.

nije samo zbog zbog očuvanja hrane, evo ja sam u Beogradu odrastao nisam se samo školovao, sad ću ti objasnim

ne samo urednici Krstarice kojima vrućina dodatno povećava odbojnost ka pojedinim dugogodišnjim vernim članovima,
nego i ostala bezrepa gologuzija po marketima nije imuna na agresiju usled visoke temperature

kad razladiš golouziju ona će:
- biti mirnija a samim tim i opuštenija
- ostajaće duže unutra jer im se ne izlazi na vrućinu
- što ostaju duže sigurno će kupiti i još nešto

zamisli da odeš u neku seosku magazu, napolju preko 45 (na suncu) a u seoskoj magazi 38?
vidiš, razlozi postoje i slobodno pitajte nas iz Beograda

da ponovim, ako vas ne primi Vučić u 5:30, a pošaljite meni PP na Krsti pa ću vam odgovoriti :hvala:
 
Poslednja izmena:
nije samo zbog zbog očuvanja hrane, evo ja sam u Beogradu odrastao nisam se samo školovao, sad ću ti objasnim

ne samo urednici Krstarice kojima vrućina dodatno povećava odbojnost ka pojedinim dugogodišnjim vernim članovima,
nego i ostala bezrepa gologuzija po marketima nije imuna na agresiju usled visoke temperature

kad razladiš golouziju ona će:
- biti mirnija a samim tim i opuštenija
- ostajaće duže unutra jer im se ne izlazi na vrućinu
- što ostaju duže sigurno će kupiti i još nešto

zamisli da odeš u neku seosku magazu, napolju preko 45 (na suncu) a u seoskoj magazi 38?
vidiš, razlozi postoje i slobodno pitajte nas iz Beograda

da ponovim, ako vas ne primi Vučić u 5:30, a pošaljite meni PP na Krsti pa ću vam odgovoriti :hvala:

Većina njih izjavljuje da sada samo utrči i istrči i uzme ono što im baš treba. I ja to radim
U drugim civilizovanim radnjama zadržim se duže, kod ovih razmišljam ni da ne ulazim
 
Većina njih izjavljuje da sada samo utrči i istrči i uzme ono što im baš treba. I ja to radim
U drugim civilizovanim radnjama zadržim se duže, kod ovih razmišljam ni da ne ulazim

I, jel si razmislila?
bolje da razmišljaš ovako: kupu samo u onim prodavnicama koje su bizu jedna drugoj, tu obaraju cene
Sasvim druga stvar je kad živiš u pojedinim naseljima i pošto tu nema ni poštene table za autobus, e tu nadrkaju cene do plakanja....
Ista firma, različite cene - zakon liberalizma
Komunizam naravno ne valja iako su cene bile fiksne pa prodavnica bila u Donjem Ljubišu ili na Terazijama...
 
I, jel si razmislila?
bolje da razmišljaš ovako: kupu samo u onim prodavnicama koje su bizu jedna drugoj, tu obaraju cene
Sasvim druga stvar je kad živiš u pojedinim naseljima i pošto tu nema ni poštene table za autobus, e tu nadrkaju cene do plakanja....
Ista firma, različite cene - zakon liberalizma
Komunizam naravno ne valja iako su cene bile fiksne pa prodavnica bila u Donjem Ljubišu ili na Terazijama...

Ono što sam htela reći i što je moja tema. da besmisleno spuštaju temperature u marketima i time prave velike temperaturne oscilacije za populaciju koja se uglavnom cirkuliše po ulicama.
Tj za ljude koji su izloženi naglim promenama temperature.
Ta teorija o seljacima, kupovinama, provincijama i ostalim stručnim opservacijama nema veze, jer ako u jednoj Veroni udješ u ovo doba u supermarket i ne vidiš prodavačicu u zimskoj jakni, a to vidiš u centru Beograda mislim da tvoja teorija o gologuziji koja ne razume tehnologiju važi na menažeriju naprimanu preko veze sa svojim i samo njima znanim teorijama psihologije i procene tržišta.
Da zaključim. to spada u zakon o zaštiti na radu i zakon zaštite potrošača.
Hvala na ogromnom doprinosu temi i stručnim komentarima posebno na osvrt na teoriju cena u odnosu na društvena uredjenja .
 
Dođi u Dečansku, u onu IDEA prodavnicu u prolazu ispod zemlje kod doma omladine, da vidiš kako nemaju nikakvu klimu i kako prodavačice i kupci crkavaju od toplotnog udara a čokolade se tope i cure sa rafova, dođi dođi :mrgreen:
 
U MAXI-ju na sniženju prazne kesice nes kafe 3u1 (ne znam za druge, mi smo uzele po jednu crvenu).
Drugarica i ja, kad smo primetile da je jedna od dve koju smo uzele prazna, kopale smo po onoj kutiji i naletele na još 7 praznih.
Ja sam to prijavila jednoj radnici, ali ne znam dal su ih sklonili. Pa ako neko kupuje, nek obrati pažnju
 
Prodavnice su pune nekvalitetne robe, datume gledajte obavezno. Kupio sam pre tri dana banane u Maksiju na i pet su se ukvarile, pocrnele, usmrdele, dve su prezivele koje sam pojeo da i njih ne bacim. U idei sam prosle godine uzeo Bambi cokoladu za kuvanje na akciji 115 din. Kad sam je otvorio bila je bela, datum vidim isteko je pre mesec dana. Sutra sve cokolade sklonjene. Neko je zapretio da ce ih tuziti ili ih je tuzio inspekciji.
 
SRBIJE NEMA MEĐU ŠLJIVAMA: Bruka!

Šljive ranke nema u ponudi, a baš joj je sad vreme Kilogram šljiva iz uvoza 450 dinara, a gde su naše?

Biznis 13:00, 06.07.2016. 153

Srbije, definitivno, više nema među šljivama! Očigledan dokaz za to jesu rafovi s voćem velikih trgovinskih lanaca na kojima se umesto srpske sorte - čačanske rane šepure šljive iz uvoza koje koštaju pravo malo bogatstvo - čak 449,99 dinara za kilogram?!
Onda možete samo da zamislite šok čitateljke Kurira koja je, videvši šljive na odeljku s voćem jednog Maksija u centru Beograda, uzela i odmerila četiri i ne pogledavši cenu jer i što bi - pa koliko u Srbiji, zemlji šljiva, može da košta stotinak grama ovog voća?

Ali na kasi ju je dočekala surova realnost - za (slovima i brojem) 4 šljive, tačnije 250 grama ovog voća, dala je 112 dinara?!

A gde su onda naše?, sledi logično pitanje. Ako je rano za čačansku lepoticu, valjevku, šumadinku, čačanski šećer, nije rano za našu šljivu ranku jer ona sazreva upravo ovih dana - krajem prve dekade jula!


MAKSI: U ponudi imamo i jeftiniju, domaću šljivu

Iz Maksija za Kurir kažu da u ponudi postoji i domaća šljiva, po značajno nižoj ceni.

"Uvek se trudimo da za naše kupce imamo široku ponudu u svim robnim kategorijama i mogućnost izbora. Posebno vodimo računa da budu zastupljeni i domaći proizvodi. Više od 70 odsto artikala u našim prodavnicama je domaćeg porekla", rečeno je u Maksiju.

*****************
Докле ћемо трпети ове НЕСХВАТЉИВЕ ТОРТУРЕ??? :rtfm:

1. Дилетантска антисрпска продана власт УНИШТАВА БИЛО КАКВУ ПРОИЗВОДЊУ - УНИШТАВА СВЕ.

2. Увознички и трговачки дрипци тј.лоби ОНДА ИЗЛАЗЕ НА ТЕРЕН И ДЕРУ НАМ КОЖУ СА ЛЕЂА...

........
ОВО СЕ СТВАРНО ВИШЕ НЕ МОЖЕ И НЕ СМЕ ТРПЕТИ - НЕШТО СЕ МОРА ПРЕДУЗЕТИ !!!
 
NAGLI PAD Proizvođači zbog niske cene paradajz bacaju u Južnu Moravu

Beta | 06. 07. 2016 -

Cena paradajza na kvantaškoj pijaci u Leskovcu pala je sa 60 na 10 do 20 dinara po kilogramu za nepunih nedelju dana, zbog čega su neki proizvođači morali da paradajz bace niz Južnu Moravu.

6b00fe81431324873f7ce5ae112f6ed1.jpeg
M. Rašić / RAS Srbija

Predstavnik zemljoradničke zadruge "Zelena zvezda" iz leskovačkog sela Vinarce Nenad Antanasović rekao je za agenciju Betu da je uzrok takvog stanja ponuda i tražnja na tržištu.

- Paradajz je u plastenicima naglo sazreo, jer su mu pogodovali vremenski uslovi, pre svega visoke temperature, pa su svi ođednom izneli robu na tržište. Svakog dana cena je padala za po deset dinara i zaustavila se, nadam se, na 10 do 15 dinara - rekao je Antanasović i demantovao glasine da je došlo do uvoza velikih količina ove nezaobilazne namirnice na trpezama.
On je dodao da je svuda u Srbiji situacija ista - u Šapcu, Trsteniku i u Vojvodini.
- Možda je ova katastrofa mogla da se spreči, da se bere planski, ali kod nas je sve stihijski. Zbog toga su neki proizvođači bacali paradajz u reku, uglavnom onaj manje kvalitetniji - dodao je Antanasović.
Kilogram paradajza se prošle godine u ovo vreme prodavao po ceni od 30 do 40 dinara.
Ipak, Antanasović procenjuje da će ovakva situacija kratko potrajati. "Jeste da je to pitanje za milion dolara, ali moje su procene da će se tržište stabilizovati za nedelju do dve i da će se cene skočiti".
 
ne vidim problem u sljivama jer su u ponudi i inostrane i domace pa neka svako bira koju zeli.
i ta inostrana, nije ista sorta kao ova nasa.
to je demokratja, pravo na izbor :)

sto se tice paradajza barem su pokazali da su puni para kad mogu da bacaju proizvod koji prodaju.
onaj ko nema para ce pokusati da proda po bilo kojoj ceni da bi smanjio gubitke pa sledece godine videti sta ce saditi, isto ili nesto drugo a samo bahati sa parama mogu sebi da dopuste da bace novac jer nisu zadovoljni cenom.
 
STOP LAŽIMA: Fiskalni račun nije uslov za reklamaciju proizvoda
BIZNIS09:02, 07.07.2016.

- - - - - - - - - -

Dokaz o kupovini robe su i: slip ako se plaća karticom, kopija računa, odštampan izvod iz banke i bar-kod kupljene robe
Pravo na reklamaciju proizvoda kupci mogu ostvariti i bez fiskalnog računa jer Zakon o zaštiti potrošača kaže da kao dokaz o kupovini mogu poslužiti i slip, kopija računa, izvod iz banke ili bar-kod.

Ipak, prava potrošača u Srbiji izgleda su samo mrtvo slovo na papiru, o kojem se, i pored mnogo priče, malo zna. Tako je jedna od najčešćih obmana građana tvrdnja trgovaca da je bez fiskalnog računa nemoguće izvršiti zamenu robe.

Ceh sopstvene neobaveštenosti platili su čitaoci Kurira, među kojima je i Marija Petrović iz Niša.

Traže i ambalažu

- Pre 15 dana sam kupila haljinu, ali sam fiskalni račun bacila zajedno s kesom. S obzirom na to da je postava na haljini bila pocepana i da sam to primetila tek kad sam haljinu htela da obučem, odlučila sam da odem u prodavnicu i pokušam da je zamenim. Međutim, prodavačica nije htela ni da čuje da mi zameni haljinu bez računa - priča naša sagovornica.

Da je reč o jednom u nizu grubih kršenja prava potrošača, potvrdili su nam u Ministarstvu trgovine, telekomunikacija i turizma.
- Zakon o zaštiti potrošača ne uslovljava reklamaciju posedovanjem računa, ali radi sigurnijeg ostvarivanja prava potrebno je da postoji neki dokaz da je kupovina obavljena kod tog trgovca. Dokaz o kupovini može biti kopija računa, slip ukoliko je plaćeno karticom, odštampan izvod s tekućeg računa na kojem se vidi da je izvršena transakcija ili bar-kod s kutije - objasnili su nam u ovom ministarstvu.

Nije retko ni da trgovci savetuju građanima da sačuvaju kutije, koje će im u slučaju reklamacije poslužiti kao dokaz o kupovini. Međutim, posedovanje ogromne kutije u koju je bio spakovan televizor ili frižider ne može biti uslov za rešavanje reklamacije.

Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača, kaže da ne postoji nijedan pravni osnov za čuvanje ambalaže.

Obaveza prodavaca

- Dovoljno je da potrošač zna kad je kupio neki proizvod jer je svaki prodavac obavezan da čuva kontrolnu traku iz fiskalne kase tri godine, a na njoj se može utvrditi dan i vreme kupovine - objašnjava Papović.

Važno obaveštenje
ŠTA TREBA DA STOJI U GARANTNOM LISTU

S obzirom na to da fiskalni račun može da izbledi, prilikom kupovine tražite da vam trgovac u garantni list upiše broj fiskalnog računa i vaše ime, ili ime korisnika garancije ako je uređaj kupljen kao poklon.

Kombinovana naplata
KEŠ I KARTICA ZA ISTI RAČUN

Trgovci neretko prilikom naplate računa potrošačima ne dozvoljavaju da kombinuju načine plaćanja, što takođe predstavlja kršenje prava potrošača.
- Kad trgovac otkuca fiskalni račun, obavezan je da u fiskalnu kasu unese i način na koji je račun plaćen jer to nalaže Zakon o fiskalnim kasama. To svakako ne znači da morate platiti isključivo gotovinom ili karticom, niti to što ćete kombinovati način plaćanja znači da trgovac treba da kuca dva odvojena računa. Ko vam kaže da ne možete jedan račun da platite sa dva, pa ako treba i tri platežna sredstva, taj ne ume da koristi fiskalnu kasu - kaže jedan proizvođač fiskalnih kasa.

Činjenice
ZA POVRAĆAJ NOVCA MORA ORIGINAL

- original fiskalnog računa potreban je da se povrati novac ili da se ostvari pravo na skuplji ili jeftiniji proizvod
- kopija fiskalnog računa, slip, izvod iz banke ili bar-kod dovoljni su kao dokaz za pravo na popravku ili zamenu robe iste vrednosti
- svaki trgovac mora da čuva kopiju fiskalne trake tri godine, a na njoj se može utvrditi dan i vreme kupovine
- svaki račun možete platiti s više platežnih sredstava

- - - - - - - - - -

http://www.kurir.rs/vesti/biznis/st...uslov-za-reklamaciju-proizvoda-clanak-2341809
 
Prodavnice su pune nekvalitetne robe, datume gledajte obavezno. Kupio sam pre tri dana banane u Maksiju na i pet su se ukvarile, pocrnele, usmrdele, dve su prezivele koje sam pojeo da i njih ne bacim. U idei sam prosle godine uzeo Bambi cokoladu za kuvanje na akciji 115 din. Kad sam je otvorio bila je bela, datum vidim isteko je pre mesec dana. Sutra sve cokolade sklonjene. Neko je zapretio da ce ih tuziti ili ih je tuzio inspekciji.

Banane ne smeš ni pod razno da ostaviš u kesi zapakovane, jednostavno se skuvaju i raspadnu. Čim ih doneseš kući - izvadiš iz kese, propereš i kada se prosuše staviš u frižider. Ja sam lenj pa samo malo pocepam kesu i tutnem u frižider. Gadim se neopranog voća još otkad je šef smene na cvetnom trgu prskala sa raid sprejom svo voće i povrće :) I dan danas ta qrva raspala radi tamo.
 
Verovatno su bile dosta dugo na hladnom jos su bile na akciji. One su jos i izgledale zdravo, nesto drugo sto ume da bude na akciji paradajz, krompir, breskve, a ne vredi pet para. To najcesce vidjam u Maxiju i Idei. Prosto se covek zapita jel misle da smo slepci, idioti i da ce za polutrulo voce i povrce na akciji prodati svu robu.
 

Ништа не вреди све док не уведемо ДРАКОНСКЕ КАЗНЕ ПАРАЗИТИМА тј.ТРГОВЦИМА ---- УЗ ОБАВЕЗНУ ЗАБРАНУ РАДА У ТРГОВИНИ......УЗ ЗАТВОРСКУ РАДНУ КАЗНУ А НЕ ДА УЖИВАЈУ ПО ЗАТВОРИМА КАО У ХОТЕЛИМА....... мамицу им лоповску.......[/SIZE][/SIZE]
 
Zašto kupujete paradajz u aprilu mesecu i šta ste očekivali od takvog paradajza.
Sačekaj juni mesec, minimum

..

Punktum saliens svakog potrosaca. Zasto kupovati nesto...odn. to bi trebalo biti. Ali nije ni blizu tog kriterijuma.
Cak ni u zemljama gde su potrosaci iznad prosjeka disciplinovaniji i obavestajniji veoma je zamorno
svoje pravo znati a pogotovu ga eventualno i dobiti. Potrosacka volja odn. potreba za kupovinu nekog produkta biva od drugog definisana.

U biti je masa potrosaca samo: manipulisna masa. Ona je jos prije ulaska u prodavnice na naucnoj osnovi od strucnjaka
Biheviorizma tako izanalizirana da je njihovo kupovno ponasanje malte ne determinirano. Naslednici Ivana Pavlova kasiraju za te analize
milione dolara. (najveci trik vraga je da je narod ubijedio da ga nema)

Izgledi srpskog potrosaca da protiv takvih struktura dobije svoje pravo su isti kao onomad Indijanaci koji na revolveraski dvoboj dodje sa sjekirom.

Te perfidne strukture se ne mogu paragrafima i sudskim postupcima umoriti.
Njihov nestanak moze jedino jedinstvo i kupovna disciplina potrosaca prirediti.

Sve atributi koji nijesu superlativi srpskog bica :(
 
Poslednja izmena:
quote_icon.png
Оригинал поставио mario80
Pre neki dan mi ćale doneo paradajz, kupio u Idei a na etiketi piše "iz uvoza" Paradajz ima koru kao đon od martinke, jedva sam ga presekao ali što me je najviše začudilo, smrdi na ribu!


Zašto kupujete paradajz u aprilu mesecu i šta ste očekivali od takvog paradajza.
Sačekaj juni mesec, minimum

У праву си..... јбг..... ја данас купио само 2 парадајза у Максију да пробам.....рекли ми да је домаћи..... и.....и........иииииии......... има мирис и укус ЈАГОДЕ.....:dash::dash::dash: тако да сам мало пре јео
месо са "јагодама".......:dash::dash::dash:
 
У праву си..... јбг..... ја данас купио само 2 парадајза у Максију да пробам.....рекли ми да је домаћи..... и.....и........иииииии......... има мирис и укус ЈАГОДЕ.....:dash::dash::dash: тако да сам мало пре јео
месо са "јагодама".......:dash::dash::dash:

..

Iznenadjen sam eremita tvojim cinom? Zdrava radoznalost nam je dar od Tvorca data al sam ja umislio da si ti u takvim svarima algoritmicki dosledan.

Ako je danas recimo 1000 potrosaca to isto napravilo, radnja je napravila promet od €350,- i kod dobre kalkulacije svoj super profit.
Samo kod jednog produkta!
Prosiri lepezu za paprike, luk,...
 
У праву си..... јбг..... ја данас купио само 2 парадајза у Максију да пробам.....рекли ми да је домаћи..... и.....и........иииииии......... има мирис и укус ЈАГОДЕ.....:dash::dash::dash: тако да сам мало пре јео
месо са "јагодама".......:dash::dash::dash:

Meni je neverovatno da ljudi uopšte kupuju sveže meso, ribu, voće i povrće u mega-marketima. I ono na pijaci i u mesarama nije baš zdravo ali to po sega mega radnjama je dibidus nezdravo.
Moja drugarica voli da kupuje tamo, mrzi je da ide na pijacu...
evo stavljala sam sliku,http://forum.krstarica.com/showthread.php/584723-HRANA-I-PIĆE?p=32623576#post32623576

p.s.:lol:
http://forum.krstarica.com/showthre...НА-БРОЈ-14?p=32683676&viewfull=1#post32683676



 
Poslednja izmena:

Back
Top