Slike i opisi automobila posetilaca foruma

Novitet u mene.

209r79c.jpg


Levi je stari, desni je novi, a srednji je komsijin.

Posle 3.5 godine idalje vozam oba i ono sto mogu reci o obojici da ih necu prodavati. E39 530i se pokazao puno bolje od ocekivanog. Jedina zamerka mi je na ZF-ov menjac. Prva sto nema 6 brzina, druga da nije bas klik-klak. . . Mada ovo drugo se mozda da i resiti dtavljanjem novih bushing-a. Ali zato sve ostalo. . . Mama! U krvine kad uleti, prodje ih ko da i ne postoje. . . Na udobnost necu toristi reci samo cu reci da je bilo dana kad sam ga i po ceo dan vozio nekoliko uzastopnih dana i nista. Niti bih se umorio, niti bi me sta bolelo, kao da sam sedeo kuci u fotelji. . . Jedini razlog da prodam 530i je da bih kupio M5.

inace ovoj dvojici se prosle godine prikljucio i ovaj

78d781e138.jpeg


Razmisljao sam se izmedju Mustanga GT, Abarth 124, ili ovog. Abartha nisam uzeo jer mi je bilo prekupo da dam $30000+ za 160-tak konja. GT nisam uzeo jer je tad bas uleteo facelift koji mi se nikako nije svideo, a i da budem iskren. . . BRZ-a sam merkao od 2012-e pa je pomalo bilo ili taj ili ni jedan drugi. I kao sto to obicno biva u ovakvim situacijama. . . Zaj. . . sam se do maksimuma. 205 konja je premalo u tom autu. Umesto sto su budzili oslanjanje i stavljali spojler pozadi bolje da su drmnuili jedan supercardzer ili turbo pod haubu. Kontam da bi dodatnih 50 konja preporodilo auto. U ovom momentu ako ko vozi brze od 100km/h ne vredi ga obilaziti. Subaru jednostavno nije u stanju da ubrza dovoljno brzo da bi se bilo kakav razuman manevar mogao izvesti. Takvi poduhvati se moraju dobro planirati i iscekivati jer auto jednostavno nije dovoljno jak da moze bilo sta da ucini. Sto se tice maksimalne brzine. . . Probao sam da je dostignem, ali sve sto sam uspeo je da se jos vise razocaram u auto. Posle 150km/h klima prestaje da radi, a posle 200km/h auto se toliko muci da mi je zao da ga vise od toga i teram. A kad sam vec kod klime, mogu reci da je uzasna. Koliko sam uspeo da skontam klima ne meri temperaturu u kabini, vec spolja pa ako recimo zimi (5-10 stepeni) stavis da je unutrasnja 20 stepeni on ce idalje da greje i ako je u kabini vec uveliko 25 stepeni. I jedini nacin da prestane da greje je ili da je iskljucis, ili da stavis na minimum i onda ce da krene da hladi. Tako da sam odlucio da ga zimi vise i ne vozim. A sto se tice leti, posle 20-tak minuta na parkingu na 40 celzijusa ni posle 30 min. sa klimom na minimumu se nece ohladiti. . . Neudobnost je taka da ponekad imam osecaj da su stavili betonski blok umesto sedista bilo bi udobnije. Razumem ja tvrde amortizere i sl. Imam ih na M3, ali ne kontam zasto sediste ne napravise udobnijim. A sto je najgore auto je toliko malen da ako stavim nesto ispod, glavom udaram o plafon pa ne mogu. Auto je manuelac i menjac je uzasan. Uzasno je tvrd, hod mu je prekratak. A cemu sluzi 4-ta brzina ni posle 9500km ne znam. Odnos izmedju 3:4:5 je takav da bi 4-tu komotno mogli da izbace. Kocnice moram priznati da rade odlicno, ali one su Brembove tako da nije ni cudo. U krivinama je odlican, da ne kazem ko moji BMW-ovi. Jedini problem nastane kad se izadje iz krivine. . . Malo mu potraje dok ne ubrza. . . Sve u svemu, da je je Subaru stavio motor od 250-300 konja, ovaj auto bi bio legenda jos za zivota, ovako za 15-20 godina secace ga se samo vlasnici. . .
 
Ako ga prodam jako puno cu izgubiti. Taj auto nema jos ni godinu dana. Doduse nema ni puno milja, ali opet dosta para ode u niusta. Sa druge strane ne znam ni sta bih drugo ni uzimao. Ako bih uzeo M2 to bi bio vec veliki zalogaj po pitanju para, dok mi je BRZ daleko jeftiniji. A nov auto mi svakako treba jer svake godine odem da se malo provozam preko US-a i na te puteve nemam nameru da iznamljujem kola. Jako puno puta naletim na neki lepsi put gde hocu da imam neki sportski auto i da se malo provedem i nijedan iznajmljen auto to ne moze tako lepo da odradi kao moji. Pogotovu sto je BRZ manuelni pa cak i sa tom nesrecnom 4 brzinom, da mi daleko lepsi osecaj voznje nego bilo koji automatik. A da vozim moje stare BMW-ove bas mi i nije pametno. Ipak oni imaju 22 i 17 godina. Sad ove godine planiram da idem od Hjustona do Mejna, pa odatle do Viskonzina i nazad i to ce mi biti put od oko 8000 milja, sto ti je skoro 13000km. Dogodine planiram da idem na Aljasku sto ce biti oko 16000 milja (25000km), a Subaru je nov i njemu nista od toga ne bi trebalo da bude problem. Zapravo Aljaska bi mogla da bude problem jer na glavnom putu do Aljaske postoji jedna deonica od 450 milja gde nema pumpi za gorivo. A rezervoar mi je toliko da mogu sa jednim da predjem oko 300 milja. Tako da sad radim na tome :)
 
Kakve veze ima sto ti BMW-i imaju toliko godina ako su ispravni?
Dodji u Srbiju pa da vidis kako se sa takvim bavarcima vozi i vozi i putuje a presli su ko zna koliko.

Nov auto je nov auto, stari je stari. Posle 15 godina upotrebe sasvim je normalno da ti neki deo ode i da zahvteva servis, a posle toliko dobro je pitanje kakvim delovima ces ih zamenuti? Ne mora da znaci da proizvodjac idalje pravi te delove ili da ih uopste ima na lageru. Ko ce da popravi auto, da li znaju da poprave auto. . . Za nov auto, koji se jos uvek prizvodi znam da postoje originalni delovi, da se daju nabaviti, i na kraju krajeva znam i da ce svaki dier znati da ga popravi. Uz to, kad sam kupio auto od Subarua sam dobio 24/7/365 pomoc na putu tako da i ako se sta desi, transport auta, popravka auta, iznajmljen auto, sve je to briga Subarua, a ne moja. A to su sve stvari na koje moras da mislis kad ides 2000km od kuce. . .
Zato BMW-ovi idu samo 300km od Hjustona i to je to. Sve preko toga Subaru.
 
ja tako ne gledam,ovde ces na novom autu za par godina izgubiti pola vrednosti,nek bude 10% godisnje+mnogo skuplje odrzavanje,a ako se svuda u svetu cene kolekcionarski automobili znaci da i za njih ima delova,ovde se voze fice,bube,renoi 4,zastave,golfovi 1-2,za nov auto od 20 000 moze se uzeti jedno 5 polovnih o kojima pricas i svi u normalnom vise nego voznom stanju,nov auto kupuje neko ko moze priustiti da kao ne misli,a teorija mi je uvek da bih pre polovnog bmwa nego novog punta
 
ja tako ne gledam,ovde ces na novom autu za par godina izgubiti pola vrednosti,nek bude 10% godisnje+mnogo skuplje odrzavanje,a ako se svuda u svetu cene kolekcionarski automobili znaci da i za njih ima delova,ovde se voze fice,bube,renoi 4,zastave,golfovi 1-2,za nov auto od 20 000 moze se uzeti jedno 5 polovnih o kojima pricas i svi u normalnom vise nego voznom stanju,nov auto kupuje neko ko moze priustiti da kao ne misli,a teorija mi je uvek da bih pre polovnog bmwa nego novog punta

I ovde izgubis 10% ako ne i vise onog momenta kad izadjes sa dilersipa. Sto se tice odrzavanja, mnogi proizvodjaci sada imaju programe gde ti je prvih par godina odrzavanja ukljuceno u cenu. Ja sam sa Subaruom dobio prva 4 servisa "besplatno". Za BMW mislim da odrzavanje ide 4 sa mogucnoscu da se produzi na 6. Ili je tako bilo pre, odavno nisam gledao njihovu ponudu. Takodje, ti ne moras da odrzavas nov auto kod dilera vec mozes i sam da ga odrzavas i to nikakoji nacin nece ponistiti garanciju. Moj jedan poznanik je pre par godina kupio novu Acuru i sam sebi menja ulje kad dodje vreme za to. . .
Ne kazem, novi auto moze biti skuplji, ali imas i sigurnost da ce sve raditi kako treba.

Sto se tice delova sve zavisi koji je to deo, koliko je trazen i koliko je trziste za njega. Evo za E36 M3 96-99 i Z3 (isti deo) BMW vise ne radi contorl arms. Originalne vise ne mozes da kupis i nemaju na lageru. Za sada koliko znam samo dva proizvodjaca ih jos uvek rade. Za jednog kazu da je smece, a za drugog da je OK. Ista prica je i sa pumpom za servo (power steering pump) BMW ih nema jer je ZF (originalni prozivodjac) prestao da ih proizvodi. Tako da sad jedino sto imas je da kupis kit pa sam da je preradis, ili da kupis preradjenu za $400 i da im prodas svoju za max $60. A tu istu pumpu BMW je koristio za E30, E31, E32, E34, i sve verzije E36-ce (Serija 3 + Z3), a pored BMW-a znam da ju je koirstio i Porse za 944. Za E39 znam da BMW vise nema brisace, a da li su regularne prodavnice ikad imale nisam siguran, ali ja znam za ih nikad ni ujednoj nisam nasao pa cak ni u katalogu. Sad samo po internetu sta ima. Bosch ih jos uvek pravi i daju se naci, cena sitnica za taku robu. . . 30$. Vecina starih auta je delila podosta delova cak i ako su bili drugi proizvodjaci i zato je dosta delova dostupno, ali cim krenes da trazis neki deo koji je specifican za odredjen model, e tu nastane muka. Bas zbog toga Jay Leno kaze da ce 3D stampaci preporoditi klasicne automobile jer ce ljudi konacno biti u stanju da sami odstampaju deo koji im treba a nema da se kupi.
Na zapadu ljudi voze 20 godina star auto fore radi, u Srbiji muke radi. Moji nisu imali ficu jer nam je bio drag, vez zato sto nismo imali za stojadina. Kasnije kad je fica crko, a stojadnu pala cena onda smo ovog drugog konacno i kupili.
 
Dobro, kod nas je potpuno drugačija situacija, pa su drugačija i gledišta. Mene čudi zašto kolega kad već voli duga putovanja nije kupio neki udobniji auto kakvih tamo ima puno i nisu mnogo skupi.

Hteo sam da imam sportski auto da kad naletim na dobar put negde u nedodjiji mogu da uzivam u njemu, a ne da cupam kosu sto mi BMW nije tu :)
Sto se tice gledista. . . To itekako razumem. Da sam tu kod vas verovatno ne bih ni imao auto jer bi mi bio preskup, a i ako bih imao bio bi neki koji nije skup za odrzavanje i nije sklon kvarovima. . .
 
I ovde izgubis 10% ako ne i vise onog momenta kad izadjes sa dilersipa. Sto se tice odrzavanja, mnogi proizvodjaci sada imaju programe gde ti je prvih par godina odrzavanja ukljuceno u cenu. Ja sam sa Subaruom dobio prva 4 servisa "besplatno". Za BMW mislim da odrzavanje ide 4 sa mogucnoscu da se produzi na 6. Ili je tako bilo pre, odavno nisam gledao njihovu ponudu. Takodje, ti ne moras da odrzavas nov auto kod dilera vec mozes i sam da ga odrzavas i to nikakoji nacin nece ponistiti garanciju. Moj jedan poznanik je pre par godina kupio novu Acuru i sam sebi menja ulje kad dodje vreme za to. . .
Ne kazem, novi auto moze biti skuplji, ali imas i sigurnost da ce sve raditi kako treba.

Sto se tice delova sve zavisi koji je to deo, koliko je trazen i koliko je trziste za njega. Evo za E36 M3 96-99 i Z3 (isti deo) BMW vise ne radi contorl arms. Originalne vise ne mozes da kupis i nemaju na lageru. Za sada koliko znam samo dva proizvodjaca ih jos uvek rade. Za jednog kazu da je smece, a za drugog da je OK. Ista prica je i sa pumpom za servo (power steering pump) BMW ih nema jer je ZF (originalni prozivodjac) prestao da ih proizvodi. Tako da sad jedino sto imas je da kupis kit pa sam da je preradis, ili da kupis preradjenu za $400 i da im prodas svoju za max $60. A tu istu pumpu BMW je koristio za E30, E31, E32, E34, i sve verzije E36-ce (Serija 3 + Z3), a pored BMW-a znam da ju je koirstio i Porse za 944. Za E39 znam da BMW vise nema brisace, a da li su regularne prodavnice ikad imale nisam siguran, ali ja znam za ih nikad ni ujednoj nisam nasao pa cak ni u katalogu. Sad samo po internetu sta ima. Bosch ih jos uvek pravi i daju se naci, cena sitnica za taku robu. . . 30$. Vecina starih auta je delila podosta delova cak i ako su bili drugi proizvodjaci i zato je dosta delova dostupno, ali cim krenes da trazis neki deo koji je specifican za odredjen model, e tu nastane muka. Bas zbog toga Jay Leno kaze da ce 3D stampaci preporoditi klasicne automobile jer ce ljudi konacno biti u stanju da sami odstampaju deo koji im treba a nema da se kupi.
Na zapadu ljudi voze 20 godina star auto fore radi, u Srbiji muke radi. Moji nisu imali ficu jer nam je bio drag, vez zato sto nismo imali za stojadina. Kasnije kad je fica crko, a stojadnu pala cena onda smo ovog drugog konacno i kupili.
ovlasceni deraci audi nece ni da prime auto kom je ugradjen plin,drugi servis kaze samo do 6 godina starosti rade,pustili su svi muda i ako iskopam nekog pitanje da li je dobar i koliko dere, burazer platio kiu seed 11 500e,za 9 500 je prodao za manje od 2 god,jos i nije lose prosao,sad planira napokon nesto uzeti tipa c klasu ili a4 isto oko 3000e,pa ne znam sta da se desi nece pasti cena ispod 2-2 500e
 
I ovde su cene vise nego povoljne, samo sa svim tim novim kolima postoji i dobar razlog zasto je to tako. Vecina novih kola je diskutabilnog kvaliteta i kvarovi se samo gomilaju pa je varijanta muko moja predji na drugog. A uz to ni mnogi majstori ne znaju kako da ih poprave jer ne mora da znaci ni da je neki deo mehanicki/fizicki pokvaren, mozda samo softver ne radi kako treba i samo ga treba updejtovati. I to je upravo jedan od glavnih razloga zasto necu da zamenim E39 nekim malo novijim BMW-om jer od auta na kome se manje-vise sve zna kako i sta radi, dobicu auto koji svega par ljudi zna da popravi. . .
Inace pre par meseci kad sam bio u Subaru da mi provere klimu pricao sam sa nekim likom i covek mi je u polu sali rekao da je dobro da nisam kupi STi jer evo sad u radionici imaju 2 iz 2017-e (a to je bio kraj 2018-e!) kojima su otisli motori. . .
 
Ako ga prodam jako puno cu izgubiti. Taj auto nema jos ni godinu dana. Doduse nema ni puno milja, ali opet dosta para ode u niusta. Sa druge strane ne znam ni sta bih drugo ni uzimao. Ako bih uzeo M2 to bi bio vec veliki zalogaj po pitanju para, dok mi je BRZ daleko jeftiniji. A nov auto mi svakako treba jer svake godine odem da se malo provozam preko US-a i na te puteve nemam nameru da iznamljujem kola. Jako puno puta naletim na neki lepsi put gde hocu da imam neki sportski auto i da se malo provedem i nijedan iznajmljen auto to ne moze tako lepo da odradi kao moji. Pogotovu sto je BRZ manuelni pa cak i sa tom nesrecnom 4 brzinom, da mi daleko lepsi osecaj voznje nego bilo koji automatik. A da vozim moje stare BMW-ove bas mi i nije pametno. Ipak oni imaju 22 i 17 godina. Sad ove godine planiram da idem od Hjustona do Mejna, pa odatle do Viskonzina i nazad i to ce mi biti put od oko 8000 milja, sto ti je skoro 13000km. Dogodine planiram da idem na Aljasku sto ce biti oko 16000 milja (25000km), a Subaru je nov i njemu nista od toga ne bi trebalo da bude problem. Zapravo Aljaska bi mogla da bude problem jer na glavnom putu do Aljaske postoji jedna deonica od 450 milja gde nema pumpi za gorivo. A rezervoar mi je toliko da mogu sa jednim da predjem oko 300 milja. Tako da sad radim na tome :)



nemoj mi reci da stvarno nameravas da ides do na aljasku s brz-om?
 
Poslednja izmena:
nemoj mi reci da stvarno nameravas da ides do na aljasku s brz-om?

Najozbiljnije da. Autoput je izasfaltiran tako a mi to nije problem, jedino sto moze biti problem je logistika. Rezervoar mi je dovoljan za oko 300 milja i ako izmedju dve pumpe imam vise od toga to mi moze biti problem, a ako su na manje od 250. . . Nema nikakvih problema. Sto se tice hotela, to se da srediti, hrana takodje. Hranu mogu da kupim pa da nosim par dana sa sobom, nece biti nista problematicno. Jedino benzin je problem.
 

Back
Top