Crnogorski slikar Petar Lubarda o svom poreklu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

aleks1

Zainteresovan član
Poruka
298
Ево шта један од највећих сликара међу Србима, светског формата, говори о себи, свом пореклу, али и превртљивости разних комунистичких апаратчика...

Писмо поводом изложбе у Паризу

Београд, 18. март 1971.

Драги Коларићу,

Желео бих да ти се обратим са једном молбом; унапред се извињавам за узнемирење.

Како си ти члан Одбора за приређивање "Југословенске изложбе кроз векове" у Паризу (од 2. марта до 17. марта 1971. године), молио бих те да на првој идућој седници Одбора прочиташ ово моје писмо.

Као што сам и писмено обавештен од Одбора, учествујем на поменутој изложби са сликом "Сумрак Ловћена", датирана 1970. године, а у саставу који шаље СР Србија (што је и била моја изричита жеља). Међутим како не знам ко шаље податке о аутору који ће изаћи у каталогу (а знајући да се у том обимном послу може подкрасти грешка), решио сам да пошаљем следеће и једине тачне биографске податке о мени. То су: Петар Лубарда, рођен 1907. године, Љуботињ; Србин; живи у Београду, Иличићева бр. 1.

Молим да се ови подаци најхитније (телеграфски) доставе другу који уређује каталог да би могао направити евентуалне исправке.

Што се тиче аранжирања саме изложбе, ја ћу бити слободан да замолим следеће: уколико се изложба аранжира по републикама, односно по националном кључу, да као што је разумљиво - будем у саставу другова-колега СР Србије.

Све сам ово саопштио у телефонском разговору са другом Матвејевићем, као и са проф. др Стеље, такође и са тобом, али желим да то потврдим и писмено, да не би било забуне и нових компликација.

Још једном захваљујем теби као и друговима из Одбора на труду и желим много успеха.

Срдачно те поздрављам,

Петар Лубарда,

Иличићева бр. 1


Текст према завештању Петра Лубарде од 14. априла 1972. године које је предато САНУ

Петар Лубарда. Рођен је 27. јула 1907. у Љуботињу у Црној Гори, по националности Србин, отац Ђуро И. Лубарда, мајка Марија М. Вујовић. Основну школу похађао у Љуботињу, Цетињу и Херцег Новом, а гимназију у Херцег Новом, Сплиту, Сињу и Никшићу. Уметничку школу у Београду уписао је 1925. (проф. Б. Вукановић, Љ. Ивановић, И. Шобајић). Годину дана касније одлази у Париз, где први пут излаже на Салону независних 1927. године. У Паризу остаје до 1932, а непосредно пред Други светски рат поново борави у њему годину дана и путује по Шпанији и Немачкој. Рат проводи у заробљеништву, а од 1946. до 1950. је на Цетињу где заједно са Милом Милуновићем оснива прву Уметничку школу у Црној Гори. За дописног члана САНУ изабран је 1959, а за редовног 1961. Добитник је многих значајних награда и признања од којих су најзначајније "Grand prix" на Светској изложби у Паризу 1937, прва награда на Интернационалној изложби у Хагу 1939, прва савезна награда ФНРЈ 1948, прва републичка награда Црне Горе 1948. и 1949, интернационална откупна награда на II Бијеналу у Сао Паолу 1953, награда на II Бијеналу у Токију 1955, Октобарска награда града Београда 1955, Национална награда у Гугенхајму 1956, Седмојулска награда СР Србије 1964, награда АВНОЈ-а 1966. и Хердерова награда 1973. у Бечу. Поред учешћа на многобројним групним изложбама у земљи и иностранству самостално је излагао у Риму (1929, 1962), Београду (1933, 1934, 1951, 1961, 1962, 1964, 1967, 1968, 1969, 1971), Паризу (1952, 1954), Лондону (1955), Титограду (1958, 1968), Љубљани (1959/60), Њу Делхију (1963), Бомбају (1963), Нишу (1963), Скопљу (1963, 1967), Цетињу (1968), Крагујевцу (1968, 1969), Сомбору (1970), Врбасу (1970). Умро је 13. фебруара 1974. у Београду.
 
Ne postoji srpsko prezime Lubarda.
Ne postoji srpski slikar Lubarda
Odrastao je u fasistickoj drzavi Karadjordjevica,
pa je bio u zabludi,
jer je tada bilo zabranjeno izjasnjavanje kao Crnogorac i zabranjeno je bilo svojevoljno izjasnjavanje u Crnoj Gori.
Iako je iz fasisticke porodice, Aleks1 bi trebao da zna,
da su i Karadjordjevici prije 1941. vladali na fasisticki nacin.

Reci za Petra Lubardu da je Srbin, je isto kao i za Maradonu reci da je Srbin.

Mada ne sumnjam da ce se uskoro medj vaskolikim srpstvo pronaci i ta teorija !
 
Na svojoj nacionalnoj pripadnosti, ovaj veliki Cetinjanin je insistirao u vreme kada se mnogima činilo da je to nebitno.
Podatak je tačan i prenesen je i u jednu od najlepših monografija koju je prošle godina objavila IK iz Podgorice.
Lubarda je autentično cetinjsko prezime, kao što je to u CG i Petrović, Lagator, Markuš, Martinović i mnoga druga.
 
Gomila cistih idiotizama.
Pa teze je tebi, nacisto, da dokazes da su Crnogorci nekakva "nacija" ili "narod" nego meni da nisu. Tvoje dokaze ti mozes da okacis macki o rep, jer oni ne govore nista. Bice da ti nikada nisi ni citao ozbiljne naucne radove, pa da vidis kako se to radi. Ali nastavi da se mucis i grcis oko toga da pronadjes makar nesto sto primirise onome o cemu pokusavas ovde da mazes oci. Teze je tebi koji napadas, nego nama koji branimo nesto sto je toliko ocigledno.

JEDAN SMO NAROD! (cak i sa tobom, jer fukare ima svuda)

Diocles:
Ne postoji srpsko prezime Lubarda.
Ne postoji srpski slikar Lubarda
Odrastao je u fasistickoj drzavi Karadjordjevica,
pa je bio u zabludi,
jer je tada bilo zabranjeno izjasnjavanje kao Crnogorac i zabranjeno je bilo svojevoljno izjasnjavanje u Crnoj Gori.
Iako je iz fasisticke porodice, Aleks1 bi trebao da zna,
da su i Karadjordjevici prije 1941. vladali na fasisticki nacin.

Reci za Petra Lubardu da je Srbin, je isto kao i za Maradonu reci da je Srbin.

Mada ne sumnjam da ce se uskoro medj vaskolikim srpstvo pronaci i ta teorija !
 
Diocles:
Ne postoji srpsko prezime Lubarda.
Ne postoji srpski slikar Lubarda
Odrastao je u fasistickoj drzavi Karadjordjevica,
pa je bio u zabludi,
jer je tada bilo zabranjeno izjasnjavanje kao Crnogorac i zabranjeno je bilo svojevoljno izjasnjavanje u Crnoj Gori.
Iako je iz fasisticke porodice, Aleks1 bi trebao da zna,
da su i Karadjordjevici prije 1941. vladali na fasisticki nacin.

Reci za Petra Lubardu da je Srbin, je isto kao i za Maradonu reci da je Srbin.

Mada ne sumnjam da ce se uskoro medj vaskolikim srpstvo pronaci i ta teorija !

Konju glupi i neograniceni. Ti majmune imas smelosti da pricas o Lubardi. Da imas gram mozga u toj supljoj tintari, gledao bi njegove slike i uzivao u njima i boleo bi te ***** da li je on Srbin, Crnogorac ili Marsovac.
 
Diocles:
Ne postoji srpsko prezime Lubarda.
Ne postoji srpski slikar Lubarda
Odrastao je u fasistickoj drzavi Karadjordjevica,
pa je bio u zabludi,
jer je tada bilo zabranjeno izjasnjavanje kao Crnogorac i zabranjeno je bilo svojevoljno izjasnjavanje u Crnoj Gori.
Iako je iz fasisticke porodice, Aleks1 bi trebao da zna,
da su i Karadjordjevici prije 1941. vladali na fasisticki nacin.

Reci za Petra Lubardu da je Srbin, je isto kao i za Maradonu reci da je Srbin.

Mada ne sumnjam da ce se uskoro medj vaskolikim srpstvo pronaci i ta teorija !

Jesi li ti lud?!
Sta je sa tobom? Covece, koliko gluposti u jednom postu...
 
A ŠTA PRIČAMO MI O LJUDIMA KOJI SU U STANJU DA ZA NAJVEĆE LIČNOSTI KOJE JE GRNA GORA IZNEDRILA GOVORE DA SU BILI U ZABLUDI , ZAVEDENI ( ČITAJ GLUPI) ILI SU BILI KUKAVICE PA NISU SMELI DA KAŽU ISTINU, KAKVI SU TO LJUDI!
ZAR TAKVI LJUDI ZASLUŽUJU DA SE SA NJIMA I O NJIMA GOVORI I RAPRAVLJA!
TO SU VAM LJUDI MANJI OD MAKOVOG ZRNA! AKO JE TO BUDUĆNOST CRNE GORE, ONDA ONA BUDUĆNOSTI NEMA!
 
Vaso Kraso Oto Pipo Ozro:
Jesu li ovo pripadnici istog naroda, iste kulture?

ranjenioficirpi5.jpg
180px-Serbian_bagpiper.jpg

Meni lice kao da su braca... Ali stvarno,valjda jer su na slikama slicnih godina.
 
Altar:
Srbi ko god digne tri prsta(recimo Novak Djoković na primer) odma ga prihvate kao Srbina? Uzas. Moj se niko nije mesao. A vi poreklom iz CG sjasite sa mene

Много си ружан. Све и да молиш, ниједан Црногорац, Србин из Црне Горе не би тебе појахао. Имамо ми расних коња, без да јашемо искомплексиране будале са разних форума.
 
Vaso Kraso Oto Pipo Ozro:
Jesu li ovo pripadnici istog naroda, iste kulture?

ranjenioficirpi5.jpg
180px-Serbian_bagpiper.jpg

Умоболниче. Како ти не досади ? И гдје се овдје види ко је и из које нације ? Да им можда не пише на челу ? И које су то расне и националне разлике које разликују човјека са лијеве слике са човјеком са десне слике ? Хајде сад мало дукљанске еугенике изњедрене из фризерске кухиње ДАНУ. Ово што постављаш овдје је чист фашизам. Фашизам нације која не постоји. Апсурдно, али код дукљана могуће. Понестаје ти маште. Сад вас је само четворица у глави. Напредујеш. За коју годиницу ћеш остати сам. И шта онда ? :lol:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top