Lepotica i zver

djuka007

Obećava
Poruka
52
Raspravljao sam nedavno o tome kako devojke vole da budu princeze, i podsvesno celoga zivota cekaju svog princa na belom konju...
U ovome sam naravno bio izrazito pristrasan i branio zensku stranu argumentima da je to ustvari zbog toga sto je to jedini nacin da zadrze cistotu svoje duse i da sanjanje snova nikako ne moze biti pogresna stvar... (pogledajte ovde -
http://forum.krstarica.com/threads/59679&page=5&pp=15)
Ipak...
U svojoj pristrasnosti propustio sam da sagledam jednu veoma bitnu stvar i na tome mi se sa pravom da zameriti...
Elem...
Postoji jedna takodje divna bajka (kao uostalom i sve koje je Disney ekranizovao), pod nazivom : "Lepotica i zver"...
Nadam se da je vecina vas pogledala ovu ekranizaciju, pa ce sa lakocom shvatiti poentu moje dalje price...
Daklem...
Koliko god prezirao generalizacije (i ma koliko bilo tacno to da je svako od nas poseban), smatram da ce se dovoljan broj vas ovde prepoznati tako da ova generalizacija ovde ima smisla...
U spomenutoj bajci, glavni protagonisti su: Lepotica, Lepotan i Zver (sve ostale likove cemo nepravedno zanemariti)...
Pozabavimo se sada sagledavanjem ovih likova iz savremene perspektive...
Lepotica: Naocita devojka, visokih moralnih nacela, savrsenog izgleda i ponasanja, duse velike kao univerzum, sanja o svome princu koga ce voleti celog svog zivota...
Lepotan: Mladic savrsenog izgleda (naravno bez uniforme i koga ne trazi Haski sud) , lomi zenska srca lakocom kojom pod njegovom snagom pada...(pa u sustini sve sto se nadje na njegovom putu)...
Bolesno ambiciozan, narcisoidan, sa xxx mana pored nabrojanih kvaliteta...
Zver: Plemenito bice sa kojim se sudbina grubo poigrala i koji pored svog izgleda nema "nijedan" drugi nedostatak...
Kakva je sansa da se lepotica i zver nadju u svetu u kakvom danas zivimo...
Pa realno gledano 0.00000000000000000000000000000000000000000000000000000 (i uvako do u bekonacnost, bez ikakve sanse da se i na n+1 mestu pojavi jedinica) %...
Zasto je to tako...
Moje skromno misljenje je sledece...
Lepotica danas NEPOSTOJI!!!...
Devojka sa ovakvim predispozicijama je osudjena na to da bude ZLOCINACKI prevarena i nasamarena i jednom za svagda izgubi plemenitost koja je krasila njenu veliku dusu...
Ukoliko se kako god ovo ne desi (da se pretpostaviti da ce dovoljan broj imati srece i pameti) Lepotica ce se okrenuti svojoj ambiciji, prigrabiti prvog Lepotana koji joj dodje pod ruku i ziveti srecno do kraja zivota...
Lepotana je danas KOLIKO HOCES!!!...
I oni koji to nisu, trude se da isto postanu, ide se u teretanu, zavrsavaju se jezici, rusi se sve pred svojom bolesnom ambicijom...
Ukoliko je BAS NEOPHODNO, tu je plasticna operacija da odradi svoj deo posla...
Za cas ce se tu stvoriti nos Breda Pita, osmeh Toma Kruza *jedino sto ne mogu da im nakaleme jeste sarm Sona Konerija)...
Nemojmo se zavaravati da ce sindrom Balkan Boy-a jos dugo potrajati...
Kad tad ce se i oni najgori medju sadasnjim omladincima pokoriti pravilima globalizacije i GAY merilima sto se tice izgleda i ponasanja, i eto ti...
U ovom megalomanskom svetu Lepotanima je verovatnoca uspeha ZAGARANTOVANA!!!...
Zver je OSUDJENA NA PROPAST!!!...
Njegov izgled ce ismejavati...
Njegovu plemenitost podlo iskoriscavati...
Zivece celoga zivota sa nadom da ce neka Lepotica slucajno naici, shvatiti njegovu velicinu i ispuniti njegov tako prazan zivot...
Umrece cekajuci...
izgledna perspektiva je da ce "posluziti" kao najbolji prijatelj i rame za plakanje nekoj Lepotici koju je prevario neki Lepotan, a koja nije uopste ni svesna njegovog prisustva i toga koliko mu znaci,i eventualno biti "te srece" da na kraju i pridobije njegovu ljubav *ko je spomenuo "Forest Gump" ;) *...
Otkuda sad ovo ovde...
Oni koji su citali moja pisanija, znaju da muskarce smatram nizim bicima...
Ovo je prilicno realno stanoviste, obzirom na sve bioloske karakteristike i prednosti podarene zeni kao majci i nosiocu potomstva (nastavljacu vrste)...
Pogotovo mi se gade vrednosti kojima danas tezi muski svet (ovde naravno rizikujem da budem isprozivan za sve i svasta ali izdrzacu)...
Zato se i obracam vama zenama...
Znam da je u ovom svetu u kome ne postoji ni M od moralnih vrednosti tesko drzati se istih...
Znam da postoji 1000001 razlog da se od istih odstupi i krene stranputicom...
Ali razmislite...
Sta vama daje pravo da verujete u bajke i princa na belom konju ako ne mozete biti Lepotica iz bajke...
Zar vas to ne svrstava u kategoriju LICEMERA???...
Kako cete sacuvati sebe u MUSKOM svetu, ako igrate po MUSKIM pravilima???...
Kako cete sutra vaspitavati svoje sinove???...
Hocete li biti ponosne na njih ako idu redom i unesrecuju druge jadne curice???...
I na kraju, mozete li im zbog toga zameriti kada su svoje ponasanje sklapali u skladu sa razmisljanjem da je ZVER OSUDJENA NA PROPAST???...
Drage moje zene, muskarce ne mogu da krivim nizasta, iz prostog razloga sto nisu ni vredni pomena...
Oni su nezreli, nemocni i na svaki nacin nesposobni da naprave razliku...
Ali vi niste...
Sta cete preduzeti povodom toga???...
P.S. Sebe cu elegantno izdvojiti iz podele ovde navedene recima Djordja Balasevica *ma koliko mi bilo mrsko da ga citiram, ali je ovde sasvim prigodno*: "Ja pevam svoj bluz bez namere bitne i NAJVECE RIBE ZA MENE SU SITNE, ja sa strane samo posmatram taj svet"...
Molim sve one koji ce se u ovu debatu ukljuciti osudama da prvo procitaju moju zivotnu filozofiju *http://forum.krstarica.com/threads/65760* i sve ono sto ovde pise (VRLO PAZLJIVO!) pa da tek onda krenu sa drvljem i kamenjem...
Poz
Ovo je postavljeno i na forumu "ona trazi njega", smatrajuci da druge clanove posecuju ova dva odeljka...
 
Sasvim je jasno sta je receno ovde.
Medjutim,previse je generalizovano.
Sta ako ima nas jos koji imamo tu Zver,i pokazujemo je pljuvajuci savremenog muskarca i to svojom svojstvenoscu i izrazitom ekstremnom individualnoscu.
Zasto izuzeci,individiualci, nisu pomenuti u tvom postu?
Objektivno sagledavajuci ceo post,slazem se,grubost preovladava,zene to vise nisu,muskarci su vise zivotinje (ne zaboravite da Zver nije zivotinja).
Ali daj mi individualca,individualnog,nekog posebnog,nekog ko stoji po strani i ne tezi savremenom coveku.
 
ko veruje?
Kad bih verovala, verovatno bih bila Cruela De Vil :P
E, bacih pogled na jedan link (anketa), pa vi tamo izdeliste komplimenata jedni drugima., iii-haj! :lol:
To neka grupa samopomoći? :mrgreen:
NE postoje "beskrajno dobri ljudi". Odnosno, ako postoje takvi bez ikakve "falinke", onda su vrlo nesrećni i iskorištavani...ili su Buda i njegova svojta :lol:
Biti mudar podrazumeva dozu opreza, jel? A to već znači da nisi apsolutno dobar (i ne treba da budeš)
hint: negujte svoju Zver da ona ne bi rastrgala VAS :P
(ovo ozbiljno kažem, ne stavljajte se na muke klišeima o savršenoj dobroti i čistoti, to je čak i za kiosk književnost jalova tema!)
 
ju ju, saće me razapeti na krst :P
Ne, bezu zezanja, znam jednu lepoticu tog tipa....sama sebi postavila inkvizicijske sprave u psihu.....Treba biti dobar kad možeš i koliko možeš...ja sam npr. večeras bila "nevaljala", ali to je zato što mi je stomak, nervozan, diktirao samoću u kući, a ne kafanu i dim (odustala od jednog 10 puta dogovaranog izlaska, važnog)
 
Moja omiljena bajka. :-)
Lepotica i zver je moja ljubavna prica, prenesena u metaforu, sa sve srecnim zavrsetkom, i valjda je zato toliko i volim.
Lepotani, sa svim gore navedenim osobinama, nikad mi nisu bili interesantni.
To cisto da te obradujem. ;-)
Slazem se sa svih 10 tacaka tvoje zivotne filozofije.
 
Ne bi se slozio sa konstatacijama da su muskarci sviisti i da bi svi da povrede, i da svi jure da budu neki lepotani i da slicno. Danas je u Srbiji cinjenica da su najveci broj devojaka pokupili djilkosi, dripci, probisveti, polu pismeni olos. I vecina devojaka se lose provodi, bas zato sto trci za takvim tipovima. Dakle krivicu treba traziti u sebi a ne u drugima. Niko ih ne tera da se kace za takve likove. O trazenju nekog postovanje sa njihove strane ne treba raspravljati takvi likovi ne postuju ni rodjenu majku a kamoli devojku.

Dakle devojke se same kace za takve likove i onda kukaju.

Grad je pun i prepun momaka koji su studenti, posteni, casni, koji cak i lepo izgledaju ali kojima nase devojke ne daju nikakvu sansu, cak ni najmanju, koje onako arogantno kuliraju.

Mozda kada bi probale da date bar malu sansu nekom momku koji je student, koji je posten, koji isto trazi ljubav mozda bi ste i nasle ljubav.

A trcanjem za drupcima ljubav necete naci.

I kad vas neki dripac povredi nemojte da krivite sve ostale, svesne ste i same da je napolju gomila postenih momaka, finih mladica koje kulirate i da same skacete skotovima u narucije. Niko vas ne tera da trcite za skotovima i za sve ste same krive.
 
hanibal77:
u tom slucaju i ti si kriv sto svaka koja ti se svidja se lozi na dripca:

Ja sam rekao vecina a ne svaka.
Slusam cesto drugarice kako kukaju i kukumavce kad se opeku, ili njihove drugarice. Kad ih skot predje.

I znas sta najcesce pitam??? Pitam ko je kriv sto je trcala za skotom a iz aviona se vidi da je skot.

Znas kako niko im nije kriv. Beograd je pun postenih mladica neka probaju da im daju sansu. Ali ne zele.

Niko ih ne tera da trce za probisvetima i skotovima. Niti ih iko tera da se sa njima smuvaju.

Svaka devojka koja se lose provede sama je kriva.

I U ZIVOTU GENERALNO NIKO TI NIJE KRIV NO TI SAM
 
Luciferko:
Ne bi se slozio sa konstatacijama da su muskarci sviisti i da bi svi da povrede, i da svi jure da budu neki lepotani i da slicno. Danas je u Srbiji cinjenica da su najveci broj devojaka pokupili djilkosi, dripci, probisveti, polu pismeni olos. I vecina devojaka se lose provodi, bas zato sto trci za takvim tipovima. Dakle krivicu treba traziti u sebi a ne u drugima. Niko ih ne tera da se kace za takve likove. O trazenju nekog postovanje sa njihove strane ne treba raspravljati takvi likovi ne postuju ni rodjenu majku a kamoli devojku.

Dakle devojke se same kace za takve likove i onda kukaju.

Grad je pun i prepun momaka koji su studenti, posteni, casni, koji cak i lepo izgledaju ali kojima nase devojke ne daju nikakvu sansu, cak ni najmanju, koje onako arogantno kuliraju.

Mozda kada bi probale da date bar malu sansu nekom momku koji je student, koji je posten, koji isto trazi ljubav mozda bi ste i nasle ljubav.

A trcanjem za drupcima ljubav necete naci.

I kad vas neki dripac povredi nemojte da krivite sve ostale, svesne ste i same da je napolju gomila postenih momaka, finih mladica koje kulirate i da same skacete skotovima u narucije. Niko vas ne tera da trcite za skotovima i za sve ste same krive.

pa tebi su u svakom tvom postu i u svakoj temi devojke krive za nesto.
evo sta ti potenciras u svakoj temi - studenti koji nemaju para ne mogu da nadju devojke jer devojke traze samo sponzore i "opasne" tipove :roll: .naravno,krive su ti devojke.a da li smatras da mozda i ti (ili na koga god mislio dok pises ove teme) treba da koriguje svoje ponasanje ako je primetio da mu ne ide,a ne samo da kuka i zali se kako su devojke *****,sponzoruse,povrsne itd. mislim,to sto ti pises je toliko subjektivan pogled na svet,i pravise generalizovan.kada bih ja bila toliko subjektivna kao ti,mogla bih da ti napisem identicnu pricu iz mog ugla,naravno koja se odnosi na muskarce - da su svi fenseri,praznoglavi,jure ultra picnute devojke,zenske verzije sebe,slusaju narodnjake i izlaze po lukasu i slicnim splavovima a ja jadna sedim kod kuce i cudim se zasto je to tako. :roll:
razlika je u tome,sto ja ne rabijam glavu oko toga sto su ti takvi,nego se socijalizujem meni slicnim osobama.
tebi je u glavi samo jedna vrsta devojaka,cim toliko pises o njima,a ocigledno na ove druge ne obracas paznju. :roll: i sam si kriv sto imas samo losa iskustva.nemoj da tu krivicu svaljujes na druge,jer da si se interesovao za normalne devojke,ne bi ti pricao ovu pricu.
 
princ je postao zver da bi naucio da ceni neke druge vrednosti osim spoljasnjeg izgleda, znas pocetak bajke,prema tome ni on u startu nije bio mnogo drugaciji od Gastona(lepotan).to dalje navodi na ideju da covek u zavisnosti od okolnosti moze da se menja, i ako medju nekima ovde vlada misljenje da si takav kakav si. ja sam princeza i docekala sam svog princa. mada je put do njega bio ocajan. bez obzira na to nisam izgubila volju, znam da sve sto hocu mogu, samo ako jako zelim.
hvala na brizi za zensku dusu, retkost su takvi ljudi.
 
Ko ne veruje u bajke? Ti se to šališ samnom, jel da? :lol:

Ne postoji na ovom forumu veće dete od mene... možda neko i ima manje godinica ali to nije to na šta ja mislim.

I naravno, nije me mrzelo da pročitam tvoje bajkovito viđenje stvari, za njim sledi i moj odgovor...

''Lepotica i zver'' nije bajka zato što zveri ne postoje, zato što ne postoje ljute vile, ni dobre vile ni zle vile... ''Lepotica i zver'' je bajka zato što je pisac pobegao od istine koja se krije u težnjama svih živih ljudi na ovom svetu; a to je težnja ka lepoti, ka savršenstvu i ljubavi, i savršenstvu u ljubavi. On ti na to stavlja akcenat još pre nego što je priču i započeo - dao joj je naziv LEPOTICA I ZVER, ne obrnuto - ZVER I LEPOTICA.

Prosto ne može da se desi da se dogodi jedna velika ljubav između dvoje ljudi pod onim čuvenim ''ali''
Sama ljubav ne trpi kompromise. Ona prihvata. Ne možeš da kažeš on je odvratan, ružan, ružan, ružan... kao niko na ovom svetu... On je jedna zver ali to mu je jedina mana i ja ga volim bez obzira na to.

Da je u pitanju ljubav, okrenula bi leđa svakom ko ti to za njega kaže, jer ti ne prihvataš istinu, ti prihvataš čoveka.

E sad, meni je jasno šta je poruka ove bajke, govori se o unutrašnjoj lepoti, o kulturi, obrazovanju pre nego o samoj suštini ''ljubavi''. Pouka bajke je da se o ljudima ne sudi na osnovu izgleda ali srećice, ponavljam, ljude ne možeš da voliš ukoliko postoji nešto prenaglašeno loše u vezi njihovog izgleda. Možeš, ali ''dečijom'' ljubavlju, ne strastvenom i jakom ''ženskom''.

Međutim, u velikom broju tih pričica koje nam masovno serviraju još od malih nogu ti imaš jednu ''princezu'', jednog princa i jedan problem. Pored lepotice i zveri, ti imaš ''Uspavanu lepoticu'', ''Pepeljugu'', ''Snežanu'', ''Princezu na zrnu graška'', ''Malu sirenu'', ''Snežnu kraljicu'', ''Džein Eir'', ''Malu Dorit'', ''Jasmin''...

Ono što je zajedničko za sve je naglasak iskrene, čiste, prepoznatljive, vredne ljubavi između muškarca i žene.

Te priče, s godinama variraju, iz bajki u filmove, romane i sapunice, sa uvek istom porukom.

I šta se desi... Masa malih princeza pronalazi u jednoj osobi neku svoju omiljenu bajku koju krsti u ljubav, i ona u njoj raste godinama i decenijama i čeka svaki trenutak umora ili slabosti da se kroz nju ispolji. Malim princezama se neretko desi da izmisle ljubav i da se u nju zaljube.

I zato se dešava, da jednu osobu više i ne poznaješ a i dalje voliš i veruješ da će se vratiti, promeniti i biti ona prava baš kao i pre nego što je otišla.

S druge strane imaš te druge princeze, koje odbace ''prave sisteme vrednosti'' kojima nas uče stare dobre priče i bajke... Imaš one, naizgled uobražene, surove ženice koje hodaju ulicama tvrdog koraka i ne gledaju gde prolaze... I one, kojima uopšte nije bitna lepota, već su skoncentrisane na korist.
E vidiš, po meni one nisu ni malo pogrešne osobe, to su ljudi koji su shvatili da život nije bajka, da Bog ne postoji i da ukoliko žele nešto - neće doći dobra vila, već to moraju da urade sami.

... I eto, zbog svega toga ja uopšte nisam za te bajke o princezama i ljubavi. Što nebi učili klince da vole ceo svet pre nego što će iz njega izdvojiti jednu jedinu osobu koju će rešiti da vole?

''Ružno pače'' bi pre čitala svom klicu (jednoga dana) nego ''Lepoticu i zver''

I pored celog ovog pisanja, meni ostaje samo da se nadam da ćeš shvatiti ono što nikako nisam umela da kažem...
 
Ja sam procitala,sve do korica.Obicno nemam vremena ili nisam raspolozena.Volim da citam knjige,ali .........medjutim ovo me je zainteresovalo.Bas. :-D
Necu sad i ja da vas gnjavim,posto su pametni ljudi gore puno toga rekli. :p
Samo,ne treba kriviti ni momke ni devojke.Danas vise niko nikom ne veruje,niko nikog ne postuje i sve je otislo u Honduras :? Moji momci nisu nikad bili nesto prelepi,ali su imali dusu ...........Moja drugarica stalno juri te lepotancuce,i uvek se ispali.Ja je savetujem lep - svaciji,ali nece da me slusa.I uvek je strasno nesrecna. :cry: Dadoh i ja svoj mali doprinos temi.Eto,toliko od mene. ;)
Poz.
 
Mislim da ne bi svako trebao da odgovara na ovu temu,tim pre sto ima toliko bukvalista i onih koji se hvataju samo za Zver,princa ili princezu.
Devojke,sustina je ipak malo dublja.Pogledajte moj post o zenstvenosti i bice vam jasnija slika jer se ja nisam ovde kao kolega pesnik-filozof koristio metaforama.
 
U pravu si za većinu stvari koju si napisao... Danas je svako vuk u jagnjećoj koži, što se automatski prepoznaje kao Zver. Pošto se ljudi plaše raznih zveri, niko se ne zadržava dovoljno da bi uvideo da ispod grozne spoljašnjosti postoji dobrota i toplina.
Bajka je ipak bajka, daleko od realnosti i svakodnevice ali sam ubeđena da postoje ljudi koji u iste veruju, ma koliko se plašili da to priznaju sebi i drugima.
Mislim da su devojke odavno prestale da čekaju prinčeve, kojim god prevoznim sredstvom oni dolazili. I sve to iz jednog razloga, male princeze su surovošću drugih ljudi sklonjene sa pijedestala, koji zaslužuju ili ne, u to ne zalazim. Setite se samo, šta se desilo sa Ariel tj. malom Sirenom...
 

Back
Top