FAKULTET: zarada ili zadovoljstvo

Definitivno o ovom prvom! (znam na vlastitom primeru - evo me, ponovo krecem kao brucos, ali ovog puta ono sto mi stvarno "lezi" i sto volim...) Zato sto je puno lakse zavrsiti ono sto ti ide i sto volis. A kljucna stvar za "materijalnu obezbedjenost" nije ono sta pise na diplomu, nego licna snalazljivost! A lakse ces se snaci,tj. lakse ces biti uspesan (...) sa onim sta ti bolje ide...
Sve u svemu, ni sam vise ne znam sta sam hteo da kazem...
 
Mislim da treba spojiti i lepo i korisno....Mislim, dzabe ti neki zlj fakultet , ako posle recimo nemas zanimanje sa tim i/ili nigde ne mozes sa tim da se zaposlis---recimo, upoznala sam skoro devojku koja je zavrsila orgulje na Muzickoj akademiji, a posla naravno-- nema !! Mislim, gde ovde trebaju orgulje?!

Naravno, treba da upises ono sto volis, ali sa dozom realnosti--ipak posle tog faxa moras da se zaposlis , a sta ce ti fax ako nemas GDE da se zaposlis sa tim ?!
 
Pa vaznije je da li to volis. Ili bar da ga ne mrzis. Recimo, ja nisam obozavala ludo svoje studije, ali to je vise bilo zbog profesora i lose organizacije, nego zbog same materije. I zavrsila sam u cugu. Sad sam na magistraturi iz necega sto bas volim. Ni jedno ni drugo nisu nuzno extra profitabilni, ali sve zavisi od tvoje snalazljivosti. Imaj u vidu da samo neki fakulteti tipa stomatologije, medicine, gradjevine, isl usko odredjuju cime ces se kasnije baviti. Sa drugima ti ipak ostaje relativno sirok izbor. Znam devojku koja je po struci hemijski inzenjer a u praksi vec par godina uspesan marketing menadzer. Ili covek koji je zavrsio muzicku akademiju, a radi za jedan NGO, pa lik koji je diplomirao istoriju a radi kao novinar, znaci, zavisi od tebe.
Kad biras zanimanje, samo razmisli - da li mozes sebe da zamislis kako narednih 30 godina ustajes ujutru i ides time da se bavis? Ako ti je ta ideja bljak, onda menjaj izbor!
 
E vidis, ja znam djevojku koja je zavrsila klavir kao super student i tek pred kraj faksa provalila da u cijeloj CG niko ne trazi profesora muzickog i da ih je gomila na birou! I sada je upisala dirigovanje, samo nisam sigurn je li provjerila sta ce poslije sa tim!

Mislim da je divno raditi ono sto volis, ali sta ako nemas uslova da to radis. Moja super drugarica je upisala molekularnu biologiju jer to voli. I pitam je sta planira poslije, kaze da ca otvoriti privatnu laboratoriju. Unosno, a od kojih para? Nema pojma.

ja se bavim pisanjem i naravno, svi profesori srpskog su me napali kako se podrazumijeva da upisem knizevnost. Ne dolazi u obzir. Pa da radim kao oni za 200 eura sa maloljetnim delikventima citavog zivota, a onda odem u penziju i pogledam iza sebe i vidim juga 45, iznajmljeni stan u staroj komunistickoj zgradi i svoju djecu koja su pobjegla u inostranstvo... Vjerujem da nije svima tako, govorim o meni znanim primjerima. Ja znam da pisem i ne ocekujem ni od koga da me poucava tome. Pisacu, izdavacu knjige, ne moram na knjizevnost.
Takodje se bavim sportom i jedno vrijeme sam ozbiljno panirala da upisem DIF. Plan je otpao iz dosta razloga, a kao prvi je to sto ne postoji nikakva potraznja za profesorima fizickog. Cak i da postoji, ne ludim za karijerom u skoli.
Tako da cu studirati nesto sto mi se svidja, uz to se baviti sportom i pisati. Nije losa kombinacija, zar ne!
 
Tacno da treba spojiti lepo i korisno.
Da li mislite da ako neko voli npr. Astronomiju treba i da je studira ili jednostavno moze time da se bavi usputno, a da zivi npr. tako sto je zavrsio stomatoloski fakultet i otvorio privatnu ordinaciju!!? Naravno postoji uslov da ne mrzi stomatologiju!!!!!!!! :smile:
 
Zvezdica:
HEBEHA, na studijama knjizevnosti ne ucis da budes pisac, tako da je to u samom startu iskljuceno.
I, naravno, treba upisati ono sto volis. I tacka.

Naravno, upucena sam u to jer mi je otac studirao knjizevnost. Naime, prvog dana im je neki prof rekao da onaj ko je tu dosao da pise moze odmah da izadje i nadje bolji nacin da utrosi toloike godine...

I upises to sto volis. Nije bitno. Recimo muzicku akademiju, odsjek za, nije bitno sta... Recimo trubu... I isfinansiraju mama i tata tvoju ljubav prema muzici... Placaju stan, skolarinu ako treba, hranu, salju ti lovu, kupuju ti kartu za put kuci, knjige i sta vec treba. i zavrsis ti kao dosta dobar student i pogledas konkurse... Vidi, pa niko ne trazi ljude sa mojom skolom. Ah, evo treba im neko ovakav u osnovnoij skoli u jednom zaseoku kod, npr Rozaja. Ili Gusinja. Neces da ides tamo. I onda ti kazu da nekoj muz skoli u nekom superiska mjestu, recimo Budvi ili Novom Sadu traze profesora, recimo flaute. A ti sviras trubu... I onda ponovo prijemni i ponovo placaj stan jos koju godinu...

Mislim, super je to ako te pravio Karic koga boli du*e hoces li studirati i da li ces zavrsiti i koliko para ces mu traziti...

Nije dovoljno voljeti. Treba i misliti cemu ti to sluzi inace je potpuno besmisleno i skupo. Tako fakultet postaje sam sebi cilj.
 
HEBEHA:
Takodje se bavim sportom i jedno vrijeme sam ozbiljno panirala da upisem DIF. Plan je otpao iz dosta razloga, a kao prvi je to sto ne postoji nikakva potraznja za profesorima fizickog. Cak i da postoji, ne ludim za karijerom u skoli.


1- Kad zavrsis DIF ne moras da postanes prof fizickog, ima tu jos ISPLATIVIH zanimanja samo ako se stvarno posvetis sportu...

2- Nije tako lose biti profesor u skoli, posebno ako predajes fizicko...npr. imas letnji raspust i jos gomilu raspusta i strajkova, radis od 08-14 sto je dva sata manje od standarda... i mozes da budes zao prema delinkventima :evil:
 
Nevena, koleginice :-), u pravu si da treba imati predstavu o tome sta mozes raditi sa skolom koju zavrsis i koliko je to isplativo. I ja sam htela da upisem dif ali sam odustala vise zbog povrede nego zbog toga kakva me buducnos ceka sa tim fakultetom. Licno, nikad ne bih upisala fakultet koji me ne zanima. Ne bih mogla do kraja zivota da radim posao koji me ne zanima ma koliko profitibilan bio!
 
valdemar:
Definitivno o ovom prvom! (znam na vlastitom primeru - evo me, ponovo krecem kao brucos, ali ovog puta ono sto mi stvarno "lezi" i sto volim...) Zato sto je puno lakse zavrsiti ono sto ti ide i sto volis. A kljucna stvar za "materijalnu obezbedjenost" nije ono sta pise na diplomu, nego licna snalazljivost! A lakse ces se snaci,tj. lakse ces biti uspesan (...) sa onim sta ti bolje ide...
Sve u svemu, ni sam vise ne znam sta sam hteo da kazem...

Енглези би рекли: "I could not agree more!"
 

Back
Top