lektira >:(

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
1. ep o gilgamesu - sumersko-vavilonski ep
2. antigona - sofokle
3. ilijada - homer
4. dekameron - bokaco
5. rani jadi - danilo kis
6. pakao - dante
7. romeo i julija - sekspir
8. novela od starca - marin drzic
9. tvrdica - molijer
10. kad su cvetale tikve - dragoslav mihajlovic
11. hleb i so - ljubomir simovic
12. tako zamisljam nebo - miroslav antic
13. plavi zaket - dusko radovic
 
ja imam kuci [pardon - kod kuce (((; ] antigonu, i krenula sam da je citam jer nam je to 2. lektira. prvo mi je bila strasno smorna, ali onda sam provalila da na kraju imaju komentari, i lakse se razume, tako da vec ide mnooogo bolje ((;
a i uzela sam ep o gilgamesu - da ne nestane, sto savetuje svima.
 
U srednjoj shkoli mnogi ser sluze pomocnim sredstvima,lektire,intepretacije,knjizevnosti i ostalo.U njima strucha lica objashnjavaju svako delo kako u chitanci,tako i dopmacu lektiru.Lektira je najskuplja oko 700,ostalo oko 350,ja ti preporuchujem da pitash nekog iz proshlih generacija da ti da,posluzi ce.
 
A da....obavezno interpretacija knjizevnosti.....Sva dela koja su mi bila smor pa ih nisam prochitala ili me jednostavno mrzelo da prochitam, prochitala sam iz interpretacije.....A i ima analiza likova, pojmova, situacija.....
 
e tu ima nesto zanimljivo.
nasa prof. srpskog kaze da profesori posle nekoliko prvih recenica prepoznaju da li je osoba citala lektiru, ili tumacenja ((((;
a i mi cemo da je radimo usmeno, uz komentare tipa zasto-je-bas-tako, tako da nema sanse za izvlacenjem.
 
Pa nemam pojma...Moja profesorka srpskog je poprilichno pogubljena i kad joj bukvalno citirash neku rechenicu iz interpretacije ona se odushevi kako si lepo "doshao do zakljuchka"....
Sve zavisi.....
 
Girl next door:
1. ep o gilgamesu - sumersko-vavilonski ep
2. antigona - sofokle
3. ilijada - homer
4. dekameron - bokaco
5. rani jadi - danilo kis
6. pakao - dante
7. romeo i julija - sekspir
8. novela od starca - marin drzic
9. tvrdica - molijer
10. kad su cvetale tikve - dragoslav mihajlovic
11. hleb i so - ljubomir simovic
12. tako zamisljam nebo - miroslav antic
13. plavi zaket - dusko radovic

Gimnazija , jel ? :lol:

Mi smo imali dve od tih knjiga .."Romeo i Julija i "Rani jadi" :mrgreen: :mrgreen:
 
Jao mi smo svashta imali... Naravno, chitali smo samo odlomke iz "Ilijade", "Odiseje", "Dekamerona"... Ali svejedno. I ja sam sve chitala. Treba neko da bude nachitan... 8)
 
IvAnA:):
Mrzim lektiru za prvi.....

Ниси једина јер ученици 1. разреда средње и немају баш развијен осећај за античку књижевност. То долази можда мало касније (када се видици прошире и ослободе потпуно редовним и константним читањем), али је, програмски, сасвим лепо смештена у прву годину. Наравно, све је ствар личних интересовања и сензибилитета.

Поздрав;)
 
love_girl:
meni predaje neka Vesna Ch...{ne znam prezime :D}

Проф. Чолаковић Јовановић! Могу само рећи да је мени предавала и, премда знам да се обраћам на погрешну адресу, желим да истакнем колико њени часови могу значити ономе коме је књижевност љубав, а језик страст. Предвач је српског језика и књижевности, али су њени часови углавном посвећени светској књижевности. Сјајна припрема за катедру светске књижевности на Филолошком факултету, али и сјајна прилика за стицањем образовања из домена књижевности, филозофије и знаности уоште. Веома образована особа, посебно компетентна у области античке књижевности (ах, требало је чути њене беседе у Атини, у Одеону Херодота Атичког...).
Укратко, слушајте је што више, читајте што више и сарађујте на часовима - осим високих оцена, стећи ћете чврсту основу за неко даље изучавање књижевности и језика, а такође и доста, доста знања... Да су моји другови из гимназије на време видели значај њене појаве у Шестој...

Велики поздрав и... уживајте у њеним беседама!
(Да знате да вам завидим)

П.С. А да не говорим о елоквенцији... Осим свега наведеног, посебан је начин рада који примењује. Није класично предавање, већ би свакако могло бити названо и разговорима о књижевности. Уопште, њен је систем одличан, те се тек касније могу сагледати велики резултати - тачно на време:))
 
Sto se tice lektira,uvek sam mrzlea da ih citam ,jer ne volim da cfitam ono sto mi neko zada.Ja jako volim da citam,ali uvek i iskljucivo ono sto volim i sto mis e svidi,a lektira to cesto nije....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top