Vojničev rukopis

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
88.124
Vojni%C4%87ev-rukopis.jpg


http://www.nadlanu.com/pocetna/zaba...jeg-veka-konacno-desifrovan.a-224932.299.html

Kakvo je vaše mišljenje o ovom misterioznom istorijskom izvoru? Je li se iko u Srba bavio njime, ili ga pominjao? :think:

Najnovija istraživanja, dobrim su dijelom eliminisala teorije o prevari ili nekakvom novijem falsifikatu...

IZMJENA: Dostupan u cjelosti u elektronskom formatu na Archive.org
 
Poslednja izmena:
Navodno ga je napisao Rodžer Bekon, što je čak i vrlo moguće.Lik se zanimao za nauku.Uglavnom, mislim da ga jeste pisao neki monah.U to doba van crkve jedva da je i bilo pismenih, a i po ilustracijama dosta podseća na razne Biblije ili bestijarijume tog vremena.
 
Knjiga je autentična, o svrsi se spekuliše, Prepoznate su neke lekovite biljke.

Ljudi bi se žešće razočarali, kad bi misteriozna knjiga bila prevedena posle tolikog iščekivanja a ono botaničko - medicinski priručnik.:lol:

Recimo ovo bi vrlo lako mogla biti Mandragora, odmah mi pade na pamet.Biljka sa korenom ljudskog obličja.

aed948660788.jpg


mandrakert.jpg
 
Poslednja izmena:
Сећам се да сам једном гледао документарац
о том рукопису. На основу њиховог истраживања, поменити рукопис доводи се у везу и са тајном израде мурано стакла.
 
"Izgleda da je najprihvatljivija teorija ona po kojoj je knjiga jednostavno napisana izgubljenim jezikom, i to, po nekima, jezikom severnogermanskog dijalekta."

Jako malo znamo o autohtonim jezicima srednjeg Podunavlja; pre slovenizacije.
Recimo, šta znamo o jeziku Skordiska? Teorijski je moguće da su se sačuvali na nekoj mikrolokaciji do 15. veka, možda negde na Karpatima.
Možda Galiciji.
(Uzgred Skordisci su Kelti, koliko su Bosanci Turci).
 
Poslednja izmena:
Ljudi bi se žešće razočarali, kad bi misteriozna knjiga bila prevedena posle tolikog iščekivanja a ono botaničko - medicinski priručnik.:lol:

Recimo ovo bi vrlo lako mogla biti Mandragora, odmah mi pade na pamet.Biljka sa korenom ljudskog obličja.

aed948660788.jpg


mandrakert.jpg

или чудесна биљка Расковник
http://kapija.narod.ru/Ethnoslavistics/rad_raskovnik.htm

raskolnik.jpg
81px-RaskovnikJoe13-Laserpitium_siler.JPG
Raskovnik.jpg


Или рен, магична биљка - у Азији зван жен-шен
zensen.jpg
ginseng.jpg
 
или чудесна биљка Расковник
http://kapija.narod.ru/Ethnoslavistics/rad_raskovnik.htm

raskolnik.jpg
81px-RaskovnikJoe13-Laserpitium_siler.JPG
Raskovnik.jpg


Или рен, магична биљка - у Азији зван жен-шен
zensen.jpg
ginseng.jpg

:eek:

Alal ti vera na istraživačkom poslu.U pravu si može biti svašta, ali u tom istorijskom periodu, a i sada Mandragora ili Raskovnik ( ***** ti knjige, biljka mi je poznatija pod tuđinskim imenom negoli srpskim nazivom :lol: ) je opsedala ljude tog vremena.Svašta joj se pripisivalo a ponajviše neke magijske moći.Hvala i na infou o renu i žen šenu.
 
Poslednja izmena:
"Izgleda da je najprihvatljivija teorija ona po kojoj je knjiga jednostavno napisana izgubljenim jezikom, i to, po nekima, jezikom severnogermanskog dijalekta."

Jako malo znamo o autohtonim jezicima srednjeg Podunavlja; pre slovenizacije.
Recimo, šta znamo o jeziku Skordiska? Teorijski je moguće da su se sačuvali na nekoj mikrolokaciji do 15. veka, možda negde na Karpatima.
Možda Galiciji.
(Uzgred Skordisci su Kelti, koliko su Bosanci Turci).

Postoji jedan način kojim je moguće šifrovati knjigu a da se šifra ne otkrije ni za 5000 godina.Zvizneš neki nepoznati jezik kao masku,a ispod toga koristiš simbole koji su poznati unutar neke manje grupe ljudi ili si ih sam zamislio.U suštini kao kad bi prepričavao svoje snove, koji tebi imaju značenje ali drugoj osobi ne znači ništa.Mislim da je to tajna neprobojnosti šifre Vojniča.Autor je pisao za sebe, vođen ko zna kakvim motivima i koristio neki svoj lični jezik simbola.Otkriti šta se motalo po glavi autora je gotovo nemoguće.
Nešta slično su radili kineski taoisti - zagrej kotao i pusti paru da dođe do nivana.:lol:
Parafraziram Džona Blofelda koji je pokušavao da dokuči smisao takvih reči.

Pokušaj da dokučiš šta je ovo na slici.
Bez objašnjenja nekog sledbenika taoističke religije možeš lupati glavom o zid celog života a ipak nećeš shvatiti.Tajna je da šifra nema neku matematičku strukturu kojom je moguće dokučiti značenje, nego pisati bez ikakve konkretne šeme.Autor je pisao za sebe, ne za druge.

NeijingTu2.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
:eek:

Alal ti vera na istraživačkom poslu.U pravu si može biti svašta, ali u tom istorijskom periodu, a i sada Mandragora ili Raskovnik ( ***** ti knjige, biljka mi je poznatija pod tuđinskim imenom negoli srpskim nazivom :lol: ) je opsedala ljude tog vremena.Svašta joj se pripisivalo a ponajviše neke magijske moći.Hvala i na infou o renu i žen šenu.

Чуј, није исто Мандрагора (отровна) и Расковник (нормалан);) Укуцај латинске називе у гугл, па погледај.
Ово за рен је било случајно откриће на једној журци код моје много добре другарице.Она стално нешто набави екстра, тако воли. Тад је изнела флашу ликера од жен-шена , а у флаши ( ) и корен биљке. И ми се сви загледамо (после смо носили флашу и на даље консултације ), први пут сваком било да види ту егзотичну биљку, кад оно -обичан најобичнији рен.:D

На крају књиге, има нешто као индекс.рекла бих да је женско писало, зато што у овом индексу уместо бројева или цртица- опет цветићи.
https://ia600305.us.archive.org/Boo.../Voynich_Manuscript_0199.jp2&scale=2&rotate=0
 
Poslednja izmena:
Књига је шифрована. Данас је познато које су методе шифровања кориштене до 15. века, и ниједна није прилично добра по данашњим стандардима. Чак би се употребом рачунара све ове шифре прилично лако декриптовале.
Али је проблем што не могу да дешифрују ову књигу. Могућности су две:
1. аутор је користио шифру која је била далеко испред свог времена, која нигде више није кориштена. Полиалфабетске шифре су тек касније измишљене, а са дугачким насумичним кључем нису кориштене до 20. века.
2. књига је превара, јер текст није шифра него насумични знакови без значења.

Како се под 1. лако може одбацити, једини логичан одговор је под 2.
 
Треба имати у виду околности оног времена у ком је књига настала. Данас је лако, преломи се часком, одштампа чак и на кућном штампачу, укоричи и ето књиге за прилично ситну лову. У оно доба, књиге су биле изузетно скупе и нису се писале из „зезања”. Ако је ријеч о превари, кога је то требало преварити кад је био исплатив толики посао (тако дуготрајан и тако скуп)?

Да је књига, којим случајем, датирана у деветнаести вијек, прво што бих помислио је да се то Кодер (Ђорђе Марковић Кодер) мало занио ;)
 
Vojni%C4%87ev-rukopis.jpg


http://www.nadlanu.com/pocetna/zaba...jeg-veka-konacno-desifrovan.a-224932.299.html

Kakvo je vaše mišljenje o ovom misterioznom istorijskom izvoru? Je li se iko u Srba bavio njime, ili ga pominjao? :think:

Najnovija istraživanja, dobrim su dijelom eliminisala teorije o prevari ili nekakvom novijem falsifikatu...

IZMJENA: Dostupan u cjelosti u elektronskom formatu na Archive.org

Kako sam listao ove teme na istoriji naletio sam na ovo. Prije jedno 6-7 godina sam gledao neki dokumentarac na ovu temu i cini mi se da su pominjali nekog Antonio Avelina koji je napravio neku bolnicu i cini mi se da su je cak posjetili. E sad, spekulisalo se na kom je jeziku napisana i do skoro se nije malte ne nista znalo. Prije mozda pola godine sam naletio na neki clanak i bio je snimak na YT da je jedna porodica iz Turske pocela polako da razrjesava ovu misteriju. Koliko se sjecam, otac je lingvista i bavio se nekim staroturskim i pronasao je neke slicnosti s tekstom u Vojnicevom rukopisu. Ako nadjem clanak ili snimak na YT zalijepicu u nekom narednom postu.
 
Film iz 2010.


Radiokarbon metodom ustanovljeno je da je pergament na kojem je napisan iz prve polovine 15. veka.

Ustanovljeno je da je njegova izrada bila veoma skupa za ono vreme.

Nije dešifrovan.

Pogledajte film pa dajte impresije. :)
 

Back
Top