Katrin(a)

Magog

Početnik
Poruka
36
"..I prekardašili..." Ne znam da li vas utisak vara... Mislim da je Katrina sredstvo kojim priroda uspostavlja ravnotežu, koje je nažalost odnelo puno nevinih ljudskih života, ali samo nevini uvek i stradaju. Možda ima nečeg u tome da se ovoga puta sva sila prirode obrušila na SAD, zemlju najvećeg zagađivača na svetu a koja ujedno i dalje odbija da učestvuje u naporima koji svet čini kako bi smanjio efekat staklene bašte i druge posledice ljudskog zagađivanja, zato sto bi to dovelo do ugrožavanja američkog načina života. Ne želim da zvučim sadistički, ali ako se ne opamete posle ovoga što ih je snašlo, a što može vrlo lako i druge da pogodi (ka Kini ide novi tajfun nekoliko dana posle Talina), mislim da će silom morati da promene svoj lifestyle. I ne samo oni već i Kina i Indija kao ekonomije u razvoju moraće strogo da povedu računa o zagađivanju. Mi ovde u Srbiji ne možemo mnogo da zagađujemo, pošto nam fabrike uopšte i ne rade (ali to je druga tema), ali nas moze lako zakačiti neki poremećaj izazvan našom, ljudskom, rukom. Skoro sam slusao na CNN-u ili BBC-u neki izveštaj u kome prvo govore da je načinjena ogromna materijalna šteta, pa onda da ima puno žrtava, a uzroke ne spominju. Ekonomija mora biti posle ekologije.
 
то што си сад навео - половина спада у научну фантастику, а друга половина у глупости. :roll:
та равнотежа коју помињеш постоји, али не у том контексту...откуд природа "зна" шта је и ко је америка...:confused: :oops: равнотежа у природи је једно, а у тој економији је друго...зато и стоји оно "док једном не смркне другом не сване". мали милион пута се рецимо десио земљотрес у авганистану, турској, на филипинима...а какви су ми они загађивачи? исто као и ми - никакви...
према томе - нема ту такве равнотеже, већ природа чини своје...

Ekonomija mora biti posle ekologije.
родио се нови томас мор... :wink: људска свест још увек није толико развијена да може очување планете да постави на прво место...то са неће никад ни десити јер кад људи буду схватили колико су уништили планету - биће касно и не помогне чак ни да се сви учланимо у покрет еколога који сматрају да зелене лименке врше фотосинтезу. ;-)
према томе и због зато - уживај у ово мало преостале природе... 8-)
 
fighter,to sto si naveo su trusna podrucja,uvek bila i ostala...
a razni uragani,suse i druge vremenske nepogode ipak jesu posledica klimatskih promena koje se direktno dovode u vezu sa zagadjenjem.
 
климатске промене су се одувек дешавале и тако ће бити и у будућности...а загађење их само чини учесталијим и већим.
што ће рећи да су урагани, земљотреси, суше, поплаве и стала чуда деловали чак и кад није било загађења.

;)
 
naravno da su delovali,samo sto sada kao posledica zagadjenja njihove razmere su mnogo vece,kao i broj ljudi na koje direktno uticu.
a usa jeste jedan od najvecih zagadjivaca,i jedan od zagadjivaca koji najmanje postuje ili ne postuje uopste razne propise i norme uvedene radi zastite zivotne sredine,a sve u cilju povecanja ekonomije.izgleda da njihova ekoloska svest ipak nije u skladu sa onom koja bi trebalo da bude u razvijenim zemljama,i mislim da je eu tu daleko ispred njih.
 
fighter : Otkud priroda „zna“?! Pa naravno da „zna“, kao što znamo ti i ja da kad klatno pomeriš u jednu stranu, logično i prirodno je da će se vratiti na drugu stranu. To znamo ti i ja i sav svet jer je to prirodno i to je fizički zakon (fizis – priroda). Nije valjda da očekuješ da možeš da u atmosferu uneseš ogromne količine CO2 i da misliš da se ništa neće desiti! 2+2=4, bar za sad! A slažem se sa tobom da ljudska svest nije na tako visokom nivou kakav treba da je s obzirom na problem koji je ljudsko društvo stvorilo, sto se redovno događa jer je to evolutivni proces razvoja ljudske svesti. Ekonomija će biti posle ekologije ili je neće biti, ni nas zajedno s njom.
Banshee je u pravu kad kaže da je EU ispred USA, ali nisu samo njih dve u fokusu. Kina i Indija su u razvoju, troše ogromne količine energije i sve više utiču na globalnu klimu.
 
па то није никаква "равнотежа" јер природа "не зна" ко је и шта је америка. ураган је могао и да се догоди у јужној америци, па каква би то онда била равнотежа? хоћу да кажем да такве ствари не познају границе и нема ту никакве равнотеже...једноставно, све се враћа, све се плаћа...а плаћају и кривци и недужни, плаћају сви и то је тако.
 
"...a što može vrlo lako i druge da pogodi..." rekoh ja na početku teme! Dakle slažemo se s tim, jedino što se ne slažemo da je ovog puta to uravnotežavanje koštalo Amere, a?! I da može da donese nečeg dobrog ako se dozovu pameti!
 
Pa postoji verovatnoća da bi, ali zato sto ne vode racuna (oni i mnogi drugi) koliko prljaju i ne čiste za sobom sve će češće njih ( a i sve nas ostale) da snalaze ekstremne prirodne katastrofe. Pa zadnjih desetak godina sve je više po broju i intenzitetu tropskih uragana, tajfuna na Pacifiku... Ne mogu da prihvatim da su to samo slučajne pojave koje nemaju ama baš nikankve veze s ljudskim ponašanjem, ili bolje reći neponašanjem. Ljudi, otvorite oči, dok ne bude kasno!
 
Magog:
Pa postoji verovatnoća da bi, ali zato sto ne vode racuna (oni i mnogi drugi) koliko prljaju i ne čiste za sobom sve će češće njih ( a i sve nas ostale) da snalaze ekstremne prirodne katastrofe. Pa zadnjih desetak godina sve je više po broju i intenzitetu tropskih uragana, tajfuna na Pacifiku... Ne mogu da prihvatim da su to samo slučajne pojave koje nemaju ama baš nikankve veze s ljudskim ponašanjem, ili bolje reći neponašanjem. Ljudi, otvorite oči, dok ne bude kasno![/QUOTe
Je.??a vas ekologija
 
Ma ljudi,mozda ce biti bolje za par godina,sto pre nestane nafte to ce pre biti bolje!!!
Danas je najveci problem sto je vec odavno patentiran motor na vodonik i ostala cuda koja ne zagadjuju ili barem minimalno zagadjuju npr. vazduh,ali ko ce da nagovori one koji drze naftna polja i koji od toga zive,a oni su definitivno mnooooooogo bogati i drze celu ekonomiju sveta da zameni svoja naftna polja za vodonik,ma dajte to i po konstrukciji zvuci JAKO smesno!!!
Dok bude bilo crnog zlata bice i nama "crnog" vazduha i zemljista,a i zivot nece biti nista belji! :)
Mislim da je to danas najveci problem!
Zamislite katastrofe iz filma The day after tomorrow da zadesi Amerikance ili vec koga??????
A postoje i mnoge druge katastrofe koje moguce!
 
Slazem se za ravnotezu, ali svi mi svakim minutom i postupkom zagadjujemo planetu, i nemamo pravo kao ljudi sto danas znaci zagadjivaci da krivimo amerikance jer njihov standard je ono ka cemu tezimo(nazalost). Vec postaje kasno da se uopste prica o tome i treba da smatramo sebe srecnicima sto zivimo u vremenu kad ipak postoji jos ono malo prirode a time i mogucnosti povratka istoj, ako naravno shvatimo da egzistencijalno nismo zavisni od ovog materijalnog sveta.Ali naravno kada nestane i to mali nestacemo i mi-zasluzeno sa nasom teznjom ka onome sto nemamo.
 

Back
Top