Платон

mixy

Zainteresovan član
Poruka
252
Да ли има вас који се проналазите у мислима Платоновим и који волите његова дела због специфичног мисаоно-филозофско-уметничког сензибилитета?
"Гозба или о љубави"?
"Држава"?
 
Ovaj svet, jednak za sve, nije stvorio ni bog ni covek; On je takav kakav jest - vecna vatra koja se sa merom pali i sa merom gasi

Ovo su reci Heraklita Mracnog???Ne vidim kako se neko pronalazi u Platonovom idealizmu,iako su njegova dela od prevelikog misaonog znacaja.
 
''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и усљед тога доносе одлуке, ја у демократију не вјерујем... ! " - Платон
(„Држава“)
 
Prvi koji je mislio o mislima...
Danas postoje dve nauke koje se time bave:psihologija i fenomenologija...
Neretko se za Platona kaže da je prvi i poslednji metafizičar! Jer posle njega
samo plagiranje njegovih ideja-formi...
 
''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и усљед тога доносе одлуке, ја у демократију не вјерујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Ovo mi se svidja. Ali ona naklapanja o vecnosti duse, pre-egzistenciji i transmigraciji iste... ne mogu da svarim.
 
Да ли има вас који се проналазите у мислима Платоновим и који волите његова дела због специфичног мисаоно-филозофско-уметничког сензибилитета?
"Гозба или о љубави"?
"Држава"?

Nikako. Njegovo uzdizanje nad materijalnim zapravo je betoniranje materijalizma i obrnuto.
Aristotelov realizam vise otvara put pravilnijem razumevanju ideja.
Drag mi je Platon ali mi je istina draza.
 

Back
Top