ZUBAR!

Obicno se sa RA snimkom vide i susedni zubi kolega! A za 7 dana situacija se nece mnogo promeniti.
Student?

Ja sam mislio i na gornje zube, kolega :) Tacno je da se za 7 dana situacija nece mnogo promeniti , ali gledao sam te njene snimke i kao prvo imaju gresku na filmu, pa se samim tim postavlja pitanje koliko su zanista verodostojni. Ja sam takodje video slucaj gde je zub slikan iz jednog ugla gde se nije videlo nista ali se zato iz drugog ugla video proces.
 
Dragi prijatelji
nema potrebe za prozivanjem i zezanjem jedan drugog radi mene. Slazem se da treba detaljno snimiti sve zube-sto sam i uradila.nekoliko stomatologa mi je reklo nakon pregleda snimka da ne vide nikakv proces ili nesto slicno ni na jednom zubu(donje vilice)
Sto se tice gornje vilice,na njoj su mi nedavno popravljani neki zubi i nije bilo problema.Snimit cu jos i gornju vilicu da se razrijese sve dileme.U cetvrtak idem kod "evropejaca" da vidim sta oni vele.Javim Vam :)
Vama hvala u svakom slucaju!
Pozdrav
 
Poštovani zubari, da li se u trudnoći može izvaditi umnjak i koji je najbolji period za to? Da li postoji određeni rizik? Znam da su dozvoljeni određeni antibiotici i anestezija, ali da li se daje još neki lek, npr. protiv oticanja, ili ne mora?
 
Koliki je prosecan rok trajanja belih plombi i keramickih krunica, u proseku?
(ako imamo u vidu da je pacijent inace stabilnog zdravlja i da redovno odrzava higijenu usta, dakle da nema nekih vanrednih zdravstvenih okolnosti koje bi uzrokovale ispadanje plombi, da se laicki izrazim)

Kod paradentoze, koliko cesto treba kiretirati dzepove koji su se stvorili i da li precesto kiretiranje istih moze da naskodi?

Unapred hvala na odgovorima!
 
Moj muz ima dubok zagrizaj i skoro se probudio sa okrnjenim gornjim kecom- ne mnogo zakrpljen je plombom ali stvar je u tom sto su mu gornji kecevi istanjeni a donji takodje malo "odrljani" . Zubar je rekao da on garant skrguce zubima u snu pa ih tako tanji/kruni- ali ne skripi mislim da bih to primetila do sad:)
Predlozen mu je aparat koji bi nosio nocu dok spava i danju kad ne prica a koji bi ublazio pritisak gornjih na donje zube i dalju stetu, a meni je palo na pamet da ga odvedem kod proteticara da pogleda da li bi mu se korektivnom protezom (fiksnim aparatom) zagrizaj mogao popraviti. Sta vi mislite?
 
Pozdrav,
zakazano mi je vadjenje umnjaka (dole - desno) za nekoliko dana na MFH - oralna hirurgija - klinicki centar.
Prilikom pregleda i uz koriscenje ortopan snimka kao i malog snimka samog korena i zuba (koji nije izrastao jer mu smeta kost), hirurg je prokomentarisao "blizu je nerva (ili zivca, izvinjavam se sad jer ne znam tacno kako je rekao) i blizu kanala". Nakon toga je napomenuo da ce intervenciju obavljati veoma polako zbog tih opasnosti i da ne bi trebalo da bude problema.
Da napomenem da me samo mesto gde pokusava da probije ali ne moze - ne boli. Boli me vilicna kost, refleksno me bole usi, ponekad ujutru ne mogu da otvorim odmah vilicu nego moram nekoliko puta da "provezbam" kao da je zardjala, boli me vilica na pomeranje levo-desno i imam konstantnu temperaturu 37 - 37.4 vec nekoliko meseci (svi ostali uzroci povisene temperature su eliminisani).

Obzirom da sam u poslednjih nekoliko meseci imala niz nepredvidjenih situacija sa zubima, otvaranjem sinusa, fistula u rani i sinusu i mnogo losih iskustava, molila bih nekoga ko je strucan ako bi mi izasao u susret i objasnio mi sta znaci to sto je hirurg komentarisao i sta bi moglo da podje naopako u toku same intervencije i nakon nje.
Dodacu i to da se iz samih desni iznad i oko zuba oseca miris i ukus gnoja i desni su, oko neizrasle osmice, sa unutrasnje strane vilice blago natecene (vrlo malo).
POtrudila sam se da budem sto temeljnija u opisu i hvala unapred ako neko bude odgovorio.
Pozdrav i sve najbolje.
 
Pozdrav,
zakazano mi je vadjenje umnjaka (dole - desno) za nekoliko dana na MFH - oralna hirurgija - klinicki centar.
Prilikom pregleda i uz koriscenje ortopan snimka kao i malog snimka samog korena i zuba (koji nije izrastao jer mu smeta kost), hirurg je prokomentarisao "blizu je nerva (ili zivca, izvinjavam se sad jer ne znam tacno kako je rekao) i blizu kanala". Nakon toga je napomenuo da ce intervenciju obavljati veoma polako zbog tih opasnosti i da ne bi trebalo da bude problema.
Da napomenem da me samo mesto gde pokusava da probije ali ne moze - ne boli. Boli me vilicna kost, refleksno me bole usi, ponekad ujutru ne mogu da otvorim odmah vilicu nego moram nekoliko puta da "provezbam" kao da je zardjala, boli me vilica na pomeranje levo-desno i imam konstantnu temperaturu 37 - 37.4 vec nekoliko meseci (svi ostali uzroci povisene temperature su eliminisani).

Obzirom da sam u poslednjih nekoliko meseci imala niz nepredvidjenih situacija sa zubima, otvaranjem sinusa, fistula u rani i sinusu i mnogo losih iskustava, molila bih nekoga ko je strucan ako bi mi izasao u susret i objasnio mi sta znaci to sto je hirurg komentarisao i sta bi moglo da podje naopako u toku same intervencije i nakon nje.
Dodacu i to da se iz samih desni iznad i oko zuba oseca miris i ukus gnoja i desni su, oko neizrasle osmice, sa unutrasnje strane vilice blago natecene (vrlo malo).
POtrudila sam se da budem sto temeljnija u opisu i hvala unapred ako neko bude odgovorio.
Pozdrav i sve najbolje.

Cao! Bicu kratak! Tvoj hirurg je samo komentarisao polozaj umnjaka u odnosu na mandibularni kanal u kome se pored krvnih sudova nalizi i nerv! Relativno je cesta pojava da je impaltirani umnjak u blizini mandibularnog kanala. Nema mesta nikakvom strahu ili panici jer je to u sustini, specijalnost tvog doktora - oralnog hirurga!
 
Moj muz ima dubok zagrizaj i skoro se probudio sa okrnjenim gornjim kecom- ne mnogo zakrpljen je plombom ali stvar je u tom sto su mu gornji kecevi istanjeni a donji takodje malo "odrljani" . Zubar je rekao da on garant skrguce zubima u snu pa ih tako tanji/kruni- ali ne skripi mislim da bih to primetila do sad:)
Predlozen mu je aparat koji bi nosio nocu dok spava i danju kad ne prica a koji bi ublazio pritisak gornjih na donje zube i dalju stetu, a meni je palo na pamet da ga odvedem kod proteticara da pogleda da li bi mu se korektivnom protezom (fiksnim aparatom) zagrizaj mogao popraviti. Sta vi mislite?
Napomena-fiksnim aparatima se ne bave proteticari vec otropedi vilica. :)
Za pocetak treba da se utvrdi razlog tog dubokog zagrizaja kao i da li covek stvarno ima Bruksizam("skrgutanje" zubima nocu).Cak i da mu se popravi zagrizaj ,ukoliko ima bruksizam ,on ce nastaviti da "tare"svoje zube ...
 
Poštovani zubari, da li se u trudnoći može izvaditi umnjak i koji je najbolji period za to? Da li postoji određeni rizik? Znam da su dozvoljeni određeni antibiotici i anestezija, ali da li se daje još neki lek, npr. protiv oticanja, ili ne mora?

Oralni hirurg bi trebao da konsultuje ginekologa koji ti vodi trudnocu.
 
Napomena-fiksnim aparatima se ne bave proteticari vec otropedi vilica. :)
Za pocetak treba da se utvrdi razlog tog dubokog zagrizaja kao i da li covek stvarno ima Bruksizam("skrgutanje" zubima nocu).Cak i da mu se popravi zagrizaj ,ukoliko ima bruksizam ,on ce nastaviti da "tare"svoje zube ...

pa ne skrguce nocom, stvarno :)))

ono sto mene plasi je to sto je njegov tata imao isti problem i sad ima kastanjete... snimice ortopan pa ga vodim kod mog ortopeda viice :)) pa da vidim sta ce da kaze :))
 
bas ste me utesili :)) ide sutra kod mog zubara (meni je radio fiksnu da mi ispravi zube a inace radi i kastanjete i mostove i krunice i svasta :))) pa ce valjda znati sta sa njim da radi i kako da ga popravi :)))
 
može li neko da kaže iz ličnog iskustva otprilike do koliko je normalno da posle vađenja umnjaka boli to mesto,meni su još 20 januara izvadili,posle 2 nedelje sam otišao na pregled pošto bol nije prošao,doktor me pregledao i rekao da nema nikakve upale,sad posle mesec dana još uvek me boli i ne znam šta dalje?
 
ostali smo zavejani te ne stigosmo do njega- meni je highly prepotucen i samo reci hvale imam...

sto se bole posle vadjenja umnjaka- meni su vadili dva, na maksilofacijalnoj preko veze, oba pod sedmicom nemaju gde a veliki ko kukuruz, prvi izvadjen ko lutka sutra sam bila ko nova a drugi, koji je bio u gornjoj vilici- nedelju dana otecena, posle vodjenja konaca me je bolelo jos pet dana...
 
E sad malo ja:). Krenula sam da citam temu od pocetka ali em sto stranica ima previse,em sto ne mogu da citam sve te stvari jer odma pocnu zubi da me bole. Elem,imam psihicki problem u pogledu zubara. Fobicna sam. poslednji put sam bila pre godinu dana i sve je bilo ok,samo mi je ispolirala zube i rekla uzivaj. Dobro. Iz nekog cudnog razloga,prekjuce sam jela pizzu i shvatila da zvacem deo svog zuba. Naime,prvo da pomenem da imam plombiranih 6 kutnjaka. 2 gore levo,2 gore desno,2 dole levo i 2 dole desno. Crna plomba. I to vec godinama. E,taj sto je puko je predzadnji gore levo,plombiran. A puko je veoma cudno-sa spoljasnje strane od dole ka gore,skoro do nepca. Znaci da je ocito ta plomba bila losa,i da se taj zub kvario uprkos plombi,samo ne razumem kako to zubarka nije videla. Sada sam ocajna jer se plasim sta ce se tu raditi,da li ce se ceo taj zub vaditi,ili samo isplombirati i nadograditi? Da ne pominjem da se preznojim kad samo pomislim na to sta me ceka za koji dan,uostalom slutim lose jer ce mi verovatno cackati i sve ove druge plombirane,menjati plombe ili ne znam ni ja sta. UZAS. :dash:. Imam jako lepe zube i zaista ne bih volela da propadnu kao sto se ocito desava i zao mi je sto imam tu fobiju od zubara inace bih se malo vise posvetila tome. A sada molim strucnjaka da kaze nesto jer je grozno ziveti u neznanju i neizvesnosti :(
 
Tek sam se sad ukljucila i najpre sve pohvale forumu i zubaru!
Ja ima uzasan problem koji traje nedeljama. naime, posle stavljanja bele plombe (zubu je izvadjen zivac), danima posle sam imala nepodnosljive bolove. Posle ponovnog odlaska kod zubara izvadjena mi je plomba sa naznakom da je verovatno alergija na belu plombu i stavljen mi je lek. Vec isti dan uzasni bolovi su ponovo poceli. Sutradan sam ponovo otisla kod zubara, pa je ponovljen proces. Kasnije sam imala bolove samo povremeno, ali manjeg intenziteta (vodu i kafu pijem na slamcicu od tada). Nakon nedelju, dve uzasni bolovi su se vratili, zubar je izvadio lek, medjutim bolovi su se vratili. Sada vec tri dana imam nepodnosljive bolove u talasima i svaki dan posecujem zubara od kojih su troje konstatovali da ne znaju sta je u pitanju. Zub sam dva puta snimala i nista se ne vidi. Sad moram da cekam do ponedeljka a bolovi su povremeno nepodnosljivi. Moram da napomenem da se lecim na stomatoloskom fakultetu u Novom Sadu i da zaista vise ne znam kome da se obratim za pomoc. Bojim se sta bi moglo biti u pitanju ako ni takvi strucnjaci ne znaju odgovor na to pitanje. MOLIM VAS ZA POMOC STO PRE I HVALA UNAPRED!!!!
 
Koji zub je u pitanju?
Da li je bol tup ili ostar?
Da li boli na toplo iil hladno ili i na jedno i na drugo?
Da li boli sam od sebe?
Da li boli u naletia pa prestane ili je bol konstantan?
Da li budi nocu?
Da li boli na pritisak , zagrizaj?
Da li boli na lupkanje?
Da li mozete da se setite jos nekog nadrazaja bilo na zub ili na lice , bilo koji deo glave nakon kog se javlja taj bol? (npr udarac vetra u lice)
Da li se u koliko zagrizete i drzite tako u zagrizaju bol postepeno smiruje?
 
E sad malo ja:). Krenula sam da citam temu od pocetka ali em sto stranica ima previse,em sto ne mogu da citam sve te stvari jer odma pocnu zubi da me bole. Elem,imam psihicki problem u pogledu zubara. Fobicna sam. poslednji put sam bila pre godinu dana i sve je bilo ok,samo mi je ispolirala zube i rekla uzivaj. Dobro. Iz nekog cudnog razloga,prekjuce sam jela pizzu i shvatila da zvacem deo svog zuba. Naime,prvo da pomenem da imam plombiranih 6 kutnjaka. 2 gore levo,2 gore desno,2 dole levo i 2 dole desno. Crna plomba. I to vec godinama. E,taj sto je puko je predzadnji gore levo,plombiran. A puko je veoma cudno-sa spoljasnje strane od dole ka gore,skoro do nepca. Znaci da je ocito ta plomba bila losa,i da se taj zub kvario uprkos plombi,samo ne razumem kako to zubarka nije videla. Sada sam ocajna jer se plasim sta ce se tu raditi,da li ce se ceo taj zub vaditi,ili samo isplombirati i nadograditi? Da ne pominjem da se preznojim kad samo pomislim na to sta me ceka za koji dan,uostalom slutim lose jer ce mi verovatno cackati i sve ove druge plombirane,menjati plombe ili ne znam ni ja sta. UZAS. :dash:. Imam jako lepe zube i zaista ne bih volela da propadnu kao sto se ocito desava i zao mi je sto imam tu fobiju od zubara inace bih se malo vise posvetila tome. A sada molim strucnjaka da kaze nesto jer je grozno ziveti u neznanju i neizvesnosti :(

Sto se tice tvoje fobije od zubara, to je nesto sa cim ces morati sama da se izboris! Ako stvarno zelis da ti zubi ne propadnu, ako ides kod stomatologa u koga imas 100% poverenja, mislim da ces sacuvati te lepe zubice!
Sto se tice konkretnog problema, ne bih imao mnogo toga da ti kazem. Jedino mesto za njegovo resenje je ordinacija. Jedino ti mogu dati malo razjasnjenje vezano za :" Znaci da je ocito ta plomba bila losa,i da se taj zub kvario uprkos plombi,samo ne razumem kako to zubarka nije videla". Ako je plomba na zubu velika, to nam govori da je bio u pitanju karijes vecih razmera. U takvim slucajevima, stomatolog pravi procenu da li ce ostatak zubne supstance biti dovoljan da izdrzi pritisak. Ukoliko je procena pozitivna stavlja se plomba (iz tvog teksta bi mogao da zakljucim da je i procena tvoje zubarke bila ispravna, jer kazes da su ti plombe dosta stare). Ono sto vremenom, dodatno slabi zubne zidove plombe, je sekundarni karijes- pojava koju uzrokuju negativne osobine plombe, a ne tvoje zubarke. Znaci, i kod dobrih amalgamskih plombi, imamo pojavu da se zub pored plombe, vremenom kvari i to nije greska stomatologa. Jedina moguca greska stomatologa je da to vremenom ne primeti, ukoliko se redovno posecuje (mada to kod tebe verovatno nije bio slucaj)!? Pozdrav ;)
 

Back
Top