Uspeh

miv

Primećen član
Poruka
571
Smatrate li da ako ste malo uspesniji u poslu kojim se bavite,prijatelji i rodjaci pocnu da vas iskoristavaju? Da li vam to smeta i u kojoj meri !
 
ja ne mislim da me iskoriscava bilo ko...
mislim, "ko me stigne, njegova sam" a i volim svoj posao....ma ne moye da me iskoristi nikako, kad raymislim :?
Pomoc nekom prijatelju valjda nije iskoriscavanje....Znam šta je kad te mole za banalne usluge, ali daaaj...ako to tebi nij eproblem, a njemju je prepreka velik ako kuća, o čemu onda pričamo?
e, ovo me podsetilo - poznajem osobe koje vrlo brižljivo teftere svako SVOJU zaslugu. Onda, kada "prijateljstvu" dođe kraj, isipaju ti to na sto u smislu "ja sem tebi itekako pomgao/la" !
Mislim, za svoje prijatelje u stanju sam da učinim mnogo, ne treba ni da traže uslugu....kad kažem mnogo, mislim stvarno mnogo.
A nepoznatom ću pomoći svakako, ako pita.
095.gif
 
Kao prvo, niko nikoga ne moze "iskoriscavati" i svako svakoga "iskoriscava" - na ovaj ili onaj nacin. Koliko mi dozivljavamo to kao "zlonamerno" delo drugih prema nama, to je nasa licna stvar, i nema veze sa osobinama i namerama onog ko nam trazi nesto.
Drugo, nemoc da nekome kazemo NE, proistice iz naseg sopstvenog osecaja krivice. Nismo u stanju da ga odbijemo, verujuci da "moramo" da pomognemo, jer ako to ne ucinimo onda ce se desiti.... sta? Bicemo osudjeni? Odbaceni? Nevoljeni? Sta se moze desiti ako nekome kazemo NE!? Cega se to plasimo? Ili, zbog cega smo mi to "krivi", pa "moramo"....?
 
Vise manje se slazem sa svima - pogotovo da me neko ne moze iskoristiti ako ja to necu... (mada moze te neko iskoristiti a da to neces ali tog momenta nemas dovoljno podataka pa da nesto neces, ali je to redje).
Ima i kontra primera "iskoriscavanja", kad pozelis da nekome pomognes, a on to shvati kao uvredu, iz samo njemu znanog razloga. Dovoljnom sam situiran da mogu ponedki puta pomoci nekom rodjaku kad procenim da mu pomoc treba, ali... Eto, pre nekog vremena jedan rodjak moje zene je slao sina u vojsku. Zeleo je da pozove rodjake i prijatelje, nista preterano, ali za njegov budzet nazalost daleko prevelik izdatak, Nije mi trazio pomoc. Osetio sam potrebu da pomognem, ipak je slanje sina uvojsku kod nas arhaika Srba neki dogadjaj, a i znam koliko mu je znacilo. Odnesem mu hiljadu evra i zamolim ga da ih primi, a vratice mo kad bude mogao i kako bude mogao... Covek se naljutio na mene, jer je rekao da ja time samo pokazujem svoju materijalnu nadmoc nad njegovom prodicom i nad njime... I dan danas su medju nama dvojicom zategnuti odnosi :( Nikada nisam shvatio zasto je to tako, ali od onda sam mnogo oprezniji kad odlucim da pomognem... Idem prema onoj "kucaj i otvorice ti se..". Mada bih zeleo da je drugacije.
 
jeste, codemaker, bas kako si rekao; vrlo je bitno promisliti, jer razliciti ljudi itekako razlicito interpretiraju davanje, ili "davanje". no, i mi sami smo skolni da cinimo kojesta (bar sam ja bila :) ).

mene je moja cerka naucila nesto pametno u vezi s tim, kad je bila mladja: rekla mi je da malko pripazim ZASTO joj nesto kupujem - samim tim i STA.
ja u cudu da pitam - a zasto? kako to misli?, pa mi dete rece da je prosto ocigledno da neke stvari kupujem NJOJ, zato sto su joj objektivno potrebne, a i/ili zato sto hocu da ispadnem "srce od roditelja"; da neke stvari kupujem (vrlo retko, doduse:) ) "komsijama" ili "njenim drugaricama", ili "roditeljima njenih drugarica"; da neke stvari kupujem "maloj indigo", koja je toga-i-toga bila zeljna u nekom uzrastu.... otprilike tako, sada se vec ne secam dobro.
elem, kad sam uspela da stisnem zube da mi usta ne stoje otvorena :), odonda zaista mnogo pazljivije razmatram - ne samo da li cu nekom nesto uciniti, nego i zasto, sebe radi. 'ocu reci, redovno sebi govorim "dobro jutro, indigo..." :).

moje musko me je naucilo drugo nesto: da pazljivo razmotrim da li cu nekom bez direktne molbe i trazenja nesto uciniti, bas iz tog razloga koji si ti imao, codemaker. kud bi mi bez vas....:). ucim svaki dan :).

poz :).
 
sirenica:
...
Drugo, nemoc da nekome kazemo NE, proistice iz naseg sopstvenog osecaja krivice. Nismo u stanju da ga odbijemo, verujuci da "moramo" da pomognemo, jer ako to ne ucinimo onda ce se desiti.... sta? Bicemo osudjeni? Odbaceni? Nevoljeni? Sta se moze desiti ako nekome kazemo NE!? Cega se to plasimo? Ili, zbog cega smo mi to "krivi", pa "moramo"....?

jeste, precanka, i to je mnogo prisutno. moje skromno misljenje da ta "nesposobnost" da se kaze NE potice u biti iz primarne porodice. videla sam (kao i ti, svakako) bezbroj dece dominantnih, zahtevnih roditelja koja su od malena naucena da sve ucine da bi "bila dobra", ili dece koja su od malena ucena da je npr. mladja sestra "mala", da je on "musko", da treba da joj da, ucini, itd. to u odraslom dobu ume da poprimi neverovatne razmere, a imam neko uverenje da mora da je "unutrasnje-psiholoska" "kazna" ogromna.
 
Ma ne morate ni da budete bogati ili extra uspesni da bi neko probao da vas iskoriscava. Moju baku njena familija sa sela muze do besvesti, a ona im citav zivot cini, jer smatra da su oni "uskraceni" za ne znam ni ja sta. Neverovatno je dokle ljudi mogu da vas guraju, samo ako osete da im se moze.
I jeste tacno za to - kad vas roditelji vaspitaju da budete uvek "dobri, poslusni, ucinjeni". Volim americko ime za to "A pretty pleaser". Mene su malo probali da usmere na tu stranu dok sam odrastala, ali se ne dam. Pogotovo kad pogledam eto baku, koja sa 80 godina izgara da kojekakvim "rodjacima" ode do ambasade po vizu, zameni 2000 maraka u menjacnici, pokloni pola stvari iz kuce i slicno. Zajebi!
A nikad ne bih nekom nudila mateijalnu pomoc ako me ne bi zamolio. To bas zna da zategne odnose, jer ljudi se onda osete u ponizenom polozaju, ili kao da se ti uzdizes iznad njih. Pare i prijateljstvo ne bih da mesam.
 
Larra:
A nikad ne bih nekom nudila mateijalnu pomoc ako me ne bi zamolio. To bas zna da zategne odnose, jer ljudi se onda osete u ponizenom polozaju, ili kao da se ti uzdizes iznad njih. Pare i prijateljstvo ne bih da mesam.

Uglavnom se slazem sa tobom, samo ne i sa ovim zadnjim delom...

Pa zar nije normalno da medju rodjacima postoji neka paznja, koja moze mnoog puta biti i suptilna? Mozda covek kojem sam pozajmio, nije hteo, smeo ili slicno,da me zamoli za pomoc?
Jednostavno, video sam da mu je pomoc potrebna, i bez mnogo pitanja ponudio je, otovrena srca, sa najboljim namerama, i meni su draga njegova deca zaboga!... Ja od ljudi koji su mi bliski, ocekujem (i dajem) svake vrste pomoc i naklonost, bez da je posebno trazim... Pa sta sad, ako zena zamisli da neki deo namestaja treba da se pomeri, a ja sam tu, treba da cekam da me zamoli za pomoc? Ili kad vidim dete da je nesto tuzno, treba da cekam ili da pitam da li treba pomoc, savet, bez namere da "gusim"?,,,
Uostalom, nije mene zacudilo to sto se naljutio (bas iz razloga koje pominjes), pomisljao sam na to, pre moje ponude. Ali prevagnulo je moje misljenje da uprkos tome treba da ponudim zajam.
Znas, ima i ljudi, koji i kad ne ponudis, posle kazu "video si da sam u buli, a nisi ni prstom mrdnuo..." Tako da, za ljude koje volim, uvek sam tu da pomognem.
Ali - sto ljudi, sto cudi....
 
@codemaker
Ja verujem da si ti imao najbolju nameru. U poziciji si da nekom pomognes, i zeleo si da ucinis nesto dobro. Ali ne znas kako se oseca onaj koji nema, koji je tu u "nizem" polozaju, ljudi znaju da reaguju na razne nacine... Neko ce normalno da prihvati pomoc, bez kompleksa, ali neko nece. Neko ce jos da istrese taj svoj problem i kompleks na tebe koji si se usudio da mu ponudis "milostinju"...
 
nikad mi nije bilo jasno to sa iskorištavanjem..mene niko nikad nije iskoristio...mada, moja okolina je mislila da jeste..ja nisam..hoću da kažem, uvek sam svesna šta radim...i kome činim , ako činim...i meni su ljudi pomagali..a ne mislim da sam nekog iskoristila...

a što uopšte nekom pomažeš ako to doživljavaš kao iskorištavanje..to mi je odvratno:-?
 
Hej, Sindi, ima ljudi koji vide "iskorištavanje" i u druženju :?
Pazi ovu priču: ona nas iskorištava da izlazi s nama, jer je sama i ne može da nađe dečka. Ne veruješ koliko se devojke naljute ako ta sama slučajno startuje nekog njihovog druga a ne ispriča im čim se rastanu sve do poslednjeg detalja....

e, ako nešto stvarno prezirem, onda je to ONA rečenica (čujem je tu i tamo, sreća moja pa u prepričavanju, ne meni) "Ja sam tebi pomogla, a ti meni tako..."
Pod tim se podrazumeva čak i jedno popodne u toku kojeg jedna sluša drugu koja je pred raskidom, i potonji izlazak u fićka...
Tako da....užas.
Cenim da su to sebični ljudi, jako sebični i, što bi rekla moja mama, TVRDI.
Mada, kad razmislim....jednom drugaricu ucveljenu pozvala da izađemo "hajde, vodim te na piće". Predložila je kafić (klub, štagod) gde je 10 jura jedan koktel i rekla "Hajde da se napijemo od koktela" :shock:
Na moj račun naravno.
E, tad sam se zbunila :shock: Pomešala me s nekim udvaračem? Šta? :? I još mi se mazila preko telefona "Pa aaaajde, mogla bi da častiš".
Koliko god da imam ili nemam kintu, ovo mi je baš besmisleno bilo i jako sa se loše osećala. Nikad i ni pod kojim uslovima ne bih zadnjih 100e ostavila za veče u kafani.
 
miv:
Smatrate li da ako ste malo uspesniji u poslu kojim se bavite,prijatelji i rodjaci pocnu da vas iskoristavaju? Da li vam to smeta i u kojoj meri !

Nisam uopšte pokazivao šta sve znam da radim i koliko sam dobar u poslu.
To je došlo vremenom. Ako pokažeš da umeš da radiš, i tvrdiš kako nešto bolje znaš, postaćeš žrtva i svi na poslu će da te iskorišćavaju. Tome služe naivni ljudi.
Ljudi sa strane su ljubomorni, uglavnom, na to koliko zarađuješ.
Nisam tako nešto doživeo od prijatelja ili rođaka. Ja nisam u prilici da nekoga zaposlim, da pozajmljujem neke extra velike pare, moje veze su uglavnom u poslu kojim se bavi mali broj ljudi.
Smetalo bi mi da mi neko nešto traži, jer ja nikada nisam iskoriščavao ljude.
 
ne bi mi smetalo....da sam preterano uspeshan tj da sam se nafatirao kintom gledo bi kako i ljude meni drage da uchinim slichnim meni..po keshu naravno.....al da mi neko neprestano ide i cima me za rukav to ne bi tolerisao....
 
Uvek kada neko nesto uspe u zivotu i kada resi probleme i zadovoljan je, doleti jato jadnih ljudi sa masom problema za resavanje onome kome to bas ide od ruke!
Bar se ja tako osecam, jer kada ja krenem da cvrkucem i da se smejem, svi kukaju da ih nesto boli, da nema para, vremena, volje, ne znaju kako da urade ovo ili ono..
A kada ja imam problem, onda nema nikog, svi u misiju rupu!
 
jaooo...nadam se da nikad ovako neću razmišljati
. bem ti te "prijatelje kvarioce raspoloženja", a? Sunce, ti, samo bre qqaju kad je meni lepo....
puke.gif

nema tu empatije, nula, ni prijateljstva
 
nda...
htela sam da iskazem i svoj primer "iskoriscavanja"...
svi mi znamo kakva je situacija kod nas u Srbiji,nije bas nesto slavna zar ne,ljudi rade mesecno za oko stotinak eura,pricam iskljucivo za svoj kraj,e kad sam se ja "izvukla" iz te sredine svi su naravno ocekivali nekakvu pomoc od mene.Ja sam imala obicaj da radim ponekad i po 14h ovde da bih sto vise love zaradila i svake subote odlazila u kupovine i slala brojnim rodjacima i prijateljima pakete i novac...e onda je doslo vreme kada sam dobila izvanrednu ponudu da ovde kupim kucu na kredit,nesto sam se uzajmila i kupila kucu na otplatu.E onda sam naravno morala da stedim novac i da vratim dug i jednostavno prestala da im saljem...sta se desilo mozete da pretpostavite..dva meseca niko od mene nije nista dobio i svi su poceli da pljuju po meni kako sam sebicna kako sam vaka kako sam naka...i ja se uvredila do ludila.Otisla ja da vratim novac jednog popodneva toj prijateljici(nakon tri meseca) i sve joj to ispricala a ona mi je dala savet:slusaj draga moja,jel vidis ti koliku si svotu novaca uspela da ustedis i da mi vratis za samo tri meseca a zamisli samo koliko si novaca potrosila na njih a oni tebe sada drvljem i kamenjem,nego lepo okreni ti drugi list i gledaj malo samu sebe jer nisi ti dosla ovde da rintas ko konj a oni tebe odozdo da jasu..
To sam i uradila,i dalje su pljuvali po meni ali su posle prestali,ja sam i dalje slala ali samo svojoj porodici,pa ja sam zbog njih ovde i ako zbog koga ondda bih zbog njih bih trebala da se mucim ovde a ne zbog takozvanih prijatelja i bezbroj rodjaka koji svake nedelje ocekuju od mene po nesto..
Sada kad odem dole a oni cim cuju da sam stigla odmah mi svi telefoniraju i mole da "svratim" do njih (to je zato jer me jeako vole a ne zato sto ocekuju poneki poklon) a ja svima kako nemam vremena i pokupim porodicu i odemo negde da se provedemo onako bas fest...
Eto mog iskustva,bilo,ne ponovilo se,i sada sam i ja tvrda i ne dozvoljavam da me iskoriscavaju,ali je valjda bilo potrebno da me nesto "tresne" po glavi da bih se urazumila..
 

Back
Top