POPLAVE U SRBIJI (DRUGI DEO)

Reg

Elita
Poruka
24.712
O poplavama u maju ove godine, pisali su i govorili mnogo, objašnjavali nam da su ovo padavine koje se dešavaju jednom u hiljadu godina, da ne postoje zakasnele reakcije zbog kojih su stradali ljudi i uništena imovina.

Ok, nekako smo to prihvatili, mi koji nismo pogođeni poplavama lakše, oni koji jesu, nešto teže, ali smo prihvatili.

Prošlo je tri meseca, hiljadugodišnje padavine ponovo prave haos. Stradaju ljudi, imovina opet pod vodom. U Loznici, Kosjeriću i drugim mestima po Srbiji od maja do sada niko nije prstom mrdnuo na sanaciji rečnih korita, iako su svima bila puna usta akcijašenja i angažovanja države.

Ne samo što nisu krenuli sa sanacijom, opet nisu pravovremeno reagovali, jer da jesu, čovek u Banji Koviljači ne bi stradao, znao bi da nailazi bujica. Koliko je žrtava poplava potrebno da bi se makar rečice po Srbiji savladale?

Pitam se šta će biti kad dođe jesen, posle toga zima. Hoće Vučić morati opet da oblači svoj kostim supermena i ide redom da spasava ugrožene, ili će državane i lokalne vlasti makar početi da razmišljaju o prevenciji, zato što nas njihove zakasnele reakcije previše koštaju.

Nemam link za temu, možete je slobodno zatvoriti.
 
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=08&dd=06&nav_category=16&nav_id=885169


sreda 6.08.2014 | 12:23 -> 17:21
Bujica odnela jedan život
Izvor: B92, Blic, Tanjug, Večernje novosti

Banja Koviljača -- Za vreme novih poplava u Banji Koviljači stradao je meštanin Mišo Đurić, koga je bujica progutala u podrumu kuće, gde je sišao da zatvori prozor, pišu Novosti.

Bujica, prouzrokovana obilnim padavinama, koje ni jutros nisu stale, odnela je i jedan ljudski život.

Voda je tako brzo jurnula da nije bilo spasa za Đurića, pa su lekari samo konstatovali smrt.

Nezapamćeno nevreme - tako meštani Banje Kovljiače opisuju ono što su juče videli i što se dogodilo. Voda duboka gotovo jedan metar nosila je sve pred sobom. Materijalnu štetu tek treba proceniti, mnogima je nabujala voda odnela sve što su imali.

Štab za vanredne situacije Loznice doneo je naredbu o vanrednoj odbrani od poplava jer su intenzivna kiša i pljuskovi praćeni grmljavinom izazvali poplavu duž korita reke Štire.

Zoran Grujičić, direktor "Elektropodrinja“, kaže da su, nadljudskim naporima, uspeli sinoć da zaštite veliku trafostanicu u krugu preduzeća, čije bi ugrožavanje prouzrokovalo da čitav grad ostane bez struje.

Olujno nevreme s kišom pogodilo je sinoć centralne i zapadne delove Srbije.
U Loznici proglašena vanredna odbrana od poplava.
Nevreme i jaka kiša pogodili su i BiH, gde je poplavljeno nekoliko gradova.

"Za svega tri minuta, Štira se izlila, ušla je u deo trafostanice, a onda smo, koristeći džakove od peska od majskih poplava i angažovanjem mehanizacije privatne firme, uspeli da sačuvamo ovo važno postrojenje", kaže Grujić. "Ovo je utoliko važnije, jer su nam u drugim delovima napajanja, zbog tehničkih problema koje je voda učinila, ostala van pogona dva postrojenja. Čitave noći smo neumorno radili da se sanira što se sanirati može, na čitavom području u Loznici i susednim opštinama, i sada je van sistema oko 950 potrošača, od kojih oko 700 u lozničkom i 250 u ljubovijskom kraju".

Ekipe "Elektropodrinja“ su na terenu od Loznice, Krupnja, Ljubovije, Malog Zvornika do delova Mačve i bajinobaštanskog kraja, za čije su napajanje zaduženi. Majski talas, ispostavilo se, za ovo preduzeće bio je lakše predvidiv, dok je ovoga puta voda stigla "brzinom munje“.

"Voda je ušla i u prostorije Specijalne bolnice za rehabilitaciju 'Banja Koviljača', pod vodom je čitava Banja Badanja", kaže Dragoslav Dobrić, član Gradskog veća u Loznici.

"Odneti su skoro svi mostovi na rekama u selima od Paskovca, pa dalje. Reka Cernica je odnela improvizovani most na putu Zavlaka-Tekeriš, pa je taj pravac u prekidu za saobraćaj. Prethodni most je stradao u majskim poplavama, a privremeni je sada bujica odnela kao perce."

Jaka kiša praćena vetrom u utorak uveče oko 20 sati zahvatila je veliki deo apatinske opštine potapajući brojne kuće u više ulica dok je na pojedinim punktovima izbijao veliki mlaz otpadnih voda iz šahti. Stanje je bilo više nego dramatično a prema informacijama Situacionog centra za samo četiri sata u Apatinu palo oko 51 litara kiše po kvadratnom metru, javlja Blic.
 
O poplavama u maju ove godine, pisali su i govorili mnogo, objašnjavali nam da su ovo padavine koje se dešavaju jednom u hiljadu godina, da ne postoje zakasnele reakcije zbog kojih su stradali ljudi i uništena imovina.

Ok, nekako smo to prihvatili, mi koji nismo pogođeni poplavama lakše, oni koji jesu, nešto teže, ali smo prihvatili.

Prošlo je tri meseca, hiljadugodišnje padavine ponovo prave haos. Stradaju ljudi, imovina opet pod vodom. U Loznici, Kosjeriću i drugim mestima po Srbiji od maja do sada niko nije prstom mrdnuo na sanaciji rečnih korita, iako su svima bila puna usta akcijašenja i angažovanja države.

Ne samo što nisu krenuli sa sanacijom, opet nisu pravovremeno reagovali, jer da jesu, čovek u Banji Koviljači ne bi stradao, znao bi da nailazi bujica. Koliko je žrtava poplava potrebno da bi se makar rečice po Srbiji savladale?

Pitam se šta će biti kad dođe jesen, posle toga zima. Hoće Vučić morati opet da oblači svoj kostim supermena i ide redom da spasava ugrožene, ili će državane i lokalne vlasti makar početi da razmišljaju o prevenciji, zato što nas njihove zakasnele reakcije previše koštaju.





zar se nije zadnja 2 meseca nonstop brbljalo opet o beogradu na vodi ???

ti vasi u srbiji na nazovi vrhu postali pravi samani, mesec-dva mantraju o vodi i eto ti ga vraze, prizovu vodu samo takvu.
negde grese u svom obredu i obracanju Nebesima...

opet ce oni, samo kad se ova voda povuce, o luksuzu bgd-a na H2O, sjaju i raskosi...
 
zar se nije zadnja 2 meseca nonstop brbljalo opet o beogradu na vodi ???

ti vasi u srbiji na nazovi vrhu postali pravi samani, mesec-dva mantraju o vodi i eto ti ga vraze, prizovu vodu samo takvu.
negde grese u svom obredu i obracanju Nebesima...

opet ce oni, samo kad se ova voda povuce, o luksuzu bgd-a na H2O, sjaju i raskosi...

Potpuno si u pravu, samo nekako loše zvuči kad kažeš "ti vaši". Ovi nisu moji, ali nikako. Meni nije potreban Beograd na vodi, naročito zato što se taj projekat nikada neće realizovati. To je mamac za somove koje mogu da upecaju na takve gluposti.
 
Potpuno si u pravu, samo nekako loše zvuči kad kažeš "ti vaši". Ovi nisu moji, ali nikako. Meni nije potreban Beograd na vodi, naročito zato što se taj projekat nikada neće realizovati. To je mamac za somove koje mogu da upecaju na takve gluposti.


dosta mi dalek taj mentalitet postao, neskroman, malo bahato, ne prepoznajem pa zato...osecam se sve vise kao s marsa spala. mada, u pravu si, lose zvuci a jos je i losije od onog sto "zvuci"
 
Sta je drzava uradila za ova dva meseca po pitanju odbrane od poplava?
Drzava nista, a kako vidimo ni same opstine nista. valjda zato sto je receno da se "onakve" poplave dogadjaju jednom
u 100 godina,. Nije samo drzava kriva, svi smo krivi, ali naravno da inicijativa i nekakav plan mora da dodje iz drzvanog vrha.
Ljudima stradalim u poplavama ne moze niko da pomogne jer, kako smo videli u prethodnim poplavama, ljuCtva mozda i ima, ali nema
tehnike. Vojska avijaciju vise i nema :

Iako na papiru Vojska Srbije ima dve vazduhoplovne brigade u Batajnici, Kraljevu i Nišu i desetak tipova aviona i helikoptera u upotrebi, osim po pitanju helikoptera Gazela, svi drugi tipovi letelica ili ne lete uopšte, ili održavaju ispravnost u veoma niskom broju, nedovoljnom čak i za obavljanje osnovne letačke obuke.






Što se tiče transportnih helikoptera, koji su veoma aktivno korišćeni prilikom nedavnih poplava, njihovo stanje je veoma teško i po pitanju brojnosti i po pitanju starosti.
 
recice?? ti bujicne reke nazivas recicama?? :hahaha1:


mada, da narod nije stoka i da ne gradi kuce u recnim koritima (na crno, jelte) steta bi bila mnooogo manja.
ja sam protiv da se refundira svakome ko ima divlju gradnju. ko te jebbe kada gradis na crno.

Naravno da stvari nazivam pravim imenom - rečica jeste rečica. Verovatno je lakše savladati reku Lugomir (Jagodina) nego Dunav, a u Srbiji Lugomir ili Štira naprave haos zbog toga što niko ne razmišlja o preventivi. Čuj, izlio se Lugomir...da umreš od smeha.
 
Sto se tice Loznice, ne verujem da tu moze neko biti kriv...
Prosto je neverovatno koliko je kise palo u veoma kratkom vremenu, mozda samo sat , maksimum sat i po....
Ja sam izasao do jednog marketa, i posle deset minuta sa stvarima prolazio kroz vodu.
A za put od nepunih 10 metara peske komplet sam bio mokar......

U poplavama u maju Stira je bila blizu da poplavi grad, ali opet nije.
Sinoc je ladno poplavila ceo grad, za sat i po kise.......
Nema te kanalizacije niti tog sistema koji ce to da spreci.......
 
A moze se cak reci da je Stira prilicno dobro obezbedjena, od poplave....
Evo sinoc je Stira poplavila i kafic Intermeco......
A ovo je slika kada je Stira "normalna"......
Pa moze li bolje da se zastiti_


images.jpeg
 
A moze se cak reci da je Stira prilicno dobro obezbedjena, od poplave....
Evo sinoc je Stira poplavila i kafic Intermeco......
A ovo je slika kada je Stira "normalna"......
Pa moze li bolje da se zastiti_


Pogledajte prilog 335809

Mnogo toga ne moze da se spreci, ali probemi nastaju kada nema tenike i staba za katastrofe koji ce odmah reagovati pa ljudima ispumpavati
podrume.

Inace, ja ne razumem da ljudi nece da osiguraju svoje kuce, to osiguranje kosta u vrh glave oko 150 evra godisnje,
Ne razumem da ljudi cije su kuce nastradale od poplava traze i ocekuju da im drzava napravi nove kuce.
 
Naravno da stvari nazivam pravim imenom - rečica jeste rečica. Verovatno je lakše savladati reku Lugomir (Jagodina) nego Dunav, a u Srbiji Lugomir ili Štira naprave haos zbog toga što niko ne razmišlja o preventivi. Čuj, izlio se Lugomir...da umreš od smeha.

malo se raspitaj o tome sta je bujicna reka ;)

dunav moze da nabuja na duplo pa da izazove poplave, dok bujicne reke mogu i do nekoliko hiljadu puta da nabujaju od svojih "prvobitnih" srazmera.


bio sam u trsteniku za vikend pored Ljubostinjice koja je inace do clanka i siroka oko 3-4 metara.
kada je nabujala bila je preko 2 metara duboka i 100 metara siroka...ko bi rekao a?
 
malo se raspitaj o tome sta je bujicna reka ;)

dunav moze da nabuja na duplo pa da izazove poplave, dok bujicne reke mogu i do nekoliko hiljadu puta da nabujaju od svojih "prvobitnih" srazmera.


bio sam u trsteniku za vikend pored Ljubostinjice koja je inace do clanka i siroka oko 3-4 metara.
kada je nabujala bila je preko 2 metara duboka i 100 metara siroka...ko bi rekao a?

МАЛО СИ ...ПРЕЋЕРО...:per:.....:hahaha::zcepanje:
 
malo se raspitaj o tome sta je bujicna reka ;)

dunav moze da nabuja na duplo pa da izazove poplave, dok bujicne reke mogu i do nekoliko hiljadu puta da nabujaju od svojih "prvobitnih" srazmera.


bio sam u trsteniku za vikend pored Ljubostinjice koja je inace do clanka i siroka oko 3-4 metara.
kada je nabujala bila je preko 2 metara duboka i 100 metara siroka...ko bi rekao a?

A šta misliš o ideji da se ipak nešto uradi na preventivi. Kad si već spomenuo Ljubostinjicu, da li ti korito reke izgleda kao dobro obezbeđen rečni tok?
 
A šta misliš o ideji da se ipak nešto uradi na preventivi. Kad si već spomenuo Ljubostinjicu, da li ti korito reke izgleda kao dobro obezbeđen rečni tok?

bio je. dok se stoka nije naselila u samom koritu. za 15 godina preko 100 kuca je izgradjeno odmah do recice. i kada je ono nabujalo napravilo stete. i sada kurrvurija trazi odstetu :hahaha1:

pa jel' ti malo sto si uzeo plac za dzaba i da ne placas porez, nego sad ti je drzava kriva pa os novi televizor??

- - - - - - - - - -

МАЛО СИ ...ПРЕЋЕРО...:per:.....:hahaha::zcepanje:

20cm X 1000 = 200 metara ;)
 
bio je. dok se stoka nije naselila u samom koritu. za 15 godina preko 100 kuca je izgradjeno odmah do recice. i kada je ono nabujalo napravilo stete. i sada kurrvurija trazi odstetu :hahaha1:

pa jel' ti malo sto si uzeo plac za dzaba i da ne placas porez, nego sad ti je drzava kriva pa os novi televizor??

- - - - - - - - - -

A šta ćemo sa onima koji su zidali malo dalje od reke, a ipak su poplavljeni?


20cm X 1000 = 200 metara ;)

Gde ima reka od 20 cm?
 

Back
Top