Nemam pojma...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne razumem ti ovo baš. Svemir, kao skup različitih fizičkih objekata postoji, a prostor između njih je uglavnom vakuum, pa ni biblijski ne može da se poistoveti da nebom jer je Bog, navodno posle neba stvarao videla, Znači Bog je stvorio nebo, a to je ništa, vakuum, pa onda videla.
Ti si mi postavio link i tamo piše isto što i ja msilim, dakle što sam nekad pročitao: nebo je zamišljena sfera iznad Zemlje na koju projektujeme sve objekte koji su izvan zemlje. Slično bismo definisali i nebo iznad Meseca.

Kako to misliš da je nebo vakum...

.
:D A šta bi bilo kada bi ti taj znalac pokazao sliku koju je napravio dok je bio član jedne od Apolo posada.

Ja a bih onda njega pitao kako nema prelamanja svetlosti pa je on fotogrfafisao zemlju na ...crnom nebu...
 
A to bi značilo da se zvezde, sunce, planete, sazveždja nalaze na nekom ...prividu...jer je nebo kao svemir...privid...

Postanak 1:15...

''I neka svetle na svodu nebeskom, da obasjavaju zemlju. I bi tako.''

Ma daj bre jeroh! Čuj, ja mislim da je bolje da ovo prekinemo. Ma nisu svemirski objekti privid niti je svemir privid, nego ih mi projektujemo na prividnu sferu koju zovemo nebo.
I pazi sad: ti mi daješ link o nebu, tamo ti lepo piše da je to privid, i sad mi i dalje o tome diskutujemo. Zašto li si mi priložio onaj link. Pročitaj ga i ti.
Rekao sam ti ranije jeroh, da vernici kao odgovor na mnoga pitanja iznose vivlijske stihove. Ali jeroh, njima je to jedino što znaju.
I sada moram da te pitam, da li ti sa tvrdnjom "nisam vernik" veruješ u sve bibliske stihove?
I pošto te napuštam:
1. Ako veruješ onda si vernik;
2. Ako ne veruješ onda ne ide da ovde navodiš stihove koji potvrđuju na Tvorca.
Boga-Tvorca su se već dvojica papa javno odrekli. Nađi negde "Finalističku teoriju". To je poslednja od niza teorija koje su na zapadu formirali kako bi spasili "obraz Tvorca"
Ja stalno naglašavam da bi vernici trebalo prećutno da se odreknu Boga Tvorca jer im ga nauka stalno demantuje, a da prihvate Boga-Pokretača jer u tom slučaju im nauka ništa ne može.
Pozdrav tebi do daljeg.
 
Kako to misliš da je nebo vakum...



Ja a bih onda njega pitao kako nema prelamanja svetlosti pa je on fotogrfafisao zemlju na ...crnom nebu...

Evo sada si me zadržao, ali samo još ovo.
Nisam nigde napisao da je nebo vakuum nego prividna svera oko Zemlje.
Plavetnilo neba ne nastaje zbog prelamanja već zbog rasejanja svetlosti u atmosveri. Iz istog razloga je Sunce izjutra i uveče crveno (Rejlijev zakon). Mesec nema atmosveru pa nema ni rasejanja, i sva svetlost odbijena od Meseca odlazi i ništa se ne vraća pa je zato nebo crno. Crno je odsustvo odbijene svetlosti (otvor pečina, zenica, prostorija posmatrana spolja i nebo u odsustvu atmosfere, kao i naše nebo noću).
 
Poslednja izmena:
Kupola je oko zemlje reci jasno i glasno ne boj se i to umjetno kreirana a mi smo u plasteniku kao hrana uzgajani mileniumima.

Jerohinac je pobornik prve civilizacije zato se pravi toliko pametan.
 
O tome sam ti pričao, da je Anštajna prvo ukazao pa onda i dokazao da su nosioci svetlosoti kvanti svetlosti ili ti fotonske čestice..

Ma nije jeroh. Maks Plank je svojom kvantnom teorijom dokazao da svetlost nije kontinuirana već diskontinuirana, i da se sastoji od odvojeni energetskih delova koje je on nazvao kvant i dao izraz za energiju kvanata: E=h*ni (i h i ni su isto kao gore). Kasnije je čuvena kvantna fizika:D ukazala na to zašto je zračenje kvantovano, i pokazala kako nastaje svetlos i ostali zraci iz elektomagnetnog spektra.
Ajnštajn je otkrio ZAKON fotoefekta i taj Plankov kvant je nazvao foton, zbog grčke reči foto što znači svetlost. Kvant je širi pojam i odnosi se osim na vidljivi elektromagnetni spektar, još na ultračjubičasti, iks i gama, iako nije neuobičajeno da se kaže i gama-foton, iako je pravilnije gama-kvant, a kada je u pitanju svetlost onda samo foton..

Još jednom pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Ma nije jeroh. Maks Plank je svojom kvantnom teorijom dokazao da svetlost nije kontinuirana već diskontinuirana, i da se sastoji od odvojeni energetskih delova koje je on nazvao kvant i dao izraz za energiju kvanata: E=h*ni (i h i ni su isto kao gore). Ajnštajn je otkrio ZAKON fotoefekta i taj Plankov kvant je nazvao foton, zbog grčke reči foto što znači svetlost. Kvant je širi pojam i odnosi se osim na vidljivi elektromagnetni spektar, još na ultračjubičasti, iks i gama, iako nije neuobičajeno da se kaže i gama-foton, iako je pravilnije gama-kvant.

Još jednom pozdrav.
To je posljedica posmatranja svjetlosti da je ona valne prirode no svjetlost je čestica ravno se ispoljava.
 
Mojsije đacima objašnjava prirodu svjetlosti...

maxresdefault.jpg
 
Luka 3:21-22... ''A kad se krsti sav narod, i Isus pošto se krsti i moljaše se Bogu, otvori se nebo, I siđe na Nj Duh Sveti u telesnom obliku kao golub, i ču se glas s neba govoreći: Ti si Sin moj ljubazni, Ti si po mojoj volji.''




bogojavljenje.jpg




Pravoslavnim vernicima neka je srećan praznik Bogojavljenja...​
 
Ma daj bre jeroh! Čuj, ja mislim da je bolje da ovo prekinemo. Ma nisu svemirski objekti privid niti je svemir privid, nego ih mi projektujemo na prividnu sferu koju zovemo nebo.

Znači da je atmosfera kao nebo...privid

I pazi sad: ti mi daješ link o nebu, tamo ti lepo piše da je to privid, i sad mi i dalje o tome diskutujemo. Zašto li si mi priložio onaj link. Pročitaj ga i ti.

Pročitao sam a počinje ovako....

The sky (or celestial dome) is everything that lies above the surface of the Earth, including the atmosphere and outer space.In the field of astronomy, the sky is also called the celestial sphere.

A u vezi sa nebeskom sferom kao pojmom iz astronomije ide ono na šta si ti stavio akcenat, da se ta nebeska sfera sa zemlje čovekovim okom vidi kao abstraktna kupola. To što ta nebeska sfera čovekovom oku izgleda imaginarno ne znači da ta nebeska sfera ...ne postoji. To nebo ili ti nebeska sfera ili ti univerzum, kosmos, svemir kako god ne može da bude privid jer bi to značilo da to ne postoji. To prostranstvo neba-svmira postoji i to neovisno od toga koliko nauka o tome zna. Ta sveukupnost svega što postoji, sveukupnost i vremena i prostora i materije i energije i svemira u njemu a što ti je poznato biva ono gde egzistiraju i planete i zvezde, galaksije, kao i štošta o čemu sada čovečanstvo....nema pojma.

A da su pojmu neba i neki drevni narodi davali pažnju imaš u onom da u nekim mitologijama imaš ...bogove neba...U staro-grčkoj mitologiji imaš Urana kao boga neba...
 
Rekao sam ti ranije jeroh, da vernici kao odgovor na mnoga pitanja iznose vivlijske stihove. Ali jeroh, njima je to jedino što znaju.

Grešiš Stnco. U realnom životu poznajem vernike koji su akademski obrazovani .

I sada moram da te pitam, da li ti sa tvrdnjom "nisam vernik" veruješ u sve bibliske stihove?

Kada postavim neke biblijske stihove, činim to u funkciji predočavanja šta piše u Bibliji neovisno od toga da li ja u to verujem ili ne.

I pošto te napuštam:
1. Ako veruješ onda si vernik;

Kao agnostik, predočavajući neke stihove onakvim kakvim jesu, zbog toga ne mogu biti vernik.

2. Ako ne veruješ onda ne ide da ovde navodiš stihove koji potvrđuju na Tvorca.

A to bi značilo da kao neko ko nije vernik ne bi trebao ukazivati na stihove koji potvrdjuju Tvorca. Da tako nešto činim a samo zbog toga što nisam vernik...ja to ne mogu. Ne mogu tvrditi da u Bibliji ne piše ono što piše samo zbog toga što u to ne verujem.

Boga-Tvorca su se već dvojica papa javno odrekli. Nađi negde "Finalističku teoriju". To je poslednja od niza teorija koje su na zapadu formirali kako bi spasili "obraz Tvorca"

Pažljivo pročitaj šta je u vezi sa tim kazao Papa Franja...

"Kada čitamo Stvaranje sveta u Knjizi Postanja, možemo doći u opasnost da zamislimo Boga kao mađioničara, sa čarobnim štapićem, koji je u stanju da uradi sve. Međutim, to nije tako.", rekao je papa i dodao: "On je stvorio ljudska bića i pustio ih da se razvijaju prema unutrašnjim zakonima koje je usadio u svakog pojedinca, kako bi dostigli svoje potpuno ispunjenje. Veliki prasak, koji se danas smatra početkom sveta, nije u suprotnosti sa intervencijom božanskog tvorca, već baš naprotiv, zahveta njegovo postojanje. Evolucija u prirodi nije u suprotnosti sa idejom postanja, zato što evolucija zahteva postojanje bića koje evoluira."

Ja stalno naglašavam da bi vernici trebalo prećutno da se odreknu Boga Tvorca jer im ga nauka stalno demantuje, a da prihvate Boga-Pokretača jer u tom slučaju im nauka ništa ne može.
Pozdrav tebi do daljeg.


A šta će to Bog-Pokretač da pokrene ako to prethodno nije stvorio...Nije valjda ono...neko je stvorio čoveka a Bog ga je samo ...pokrenuo...

Pozdrav tebi čoveće...
 
Evo sada si me zadržao, ali samo još ovo.
Nisam nigde napisao da je nebo vakuum nego prividna svera oko Zemlje.

Zaboravio si. Kada smo pričali o nebu kao svemiru napisao si ovako...

Svemir, kao skup različitih fizičkih objekata postoji, a prostor između njih je uglavnom vakuum, pa ni biblijski ne može da se poistoveti da nebom

Plavetnilo neba ne nastaje zbog prelamanja već zbog rasejanja svetlosti u atmosveri. Iz istog razloga je Sunce izjutra i uveče crveno (Rejlijev zakon).

A po tom zakonu intezitet rasute svetlosti biva obrnuto propocionalan talasnoj dužini svetlosti pa se svetlost sa manjom talasnom dužinom rasipa mnogo više od svdetlosti sa većom talasnom dužinom. A kako je znano da plava svetlost ima najmanju svetlosnu dužinu. I onda bude ono da je nebo preko dana kada je vedro vidljivo kao plavo. A sada moram malo ono...i privid ima svoju boju.
 
Ma nije jeroh. Maks Plank je svojom kvantnom teorijom dokazao da svetlost nije kontinuirana već diskontinuirana, i da se sastoji od odvojeni energetskih delova koje je on nazvao kvant i dao izraz za energiju kvanata: E=h*ni (i h i ni su isto kao gore). Kasnije je čuvena kvantna fizika:D ukazala na to zašto je zračenje kvantovano, i pokazala kako nastaje svetlos i ostali zraci iz elektomagnetnog spektra.
Ajnštajn je otkrio ZAKON fotoefekta i taj Plankov kvant je nazvao foton, zbog grčke reči foto što znači svetlost. Kvant je širi pojam i odnosi se osim na vidljivi elektromagnetni spektar, još na ultračjubičasti, iks i gama, iako nije neuobičajeno da se kaže i gama-foton, iako je pravilnije gama-kvant, a kada je u pitanju svetlost onda samo foton..

Još jednom pozdrav.

Nije Plank 1918 dobio Nobelovu nagradu onako ...reda radi. Bilo je revolucionarno na polju fizike kada je Plank zapazio da je energija emitovanih svetlosnih čestica propopcionalna učestalosti njihovih oscilacija. A taj broj propocionalnosti biva ona njegova....konstanta.

Da li si napokon skapirao zbog čega je meni zanimljiva ta kvantna fizika...Malo po malo ona isključuje pojam materijalnog svodeći sve na energiju i njene vibracije...imaš malkice zanimljivog ...ovde...
 
Ma daj bre jeroh! Čuj, ja mislim da je bolje da ovo prekinemo.

Dogovoreno. Hajde malo o nečem što je nekako na svoj način veoma zanimljivo...Pogledaj imena za ove planete..

Merkur, Venera, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluton...

Da li primečuješ nešto veoma ali veoma specifično...Šta znače ta imena...Šta misliš o tome zašto su te planete nazvane po imenima nekih mitoloških božanstava...

Merkur, to bejaše krilati glasnik rimskih bogova. A Venera, to bejaše rimska boginja ljubavi i lepote. A Mars, bejaše rimski bog rata. A Jupiter, bejaše najviši bog rimske mitologije. A Saturn, bejaše rimski bog vremena. Taj Saturn je po nekima i gospodar karme. A Uran, bejaše grčki bog neba. A Neptun, bejaše ime rimskog boga mora.
A Pluton bejaše grčki bog podzemlja.

Šta misliš o tome...zašto imena planeta imaju imena po imenim mitoloških božanstava....

A da...zaboravih za ime planete zemlje. Kod starih Grka je Zemlja bila Geja majka zemlja a kod Rimljana je to bila Terra. A u vezi sa zemljom...majkom zemljom ima još jedna boginja Demetra-majka zemlja. No da te ne smaram previše sa tim.

Pozdrav tebi...
 
Luka 6:31...''I kako hoćete da čine vama ljudi činite i vi njima onako.''

Muihamed u Hadišima....''Želi ljudima ono što želiš sebi''

Buda Dhammapada...''Onaj ko, tražeći sreću, tlači i povređuje druga bića koja takođe žele sreću, neće dostići srećno odredište.''

Konfučije...''Nikada ne nameći drugom ono što ne bi izabrao za sebe.''

Hilel...''Što ti je samom mrsko, ne čini drugom čoveku. ''

Mahabharata.....''Ovo je celina dužnosti: ne čini drugima ono što ne bi da oni tebi čine.''

I tako...zvuči zanimljivo ali isto tako je na svoj način zanimlmjivo i ono što je zapazio George Bernard Shaw....

"Do not do unto others as you would they should do unto you. Their tastes may not be the same."

I šta ako različiti ljudi vole i žele različite stvari...Šta ako neko voli nešto a zbog čega bi se neko drugi zgražavao da mu bude učinjeno...
 
Znači da je atmosfera kao nebo...privid
E jeste, baš si napravio pravi zaključak. Skoro da me i ne znenađuje.



Pročitao sam a počinje ovako....

The sky (or celestial dome) is everything that lies above the surface of the Earth, including the atmosphere and outer space.In the field of astronomy, the sky is also called the celestial sphere.

A u vezi sa nebeskom sferom kao pojmom iz astronomije ide ono na šta si ti stavio akcenat, da se ta nebeska sfera sa zemlje čovekovim okom vidi kao abstraktna kupola. To što ta nebeska sfera čovekovom oku izgleda imaginarno ne znači da ta nebeska sfera ...ne postoji. To nebo ili ti nebeska sfera ili ti univerzum, kosmos, svemir kako god ne može da bude privid jer bi to značilo da to ne postoji. To prostranstvo neba-svmira postoji i to neovisno od toga koliko nauka o tome zna. Ta sveukupnost svega što postoji, sveukupnost i vremena i prostora i materije i energije i svemira u njemu a što ti je poznato biva ono gde egzistiraju i planete i zvezde, galaksije, kao i štošta o čemu sada čovečanstvo....nema pojma.

A da su pojmu neba i neki drevni narodi davali pažnju imaš u onom da u nekim mitologijama imaš ...bogove neba...U staro-grčkoj mitologiji imaš Urana kao boga neba...

Nebeska sfera ne izgleda čovekovom oku imaginarno, već veoma realno i da je plava, a eto ti to ne možeš da prihvatiš kao privid, već misliš da postoji. Normalno, nije plavetnilo privid već nebeska sfera.
Ne možeš da poistovećuješ nebo sa univerzmom, kosmosom, itd (ono boldovano), jer je nebo plavo, a to znači da je to privid u okviru atmosfere.
Hajde ovako: ako misliš da nebo kao objekt postoji, zamisli da putuješ na gore i kaži mi gde ćeš naići na to plavo nebo, kao objekt, kao što možeš da registruješ atmosferu (objekt koji postoji), do neke visine, pa onda nailaziš na veštačke satelite (objekti koji postoje), pa dalje na Mesec (objekat koji postoji) itd...Gde je nebo, kao objekat koji postoji?
Može i ovako: zamisli da gore, na plavom nebu, vidiš orla, avion i Mesec. Zamisli ponovo putovanje na gore. Gde je nebo ako u jednom trenutku vidiš da je orao dole, prema Zemmlji i više nije na plavom nebu, već gore, na plavom nebu su samo avion i Mesec. Posle toga više ni avion nije na palvom nebu, već dole, a gore na plavom nebu je i dalje samo Mesec. Ideš dalje i nema više plvog neba (izvan si atmosfere) a kada naiđeš na mesto između Meseca i Zemlje gde je jačina gravitacionog polja nula ti gubiš svaku orijentaciju šta je gore a šta dole, i pojam neba gubi svaki smisao, a kada dođeš na Mesec, dobijaš osećaj gore-dole ali ti je Zemlja gore na crnom nebu. I opet pitanje Gde je nebo?
Dakle jeroh, možeš ti nebo da shvatiš kako god hoćeš, ali ono kao objekt ne postoji. To je prividna sfera na koju projektujemo sva tela koja su iznad zemlje.
 
Poslednja izmena:
Grešiš Stnco. U realnom životu poznajem vernike koji su akademski obrazovani .
I oni ti kao odgovor na neka pitanja uvek navode biblijske stihove, zar ne?
Šta reći za ovdašnjeg, inače tvoj veliki "prijatelj", koji se hvali kako je preko 30 godina proučavao Bibliju i dao sebi za pravo da može da odgovara na pitanja (njegova tema). A šta je naučio proučavajući Bibliju: da je istina da su Jevreji u onoj bežaniji iz Egipta prešli more po suvom dnu, a sa leve i desne strane zid vode. I taj ti je pun stihova kao odgovor na sva pitanja. Slično je i sa onim SGO, ili kako ono već beše.
Možeš ti ovde da mi navedeš i jednu Zaru. Svaka njoj čast. To je vernik kojeg ja poštujem. Ne razmeće se religijom i Bogom a ni biblijskim stihovima. Imamo i jednu ciceleone, meni malo nerazumljiva koja se često zaebava sa Bogom, a tvrdi da je vernik.



Kada postavim neke biblijske stihove, činim to u funkciji predočavanja šta piše u Bibliji neovisno od toga da li ja u to verujem ili ne.
Kao agnostik, predočavajući neke stihove onakvim kakvim jesu, zbog toga ne mogu biti vernik.
A to bi značilo da kao neko ko nije vernik ne bi trebao ukazivati na stihove koji potvrdjuju Tvorca. Da tako nešto činim a samo zbog toga što nisam vernik...ja to ne mogu. Ne mogu tvrditi da u Bibliji ne piše ono što piše samo zbog toga što u to ne verujem.
Sve je ovo jasno, samo sam ja stekao utisak da ti prikazuješ stihove kao odgovor na neka pitanja o kojima smo raspravljali. Ja sam tvoj post sa trouglom shvatio kao da me ubeđuješ u trojstvo.



Pažljivo pročitaj šta je u vezi sa tim kazao Papa Franja...

"Kada čitamo Stvaranje sveta u Knjizi Postanja, možemo doći u opasnost da zamislimo Boga kao mađioničara, sa čarobnim štapićem, koji je u stanju da uradi sve. Međutim, to nije tako.", rekao je papa i dodao: "On je stvorio ljudska bića i pustio ih da se razvijaju prema unutrašnjim zakonima koje je usadio u svakog pojedinca, kako bi dostigli svoje potpuno ispunjenje. Veliki prasak, koji se danas smatra početkom sveta, nije u suprotnosti sa intervencijom božanskog tvorca, već baš naprotiv, zahveta njegovo postojanje. Evolucija u prirodi nije u suprotnosti sa idejom postanja, zato što evolucija zahteva postojanje bića koje evoluira."
A na sajtu sa kojeg si prepisao ovo gore, prva rečenica je ovakva:"Teorija evolucije i "Veliki prasak" su stvarni, a Bog nije mađioničar s čarobnim štapićem, izjavio je papa Franja."
I sada gde je u kontekstu ovog iskaza Šestodnev? Očigledno da je Papa premestio Tvorca u tamni ćošak nauke, a odrekao se čarobnog štapića koji je osnov Šestodneva.
Ono "On je stvorio ljudska bića........", je pogrešno jer ljudska bića nisu evoluirala u fizičkom smislu za poslednjih 6000 god.
Jesi li pronašao "Finalističku teoriju"?




A šta će to Bog-Pokretač da pokrene ako to prethodno nije stvorio...Nije valjda ono...neko je stvorio čoveka a Bog ga je samo ...pokrenuo...

Pozdrav tebi čoveće...
Vernike, jerog, vernike. Bog pokreće vernike, da Ga slave, da sa Njim u srcu idu u Njegovu kuću, a po nekada bogami, pokreće ih i protiv drugih vernika koji nisu na istoj "liniji".
I opet ti ono "neko je stvorio čoveka":D Vidiš da ni Papa više ne veruje u to.
 
Poslednja izmena:
Nije Plank 1918 dobio Nobelovu nagradu onako ...reda radi. Bilo je revolucionarno na polju fizike kada je Plank zapazio da je energija emitovanih svetlosnih čestica propopcionalna učestalosti njihovih oscilacija. A taj broj propocionalnosti biva ona njegova....konstanta.

Da li si napokon skapirao zbog čega je meni zanimljiva ta kvantna fizika...Malo po malo ona isključuje pojam materijalnog svodeći sve na energiju i njene vibracije...imaš malkice zanimljivog ...ovde...

E konačno smo rasčistili šta je uradio Plank a šta Ajnštajn.
A inače nisam skapirao. Znaš kvantna fizika se bavi energetskim kvantima i procesima u vezi sa njima, ali i oni su materijalni. Materija se deli na supstancu i fizička polja, pa se ne slažem sa tvojom izjavom "ona isključuje pojam materijalnog...."
 
Dogovoreno. Hajde malo o nečem što je nekako na svoj način veoma zanimljivo...Pogledaj imena za ove planete..

Merkur, Venera, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluton...

Da li primečuješ nešto veoma ali veoma specifično...Šta znače ta imena...Šta misliš o tome zašto su te planete nazvane po imenima nekih mitoloških božanstava...

Merkur, to bejaše krilati glasnik rimskih bogova. A Venera, to bejaše rimska boginja ljubavi i lepote. A Mars, bejaše rimski bog rata. A Jupiter, bejaše najviši bog rimske mitologije. A Saturn, bejaše rimski bog vremena. Taj Saturn je po nekima i gospodar karme. A Uran, bejaše grčki bog neba. A Neptun, bejaše ime rimskog boga mora.
A Pluton bejaše grčki bog podzemlja.

Šta misliš o tome...zašto imena planeta imaju imena po imenim mitoloških božanstava....

A da...zaboravih za ime planete zemlje. Kod starih Grka je Zemlja bila Geja majka zemlja a kod Rimljana je to bila Terra. A u vezi sa zemljom...majkom zemljom ima još jedna boginja Demetra-majka zemlja. No da te ne smaram previše sa tim.

Pozdrav tebi...

E konačno dođoh i do ovog. Mogli smo ovo odavno da uradimo.
Odgovor na tvoja pitanja su: nemam pojma, i niko ne može da kaže da spamujem tvoju temu:D. Izbaci samo Pluton, on više nije planeta.
Kada sam već "u kancelariji" imam jedno pitanje za tebe. Svake godine, pa i ove se poteglo pitanje kalendara. I tamo je neki lik mene začudio pitanjem zašto je ovo 2018. god. Zanemraio sam ono što je pogrešio pa napisao 2017.
Međutim, tada je pomenuo neki crkveni kalendar i naglasio da po njemu nije 2018. god. Znaš li ti kakav je to crkveni kalendar, i ako postoji, koja je ovo godina po njemu? Doduše, posle je izbrisao svoje postove, pa se pitam da li je uvideo da se zeznuo, ili taj kalendar stvarno postoji.
 
Poslednja izmena:
Dakle jeroh, možeš ti nebo da shvatiš kako god hoćeš, ali ono kao objekt ne postoji. To je prividna sfera na koju projektujemo sva tela koja su iznad zemlje.

Po toj logici proizilazilo bi da je i kosmos prividna sfera na koje projektujemo sva kosmička tela...

A da, po toj logici svi oni razni bogovi neba u velikim drevnim mitologijama su bili ...bogovi ...prividne sfere.
 
E konačno dođoh i do ovog. Mogli smo ovo odavno da uradimo.
Odgovor na tvoja pitanja su: nemam pojma, i niko ne može da kaže da spamujem tvoju temu:D. Izbaci samo Pluton, on više nije planeta.

Ukinuli su mu status planete ali...ostalo mu je ...mitološko ime...

Kada sam već "u kancelariji" imam jedno pitanje za tebe. Svake godine, pa i ove se poteglo pitanje kalendara. I tamo je neki lik mene začudio pitanjem zašto je ovo 2018. god. Zanemraio sam ono što je pogrešio pa napisao 2017.
Međutim, tada je pomenuo neki crkveni kalendar i naglasio da po njemu nije 2018. god. Znaš li ti kakav je to crkveni kalendar, i ako postoji, koja je ovo godina po njemu? Doduše, posle je izbrisao svoje postove, pa se pitam da li je uvideo da se zeznuo, ili taj kalendar stvarno postoji.

Nije mi poznato da postoji neki crkveni kalendar a po kojem sada nije....2018-ta godina...Taj se verovatno nešto pobrkao sam sa sobom.

Inače postoji ''crkveni kalendar''...a za januar 2018 godine izgleda ...ovako...

Budeš ti meni pozdravljen...
 
A kako je nastala orhideja? :kafa:

Pa zar to ne znaš...Orhideju je stvorila boginja Tiamat i to tako što ju je postavila na dno mora. Onda ju je Gilgameš pokupio sa dna mora jer su mu kazali da je to cvet besmrtnosti. A onda ju je Gilgamešu neka zmija ukrala. E sada, kako je ta orhideja morala da egzistira na zemlji morala je da se mutira da bi se prilagodila životu izvan morske dubine...

A nemam pojma da li je ta zmija ...postala besmrtna....:hahaha1:
 
Zlatno i srebreno pravilo morala nekako mi nisu jasni u potpunosti. Suština zlatnog pravila kaže...

...Čini drugima ono što želiš da drugi čine tebi...

pa mi nije jasno zašto bi drugi morali želeti isto kao recimo ja...I kako će ti neki drugi da nekom nešto učine što taj neko želi ako je to u suprotnosti sa njihovim moralnim principima...Neko će recimo želeti da mu drugi čine neko sažaljenje a odakle proizilazi da i on mora nekim činjenjem sažaljevati druge. Ja ne bih mogao ni zamisliti da budem sažaljevan samo zbog toga što neko drugi tako nešto želi..I šta li biva ako neko poželi da ga neko drugi liši života, jer ne vidi dalju svrhu svog života ...da li bi to značilo da je ubistvo moralno samo zbog toga što je neko želeo da bude lišen života...

A u smislu srebrenog pravila ...

...Ne čini drugima ono što ne želiš da drugi čine tebi...
biva nekako podnošljivije ali opet ima ''problemčić''...Ako neko nešto ne želi, zašto bi to značilo da to ne čini drugima jer ...drugi tako nešto možda žele...

A možda se na neki način podrazumeva da ta želja sama po sebi mora biti na neki način univerzalno prihvatljiva od strane svih ljudi. A ako bi bilo tako to bi nekako značilo da recimo ja, moram želeti samo ono što je u opštem smislu prihvatljivo od svih ljudi.

A kada bi to srebreno pravilo izgledalo nekako ovako...


...Ne čini nikom ništa što on ne želi da mu učinjeno bude...
možda bi moglo da se kaže da bi bilo najmanje nejasnoća. A možda bi mali problemčić bio kada bi taj neko želeo da mu se učini nešto a što bi bilo nepojmljivo u smislu moralnosoti za onog ko bi mu učinio to po njegovoj želji ...

Nemam pojma koliko sam zakomplikovao o toj moralnosti ali mi se čini da od svega toga hoće...glava da zaboli...
 
I oni ti kao odgovor na neka pitanja uvek navode biblijske stihove, zar ne?

Možda mi nečeš verovati ali oni neće posezati za biblijskim stihovima. Oni jednostavno veruju, mogu kazivati nešto o tome zašto veruju. Oni su u nekom uverenju da bi čovek bez vere ne samo vere u religioznom smislu bio nešto nalik...robotu. I nekako mislim da teško može postojati čovek bez ikakve vere u bilo šta.

Možeš ti ovde da mi navedeš i jednu Zaru. Svaka njoj čast. To je vernik kojeg ja poštujem. Ne razmeće se religijom i Bogom a ni biblijskim stihovima.

Ona je vernik koja veruje kako bi se reklo iz duše, veruje srcem a kada se veruje tako sva besomučna mantranja u vezi sa Biblijom, suvišna bivaju.


Sve je ovo jasno, samo sam ja stekao utisak da ti prikazuješ stihove kao odgovor na neka pitanja o kojima smo raspravljali. Ja sam tvoj post sa trouglom shvatio kao da me ubeđuješ u trojstvo.

Stnco, daleko od toga da te u to ubedjujem. Inače to trojstvo, te trijade bogova su obavezna priča kako u Vedskom učenju tako i u svim večim drevnim mitologijama. Tako recimo najstarija trijada bogova potiče iz Veda. Tu je bog Agni kao bog vatre, kasnije ga ima i u hinduizmu. To je onaj bog koji je progutao svoje roditelje nakog radjanja. A po jednoj legendi roditelji su mu bili Djausa i Prithvi. A po nekoj drugoj legendi bio je sin oblaka i zore.

A ima i legenda po kojoj je stvoren od dve baklje plamena koje su se spoile u ...jednu vatru. E taj Agni sa Vajmom i Surijom čini prvu poznatu trijadu bogova. Inače taj Agni je smatran i bogom domaćeg ognjišta i on je bio taj koji guta prinešenu žrtvu da bi je odnosio bogovima.

Biće da te poprilično smorih...nemoj zameriti. Pozdrav tebi.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top