Jimi Hendrix

E sad, da ne bi ova tema postala jedna od onih večitih rasprava na fazon " Ovaj moj je bolji od Džimija ", kažem da je najveći car zato što niko, ali niko nije svirao pre njega na takav način kao što je on. Pri tom ne mislim na sviranje zubima i na te slične akrobacije, to su radili i bluzeri pre njega. Ali ti eksperimenti sa kojekakvim efektima na gitari, sloboda u sviranju i zvuk, to je ono što je kod njega najbolje. Možemo sada mi, koji imamo svoje stavove da raspravljamo, ali je činjenica da je Klepton, koji je u to vreme bio Bog za gitaru, jednostavno stao pred njim i nije mogao da svira. Klepton je bio onaj fanatični bluz muzičar, i svi su smatrali da je on najbolji, ali je Klepton i dalje svirao onaj svima poznati bluz zvuk. Kada se Hendriks pojavio, najveći vrhunac nije više bilo svirati bluz obrade na uobičajen način (ne omalovažam Kleptona, naprotiv), nego dostići toliki stepen originalnosti koliki je Hendriks dostigao.
Evo, na primer, jedni od najznačajnijih gitarista hevi metal muzike ikad, Riči Blekmor, Uli Džon Rot i Edi Van Hejlen. I oni su slušali ono što je Hendriks slušao, ali, da nisu slušali Hendriksa, definitvno ne bi svirali onako kako sviraju.
Hendriks nije svirao samo bluz i hard rok, čovek je zaslužan i za fank (uticaj na Fankadelik, Fankadelik - svi ostali), rep (Dilan je snimio Subterranean Homesick Blues, ali je i Hendriks imao hit - Highway Chile), pop (Axis - Bold As Love). Dakle, svaki moderni gitarista pomalo duguje Hendriksu.
 
Dakle, svaki moderni gitarista pomalo duguje Hendriksu.

Ovo bi bio popriličan sukus svega zašto je Jimi Hendrix rock legenda. Naravno da danas postoje gitaristi koji su bolji tehničari, ali nevjerojatna je tehnika sviranja Hendrixa u ono vrijeme. Zato ne volim pročitat ili čut da je Jimi Hendrix precijenjen ili da ga danas većina gitarista spremi u džep. Iako mi je izuzetno drago da je na pdfu Rock izrazito cijenjena progresija i psihodelija (i Pink Floydi :mrgreen:), ne mogu se oteti dojmu da je ovoliko malo napisano o istinskoj rock legendi.

Ima jedna dogodovština iz Hendrixovog života. Koliko je bio zaljubljen u sviranje govori situacija gdje je ludovao po svojoj sobi i svirao zamišljenu gitaru. U sobu mu je ušao otac s metlom i rekao da pospremi sobu. Kada mu je otac ponovno navratio u sobu, umjesto kako je mislio da će Jimi raditi ono što se s metlom radi, našao ga je kako spava s metlom kao da drži gitaru. Nakon što ga je probudio i pitao što je radio, ovaj mu je odgovorio: "Svirao sam gitaru!"

Već kad je Hendrix toliko popularizirao gitaru kao instrument i utjecao na mnogobrojne svjetske glazbenike, nije na odmet navesti njegove uzore. Prije svega, možda i vjerojatno mu je najveći uzor bio njegov otac Al Hendrix koji je svojim blues i jazz kolekcijama stvorio prve uzore kao što su Howlin' Wolf, Muddy Waters, BB King...

S obzirom da je Jimi pokazivao veliki interes za glazbu, otac mu kupuje električni gitaru kada je ovaj imao 15 godina. Kako je Jimi ljevak, a gitara je bila za dešnjake, prilagodio ju je sebi. Godinu dana poslije Jimi osniva svoj prvi školski bend. Sve ostalo je jedna veličanstvena povijest.

Svima nama je, vjerujem, poznato da je Jimi prerano napustio ovaj svijet. Uzrok smrti je navodno prekomjerna doza tableta za spavanje i alkohol. Umro je ležeći pokraj svoje djevojke koja, da je bila budna, možda mogla spasiti život. Kasnije se pojavila i priča da je Hendrix ubijen od strane svog menadžera Michaela Jeffreya koji se tako (tada) spasio od bankrota. Neki idu i dalje, pa zagovaraju teoriju da je ubijen od strane američkih tajnih službi koji su pošto-poto htjeli ugasiti hipijevski pokret 60-ih i 70-ih godina (u jeku Vijetnamskog rata) na koji su utjecaj imali mnogi glazbenici, a ne samo Hendrix koji je bio u ono vrijeme bio možda najistaknutiji "vođa", promovirajući mir i besmisao rata.

Posljednje riječi Jimi Hendrixa koje je napisao noć prije smrti: "The Story Of Life Is Quicker Then The Wink Of An Eye The Story Of Love Is Hello Goodbye Untill We Meet Again".

Sve u svemu, genijalan glazbenik. Ne samo u rock glazbi, usudio bih se reći u cijeloj povijesti glazbe.

Završit ću s jednom od njegovih najpoznatijih numera. Divota!

 
Poslednja izmena:
Konačno još neko da doprinese temi o jednom od najvećih muzičara svih vremena. Hvala, Ummagumma :) Ali, ni ja se ne zaustavljam, kad sam već postavio jednu dugu od Doorsa, postaviću i jednu dugu od Hendrixa :
 

Back
Top