Nemam pojma...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
"Ne mislite da sam došao da razrešim zakon i proroke; nisam došao da razrešim nego da ispunim. Jer zaista vam kažem, dok ne prođe nebo i zemlja, neće ni jedno iota ili jedna crtica od zakona nestati, dok se sve ne zbude" (Matej 5.17-18).

Možeš li da mi pojasniš, zašto Isus kaza ono...nisam došao da razrešim nego da ispunim...Da li se je Isus pojavio da izmedju ostalog postavi i nove zakone...

Da li se Isus pojavio da izmedju ostalog i dopuni zakon...U Starom Zavetu ima ono...Ne ubij...A Isus kaza ovako...

Matej 5:21-22...''Čuli ste kako je kazano starima: Ne ubij; jer ko ubije, biće kriv sudu. A ja vam kažem da će svaki koji se gnevi na brata svog nizašta, biti kriv sudu; a ako li ko reče bratu svom: Raka! Biće kriv skupštini; a ko reče: Budalo! Biće kriv paklu ognjenom.''

A u vezi stiha Matej 5:18 koji si postavio, reci mi šta simbolično označava ono...slovce i crta...Da li to simboliše onih 10 zapovesti ili pak krst pri čemu je slovce onaj uspravni krak krsta a crta onaj poprečni...Šta misliš o tome...

A zanimnljiv je naredni stih u vezi sa onim koje si postavio...

Matej 5:19...''Ako ko pokvari jednu od ovih najmanjih zapovesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskom; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskom.''


Bibliju moraš mnogo ali mnogo kompleksnije sagledavati.
 
jeroh ne sretosmo se odavno

zdravo :zag:

Upravo htedoh da uhvatim tutanj prema krevetu kada videh da si se pojavila...Odavno te ovde nije bilo...A i ja ne mogu svako veće da se pojavim. Nema se vremena.

Pozdravčić tebi uz jednu zanimljivu od Karla Gustava Junga...

''Čovekova je šansa što ga Bog nije ostavio na miru i što mu je u psihu usadio praiskonsku funkciju vere, koja večno traga za mestom gde se može osećati kao kod kuće. Vera se ne može stvoriti – ona je u najistinskijem smislu dar milosti.''

:cmok: :heart: :cmok:
 
Možeš li da mi pojasniš, zašto Isus kaza ono...nisam došao da razrešim nego da ispunim...Da li se je Isus pojavio da izmedju ostalog postavi i nove zakone...

Da li se Isus pojavio da izmedju ostalog i dopuni zakon...U Starom Zavetu ima ono...Ne ubij...A Isus kaza ovako...

Matej 5:21-22...''Čuli ste kako je kazano starima: Ne ubij; jer ko ubije, biće kriv sudu. A ja vam kažem da će svaki koji se gnevi na brata svog nizašta, biti kriv sudu; a ako li ko reče bratu svom: Raka! Biće kriv skupštini; a ko reče: Budalo! Biće kriv paklu ognjenom.''

A u vezi stiha Matej 5:18 koji si postavio, reci mi šta simbolično označava ono...slovce i crta...Da li to simboliše onih 10 zapovesti ili pak krst pri čemu je slovce onaj uspravni krak krsta a crta onaj poprečni...Šta misliš o tome...

A zanimnljiv je naredni stih u vezi sa onim koje si postavio...

Matej 5:19...''Ako ko pokvari jednu od ovih najmanjih zapovesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskom; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskom.''


Bibliju moraš mnogo ali mnogo kompleksnije sagledavati.

Samo ukazujem da ovaj stih osporava Pavla.

Mozes da trazis komplesknost, ali mnogo ce zavisiti kako se nosis sa protiv recnostima.

Ponasanje Isusa mozes da tumacis ako trolovanje fariseja i svestenika koji slave formu, ali ne i sustinu.
A mozes i kao raskid sa tradicijom, ali onda se sukobljavas sa Isusovim recima.
 
Samo ukazujem da ovaj stih osporava Pavla.

Veoma sam znatiželjan da vidim tvoje objašnjenje na okolnost da ovo...

"Ne mislite da sam došao da razrešim zakon i proroke; nisam došao da razrešim nego da ispunim. Jer zaista vam kažem, dok ne prođe nebo i zemlja, neće ni jedno iota ili jedna crtica od zakona nestati, dok se sve ne zbude" (Matej 5.17-18).

osporava Pavla. Šta je to u Pavlovom propovedanju a što je osporeno sa tim Iisusovim kazivanjem...

Imaj u vidu šta kaza Pavle...

Galačanima 2:20... ''A ja više ne živim, nego živi u meni Hristos. A što sad živim u telu, živim verom Sina Božjeg, kome omileh, i predade sebe za mene. ''

A pažljivo razmisli o ovom...

Titu 2:13... ''Čekajući blaženu nadu i javljanje slave velikog Boga i Spasa našeg Isusa Hrista''

Mozes da trazis komplesknost, ali mnogo ce zavisiti kako se nosis sa protiv recnostima.

Hajde da razjasnimo o kojim i kakvim protivrečnostima u Isusovom i Pavlovom propovedanju pričaš...Šta li Pavle osporava u Isusovom propovedanju...Pavle koji kaza ovako...

Rimljanima 1:4...'' A posvedočen silno za Sina Božijeg Duhom svetinje po vaskrsenju iz mrtvih, Isusu Hristu Gospodu našem,''

Rimljanima 12:5... ''Tako smo mnogi jedno telo u Hristu, a po sebi smo udi jedan drugom''

2 Korićanima 4:6.... ''Jer Bog koji reče da iz tame zasvetli videlo, zasvetli u srcima našim na svetlost poznanja slave Božije u licu Isusa Hrista.''

1 Korićanima 12:27... ''A vi ste telo Hristovo, i udi među sobom.''

1 Korićanima 1:8... ''Koji će vas i utvrditi do samog kraja da budete pravi na dan Gospoda našeg Isusa Hrista.''

Rimljanima 8:9... ''A vi niste u telu nego u duhu; jer Duh Božji u vama živi. A ako ko nema Duh Hristov, on nije Njegov.''
 
Ponasanje Isusa mozes da tumacis ako trolovanje fariseja i svestenika koji slave formu, ali ne i sustinu.

I upravo zbog toga Isus kaza...

Matej 16:6...''A Isus reče im: Čuvajte se kvasca farisejskog i sadukejskog.''

Luka 12:1...''Kad se na njih skupiše hiljade naroda da stadoše gaziti jedan drugog, onda poče najpre govoriti učenicima svojim: Čuvajte se kvasca farisejskog, koji je licemerje.''

A pogledaj... poglavlje 23 Jevandjelja po Mateju...


A mozes i kao raskid sa tradicijom, ali onda se sukobljavas sa Isusovim recima.

Pojasni mi ovo...Raskid, sa kojom i kakvom tradicijom...A veoma me interesuje o kakvom se sukobljavanju sa Isusovim rečima radi u vez i sa raskidom te tradicije...
 
Ako ti nije problem, zamolio bih te da se vratis na "kompleksnost tumacenja", jer to me zaista zbunjuje.

Kazes:

Bibliju moraš mnogo ali mnogo kompleksnije sagledavati.
a onda pominjes

Matej 16:6...''A Isus reče im: Čuvajte se kvasca farisejskog i sadukejskog.''

Jedan od elemenata kvasca farisejskog je i kompleksnost tumacenja zakona, zato Isus ide i poducava siromasne i neuke.

Ali onda ima tvrdnju da Isus i nije u potpunosti iskren prema siromasnima.
Njima prenosi znanje u pricama, ali potpuno otvoreno prenosi samo direktnim ucenicima. :think:

Druga stvar koja mi nije jasna, u toku svoje misije Isus ne zeli kontakt sa porodicom i vreme provodi u zajednici sa ucenicima, prenoseci ima "potpuno znanje".
Zasto su onda, posle Isusove smrti, podredjeni Jakovu koji nije cuo potpuno znanje od Isusa. O cemu se tu radi? :think:

Ispada da je Bog dosao da uci siromasne i neuke, a napravio sistem znanja koji samo moderni farisej moze da razume. :confused:

- - - - - - - - - -

Veoma sam znatiželjan da vidim tvoje objašnjenje na okolnost da ovo...



osporava Pavla. Šta je to u Pavlovom propovedanju a što je osporeno sa tim Iisusovim kazivanjem...

Imaj u vidu šta kaza Pavle...

Galačanima 2:20... ''A ja više ne živim, nego živi u meni Hristos. A što sad živim u telu, živim verom Sina Božjeg, kome omileh, i predade sebe za mene. ''

A pažljivo razmisli o ovom...

Titu 2:13... ''Čekajući blaženu nadu i javljanje slave velikog Boga i Spasa našeg Isusa Hrista''



Hajde da razjasnimo o kojim i kakvim protivrečnostima u Isusovom i Pavlovom propovedanju pričaš...Šta li Pavle osporava u Isusovom propovedanju...Pavle koji kaza ovako...

Rimljanima 1:4...'' A posvedočen silno za Sina Božijeg Duhom svetinje po vaskrsenju iz mrtvih, Isusu Hristu Gospodu našem,''

Rimljanima 12:5... ''Tako smo mnogi jedno telo u Hristu, a po sebi smo udi jedan drugom''

2 Korićanima 4:6.... ''Jer Bog koji reče da iz tame zasvetli videlo, zasvetli u srcima našim na svetlost poznanja slave Božije u licu Isusa Hrista.''

1 Korićanima 12:27... ''A vi ste telo Hristovo, i udi među sobom.''

1 Korićanima 1:8... ''Koji će vas i utvrditi do samog kraja da budete pravi na dan Gospoda našeg Isusa Hrista.''

Rimljanima 8:9... ''A vi niste u telu nego u duhu; jer Duh Božji u vama živi. A ako ko nema Duh Hristov, on nije Njegov.''

Isus je dosao da ispuni jevrejske zakone.

Koliko znam u njima nista ne pise o tome da ce covek postati Bog. (Ignorisi sve rasprave o Trojstvu, jer Jevreji ni to ne priznaju).
 
Ako ti nije problem, zamolio bih te da se vratis na "kompleksnost tumacenja", jer to me zaista zbunjuje.

U svom postu kazah ti ovako...

Bibliju moraš mnogo ali mnogo kompleksnije sagledavati.

a na okolnost ovog tvog posta...

"Ne mislite da sam došao da razrešim zakon i proroke; nisam došao da razrešim nego da ispunim. Jer zaista vam kažem, dok ne prođe nebo i zemlja, neće ni jedno iota ili jedna crtica od zakona nestati, dok se sve ne zbude" (Matej 5.17-18).

U onom... Ne mislite da sam došao da razrešim zakon i proroke; nisam došao da razrešim nego da ispunim...moraš obratiti pažnju na ono...i proroke. A u vezi sa tim je suština biblijske priče o Isusu. Razmisli malo o ovim stihovima iz Starog Zaveta u vezi sa Isusom...

Isaija 7:14... ''Zato će vam sam Gospod dati znak; eto devojka će zatrudneti i rodiće Sina, i nadenuće Mu ime Emanuilo.''

Isaija 9:6... ''Jer nam se rodi Dete, Sin nam se dade, kome je vlast na ramenu, i ime će Mu biti: Divni, Savetnik, Bog silni, Otac večni, Knez mirni.''

Isaija 50:6... ''Leđa svoja podmetah onima koji me bijahu i obraze svoje onima koji me čupahu; ne zaklonih lice svoje od ruga ni od zapljuvanja.''

Zaharije 9:9... ''Raduj se mnogo, kćeri sionska, podvikuj, kćeri jerusalimska; evo, Car tvoj ide k tebi, pravedan je i spasava, krotak i jaše na magarcu, i na magaretu, mladetu magaričinom.''

Zaharije 12:10... '' I izliću na dom Davidov i na stanovnike jerusalimske duh milosti i molitava, i pogledaće na mene kog probodoše; i plakaće za njim kao za jedincem, i tužiće za njim kao za prvencem.''

Psalam 22:16-18... ''Opkoliše me psi mnogi; četa zlikovaca ide oko mene, probodoše ruke moje i noge moje. Mogao bih izbrojati sve kosti svoje. Oni gledaju, i od mene načiniše stvar za gledanje. Dele haljine moje među sobom, i za dolamu moju bacaju žreb.''
 
U svom postu kazah ti ovako...



a na okolnost ovog tvog posta...



U onom... Ne mislite da sam došao da razrešim zakon i proroke; nisam došao da razrešim nego da ispunim...moraš obratiti pažnju na ono...i proroke. A u vezi sa tim je suština biblijske priče o Isusu. Razmisli malo o ovim stihovima iz Starog Zaveta u vezi sa Isusom...

Isaija 7:14... ''Zato će vam sam Gospod dati znak; eto devojka će zatrudneti i rodiće Sina, i nadenuće Mu ime Emanuilo.''

Isaija 9:6... ''Jer nam se rodi Dete, Sin nam se dade, kome je vlast na ramenu, i ime će Mu biti: Divni, Savetnik, Bog silni, Otac večni, Knez mirni.''

Isaija 50:6... ''Leđa svoja podmetah onima koji me bijahu i obraze svoje onima koji me čupahu; ne zaklonih lice svoje od ruga ni od zapljuvanja.''

Zaharije 9:9... ''Raduj se mnogo, kćeri sionska, podvikuj, kćeri jerusalimska; evo, Car tvoj ide k tebi, pravedan je i spasava, krotak i jaše na magarcu, i na magaretu, mladetu magaričinom.''

Zaharije 12:10... '' I izliću na dom Davidov i na stanovnike jerusalimske duh milosti i molitava, i pogledaće na mene kog probodoše; i plakaće za njim kao za jedincem, i tužiće za njim kao za prvencem.''

Psalam 22:16-18... ''Opkoliše me psi mnogi; četa zlikovaca ide oko mene, probodoše ruke moje i noge moje. Mogao bih izbrojati sve kosti svoje. Oni gledaju, i od mene načiniše stvar za gledanje. Dele haljine moje među sobom, i za dolamu moju bacaju žreb.''

Primeticu da mi nisi odgovorio na pitanje o kompleksnosti.

Zasto onda Jevreji, te tekstove ne tumace kao inkarnaciju Boga u coveka ili da covek postaje Bog?
To je njihovo ucenje i tradicija, zar ne? A Pavle i ti kazes Isus, raskidaju sa tom tradicijom.

Zar ti se ne cini da donosis cirkularne zakljucke?
Odlucio si da je Isus Bog, jer ti je Pavle tako rekao, pa sad trazis dokaze za to. I kad nadjes nesto sto lici, koristis to kao potvrdu. :think:
 
Jedan od elemenata kvasca farisejskog je i kompleksnost tumacenja zakona, zato Isus ide i poducava siromasne i neuke.

Fariseji nisu imali potrebe da tumače zakon iz Starog Zaveta preciznije iz Tanakha jer je on bio veoma jasan sam po sebi. Oni su tumačili ali ono što je bilo njihovo usmeno predanje stavljajući ga kao svetinju na isti nivo kao Tanakh. Sada obratai pažnju na ovaj stih..

Ponovljeni zakoni 4:2... ''Ništa ne dodajte k reči koju vam ja zapovedam, niti oduzmite od nje, da biste sačuvali zapovesti Gospoda Boga svog koje vam ja zapovedam.''

pa pokušaj shvatiti kakva li su farisejska tumačenja morala biti da bi objasnili da sve ono iz njihovog usmenog predanja a dodato uz Tanakh nisu u suprotnosoti sa t im stihom. A oni su strogo sledili Tanakh.

Ali onda ima tvrdnju da Isus i nije u potpunosti iskren prema siromasnima.
Njima prenosi znanje u pricama, ali potpuno otvoreno prenosi samo direktnim ucenicima. :think:

A šta je to Isus svojim učenicima preneo a masi siromašnih...nije...Pročitaj ovo...

Matej 13:10-13... ''I pristupivši učenici rekoše Mu: Zašto im govoriš u pričama? A On odgovarajući reče im: Vama je dano da znate tajne carstva nebeskog, a njima nije dano Jer ko ima, daće mu se, i preteći će mu; a koji nema, uzeće mu se i ono što ima. Zato im govorim u pričama, jer gledajući ne vide, i čujući ne čuju niti razumeju.''

A u vezi sa Isusovim alegorijama ili ti paraboilama ili ti pričama a u vezi sa farisejima pažljivo pročitaj ovo...

Luka 18:9-14... ''A i drugima koji mišljahu za sebe da su pravednici i druge uništavahu kaza priču ovu: Dva čoveka uđoše u crkvu da se mole Bogu, jedan farisej i drugi carinik. Farisej stade i moljaše se u sebi ovako: Bože! Hvalim te što ja nisam kao ostali ljudi: hajduci, nepravednici, preljubočinci ili kao ovaj carinik. Postim dvaput u nedelji; dajem desetak od svega što imam. A carinik izdaleka stajaše, i ne htede ni očiju podignuti na nebo, nego bijaše prsi svoje govoreći: Bože! Milostiv budi meni grešnome. Kažem vam da ovaj otide opravdan kući svojoj, a ne onaj. Jer svaki koji se sam podiže poniziće se; a koji se sam ponižuje podignuće se.''
 
Fariseji nisu imali potrebe da tumače zakon iz Starog Zaveta preciznije iz Tanakha jer je on bio veoma jasan sam po sebi. Oni su tumačili ali ono što je bilo njihovo usmeno predanje stavljajući ga kao svetinju na isti nivo kao Tanakh. Sada obratai pažnju na ovaj stih..

Ponovljeni zakoni 4:2... ''Ništa ne dodajte k reči koju vam ja zapovedam, niti oduzmite od nje, da biste sačuvali zapovesti Gospoda Boga svog koje vam ja zapovedam.''

pa pokušaj shvatiti kakva li su farisejska tumačenja morala biti da bi objasnili da sve ono iz njihovog usmenog predanja a dodato uz Tanakh nisu u suprotnosoti sa t im stihom. A oni su strogo sledili Tanakh.
Kad nesto tumacimo, najbitnija stvar je spojiti situaciju (stanje osobe, dogadjaj i sl) sa zaposvestima i odatle dolazi kompleksnost i rasprava sta je prikladna kom slucaju, a to se desava i u tumacenju Biblije.

Osnovna kritika farisejima je da zanemaruju samilost i koriste pravila za licnu korist, tj. koriste kompleksnost za licnu korist.

A šta je to Isus svojim učenicima preneo a masi siromašnih...nije...Pročitaj ovo...

Matej 13:10-13... ''I pristupivši učenici rekoše Mu: Zašto im govoriš u pričama? A On odgovarajući reče im: Vama je dano da znate tajne carstva nebeskog, a njima nije dano Jer ko ima, daće mu se, i preteći će mu; a koji nema, uzeće mu se i ono što ima. Zato im govorim u pričama, jer gledajući ne vide, i čujući ne čuju niti razumeju.''

A u vezi sa Isusovim alegorijama ili ti paraboilama ili ti pričama a u vezi sa farisejima pažljivo pročitaj ovo...

Luka 18:9-14... ''A i drugima koji mišljahu za sebe da su pravednici i druge uništavahu kaza priču ovu: Dva čoveka uđoše u crkvu da se mole Bogu, jedan farisej i drugi carinik. Farisej stade i moljaše se u sebi ovako: Bože! Hvalim te što ja nisam kao ostali ljudi: hajduci, nepravednici, preljubočinci ili kao ovaj carinik. Postim dvaput u nedelji; dajem desetak od svega što imam. A carinik izdaleka stajaše, i ne htede ni očiju podignuti na nebo, nego bijaše prsi svoje govoreći: Bože! Milostiv budi meni grešnome. Kažem vam da ovaj otide opravdan kući svojoj, a ne onaj. Jer svaki koji se sam podiže poniziće se; a koji se sam ponižuje podignuće se.''

Necu traziti stih, ali Isus se obraca Petru i kaze mu (otprilike): "Zar jos uvek ne razumes? Vama sam sve otkrio, a njima pricam u pricama.... "

Ne znam sta je to pricao Petru, niko se nije setio da zapise. :think:
 
Druga stvar koja mi nije jasna, u toku svoje misije Isus ne zeli kontakt sa porodicom i vreme provodi u zajednici sa ucenicima, prenoseci ima "potpuno znanje".

Misliš da je Starim Zavetom prorokovan dolazak Isusa da bi se družio sa...svojom porodicom...:think:

Zasto su onda, posle Isusove smrti, podredjeni Jakovu koji nije cuo potpuno znanje od Isusa. O cemu se tu radi? :think:

Jakov Pravedni bejaše prvi Episkop Jerusalimske crkve. A prethodno bejaše jedan od stubova Crkve...

Galaćanima 2:9... ''I poznavši blagodat koja je meni dana, Jakov i Kifa i Jovan, koji se brojahu da su stubovi, dadoše desnice meni i Varnavi, i pristadoše da mi propovedamo u neznabošcima, a oni u obrezanima;''

A šta misliš, zašto Petar kaza ovako...

Dela apostolska 12:17... ''A on mahnuvši na njih rukom da ćute, kaza im kako ga Gospod izvede iz tamnice; i reče: javite ovo Jakovu i braći. I izišavši otide na drugo mesto.''

A u vezi Pavlovog dolaska u Jerusalim, razmisli o ovom...

Dela apostolska 21:18...'' A sutradan otide Pavle s nama k Jakovu, i dođoše sve starešine....Pavle došao u Jerusalim''

Hajde da ti u vezi sa Jakovom ukažem i na ovo što sigurno nisi znao...U Apokrifnom Tominom jevandjelju u stihu 12 piše...

'' Učenici rekoše Isusu: Znamo da ćeš nas napustiti, ko će nam tada biti vođa? Isus im odgovori: Gde god da se nalazite idite k Jakovu pravednom, radi kojega su stvoreni Nebo i Zemlja."

Znam da ti ne pada na kraj pameti ali kada bi malo proučio ovo..ovde...zapazio bi i nešto o...Jakovu pravednom...

A u vezi sa verom Jakov kaza ovako...

Jakovljeva 2:17:18... ''Tako i vera ako nema dela, mrtva je po sebi. No može ko reći: Ti imaš veru, a ja imam dela. Pokaži mi veru svoju bez dela svojih, a ja ću tebi pokazati veru svoju iz dela svojih.''

Pavle nije stavljao akcenat na ono...dela...a to je neka druga priča...
 
Misliš da je Starim Zavetom prorokovan dolazak Isusa da bi se družio sa...svojom porodicom...:think:

Ako je Jakov poglavar, to valjda implicira da on zna vise od svih, posle Isusa, a ne neki od Isusovih ucenika. Zar ne?

U toku svoje misije Isus ne poducava svoga brata, vec ga tera od sebe, a ucenica otkriva "tajne Bozije".

Kako je onda Jakov znao vise od Petra o "tajnama Bozijim", ako se Isus nije "druzio sa svojom porodicom"?

Jakov Pravedni bejaše prvi Episkop Jerusalimske crkve. A prethodno bejaše jedan od stubova Crkve...

Galaćanima 2:9... ''I poznavši blagodat koja je meni dana, Jakov i Kifa i Jovan, koji se brojahu da su stubovi, dadoše desnice meni i Varnavi, i pristadoše da mi propovedamo u neznabošcima, a oni u obrezanima;''

A šta misliš, zašto Petar kaza ovako...

Dela apostolska 12:17... ''A on mahnuvši na njih rukom da ćute, kaza im kako ga Gospod izvede iz tamnice; i reče: javite ovo Jakovu i braći. I izišavši otide na drugo mesto.''

A u vezi Pavlovog dolaska u Jerusalim, razmisli o ovom...

Dela apostolska 21:18...'' A sutradan otide Pavle s nama k Jakovu, i dođoše sve starešine....Pavle došao u Jerusalim''

Hajde da ti u vezi sa Jakovom ukažem i na ovo što sigurno nisi znao...U Apokrifnom Tominom jevandjelju u stihu 12 piše...

'' Učenici rekoše Isusu: Znamo da ćeš nas napustiti, ko će nam tada biti vođa? Isus im odgovori: Gde god da se nalazite idite k Jakovu pravednom, radi kojega su stvoreni Nebo i Zemlja."

Znam da ti ne pada na kraj pameti ali kada bi malo proučio ovo..ovde...zapazio bi i nešto o...Jakovu pravednom...

A u vezi sa verom Jakov kaza ovako...

Jakovljeva 2:17:18... ''Tako i vera ako nema dela, mrtva je po sebi. No može ko reći: Ti imaš veru, a ja imam dela. Pokaži mi veru svoju bez dela svojih, a ja ću tebi pokazati veru svoju iz dela svojih.''

Pavle nije stavljao akcenat na ono...dela...a to je neka druga priča...

Dela Apostolska je pisala osoba koja je opravdala Pavlovo ucenje i davala legitimitet Pavlu kroz Jerusalimsku Crkvu i Petra.

Nista ne dobijas, pozivajuci se na Dela Apostolska, osim kao potvrdu da Pavle ne postuje jevrejske obicaje, na Boga gleda drugacije od Jevreja i uvodi Bogocoveka.
 
Isus je dosao da ispuni jevrejske zakone.

Šta napisa čoveće...

Koliko znam u njima nista ne pise o tome da ce covek postati Bog. (Ignorisi sve rasprave o Trojstvu, jer Jevreji ni to ne priznaju).

Piše, piše i u Starom Zavetu da će se bog otelotvoriti u telu čoveka...Ali, treba pročitati Bibliju...

Činjenica je da u Judaizmu ...nema Trojstva. A činjenica je da za Judaizam ne postoji ni Novi Zavet. Činjenica je i to da za Jevreje Isus ne samo da nije Bog već nije ni božiji sin a brzo su ga se odrekli i kao Mesije. Da li znaš zašto da li znaš šta su očekivali od Mesije...Da li znaš da je po nekim svetim knjigama Jevreja Isus predočen kao...kopile, da mu je otac bio rimski vojnik Pandira...No da te ne smaram sa stvarima o kojima ne znaš ništa.
 
Šta napisa čoveće...



Piše, piše i u Starom Zavetu da će se bog otelotvoriti u telu čoveka...Ali, treba pročitati Bibliju...

Činjenica je da u Judaizmu ...nema Trojstva. A činjenica je da za Judaizam ne postoji ni Novi Zavet. Činjenica je i to da za Jevreje Isus ne samo da nije Bog već nije ni božiji sin a brzo su ga se odrekli i kao Mesije. Da li znaš zašto da li znaš šta su očekivali od Mesije...Da li znaš da je po nekim svetim knjigama Jevreja Isus predočen kao...kopile, da mu je otac bio rimski vojnik Pandira...No da te ne smaram sa stvarima o kojima ne znaš ništa.

Kad trazis da ce se Bog incarnirati, onda to i nadjes.

Znam da su cekali Mesiju koji ce ih oslobodi Rimljana, da Jevreji ne priznaju bezgrasno zacece itd.

Ipak stoji da Pavle raskida sa jevrejskom tradicijom, a Isus kaze da ispunjava.

Naravno, mozda je to rekao alegorijski, pa mora kompleksno da se tumaci, a sirotinja to ne ume da razume.
A opet Bog rece da ce uciti sirotinju. :think:
 
Primeticu da mi nisi odgovorio na pitanje o kompleksnosti.

Odgovorio sam ti ali si površnim čitanjem stekao utisak da nisam.

Zasto onda Jevreji, te tekstove ne tumace kao inkarnaciju Boga u coveka ili da covek postaje Bog?
To je njihovo ucenje i tradicija, zar ne? A Pavle i ti kazes Isus, raskidaju sa tom tradicijom.

U Tanakhu nema učenja o inkarnaciji.

Zar ti se ne cini da donosis cirkularne zakljucke?
Odlucio si da je Isus Bog, jer ti je Pavle tako rekao, pa sad trazis dokaze za to. I kad nadjes nesto sto lici, koristis to kao potvrdu. :think:

Nisam ja odlučio da je Isus Bog. To ima zapisano u Bibliji. A da se razumemo. Nisam vernik i meni je potpuno svejedno da li je Isus Bog ili nije. Kazujem samo o nekim stvarima koje su zapisane u Bibliji. A da bi se te neke stvari zapazile neophodna je ona kompleksnost uočavanja.
 
Odgovorio sam ti ali si površnim čitanjem stekao utisak da nisam.
Neka bude, ili ti nisi razumeo moje pitanje.

U Tanakhu nema učenja o inkarnaciji.
Inkarnacija je otelovljenje, nema veze sa reinkarnacijom.
Nisam ja odlučio da je Isus Bog. To ima zapisano u Bibliji. A da se razumemo. Nisam vernik i meni je potpuno svejedno da li je Isus Bog ili nije. Kazujem samo o nekim stvarima koje su zapisane u Bibliji. A da bi se te neke stvari zapazile neophodna je ona kompleksnost uočavanja.

Nisi, Pavle je.
 
Jedan od elemenata kvasca farisejskog je i kompleksnost tumacenja zakona,

Kad nesto tumacimo, najbitnija stvar je spojiti situaciju (stanje osobe, dogadjaj i sl) sa zaposvestima i odatle dolazi kompleksnost i rasprava sta je prikladna kom slucaju, a to se desava i u tumacenju Biblije.

Možeš li mi predočiti kako li su fariseji onako kompleksno tumačili ovo...

Postanak 18:1-6...'' Posle mu se javi Gospod u ravnici mamrijskoj kad seđaše na vratima pred šatorom svojim u podne. Podigavši oči svoje pogleda, i gle, tri čoveka stajahu prema njemu. I ugledavši ih potrča im u susret ispred vrata šatora svog, i pokloni se do zemlje; I reče: Gospode, ako sam našao milost pred Tobom, nemoj proći sluge svog. Da vam donesem malo vode i operite noge, te se naslonite malo pod ovim drvetom. I izneću malo hleba, te potkrepite srce svoje, pa onda pođite, kad idete pored sluge svog. I rekoše: Učini šta si kazao.I Avram otrča u šator k Sari, i reče: Brže zamesi tri kopanje belog brašna i ispeci pogače.''

A posebno me interesuje tvoje mišljenje u vezi sa predočenim stihovima.

Necu traziti stih, ali Isus se obraca Petru i kaze mu (otprilike): "Zar jos uvek ne razumes? Vama sam sve otkrio, a njima pricam u pricama.... "

Ne znam sta je to pricao Petru, niko se nije setio da zapise. :think:

Zamoliću te da postaviš taj stih. Veoma me interesuje, gde je to zapisano. :whistling:
 
Dela Apostolska je pisala osoba koja je opravdala Pavlovo ucenje i davala legitimitet Pavlu kroz Jerusalimsku Crkvu i Petra.

A u vezi sa tom kako ti kaza osobom, koja je napisala Dela Apostolska, šta misliš u vezi sa ovim...

Luka 1:1-4...''Budući da mnogi počeše opisivati događaje koji se ispuniše među nama, Kao što nam predaše koji isprva sami videše i sluge reči biše: Namislih i ja, ispitavši sve od početka, po redu pisati tebi, čestiti Teofile, Da poznaš temelj onih reči kojima si se naučio.''

Dela apostloska 1:1-3... ''Prvu sam ti knjigu napisao o svemu, o Teofile, što poče Isus tvoriti i učiti Do dana kad se uznese, pošto Duhom Svetim zapovedi apostolima koje izabra, Pred kojima i po stradanju svom pokaza sebe živa mnogim i istinitim znacima, i javlja im se četrdeset dana, i govori o carstvu Božjem.''

Da možda Apostol Luka nije ta osoba koja je napisala Dela Apostollska...


Nista ne dobijas, pozivajuci se na Dela Apostolska, osim kao potvrdu da Pavle ne postuje jevrejske obicaje, na Boga gleda drugacije od Jevreja i uvodi Bogocoveka.

Kako to misliš da Pavle uvodi ...Bogočoveka. Da li si čuo za ipostasno jedinstvo u vezi sa Isusovom božanskom i ljudskom prirodom...I hajde nauči da nije Pavle uveo pojam ...Bogočovek. To je zvanično učinjeno na Četvrtom Vaseljenskom saboru u Halkidonu 451 godine, kada je prihvaćeno učenje Diofetizma o Isusovoj dvojakoj prirodi, božanskoj i ljudskoj.

A na toj dvojakoj i isovremenoj prirodi Isusa zasniva se suština hrišćanstva. A da te pitam...da li je Pavle kako ti kaza uveo Isusa kao Bogočoveka sa ovim stihom...

1 Timotiju 2:5... ''Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovek Hristos Isus,''

Možda ti nije poznato, ali to je omiljen stih Jehovinih svedoka a ne bih te smarao ...zbog čega...

A evo ti primer kada se naglašava Isusova čovečija priroda kada kao čovek može da bude...žedan...

Jovan 19:28... ''Potom, znajući Isus da se već sve svrši, da se zbude pismo reče: Žedan sam.''

A šta misliš, da li je ovo Isus kazao kao čovek ili kao Isus sa božanskom prirodom...

Jovan 11:43... ''I ovo rekavši zovnu glasno: Lazare! Iziđi napolje.''
 
Nisi, Pavle je.

Nije Pavle ''odlučio'' da je Isus...Bog...Obrati pažnju na ovo...

Jovan 1:1...'' U početku beše Reč, i Reč beše u Boga, i Bog beše Reč.''

Jovan 1:14...'' I reč postade telo i useli se u nas puno blagodati i istine; i videsmo slavu Njegovu, slavu, kao Jedinorodnoga od Oca.''

Isus kaza i ovako...

Otkrivenje 22:13... ''Ja sam Alfa i Omega, Početak i Svršetak, Prvi i Poslednji.''

A Apostol Toma kaza ovako...

Jovan 20:28... ''I odgovori Toma i reče Mu: Gospod moj i Bog moj.''

A sada obrati pažnju na ono zašto su Jevreji hteli da ubiju Isusa...

Jovan 10:30... ''Ja i Otac jedno smo.''

Jovan 10:33... ''Odgovoriše Mu Jevreji govoreći: Za dobro delo ne bacamo kamenje na te, nego za hulu na Boga, što ti, čovek budući, gradiš se Bog.''

A obrati pažnju i na ovo...

Jovan 19:7... ''Odgovoriše mu Jevreji: Mi imamo zakon i po zakonu našem valja da umre, jer načini sebe sinom Božijim.''

Matej 14:32:33.. ''I kad uđoše u lađu, presta vetar. A koji behu u lađi pristupiše i pokloniše Mu se govoreći: Vaistinu Ti si Sin Božji.''

I da skratim. Razmisli malo i o ovom...

Otkrivenje 21:6-7...'' I reče mi: Svrši se. Ja sam Alfa i Omega, Početak i Svršetak. Ja ću žednome dati iz izvora vode žive za badava. Koji pobedi, dobiće sve, i biću mu Bog, i on će biti moj sin.''
 
Inkarnacija je otelovljenje, nema veze sa reinkarnacijom.

Interesuje me kako to inkarnacija nema veze sa reinkarnacijom...Da li znaš šta je uopšte reinkarnacija..Može li to biti proces čija svrha biva...ponovno rodjenje. Da li uopšte znaš u kakvoj je vezi reinkarnacija sa transmigracijom što bi onako pojednostavljeno bilo...seljenje duše. Može li reinkarnacija biti proces u toku kojeg duša ponovo dobija materijalno telo...

Da bi znao osnove reinkarnacije morao bi pročitati ....Bhagavad-gitu..

A u vezi sa dušom u njoj ima ovako...

Bhagavad-gita 2:20...''Duša se nikada ne rada niti umire. Uvek je postojala i nikada neće prestati da postoji. Nerodjena je, večna, uvek postojeća i prvobitna. Nije ubijena kada je telo ubijeno. ''

Bhagavad-gita 2:22...''Kao što covek skida staru odeću i oblaći novu, duša ostavlja stara i beskorisna tela i prihvata nova''

A u nekim učenjima imaš i metempsihozu proces sličan reinkarnaciji ali uz mogučnost da se suša preseli i u telo neke životinje.

A obrati pažnju na ovo. U nekim učenjima ima ono da je Avatar inkarnacija božanstva na zemlji.

A pitao bih te. Kada duša nekog umrlog biva preseljena u neko novo materijalno telo...da li je to...nečija inkarnacija...

Komlikovana je priča o inkarnaciji i reinkarnaciji, veoma komplikovana. A ti si je sveo na tvrdnju da inkarnacija nema veze sa reinkarnacijom.
 
A za laku noć korisniku pustos, nešto ovako...


ateizam.png
 
A za laku noć korisniku pustos, nešto ovako...


ateizam.png

pametnije je verovati da je postojao nematerijalni vecni bog bez oblika tezine mase koji nije imo pocetak nit ga je neko stvorio i posle neodredjenog vremena mu dodje na nematerijalni um ideja da stvori zemlju mesec saturn (stavio i prsten saturnu jer tako bse volja njegova) pa coveka, 40 vrsti krpelja, cudnovatog kljunasa, jelena medveda komarca stidne vaske amebe (koje zive vecno i razmnozavju se bespolno) viruse kitove kornjace anakonde pume pacove pustinjskog skocimisa, vaske, tvora, kengura, pticu dodo... pa onda poce da se nervira pa sve podavii (osim nesto malo koliko da resetuje igru) pa onako mocan i vecan i drevan i premudar natera ljude da se obrezuju da mu prinose golubove za zrtvu da kamenuju onog ko u subotu radi, da ubijaju i kaznjavaju preljubnike pedere, one koje jedu krmetinu, koji poveruju u nekog drugog boga, ko svedoci lazno ko mastrubira.... pa se posle opet predomisli i ukinu skoro sve to pa posla sina koji je u stvari on sam i kao sam sebi otac posalje sam sebe kao sina da ga neki tamo rimljani maltretiraju tuku i obese na krst da bi neko poverovo da postoji bog, ali opet treba da sam sebe kao otac svoj posalje sebe kao sina svoga da bi organizovo sudjenje, poslo u pakao one koji nisu verovali u njega a u raj posalje pravednike koji ce uzivati u zlatnim palatama, biserom poplocanim ulicama, fontanama punim vina....
 
Možeš li da mi pojasniš, zašto Isus kaza ono...nisam došao da razrešim nego da ispunim...Da li se je Isus pojavio da izmedju ostalog postavi i nove zakone...

Da li se Isus pojavio da izmedju ostalog i dopuni zakon...U Starom Zavetu ima ono...Ne ubij...A Isus kaza ovako...

Matej 5:21-22...''Čuli ste kako je kazano starima: Ne ubij; jer ko ubije, biće kriv sudu. A ja vam kažem da će svaki koji se gnevi na brata svog nizašta, biti kriv sudu; a ako li ko reče bratu svom: Raka! Biće kriv skupštini; a ko reče: Budalo! Biće kriv paklu ognjenom.''

A u vezi stiha Matej 5:18 koji si postavio, reci mi šta simbolično označava ono...slovce i crta...Da li to simboliše onih 10 zapovesti ili pak krst pri čemu je slovce onaj uspravni krak krsta a crta onaj poprečni...Šta misliš o tome...

A zanimnljiv je naredni stih u vezi sa onim koje si postavio...

Matej 5:19...''Ako ko pokvari jednu od ovih najmanjih zapovesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskom; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskom.''


Bibliju moraš mnogo ali mnogo kompleksnije sagledavati.

molicu lijepo

kada citiras ista iz knjige bajki zvan biblija

kazi da je navodno taj i taj nesto rekao , jer

koliko mi je poznato, niko nije ista i zapisivao ni te reci kao i sam tok bivstvovanja te osobe.

- - - - - - - - - -

A za laku noć korisniku pustos, nešto ovako...


ateizam.png

znano je da mi mislimo da i imamo teorije postanka zemlje , malko uz nauku , i sa materijalnim dokazima , vidimo da , one bajke ispisane i price takozvanih veroucitelja u nekakve religije , su u suprotnosti.

i sad , ateista nema verovanja u jednoga boga , niti u nastanak svega na zemlji u 7 dana ito pre 15000 godina.

religija je produkt na cijoj se osnovi i gradi i razgradjuje i normalno i manipulise sa zivljem.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top