Да ли сте за то да подаци о HIV позитивнима буду јавни?

Adalv

Aktivan član
Poruka
1.367
У данашњем Блицу (16.9.2005.) пише:

Još ne mogu da poverujem da je moj muž toliko dugo skrivao od mene da je zaražen virusom HIV. Do kraja života ću ići na testiranja jer i dalje ne mogu da poverujem da me nije zarazio - ovim rečima je za „Blic“ počela ispovest Beograđanka koja je šest godina provela u braku sa HIV pozitivnim mužem.

Да ли сте за то да подаци о HIV позитивнима буду јавни, или не?

Ја мислим да би требало да такав податак стоји у здравственим књижицама (као крвна група), ради заштите потенцијалних партнера, медицинског особља итд.

Мислим да то није дискриминација, а ви?
 
ne mozes da kazes da to nije diskriminacija,zato sto postoji gomila ljudi koji kazu da sa hiv zarazenim osobama ne bi bukvalno ni pricali,ni rukovali se ni nista...cak i mladi ljudi imaju gomile predrasuda,i ni najmanju ideju kako se hiv prenosi. :roll:
naravno da je neko smrad ako skriva od zene da je hv pozitivan,ali ljudi su ovde previse zatucani da bi to bilo nesto javno...ti ljudi bi bili prvo obelezeni a onda odbaceni.
 
Дискриминације би у почетку било сигурно, али временом би се људи навикли и научили да живе са тим. Мислим да управо прикривање доводи до дискриминације. Страх од непознатог је у основи људског бића. Људи су по природи инертни управо због тога што се боје промена.

Што се тиче крвне групе - требало би да пише, али наше здравство је, просто речено, немарно. Зато тог податка нема код 99% становништва.
 
Навикли би се. Свака новина прво изазива одбојност, али је после прихваћена, без обзира на то колико је, рецимо, девијантна. Узми за пример хомосексуализам. Данас су скоро сви равнодушни по том питању. Већина их не воли, али их нико не прогони.
 
Такви су само на речима. Да то спроводе у пракси, не би било јавног иступања хомосексуалаца, тако да је у питању ипак равнодушност. Док год се не одржава геј-парада, људи се не обазиру. Углавном им је смешно.
 
Adalv:
У данашњем Блицу (16.9.2005.) пише:

Još ne mogu da poverujem da je moj muž toliko dugo skrivao od mene da je zaražen virusom HIV. Do kraja života ću ići na testiranja jer i dalje ne mogu da poverujem da me nije zarazio - ovim rečima je za „Blic“ počela ispovest Beograđanka koja je šest godina provela u braku sa HIV pozitivnim mužem.

Да ли сте за то да подаци о HIV позитивнима буду јавни, или не?

Ја мислим да би требало да такав податак стоји у здравственим књижицама (као крвна група), ради заштите потенцијалних партнера, медицинског особља итд.

Мислим да то није дискриминација, а ви?

...аха...и онда кад упознаш неку предивну цицу и пожелиш да је креснеш...извини...могу да погледам само твоју здравствену књижицу? :lol: :roll:
 
Banshee:
ne mozes da kazes da to nije diskriminacija,zato sto postoji gomila ljudi koji kazu da sa hiv zarazenim osobama ne bi bukvalno ni pricali,ni rukovali se ni nista...cak i mladi ljudi imaju gomile predrasuda,i ni najmanju ideju kako se hiv prenosi. :roll:
naravno da je neko smrad ako skriva od zene da je hv pozitivan,ali ljudi su ovde previse zatucani da bi to bilo nesto javno...ti ljudi bi bili prvo obelezeni a onda odbaceni.

pa sad... to sto je neko selja pa bi diskriminiso ovog jadnika, to treba da se taj selja lepo... zakonski kazni.

ja imam prijatelja HIV pozitivnog, i da ne poverujesh, ovde su i on i zena prihvaceni OK, bar koliko ja vidim, i to je jedna od stvari koja me u ovoj selendri prijatno iznenadila.

a sad, ako u nekom "nedaj boze" trenutku, vrshi se intervencija na zarazenom, a niko nezna da jeste, pa dodje u kontakt krv zarazene osobe sa masom ne zarazenih... :( mislim... niko tu nije kriv a posledice mogu da budu katastrofalne.

mislim da bi trebalo da bude obelodanjeno...
 
Баш зато информација и мора бити јавна - да се не би рађала HIV позитивна деца. Жена из текста који сам навео се удала за тог човека када је он већ знао резултат теста. Наравно прећутао је. Изродили су децу и право је чудо што и деца и жена нису заражени!

Кажем да би у почетку сигурно било проблема, али касније би се ствар унормалила.
 
ljepotica_mini:
Naravno da treba, jer zasto da i drugi plate zbog njihove ludosti i nepaznje u mladosti? A kao sto je i do sada navedeno neko ce to prihvatiti nakon izvjesnog vremena, a neko se nikada nece pomiriti sa tim tako da se od toga ne moze pobjeci. I po mome misljenju to obavezno treba da bude navedeno u ljekarskim knjizicama...
Da li znas da je bilo situacija da se neko zarazi transfuzijom krvi. Da li je i to greh iz mladosti?
 
pa ideja upisivanja u knizice zvuci sasvim normalno...
ali, kad vidis da ljudi uglavnom misle da HIV dobijas ili tako sto si narkoman ili tako sto si derpe...

ovo je mala zemlja...doci ce Marko na salter Doma zdravlja, predace knjizicu, i sestra ce da ga pogleda i kaze na glas: "A, vi ste HIV pozitivni?"...kao sto ti u banci na glas kazu koliko imas para na racunu...a za to mozes 'ladno da se zalis i otpustis ih...al' to je kraj...u redu iza Marka, bice Jovan, njegov drug iz skole, cija je devojka Milica glavna tracara...i Marko je do kraja skole ***** ili narkoman...

ne znam sta da ti kazem...
 
gigule:
mislim, ne misliš da nije dovoljna "kazna" to što su bolesni? i da li si ti baš siguran da će to tek tako proći... kažeš, u početku bi bilo problema...koliko je to u početku?

Баш зато што се крије људи то сматрају "казном". Обелоданимо и демистификујмо болест! Што се мање зна, опасност је већа. Када се болест појавила, једна од предрасуда је била да јер болест везана само за хомосексуалце. Можете ли да замислите колико је то штете нанело људима који су оболели, а чије је сексуално опредељење је било хетеросексуално!
 
Nexus 6:
pa ideja upisivanja u knizice zvuci sasvim normalno...
ali, kad vidis da ljudi uglavnom misle da HIV dobijas ili tako sto si narkoman ili tako sto si derpe...

ovo je mala zemlja...doci ce Marko na salter Doma zdravlja, predace knjizicu, i sestra ce da ga pogleda i kaze na glas: "A, vi ste HIV pozitivni?"...kao sto ti u banci na glas kazu koliko imas para na racunu...a za to mozes 'ladno da se zalis i otpustis ih...al' to je kraj...u redu iza Marka, bice Jovan, njegov drug iz skole, cija je devojka Milica glavna tracara...i Marko je do kraja skole ***** ili narkoman...

ne znam sta da ti kazem...
e ovo je baš plastično objašnjeno...
 
jel to dobro ili lose...?
5.gif
 

Back
Top