Nemam pojma...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dobro veće Gogi...prosto ne mogu verovati da sam ...na religiji..ponovo...

Aha Ponovo, i sta te je to nateralo da se ponovis, :think:

- - - - - - - - - -

Imam u vidu da su Demiurg i starozavetni bog isto već nekih dvadesetak godina. Svesnost o hrani je deo opšte svesnosti o postojanju, slično kao kad vidiš psa lutalicu na ulici i znaš da to nije "ker", već živo biće koje poseduje svest, ličnost i osećanja i koje nije manje vredno od mene. No to nisu teoretske stvari, već iskustvene.

Ti si Totalno pobrkao "loncice", presaberi se pa sve ispocetka, :lol:
 
Kada umres, onda se Dusa vraca Bogu, i to je sve u prvom Krugu.:whistling:
Recimo, kada bih zanemario ostale tvoje postove, ovde smo vrlo bliski po razmišljanju. Ali ta mala razlika čini da ne ne shvatamo sasvim isto, a što je bitno za ishod. Pokušavam mirnim putem da se približim vernicima, ali agresija izaziva agresiju. Decidne i zadrte tvrdnje koje se kose sa razumom i logikom su za sprdnju a ne za konstruktivnu raspravu. Često ljudi nisu sposobni da shvate i lično prenesu logiku već se pozivaju na autoritete koji treba da ima čuveju zaleđinu. Međutim, ako je to izjava samo jednog "autoriteta" i nije prihvaćeno kao opšti stav, onda treba biti oprezan, jer smo mi još manje kompetentni da o tome odlučujemo.

Vidiš, ja se recimo sporim oko suštine pojma Bog, jer se suština prezentuje na kontradiktorne i nespojive načine. Ja razumem da je nesaznajan u smislu da ga možeš videti. Zapravo to što se ne može videti ni čulima konstatovati može biti stvarnije, od onoga što čulima konstatujemo. Problem je što onda ne možemo izvoditi tvdnje koje se izvode. Na nivou intelekta pre 2000 godina takve tvrdnje su mogle da prođu, ali sada više ne.

Kolika uvertira da bih iskomentarisao jednu tvoju izjavu. :) Pa vidiš da želim da koliko toliko to ozbiljnije obradim.
O duši posle smrti ne možemo da govorimo i gde se ona vraća i šta je to duša. Ali to što si ti izrekao nije u potpunosti nemoguće. Bog je nedefinisan pojam, duša je nedefinaisana, a delu je nam da znamo o čemu govorimo. Zaključak je da se nešto vraća nečemu. Možda, ali ne možemo da tvrdimo.
Recimo, bliskija mi je ideja za koju opet ne možemo da tvrdimo da je istina, da svi životi pripadaju jednom životu koji ima karakteristiku i doživljaj tek kada je u konkretnoj strukturi bića. Da tu vreme ne igra ulogu već se skoro može reći da je svaki život tvoj, da struktura daje subjektivno vreme svakome, a da smo mi svi spojeni i iz ove perspektive bi rekli da živimo sve živote odjednom, jer ne možemo da shvatimo da je vreme samo intuitivna kategorija svakog subjekta i svako ima svoje vreme kao doživljaj, pa ga ne treba uzimati u ovo razmatranje gde bi poistovećijemo svoje vreme sa vremenom drugog subjekta. Kad shvatimo da je vreme doživljaj kao svaki drugi doživljaj onda ćemo možda moći da razumemo da je moguća egzistencija duha na više pozicija u isto vreme. Ni ovo nije nešto za šta bih decidno tvrdio da je baš tako, ali možda kao mogućnost...
Nadam se da nisam previše zakomplikovao.
 
O duši posle smrti ne možemo da govorimo i gde se ona vraća i šta je to duša. Ali to što si ti izrekao nije u potpunosti nemoguće. Bog je nedefinisan pojam, duša je nedefinaisana, a delu je nam da znamo o čemu govorimo. Zaključak je da se nešto vraća nečemu. Možda, ali ne možemo da tvrdimo.
Recimo, bliskija mi je ideja za koju opet ne možemo da tvrdimo da je istina, da svi životi pripadaju jednom životu koji ima karakteristiku i doživljaj tek kada je u konkretnoj strukturi bića. Da tu vreme ne igra ulogu već se skoro može reći da je svaki život tvoj, da struktura daje subjektivno vreme svakome, a da smo mi svi spojeni i iz ove perspektive bi rekli da živimo sve živote odjednom, jer ne možemo da shvatimo da je vreme samo intuitivna kategorija svakog subjekta i svako ima svoje vreme kao doživljaj, pa ga ne treba uzimati u ovo razmatranje gde bi poistovećijemo svoje vreme sa vremenom drugog subjekta. Kad shvatimo da je vreme doživljaj kao svaki drugi doživljaj onda ćemo možda moći da razumemo da je moguća egzistencija duha na više pozicija u isto vreme. Ni ovo nije nešto za šta bih decidno tvrdio da je baš tako, ali možda kao mogućnost...
Nadam se da nisam previše zakomplikovao.

napokon da neko na religiji počne razgovor koji je van biblijskih šablona...:lol:

ako čulno doživljavamo vreme onda je ono linearno i kreće se od tačke A do tačke B, ali u tom slučaju naša čula doživljavaju i zemlju kao ravnu ploču.
ako zamislimo koliko bi čuvenoj "linei" bilo teško da zamisli višedimenzionalnost prostora i mogućnost da nešto može postojati i van njene linije, možda ćemo lakše prevazići ograničenost svog čulnog zapažanja i lakše prihvatiti ideju da vreme ne čini pravu liniju, već predstavlja nešto složeniju strukturu.

u svojoj knjizi "novi model univerzuma" uspenski predstavlja koncept vremena koji se sastoji od talasa, odnosno ciklusa.
takve cikluse možemo videti u malim ciklusima dana, većim ciklusima godine i još većim ciklusima života. vreme ne teče pravolinijski, već se uvija i svaki element sledi svoju sopstvenu krivu i obrazuje sopstveni ciklus. postoje veliki ciklusi sunčevih sistema, manji ciklusi zvezda, planeta, ... ljudskih bića. na ovom mestu se može napraviti odlična paralela sa drugim sistemima, na primer sa baktunima tzolkina i jugama iz veda, zajedno sa dilatacijom vremena - relativnom brzinom protoka na različitim nivoima postojanja (većim i manjim ciklusima). ciklusi su sadržani jedni u drugima, a svi zajedno opasani večnošću, koja nasuprot uobičajenim predstavama nije beskonačno vreme, već bezvremenost - ispunjenje svih mogućnosti, kako je definiše istočna tradicija.

dakle, u skladu sa uobičajenim konceptom vremena i našim čulnim opažanjem period od rođenja do smrti proteže se linearno, pravom linijom. međutim, ako vreme zamislimo kao krivu, dobićemo drugačiju figuru: kao polukrug ili čak krug.

u tom slučaju tačka smrti se poklapa sa tačkom rođenja i prema teoriji o "večnom vraćanju" čovek se posle smrti inkarnira, odnosno vraća tačno na mesto svog prethodnog života i započinje sve iz početka.

uspenski kaže u "novom modelu univerzuma":

To znači da, ako je taj čovek rođen 1877. i umro 1912. on će posle smrti zateći sebe ponovo u 1877. i morati da proživljava isti život uvek iznova. Umrevši, završivši ciklus života, on ulazi u isti život sa drugog kraja. Rađa se u istom gradu, u istoj ulici, od istih roditelja, u istoj godini i istog dana. Imaće istu braću i sestre, iste ujake i tetke, iste igračke, iste mačiće, iste prijatelje, istu ženu. Napraviće iste greške, smejaće se i plakaće na isti način, radovaće se i patiti na isti način. I kada dođe vreme, umreće na potpuno isti način, kao što je umro pre toga i ponovo u trenutku smrti biće kao da se sat vratio unazad na 7:35h 02. septembara 1877. i od tog trenutka će ponovo započeti svoje obično kretanje.

uobičajeno sagledavamo vreme kao apsolutnu kategoriju, koja je, kao takva, primeljiva na sve životne fenomene. posle naše smrti to vreme, shvaćeno kao apsolutna kategorija, nastavlja da teče uobičajenim linearnim tokom, dan za danom. i prema uobičajenoj ideji reinkarnacije, mi se ponovo rađamo na nekoj od tačaka na toj liniji. međutim, "ukoliko danas umrem, sutra ne postoji za mene", kaže uspenski. "život po sebi je vreme za čoveka. za čoveka ne postoji i ne može biti nikakvog drugog vremena, osim vremena njegovog života. čovek jeste svoj život. njegov život je njegovo vreme."

po ovom konceptu, u trenutku smrti ličnost i telo bivaju uništeni, dok suština ponavlja ciklus. ako je suština ostala nepromenjena, ona će u sledećem ciklusu privući iste životne okolnosti i obmotaće se istom ličnošću i sve će se ponoviti na potpuno isti način. međutim, ako se odigraju određene promene, promene koje nisu kozmetičke, koje se ne odvijaju samo na spoljašnjem, životnom planu, već prodiru duboko do naše suštine, stvari bi mogle da se promene. očigledno, način na koji se vraćanje odvija, zavisi od suštine i stanja u kome ona prelazi u sledeći ciklus.
 
Otisao covek da spava :zcepanje:

Nego.... poznat mi je taj humor :))) BB

Ocigledno je da ti pises kada tebi odgovara i ignorises isto tako,To je nepristojno ,Skrenula sam ti paznju na to.
Ne svidja ti se prisustvo nevernika na temi?Navikni se na to.

@coco bill ne treba ici u drugu krajnost i zatrpati teme kilometarskim postovima,Naravno da ovde treba da pocne razgovor svidelo se to nekome ili ne.
 
Poslednja izmena:
znam taj stih ooodavno.

To je zapovedni nacin....

- - - - - - - - - -

.. da cinimo svalu Bog jelom i picem.

- - - - - - - - - -

Kao sto moze da se slavi Bog i odevanjem, ponasanjem itd....

- - - - - - - - - -

A moze i Sotona...

- - - - - - - - - -

Mislite o tome ..... :)
Nebuloza.
Evo za pocetak obrazlozi mi ovo jasno i argumentovano i zaboravi Bibliju dok pises,Upotrebi mozak.
 
Poslednja izmena:
Inace Bog nema nista protiv vina nego opijanja...

:uja:


A gde je tu granica jer je covek opijen i posle jedne casice.

Nije opijanje kada pocnes da posrces.

Soferi kamiona u vecini Eu zemlja nesmeju ni gutljaj.

Zasto?

Pa zato sto to odma utice na nervni sistem iako je malo i odma umanjuje i reakciju i sprecava ispravno odlucivanje i razmisljanje...

Znaci i jedna casica utice na volju coveka i iskljucuje razum, pa tako ne donosi vise ispravne odluke...

Spr 20:1 Vino je podsmevač i silovito piće nemirnik, i ko god za njim luta neće biti mudar.
 
Poslednja izmena:
Onda komuniciraj pristojno..bez :roll:

Ti si ga prva upotrebila.

- - - - - - - - - -

Nebuloza.
Evo za pocetak obrazlozi mi ovo jasno i argumentovano i zaboravi Bibliju dok pises,Upotrebi mozak.

Biblija je imperativ za hriscanina.

Ako ne verujes u Bibliju,nema sta da se objasnjavamo.

Mozes da verujes sta hoces, ali neces razumeti ono sto ja pisem..

- - - - - - - - - -

Nebuloza.
Evo za pocetak obrazlozi mi ovo jasno i argumentovano i zaboravi Bibliju dok pises,Upotrebi mozak.

Biblija je imperativ za hriscanina.

Ako ne verujes u Bibliju,nema sta da se objasnjavamo.

Mozes da verujes sta hoces, ali neces razumeti ono sto ja pisem..
 
Ti si ga prva upotrebila.

- - - - - - - - - -



Biblija je imperativ za hriscanina.

Ako ne verujes u Bibliju,nema sta da se objasnjavamo.

Mozes da verujes sta hoces, ali neces razumeti ono sto ja pisem..

- - - - - - - - - -



Biblija je imperativ za hriscanina.

Ako ne verujes u Bibliju,nema sta da se objasnjavamo.

Mozes da verujes sta hoces, ali neces razumeti ono sto ja pisem..

Ostavi se ti mojih verovanja .Ako Bibliju ne umes da objasnis onda je i ne razumes.Ja se ne krijem iza te knjige sto ti upravo radis kao i svi ovde.
 
Uputila sam te gde tacno da nadjes odgovor na to sto trazis.
Kako i zasto je meso odredjenih zivotinja - pogano, i ne treba da ih jedemo.

Hrana nas na odredjeni nacin cini svetim ili nesvetim.

- - - - - - - - - -

I pice, naravno.

Ajmo ovako ako pijem alkohol,pusim jedem poganu hranu to me cini nesvetom a tebe koja to ne cinis svetom?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top