Da li ima Srba u Peruu?

maestra:
Ja sam zensko :)
Da li si mozda bio tamo?

Dobro , preformulisacu , pici sestro slatka :-) ......

Salu na stranu, nisam bio ali planiram, pre par godina sam imao rezervisanu kartu za Limu i 20-tak dana pred put sam morao da otkazem sve to jer sam otisao da radim na cruise brodu po Karibima ( http://karibi.mojblog.co.yu/ ) . Bio sam pripremio ceo put za J. Ameriku ali.......eto, moracu to da ostavim za drugi put. U planu mi je jedna turneja po J. Americi, ne samo Peru vec i Argentina i Chile a mozda i jos nesto ali ovo je za sada ono primarno. Ludacki sam zainteresovan da vidim dzungle Amazona i celu tu prirodu J. Amerike.

Ako si ozbiljna u nameri da odes tamo onda bih ti preporucioda se dobro pripremis i da nadjes sto vise informacija na internetu a za pocetak poseti jedan izvanredan sajt
www.virtualtourist.com
Ima jos gomila sajtova, samo ukucaj u Google bilo sta vezano za Peru i naci ces dosta toga. Naravno posecuj sto vise foruma, imas i jedan na ovom pomenutom sajtu.
Takodje mozes naci gomilu informacija i na Google grupama
http://groups.google.com/ , idi na
http://groups.google.com/group/rec.travel.latin-america?lnk=srg
to ti je deo posebno za J. Ameriku i samo u pretrazivac ukucaj nesto vezano za Peru, ima dosta toga....

Nadam se da ce ti nesto od ovoga koristiti i da ces jednog dana otici u Peru, a sto se tice nasih tamo, u se i u svoje kljuse sto kaze nas narod, ako imas novca, uzmi kartu, nesto kesa u dzepic i cepaj!
 
klika:
Dobro , preformulisacu , pici sestro slatka :-) ......

Salu na stranu, nisam bio ali planiram, pre par godina sam imao rezervisanu kartu za Limu i 20-tak dana pred put sam morao da otkazem sve to jer sam otisao da radim na cruise brodu po Karibima ( http://karibi.mojblog.co.yu/ ) . Bio sam pripremio ceo put za J. Ameriku ali.......eto, moracu to da ostavim za drugi put. U planu mi je jedna turneja po J. Americi, ne samo Peru vec i Argentina i Chile a mozda i jos nesto ali ovo je za sada ono primarno. Ludacki sam zainteresovan da vidim dzungle Amazona i celu tu prirodu J. Amerike.

Ako si ozbiljna u nameri da odes tamo onda bih ti preporucioda se dobro pripremis i da nadjes sto vise informacija na internetu a za pocetak poseti jedan izvanredan sajt
www.virtualtourist.com
Ima jos gomila sajtova, samo ukucaj u Google bilo sta vezano za Peru i naci ces dosta toga. Naravno posecuj sto vise foruma, imas i jedan na ovom pomenutom sajtu.
Takodje mozes naci gomilu informacija i na Google grupama
http://groups.google.com/ , idi na
http://groups.google.com/group/rec.travel.latin-america?lnk=srg
to ti je deo posebno za J. Ameriku i samo u pretrazivac ukucaj nesto vezano za Peru, ima dosta toga....

Nadam se da ce ti nesto od ovoga koristiti i da ces jednog dana otici u Peru, a sto se tice nasih tamo, u se i u svoje kljuse sto kaze nas narod, ako imas novca, uzmi kartu, nesto kesa u dzepic i cepaj!


Hvala puno na informacijama :D

Ja sam takodje ludacki zainteresovana za J. Ameriku i naravno da bih volela da vidim i Argentinu i Chile, medjutim za Peru sam posebno zainteresovana jer mi se najvise dopada ( prirodne lepote J. Amerike su nesto najlepse, i takvu prirodu druge zemlje nemaju). Dopada mi se sve i nacin zivota i kultura tako specificna, muzika i jezik....
A jedan od motiva je imam i prijatelja peruanca.

A sto se tice nasih ljudi, pitala sam cisto radi informacija (ja uglavnom informacije imam o peruu od prijatelja peruanca nego sam samo htela da cujem misljenje nekog naseg,) Ja i nemam nameru nikog naseg tamo da upoznajem, ne trebaju mi, spanski govorim a uostalom dobila sam informaciju od ljudi koji zive preko da u inostranstvu treba bezati od nasih ljudi
 
maestra:
Hvala puno na informacijama :D

Ja sam takodje ludacki zainteresovana za J. Ameriku i naravno da bih volela da vidim i Argentinu i Chile, medjutim za Peru sam posebno zainteresovana jer mi se najvise dopada ( prirodne lepote J. Amerike su nesto najlepse, i takvu prirodu druge zemlje nemaju). Dopada mi se sve i nacin zivota i kultura tako specificna, muzika i jezik....
A jedan od motiva je imam i prijatelja peruanca.

A sto se tice nasih ljudi, pitala sam cisto radi informacija (ja uglavnom informacije imam o peruu od prijatelja peruanca nego sam samo htela da cujem misljenje nekog naseg,) Ja i nemam nameru nikog naseg tamo da upoznajem, ne trebaju mi, spanski govorim a uostalom dobila sam informaciju od ljudi koji zive preko da u inostranstvu treba bezati od nasih ljudi

Pa tim lakse ako imas prijatelja tamo koji ti moze pruziti informacije iz prve ruke, onda ti nasi ljudi ni ne trebaju, dobro si cula , nase ljude u principu treba izbegavati, cast izuzecima ali takvih je malo.

Srecno u planovima za odlazak u J. Ameriku. Ja idem jednog dana sigurno !
 
I ja obozavam Peru i planiram da jednog dana odem...Zanima me da li neko od vas zna otprilike koliko novca treba da se izdvoji npr. za 2 nedelje tamo? Jedan chat friend Peruanac mi je rekao da za 500$ mesec dana mozes da zivis kao bog...

Saludos amigos :)
 
Borboleta:
I ja obozavam Peru i planiram da jednog dana odem...Zanima me da li neko od vas zna otprilike koliko novca treba da se izdvoji npr. za 2 nedelje tamo? Jedan chat friend Peruanac mi je rekao da za 500$ mesec dana mozes da zivis kao bog...

Saludos amigos :)

Apsolutno! Osim chilea i Brazila sve ostalo je prilicno jeftino, US$ 500 je i vise nego dovoljno za mesec dana, zato ako planiras da ides, 2 nedelje se neisplate zbog skupe avio karte, odvoj mesec dana.
I probaj da ides negde u krajem februara jer bi tada vec trebalo da prodje kisna sezona a karte su ti u to doba godine najjeftinije, ja sam pre par godina nasao kartu do Buenos Airesa u februaru za 600 eura, pa posle busom ili vozom do Perua.
 
Borboleta:
I ja obozavam Peru i planiram da jednog dana odem...Zanima me da li neko od vas zna otprilike koliko novca treba da se izdvoji npr. za 2 nedelje tamo? Jedan chat friend Peruanac mi je rekao da za 500$ mesec dana mozes da zivis kao bog...

Saludos amigos :)

U kom gradu ti zivi prijatelj? Imam i ja prijatelja tamo :D
 
Pa nije mi bas prijatelj pravi, samo preko interneta :)
A zivi u Limi. Posto ovde nemam s kim da pricam na spanskom i plasim se da ga ne zaboravim onda tako malo chatujem i bas mi se svidjaju Peruanci, mozda najvise od svih Latinoamerikanaca :)
 
E pa stvarno znaci da se malo caska pa makar i online, mada je uzivo mnogo drugacije...Ja nikad jos nisam imala priliku da uzivo pricam spanski, samo jedan dan ustvari, ali tad sam bila na nekom pocetnom mozda...Ali ovaj Peruanac je meni totalno nerazumljiv, s njim se bas jedva sporazumevam, znas kako oni gutaju slova, pa onda tako i pise kao sto prica, a sve u zargonu....Stvara mi komplekse sto se spanskog tice, sad mislim da nista ne znam... :(
 
klika:
Hola senoritas bonitas.......quedan hablar conmigo? Yo tengo una amiga de Argentina pero nos hablamos en Ingles cada vez.
Quiero mejorar mi vocabulario .....


Hola guapo :p Por que tu amiga de Argentina no te habla en castellano, asi puedes mejorar tu castellano. Si quieres mejorar tu vocabulario a veces podemos hablar un poquito en castellano ;) aunque ni mi castellano no es perfecto :p
 
Banshee:
ja sam bila u peruu.
ima ljudi odavde tamo,ne nesto previse ali ima....
a jednom smo na mercadu u sred lime sreli troje turista iz srbije...trip,svi pricaju spanski,odjednom cujes srpski. :lol:


S obzirom da si ti bila tamo, u Limi ti najbolje mozes da nam kazes kako je tamo, kakvi su ljudi, koliko je grad siguran? Jer ovde ljudi imaju dosta predrasuda o J. Americi sto se tice kriminala i lopova, mada ja licno nemam jer ni kod nas nije raj, a i moj prijatelj mi kaze da nije to bas tako strasno sto se tice lopova na ulici... Ja bih volela da idem pa me interesuje kakvi su tvoji utisci iz Perua ?
 
u peruu je skroz pozitivno... kao i u celoj latinskoj americi. meni se najvise dopala argentina, po ljudima, a najvise zbog vina... :p
a, ako mozes da skrpish kintu da odesh i na kubu, to bi bio bun pogodak!
ja sam bio na turi argentina-peru-brazil-kuba 2 meseca... napunio sam baterije za sledecih 10 godina!
jedino sto ne bih preporuchio je to da ne idesh sama, a ako ides sama da se tamo ne upustas u neke prevelike avanture, nije nimalo naivno za solo strankinju...

lep provod po j. americi!
 
maestra:
Hola guapo :p Por que tu amiga de Argentina no te habla en castellano, asi puedes mejorar tu castellano. Si quieres mejorar tu vocabulario a veces podemos hablar un poquito en castellano ;) aunque ni mi castellano no es perfecto :p


Nije lose, nije lose......ma ja sam se samo malo zezao , reko` cisto da proverim to vase znanje, odlicno , samo napred, ma moj spanski je truba, znam gramatiku ali recnik mi je tragican.......no bice bolje......
 
HromiDaba:
u peruu je skroz pozitivno... kao i u celoj latinskoj americi. meni se najvise dopala argentina, po ljudima, a najvise zbog vina... :p
a, ako mozes da skrpish kintu da odesh i na kubu, to bi bio bun pogodak!
ja sam bio na turi argentina-peru-brazil-kuba 2 meseca... napunio sam baterije za sledecih 10 godina!
jedino sto ne bih preporuchio je to da ne idesh sama, a ako ides sama da se tamo ne upustas u neke prevelike avanture, nije nimalo naivno za solo strankinju...

lep provod po j. americi!


Odlicna tura!

Ok nisam bio u J. Americi ali mislim da ne treba mnogo paranoisati oko ovih sigurnosnih problema za solo strance. OK, Brazil da ali ove tri ostale zemlje , ne vidim neki problem, ne bi ona bila ni prva ni poslednj devojka koja bi sama otisla na takav put. Koliko sam ja upoznat Argentina je prilicno sigurna zemlja, Kuba takodje, ........

Ma gde god da krenes samo treba koristiti zdrav razum i dobro se pripremiti za put, saznati sto vise informacija.
 
Borboleta:
E pa stvarno znaci da se malo caska pa makar i online, mada je uzivo mnogo drugacije...Ja nikad jos nisam imala priliku da uzivo pricam spanski, samo jedan dan ustvari, ali tad sam bila na nekom pocetnom mozda...Ali ovaj Peruanac je meni totalno nerazumljiv, s njim se bas jedva sporazumevam, znas kako oni gutaju slova, pa onda tako i pise kao sto prica, a sve u zargonu....Stvara mi komplekse sto se spanskog tice, sad mislim da nista ne znam... :(

Ne mogu da verujem da razmisljas kao ja. Ja sam mislila da sam ja jedina koja voli Peru ( meni je to najlepsa zemlja) ja se takodje plasim :cry:
da spanski ne zaboravim pa samim tim sam srecna sto imam sa kim da pricam online i da pisem mailove na spanskom, mada naravno za taj kontakt spanski mi nije jedini motiv....Potpuno si upravu da je uzivo mnogo drugacije i teze...Znam da peruanci gutaju slova, pricaju malo cudno i relativno brzo i naravno sve u zargonu. Medjutim moj prijatelj shvata to,tako da kad razgovaramo ne prica tako brzo kako oni inace pricaju i uci me peruanski slang :-D ja sam najvise i naucila spanski upravo zahvaljujuci chatu i pisuci mailove,najvise me je moj prijatelj naucio tek treba da idem na casove da usavrsim gramatiku. Nema potrebe da imas komplekse kako tvoj prijatelj prica tako svi peruanci pricaju, bitno je da spanski govoris a zargon - jerga peruana, to ces tamo u Peruu vrlo brzo da naucis :-D Kad vec imas prijatelja peruanca, pretpostavljam da ti je pricao o peruuu..etc..i kakvo je tvoje misljenje o peruancima? Meni se oni mnogo svidjaju :-D

A sto se tice 500 dolara, pa pretpostavljam da bi to bilo dovoljno jer je kod njih zaista jeftino dosta toga....hrana i taxi ( taxi im je dosta jeftin za nase prilike) :-D ....... ali ne
znam sta se podrazumeva za tih 500 dolara. Generalno peruanci su mnogo slatki, dobri i gostoljubivi svaki ti nudi svoju kucu da spavas i jedes, odmah ti kaze da zaboravis na hotel tako da ako u tih 500 dolara ne racunas hotel onda je dosta za mesec dana. Mada pitanje je gde bi ti volela da putujes u Peruu za tih mesec dana i sta da vidis. Ja bih volela mnogo toga da vidim,jer ima mnogo mesta koja mi se svidjaju, ne zelim da vidim samo Cuzco y Machu Picchu tako da nisam sigurna da bi mi 500 dolara bilo dovoljno, sve zavisi koliko zelis da ostanes i sta zelis da vidis u peruu. Ja takodje mislim da je 2 nedelje malo, 4 nedelje je minimum, jer ipak je mnogo daleko i karta je dosta skupa..... ja bih najmanje ostala cetiri nedelje....... mis saludos :-D
 
maestra:
Ne mogu da verujem da razmisljas kao ja. Ja sam mislila da sam ja jedina koja voli Peru ( meni je to najlepsa zemlja) ja se takodje plasim :cry:
da spanski ne zaboravim pa samim tim sam srecna sto imam sa kim da pricam online i da pisem mailove na spanskom, mada naravno za taj kontakt spanski mi nije jedini motiv....Potpuno si upravu da je uzivo mnogo drugacije i teze...Znam da peruanci gutaju slova, pricaju malo cudno i relativno brzo i naravno sve u zargonu. Medjutim moj prijatelj shvata to,tako da kad razgovaramo ne prica tako brzo kako oni inace pricaju i uci me peruanski slang :-D ja sam najvise i naucila spanski upravo zahvaljujuci chatu i pisuci mailove,najvise me je moj prijatelj naucio tek treba da idem na casove da usavrsim gramatiku. Nema potrebe da imas komplekse kako tvoj prijatelj prica tako svi peruanci pricaju, bitno je da spanski govoris a zargon - jerga peruana, to ces tamo u Peruu vrlo brzo da naucis :-D Kad vec imas prijatelja peruanca, pretpostavljam da ti je pricao o peruuu..etc..i kakvo je tvoje misljenje o peruancima? Meni se oni mnogo svidjaju :-D

A sto se tice 500 dolara, pa pretpostavljam da bi to bilo dovoljno jer je kod njih zaista jeftino dosta toga....hrana i taxi ( taxi im je dosta jeftin za nase prilike) :-D ....... ali ne
znam sta se podrazumeva za tih 500 dolara. Generalno peruanci su mnogo slatki, dobri i gostoljubivi svaki ti nudi svoju kucu da spavas i jedes, odmah ti kaze da zaboravis na hotel tako da ako u tih 500 dolara ne racunas hotel onda je dosta za mesec dana. Mada pitanje je gde bi ti volela da putujes u Peruu za tih mesec dana i sta da vidis. Ja bih volela mnogo toga da vidim,jer ima mnogo mesta koja mi se svidjaju, ne zelim da vidim samo Cuzco y Machu Picchu tako da nisam sigurna da bi mi 500 dolara bilo dovoljno, sve zavisi koliko zelis da ostanes i sta zelis da vidis u peruu. Ja takodje mislim da je 2 nedelje malo, 4 nedelje je minimum, jer ipak je mnogo daleko i karta je dosta skupa..... ja bih najmanje ostala cetiri nedelje....... mis saludos :-D


Senorita.......da cujes samo kako pricaju Dominikanci, da te bog sacuva (inace provedoh tamo skoro 9 meseci ali nista zivo od spanskog nisam naucio)......secam se kada sam pitao jednog spanca o tome kakav je lokalni jezik, covek se samo nasmejao i sve mi je bilo jasno......

A sto se tice ovih para , US$ 500 , to jeste u principu dovoljno ako ne zahtevas neki luksuz, u skoro svim zemljama J. Amerike imas hostele za manje vise US$ 5-7, dobro, Chile malo odskace ali to je to otprilike. Mozes iznajmiti sasvim solidan stan za US$ 200-250 u Argentini, cak i u Chileu, i to na mesec dana, hrana je jeftina.....

Idi malo i pogledaj na www.virtualtourist.com , inace sjajn sajt za sve destinacije sveta, naci ces tamo forume za svaku zemlju ponaosob pa mozes naci i okvirno cene smestaja, prevoza itd. Evo ti jedan priomer, autobuska karta od Buenos Airesa do Santijaga kosta nekih US$ 40-45, imas i hranu ukljucenu posto put traje nekih 22 sata. Samo dajem jedno poredjenje , recimo put do Crne Gore bi te izasao otprilike ovoliko ali je duplo kraci.
Za Peru generalno cene nisu nista drugacije od ovih, a Machu Piccu, od 2002. godine je karta nekih US$ 200 , preskupo, mozes ici samo preko sertiofikovanih vodica, nikako u sopstvenoj reziji tako da te pare mozes mnogo pametnije utrositi za neke druge stvari, ne kazem da je ovo lose ali je preskupo. Za te pare recimo mozes otici 4-5 dana u dzungle Amazona, meni je to prva stvar koju cu da uradim kada odem u Peru, a valjda cu jednog dana i to uraditi.
 
klika:
Senorita.......da cujes samo kako pricaju Dominikanci, da te bog sacuva (inace provedoh tamo skoro 9 meseci ali nista zivo od spanskog nisam naucio)......secam se kada sam pitao jednog spanca o tome kakav je lokalni jezik, covek se samo nasmejao i sve mi je bilo jasno......

A sto se tice ovih para , US$ 500 , to jeste u principu dovoljno ako ne zahtevas neki luksuz, u skoro svim zemljama J. Amerike imas hostele za manje vise US$ 5-7, dobro, Chile malo odskace ali to je to otprilike. Mozes iznajmiti sasvim solidan stan za US$ 200-250 u Argentini, cak i u Chileu, i to na mesec dana, hrana je jeftina.....

Idi malo i pogledaj na www.virtualtourist.com , inace sjajn sajt za sve destinacije sveta, naci ces tamo forume za svaku zemlju ponaosob pa mozes naci i okvirno cene smestaja, prevoza itd. Evo ti jedan priomer, autobuska karta od Buenos Airesa do Santijaga kosta nekih US$ 40-45, imas i hranu ukljucenu posto put traje nekih 22 sata. Samo dajem jedno poredjenje , recimo put do Crne Gore bi te izasao otprilike ovoliko ali je duplo kraci.
Za Peru generalno cene nisu nista drugacije od ovih, a Machu Piccu, od 2002. godine je karta nekih US$ 200 , preskupo, mozes ici samo preko sertiofikovanih vodica, nikako u sopstvenoj reziji tako da te pare mozes mnogo pametnije utrositi za neke druge stvari, ne kazem da je ovo lose ali je preskupo. Za te pare recimo mozes otici 4-5 dana u dzungle Amazona, meni je to prva stvar koju cu da uradim kada odem u Peru, a valjda cu jednog dana i to uraditi.

Mogu samo da zamislim kako pricaju dominicanci verovatno ni ja ne bih razumela nista iako sa mojim prijateljem peruancem komuniciram na spanskom bez problema vec gotovo dve godine :D iako cela j.amerika govori spanski ( naravno ne brazil) u svakoj zemlji j.amerike spanski je malo drugaciji, specifican.....pa samo u argentini kako je cudan oni sve govore sa zzzzzz, pa njihov slang ni moj prijatelj peruanac kome je spanski maternji jezik ne razume i kaze da je terrible, ti da si ziveo 9 meseci u Santiago de Chile ili u Peruu verovatno bi vise naucio spanski, ne znammm

To iznajmljivanje stana za 200 - 250 dolara mi zvuci zaista dobrooo,bolje nego hostel. Hrana je tamo jeftina, to je tacno i prevoz takodje.Mislim da si u pravu da je 2 nedelje malo, ostala bih duze tako da i iznajmiljivanje stana nije losa ideja. Previse je Peru daleko i karta je mnogo skupa da bi se bilo samo 2 nedelje, i uostalom ne ide se u peru svaki dan, treba ostati sto duze i videti sto vise. Sto se tice smestaja i tih stvari ja ne znam sada sta cu odluciti, kod mene to zavisi u kakvom cu odnosu biti tada sa mojim prijateljem i da li ce nase prijateljstvo opstati do tada, jer nemam tacno odredjeno kad bih isla. Ovo su trenutno samo moja neka razmisljanja, zelje i planovi.... A sto se tice onih 500 dolara , bilo bi mi malo ali ne zato sto hocu neki luksuz, vec jednostavno covek nikad ne zna sta moze da ga snadje, treba uvek da ima vise para ne mora da trosi kao lud, cisto da ih ima.Nikad se ne zna sta moze da mi se desi, a mozda iz nekog razloga i produzim boravak ;)

Ja bih volela da mnogo toga vidim u Peruu, hocu reci sve sto se mozeeee, ne isplati se ici na kratko i slazem se sa onom devojkom sto kaze da u Limi ima najmanje da se vidi ( mada ima nekih delova sto mi se mnogo svidjaju, sto su zadrzali onaj kolonijalni izgled) medjutim ima prelepih mesta za koje znam a koja su udaljena od LIme dva sata voznje.
U pravu si za Machu Picchu da je karta oko 200 dolara, ali koliko ja znam to je tako i nema jeftinije. Iz Lime se za Cuzco putuje avionom sat vremena, a onda vozom jos 3 sata do Aqua Calientes,a onda odatle mislim ( nisam sigurna) ide se jos malo busom do Machu Picchu. Mislim da tamo u Limi njihove agencije nude recimo 3 dana u Cuzcu i onda je organizovano jedan dan od ta tri se ide u Machu Picchu, moj prijatelj peruanac je tako isao a i meni bi nasao neki takav aranzman kad bih dosla.Ti kazes da je to skupo, Machu Picchu, slazem se ali doci u Peru i ne videti Machu Picchu pa to je kao da nisi ni bio u Peruu.

Meni je prijatelj za dve godine toliko pricao o svojoj zemlji i videla sam toliko slika da ja nisam zainteresovana samo za Limu i Cuzco, obavezno bih volela da vidim Puno i lago Titicaca,Nazca, Colca,Trujillo, Arequipa, Piura, Mancora ( tu su lepe plaze blizu granice sa Ecuadorom)....ma lep je Peruu ceooo. Ti bi sigurno da ides u Iquitos i u prasume Amazona pa ja ne znam bas za to bi vec morala da se vakcinisem, mislim to je sigurno luda avantura...

Hvala ti mnogo na svim informacijama, dosta pametno razmisljas a imas i avanturistickog duha pa ti zaista zelim da odes jednog dana i uzivas u peruanskoj dzungli :-D saludos y todo lo mejor
 
pa da napisem nesto o peruu,ko sto sam obecala…
bila sam tamo pre cetiri godine,odnosno otisla sam krajem decembra 2001 I bila do kraja januara 2002 – kazu da je to najbolji period za posetiti juznu ameriku,jer njima pocinje leto i temperatura je uglavnom veoma prijatna.bili smo smesteni u limi,tamo nam zive prijatelji tako da smo imali “vodice” za limu i ojs neke delove perua.
Limaje jako vliki grad i osim u par luksuznih kvratova,svuda zivi sirotinja.ta dva kvarta na koje konkretno mislim su san isidro,deo gde se nalaze ambasade,rezidencije koji je jako lepo uredjen I luksuzan,gde bukvalno pred svakom kucom stoji po nekoliko cuvara I gde svi imaju “muchache”,a drugi je miraflores koji je koliko se secam komercijalni deo lime.ostali delovi,sto se vise odaljava od centra,to su jadniji I zalosniji za videti.usustini,lima kao grad nma nesto posebno da punudi u smislu neke arhitekture jer sve je nova gradnja osim centra koji su evidentno gradili spanci.elem,taj centar tesko da se moze porediti sa centrom bilo kog veceg evropskog grada jer nije bezbedan,sta vise,nije bas preporucljivo ici tamo osim u sred bela dana kada ima ljudi.mi smo tamo otisli jedan dan oko jednaest ujutru a na ulicma koje vode ka centru,kraj bandera i u prolazima mirno su spavali narkomani,pijanci,neskucnici I to je bila zaista jeziva scena za videti.u limi treba videti muzej (mislim da se zove istorijski) u kome se nalaze iskopine I ostaci kulture inka.muzej je bas veliki I prepun raznih zanimljivosti ali je jako lose sredjen i isprazan (u smislu ljudi)...podseca me na nase muzeje..socijalna varijanta,skroz…steta,jer ima lepih stvari da se vidi.u limi treba obici resotrane peruanske kuhinje (I raspitati se koji valjaju ja se ne secam kako se zovu) jer je njihova kuhinja predivna…kombinuje I evropsku I japansku I juznoamericku…mnogo ribe,morskih plodova,masovit nacin spremanja hrane,I sve je naravno preukusno.takodje treba svratiti na samu ivicu lime,I videti pogled na okean I ispod autoput koji ide od pocetka juzne do kraja severne amerike,I sve one paraglajdere koji hrabro skacu sa litica grada.inace,zemlja je pod velikim americkim uticajem,koriste se dolari I soli (ali vise volse dolare),bioskopi I trzni centri su skorz amerikanizovani,sto je bilo prilicno sokantno videti-ceo taj luksuz u siromasnoj zemlji.kako se izlazi iz grada,pocinju da se pojavljuju favele,I to je jako tuzan prizor,a na ivici u pustinji,ljudi bukvalno zive u kutijama.ko je hrabar moze da proba da se okupa u tihom okeanu (ja sam usla samo do iznad kolena) jer voda je jako hladna I zagadjena,a I talasi su jaki.ko turisticki dolazi u zemlju,mislim da ne bi trebalo da ide sam jer kriminal je jako zastupljen,I bukvalno na prometnim ulicama u sred bela dana ljudima odvaljuju satove,kradu torbe,foto aparate…u limi treba obici sto vise pijaca -mercado,gde ima da se kupi gomila prelepih stvari karakteristicnih za kulturu inka….neverovatan je taj spoj boja I maste u odeci,obuci,ukrasima,torbama…koji tamo moze da se nadje…naravno,I dzemperi od lamine,alpakine vune itd. ali za neki kvalitet mora da se odvoji I do nekoliko stotina dolara u boljim prodavnicama.
Ako neko bude isao u peru,obavezno,ali OBAVEZNO da ide da gldeda linije naska.ako neko ne zna,to su one linije koje su napravili lokalni indijanci pre ne znam koliko vekova u sljunku I koje mogu da se vie samo iz aviona.leti se onim malim avionima(cesne valjda?) na nekoliko stotina metara visine I kruzi preko pustinje.meni je to bilo stvarno fantasticno za videti I I dalje mi nije jasno kako su uspeli da iscrtaju tako precizne oblike majmuna,ptica,ljudi itd…to stvarno ne sme da se propusti….
….kao ni machu picchu...za koji se leti iz lime preko anda I koji se nalazi na jako velikoj nadmorskoj visini na pocetku dzungle.prvo se ide za kusko,pravi spanski grad u sred j.a. .inace,protiv visinske bolesti na aerodromu vas docekaju sa cajem od koke koji treba bukvalno sve vreme da se pije,da se navodno ne bi pojavila ta visinska bolest zbog razredjenog vazduha.za machu picchu se ide vozom,I on je za mene pravo svetsko cudo,zbog visine na kojoj se nalazi,zbog toga sto nije razjasnjeno kako su te stne dovucene do gore,zbog savrsene geometrije podredjene kultu sunca I ravnodnevnici I jer se nalazi na pocetku kisnih suma,ispod ogromnihsivih oblaka koji ti bukvalno prelecu nad glavom.
Mi smo isli I na izlet kroz pustinju preko koje se dolzi do nekih pecina,I to je bilo jako lepo,mada pretoplo iskustvo kroz koje bukvalno mogu da se prate promne u geologiji kako se menja boja I strukura peska I stena.
Jos jedan lep izlet je na neka (ne mogu da se setim kako se zovu) ostrva gde zive na stotine morskih lavova (koji sve vreme neprijatno urlaju) I retkih ptica dok vam se sve vreme oko glave vrte naporni pelikani…ma haos.
Na jezero titikaka nazalost nismo otisli,zbog nedostatka vremena a I para.
Takodje treba posetiti I klubove ili restorane gde se plesu nacionalne igre I svira nacionalna muzika.
Ko sto rekoh,ne preporucujem da neko tamo sma ide jer peru nije bas sigurna zemlja posebno za one koji idu solo I ne znaju sta ih ocekuje.
Inace,dok smo mi bili tamo,dan kada smo trebali da podjemo za kusko u limi je izbila neka popuna,tako da smo se kolim probijali kroz ulice po kojima su bile zapaljene gume I postavljene prepreke u vidu kamenja,a razbesneli peruanci su rcali po ulicama sa motkama probijenim ekserima…ma sceario iz filma…blokirali su put za aeordrom tako da je put bio odlozen…I takve stvari se ne desavaju bas retko tamo.a bas kada smo mi bili izbio je onaj veliki pozar u limi,gde je izginulo jako mnogo ljudi…
e,ja sam sad bas smorila,ali nadam se da sam bar malo bila od pomoci.ovi je cega sam se trenutno setila….ako nekog interesuje nesto,neka pita…
 

Back
Top