Zanimljivi video klipovi


CRISPR DNA editing je nova tehnika manipulisanja genima. Ovom metodom možemo da menjamo bilo koji region bilo kog gen bilo koje vrste sa neverovatnom preciznošću i bez uticaja na druge gene. CRISPR u suštini predstavlja grupu proteina koji mogu da nađu bilo koji deo DNK sekence, da ga iseku i umesto njega umetnu sekvencu koju mi želimo. Na ovaj način bi se mogle izlečiti bolesti koje su recimo posledica nekih mutacija u samo jednom delu gena.
 
Zanimljiv video o (možda malo jezivom) načinu na koji naše moždane hemisfere funkcionišu.


Čekaj malo, zar nije dokazano da ovo u vezi sa govorom i hemisferama mozga nije tačno? Postoje ljudi koji bukvalno žive sa pola glave i funkcionišu normalno. Baš sam nedavno, možda prošle nedelje, gledao video o čoveku kome je pištolj razneo pola glave. Uspeo je da završi fakultet.
 
Čekaj malo, zar nije dokazano da ovo u vezi sa govorom i hemisferama mozga nije tačno? Postoje ljudi koji bukvalno žive sa pola glave i funkcionišu normalno. Baš sam nedavno, možda prošle nedelje, gledao video o čoveku kome je pištolj razneo pola glave. Uspeo je da završi fakultet.

Koliko ja znam, nije dokazano. Odakle ti to? :huh: Pa Brokina i Vernikeova zona (delovi mozga koji se povezuju sa govorom i razumevanjem jezika) se nalaze u dominantnoj moždanoj hemisferi, a to je u većini slučajeva leva. Štaviše, to da postoji dominantna hemisfera kada je u pitanju govor važi i za druge primate, ne samo za ljude (kod primata se to odnosi na znakovni govor). A to da li će neko moći da živi sa značajnim oštećenjem mozga zavisi od toga koji delovi mozga su zahvaćeni oštećenjem. Tu mogu da postoje i značajne individualne varijacije, jer ne postoje dva mozga koja su apsolutno identična. Jedan tip povrede može da onesposobi jednu osobu, dok druga sa istim tim oštećenjem može da bude sasvim ok. Msm generalno gledano, jako malo stvari vezanih za mozak je nama poznato i ne možemo mnogo toga da tvrdimo sa sigurnošću.
 
Koliko ja znam, nije dokazano. Odakle ti to? :huh: Pa Brokina i Vernikeova zona (delovi mozga koji se povezuju sa govorom i razumevanjem jezika) se nalaze u dominantnoj moždanoj hemisferi, a to je u većini slučajeva leva. Štaviše, to da postoji dominantna hemisfera kada je u pitanju govor važi i za druge primate, ne samo za ljude (kod primata se to odnosi na znakovni govor). A to da li će neko moći da živi sa značajnim oštećenjem mozga zavisi od toga koji delovi mozga su zahvaćeni oštećenjem. Tu mogu da postoje i značajne individualne varijacije, jer ne postoje dva mozga koja su apsolutno identična. Jedan tip povrede može da onesposobi jednu osobu, dok druga sa istim tim oštećenjem može da bude sasvim ok. Msm generalno gledano, jako malo stvari vezanih za mozak je nama poznato i ne možemo mnogo toga da tvrdimo sa sigurnošću.

Kad sam učio nemački naleteo sam negde na tu informaciju ali nisam detaljno čitao o tome.
Što se tiče videa, kako ja to vidim, ne postoje dve odvojene ličnosti (mada se to nigde precizno ne kaže). Ljudi koji imaju poremećaj višestruke ličnosti nemaju više od dve hemisfere. Ne znam mnogo o tome tako da... sve su ovo manje više gluposti :D
Cela priča me razvlači na više strana tako da nisam siguran ni kako da se fukusiram.
Svako od nas je gomila sećanja koje nosimo i trenutna percepcija realnosti, sad, da li je u pitanju ista osoba ako izgubi svo dosadašnje sećanje i zadrži način na koji gleda svet, ili ako joj se promeni percepcija trenutne realnosti a ima sva sećanja? Možda u prvom slučaju jeste čak I ako se ne seća ničega jer način na koji pojmi realnost ostaje isti.
Sa druge strane i ako neko ima sećanja drugačije reaguje na stvarnost pa i na ta sećanja.
:confused:
 
tumblr_inline_nk8qg9fs8u1t1r36n.gif
 

Back
Top