Prehrambene prevare

Betty

Elita
Poruka
21.481
Obmane potrošača




E, stvarno mi je pun kufer pomodnih prehrambenih prevara: margarin bez holesterola ( ma nijedan margarin ne sadrži životinjsku mast :? ), "ENERGETSKO PIĆE" su ukusom step soka od limuna koja košta preko 100 din, jer je oficijelno piće NBA lige i reklamira se "toli žeđ i snabdeva organizam elektroilitima". Kad pogledaš sastav, vidiš NaCl (so, na srpskom). Sledeći slučaj je novi ok keks – svakog keksića čak jednu četvrtinu čini MAST (mislim, kako dijetalan?!). U poređenju sa Plazmom, ovaj ima 30% više kalorija, a na još novijem ok keksu (čoko-čips) nutritivne tabele NEMA. Tu samo pišesa sastav, dati su procenti brašna i pahuljica (sve zajedno oko 38%), a ostalo, čini mi se – mast. :lol:
Po novom zakonu o potrošačima, trebalo bi da imamo POTPUNI uvid u to što kupujemo, a to ne znači e-mail adresa i telefoni (za eventualne žalbe), nego znači i tačno određen sastav! Da ne pričam o zemlji porekla...jedino Lilly ovo poštuje – deklaracija na srpskom i označena zemlja prozvodnje, pa još ČITLJIVA.
Uh, mrzim kad mi u C-marketu prelepe preko deklaracije CENU. I to na SVIM proizvodima. Kao, ma slučajno je, aha, važi....nema šanse da vidiš da li j erok robi istekao ili nije!
Kakva su vaša iskustva i da li vas smaar što ne znate šta jedete....
 
Za ok keks znam, cista fora, pojedes 3 komada, kao da si pojela parce torte! Slicna je "dijetalna" fora i sa recimo Fitness kornflejksom, bas sam proverila, ima 15 kalorija manje na 100 grama od recimo cokolodnog. Pa onda cu pre cokoladni :) !
I meni smeta sto na pola proizvoda nema dovoljno informacija. Plus obavezno moras da proveris da li je prosao rok trajanja, sto put su mi prodali pokvarenu robu... Nista novo...
 
uuu meni ne smetaju te vestacke komponente ali zato me nervira kad stave 0% masti a ovamo sve to nadoknadili secerima :roll: i obrnuto!
mislim da u evropi ima toga mnogo vise nego u srbiji jer prosto ljudi nisu optereceni problemi kao kod vas pa imaju vremena da se mlate sa bio proizvodima
a sta mi mozemo da uradimo tim povodom?ma nista.pazis se,jedes bio,ne pusis i na kraju te bombarduju.i sta ti je vredelo sve to ?
ja se ne opterecujem,pogledam kalorije,pa kupim ono sto ima manje ali sto ipak volim.
 
KOntrolisao Zavod za zaštitu zdravlja, Gradski zavod za ZZ. Jugoinspekt, vodim o tome računa. Odmah u prodavnici ili u kupatilu čitam etikete proizvođača. Neću da budem obmanuti potrošač. Dakle Cedevitu u šake, čitajte šta sve ima, isto važi i za ostale preh proizvode, ali i za kozmetiku, hemiju, npr. flour za zube je štetan itd. itsl. Toliko sam pojeo onih Yellibon gumenih bombona, a tek posle 2 godine su saopštili da se prave od nedozvoljenog goveđeg želatina. Odvratno..
 
pa da, nije šećer, nego natren ili nešto sl....
ja kupujem ono što volim, ali me smara manjak informacija koji bi TREBALO da je dostupan....
Ovo za Laki margarin, kad sam objasnila svekrvi da je holesterol ŽIVOTINJSKA mas' (ona se klela u taj light namaz! :P ) i da je svakako NEMA u margarinu koji je po defaultu od biljne masti....:roll:
Leti imam pravilo d akeks, testenine, meso mleko kupujem ISKLJUČIVO u klimatizovanim prodavnicama....na 45C ako stoji plazma 4 dana, pistaje bajata (iako je datum proizv.ok, ovde je reč o pravilima skladištenja)....neću bajato. :twisted:
E, ali imam neke nove tablete protivu glavobolje, kineske, sve na srpskom, 14 biljaka i algi...šljakaju ko lude, ali piše NIJE DOVOLJNO ISPITANO, pa se ne preporučuje....
I to mi je ok, važno je da ZNAM da nije ispitano, ondaK je to moja odgovornost....bar nisu lagali.
A prelepljivanje etiketa me dovodi do ludila!
Kao i ovo novo "Getorade" piće....milsim, debili - so je elektrolit čim se umuti u vodu!

Što se tiče boja i emulgatora, to mi je sve ok....
Zanimljivo je da retko ko želi javno da priča šta je dozvoljeno....ni Gradski zavod i ni Pokreti za zaštitu potrošača...to je ono što reče Mister Ne - ako je prošlo proveru nekog instituta valjda je ok.

E, ja se kunem u Multivitu :P Ali zato što je radi Hemofarmova ekipa LEKARA i farmaceuta....nije BIP ili tako neki fušer...
 
Izvini Betty, nisam skroz upućena, ali mislim da holesterol ne mora isključivo da bude povezan sa životinjskim mastima.
Ne znam da li govorimo o istoj stvari, ali znam devojku koja je vegetarijanac i ne jede baš ništa životinjskog porekla, a ima povećan holesterol u krvi.:?
 
U pravu ste svi (najsladje mi je ono za gumene bombone), al' mene najviše nerviraju tzv. mineralne vode, da ne kažem po srpski, kisele. Jbt. do pre 7 godina znalo se u Srbiji, vrlo dobro gde su izvori mineralnih voda. Sad svako selo može (kako?) da dobije setifikat da ima izvor. Ajd' sad neko nek mi kaže da preterujem i da se vremenom otkrivaju, kopaju,šta li novi izvori...Ljudi neću da kažem gde i koja voda je u pitanju, ali kad mi je muž pričao gde se i kako to vadi...selo, čovek u dvorištu vadi i puni boce... i na toj vodi kao i na mnogim drugima piše da je čista izvorska puna ovoga i onoga, dobra za ovo i ono...i tako neko kupi, nasedne a i ne zna ...Pa i u bunaru mog dede je čista izvorska, vi'š...dobra ideja!
 
Neki vegetarijanci (pogotovo početnici) misle da ako izbace šniclu a pojedu kilo pomfrita - žive ZDRAVO. Neeee.....mast je mast.

Mineralne vode - postoji na Avali neka riba što prerađuje česmovaču i prodaje je skupa s aparatima za zdravu vodu...ima sertifikate prijatelja i kumova privatnika....nijedan zavod ili institut nego neko ko se reklamira po ženskim časopisima kao nutricionista u privatnoj praksi.
 
Aphroditi:
Izvini Betty, nisam skroz upućena, ali mislim da holesterol ne mora isključivo da bude povezan sa životinjskim mastima.
Ne znam da li govorimo o istoj stvari, ali znam devojku koja je vegetarijanac i ne jede baš ništa životinjskog porekla, a ima povećan holesterol u krvi.:?
Aphroditi, verovatno je u pitanju urodjeni poremecaj metabolizma holesterola

Poz
 
U, pa ne znam odakle da pocnem. Prosto mi je svaki odlazak u prodavnicu stresan. Da ne kazem koliko mi treba vremena da odaberem bar koliko toliko proverene i 'zdrave' namirnice a ni tad nisi nesto bas siguran da je sve to tako kao sto pise. Trudim se da barem uradim detoksinaciju sa biljnim cajevima raznih vrsta :mrgreen:
 
...Nakon povratka iz 'belog sveta', a jos uvek pod svezim utiscima ponetim iz tamosnjih supermarketa, docekalo me je zaista neprijatno 'vracanje u realnost' kada je domaca, ne samo ponuda, vec i cene i sam tretman potrosaca u pitanju...Tesko da spada pod iznanadjenje - ali tacno je da osnovnih podataka o sastavu i roku trajanja namirnica nema na svim proizvodima i da je sarenilo takvo da, ukoliko insistirate na 'zdravoj' hrani (navodnici su tu zbog diskutabilnosti termina, bas kao i porekla iste u tkzv. bio-spajzovima i slicnim radnjicama) - tesko da cete se snaci bez visednevnog avanturistickog surfovanja medju rafovima, a cak i tada sa neslavnim ishodom...Valjda se podrazumeva, zbog opsteg nam siromastva, da su namirnice domaceg porekla relativno 'prirodne' - u sta nisam sklona da poverujem bez zamasne rezerve.
..Nacin na koji je to regulisano na 'trulom zapadu' je zasnovan na jednostavnoj podeli i robe i potrosaca, tj. ciljnih grupa kojima se odredjeni lanci supermarketa obracaju - razlika je u maloj oznaci 'organic' koja cenu podize za otprilike 30% i deli potrosaca vece kupovne moci od onog ko ce svoju korpu (pre)punjavati u monstruozno velikim halama americkih supermarket-lanaca koji preplavaljaju Evropu i u kojima se nudi hrana o cijem 'kvalitetu' svedoci izgled vernih potrosaca nize platezne moci koji jedva gegaju duz beskrajnih rafova pritisnuti sopstvenom grotesknom tezinom - rezultatom, dakako, upravo jeftine hrane 'zacinjenje' gomilom, doduse, uredno izlistanih aditiva na pakovanju...Sustina je da su ljudi ipak obavesteni i samo platezna moc odlucuje sta i gde kupiti...Daleko od toga da je utesno, ali barem ste kao potrosac upoznati sa tim sta je sta i na vama je da, spram sopstvenih zelja i dubine dzepa odlucite gde kupovati...Za celu porodicu ili barem najmladje clanove...Cenim da cemo pricekati na ovakve standarde - do tada, grebite cene i citajte ispod prelepljne etikete - i pazite da vas ne uhvate, naravno...;)
 
Nemam pojma, ko što rekoh, nisam mnogo upućena u nutricionizam.
Ali trudim se da vodim računa o tome kad je moje dete u pitanju. Izbegavam te polu gotove varijante sa puno emulgatora. Međutim, mislim da ih je nemoguće sve zaobići. Zaista ne verujem i pored svih tih bio potpisa, da može da se nađe nešto što je zaista zdravo.
Kiselo mleko sa 0,1% masti? I mleko isto tako.
Voćni jogurti bez zaslađivača i veštačkih boja? Ma daj....
Ali našla sam neku listu na netu sa svim mogućim emulgatorima u hrani, one E brojeve, i šta sve izazivaju. Pa se trudim kad već na etiketi naletim na te E-liste, da izbegavam te proizvode.
 
uh....manjak informacija je grozna stvar. Ybt, na pijaci pitam i lepo dobijem odgovor odakle je nešto :shock:
Obožavam pijacu! :P
Našla sam neke Sremce što prodaju mirišljave paprike - cela kuća miriše kad ih unesem, sveže i lepe! :lol:
Banane samo "Bonita".
Pijaca je zakon. :D

PRIRODNO se prepoznaje po MIRISU, ljudi!!! Sećate li se kako miriše paradjz? Ne? Zato što kupujete onaj iz staklenika....
Ista fora i sa pravom kožom u cipelama - organic je MIRIŠLJAVA stvar. Kupujte aromatično!
 
Sto se tice C marketa, onaj Radulovic ( generalni direktor) je lepo otvorio sebi firmu u Spaniji i uvozio prehrambene proizvode kojima je rok istekao, pa ga prodaje po C marketu.
Sto se tice procenta masnoce u namirnicama, moj ti je savet da ne kupujes light namirnice, jer one na racun smanjenih masnoca, imaju mnogo vise secera, sto je pogubnije za zdravlje.

Inace, mislim da ne postoji proizvod koji ne sadrzi nesto stetno u sebi.
Imam spisak supstanci koje npr. ne bi trebalo da se nadju u kozmetici.
Nisam nasla nijedan sampon bez onog Sodium Chloride (valda je taj, mozda gresim) koji se stavlja samo da bi sredstvo penilo. Ili npr, Colgate pasta za zube sadrzi, zaboravih kako se zove, al' odmah ga prepoznam, koji ne samo sto izaziva rak, nego sluzi da se njime ribaju brodski podovi. Ako hocete, mogu da vam nadjem, pa da vam postujem. :-)
 
Betty:
uh....manjak informacija je grozna stvar. Ybt, na pijaci pitam i lepo dobijem odgovor odakle je nešto :shock:
Obožavam pijacu! :P
Našla sam neke Sremce što prodaju mirišljave paprike - cela kuća miriše kad ih unesem, sveže i lepe! :lol:
Banane samo "Bonita".
Pijaca je zakon. :D

PRIRODNO se prepoznaje po MIRISU, ljudi!!! Sećate li se kako miriše paradjz? Ne? Zato što kupujete onaj iz staklenika....
Ista fora i sa pravom kožom u cipelama - organic je MIRIŠLJAVA stvar. Kupujte aromatično!
haha ne verujte pijaci,ne budite naivni;)
brat od mog dede prodaje na pijaci svoju robu,ima jabuke od pola kg.verovatno ga znate ako idete na bajlonijevu.
ali nama daje one male jabuke,jer su zdravije
 
to za C market... Secam se kad su u jednom periodu otvoreno uvezli neku gomilu Nestle keksa, i prodavali ga skoro za dz, a rok trajanja mu je bio tipa jos 5-10 dana. Zna se gde to ima publiku...
 
Moja sestra radi u laboratoriji u kojoj se testiraju proizvodi koji idu na trziste... pa, zanimljivo je to...

stvar je u tome da se od malena trujemo, pocevsi od kozmetike od obicnog zacina koji stavljamo u supu... npr. obratite paznju na sastav na pakovanju od soli... E...E, protiv zgrusavanja :(

zdrav zivot je privilegija bogatih i pametnih
 
Betty:
Prolom (negazirana potpuno)
Vrnjci (najbolja)

Nikad ne pijem vodu iz Bujanovca, BIP pivarine sokice, nista pancevacko.....

brend je brend 8)

he he i ja pijem Vrnjci vodu, prija mi digestivnom traktu
icon_biggrin.gif

Postoji jedna voda, za koju ne verujem da je puno vas čulo (naročito severnije od Kraljeva) jer im je loša mreža distribucije, a voda je fenomenalna...za razliku od mnogih voda koje sadrže dosta soli, pa se ne preporučuju srčanim bolesnicima, ova je puna magnezijuma, kažu da povoljno deluje na ljude koji imaju problema sa pritiskom...voda se zove Mivela i izvor joj je u Veluću, izmedju Vrnjačke Banje i Kruševca, ako sam dobro ukapirala. Skoro je jedan političar pričao da su na zapadu (ili Americi, mada mu i to dodje zapad, hm) zainteresovani da od svih pregledanih naših mineralnih voda, uvoze samo arandjelovačku i Mivelu. Voda je stvarno (ne)otkriveni biser.
U jbt, sad kad pročitah šta sam napisala, ovo stvarno deluje kao reklama, mogli bi da me uzmu za PR...
 
E, morate da znate da je ta prasina oko kvaliteta voda, dignuta vise iz politickih razloga.
Uglavnom su sve dobre.
Slusala sam i price o Next sokovima, da sadrze arsenik u malim kolicinama, jel' znate da ih vise nema?
Onaj Rus Nazarov, nutricionista, ocenio je sokove Moc prirode kao najkvalitetnije.
A sta mi uopste znamo? Samo natucamo.
 

Back
Top