Voda i zakrivljenje Zemlje

milsu

Ističe se
Poruka
2.557
Kada bismo izgradili veliki četvrtasti bazen, dimenzija na primer sto puta sto puta sto kilometara, i napunili ga vodom do vrha, da li bi površina vode u njemu bila ravna, ili bi bila sferična sa ispupčenjem u sredini? Da li postoji granica u dimenzijama bazena do koje bi površina vode bila ravna, a od koje bi postala sferična?
 
Била би сферична и на микро димензијама само ти требају, рецимо ласери за мерења.
Иначе слетне писте америчког шатла(Кејп канаверал, Флорида) и руског шатла Буран(Буран чини ми се значи мећава, а писта је на космодрому Бајконур у Казахстану јер је цео пројект реализован још у СССР-у)) дуге су око 5 км и тако су прецизно обрађене да прате кривину Земље.
 
Sad mi nesto zanimljivo pade na pamet. Kada bi recimo napravili okrugao bazen precnika 10km dubine 2m, idealno ravan. Kada ga napunimo vodom u sredini bazena dubina vode ne bi bila 2m nego otprilike 3.7m

i da i ne jer je gravitacija na svakoj tacki uvek jednaka i nepromenjljiva konstanta

ako je ploca tj dno bazena ravno kao prava, a ne prati povrsinu zemlje onda je dubina uvek 2 m. kao kad bi recimo stavili tepsiju na kosarkasku loptu. sto dalje ides od centralne tacke to je razdaljina izmedju lopte i tepsije veca.

ako dno bazena nije prava nego je radjeno po vagresu, tj prenesena je uvek ista nadmorska visina, onda se bazen zakrivljuje shodno zakrivljenju zemlje onda gravitacija daje uvek 2 m u bilo kom delu bazena.

ako bazen ukopas tako da na spoljnom obodu bude 2m dubine, onda bi u sredini imao vecu dubinu. ali bi i sam bazen bio dublji a ne samo nivo vode jer se lopta nije zasekla jednako.
to bi znacilo da se lopti odsece parce toliko da tepsija obodima stize na mesto secenja. onda je tacna tvoja opservacija da je voda u sredini dublja ali i bazen je dublje ukopan jer si sekao vise od podloge nego na krajevima.
 
Interesantno. Iz našeg ugla posmatranja, ako bismo stajali na ivici tog bazena, ona bi imala negativan ugao, odnosno išla bi ispod naših nogu, a dno bazena bismo videli kao da je strmo. Voda koju bismo sipali sa ivice skupljala bi se na sredini bazena u vidu brdašca. Teško mi je to da zamislim, pošto mi se čini logičnim da bi voda pratila oblik bazena, i da bi ravnomerno punila njegovo dno.

Ako bismo sagradili ravan kanal, dug sto kilometara i širok i dubok deset metara, na primer, i ako bismo počeli u njega da sipamo vodu sa jednog od krajeva, voda bi u nekom trenutku počela da se preliva na sredini kanala pre nego što bi dostigla vrh kanala na krajevima?

Tako je ustvari iz ugla Zemlje ravna površina ona koja prati njeno zakrivljenje odnosno koja je horizontalna, dok je površina koja je ravna kao ravan iz ugla Zemlje ustvari udubljenje.
 
Interesantno. Iz našeg ugla posmatranja, ako bismo stajali na ivici tog bazena, ona bi imala negativan ugao, odnosno išla bi ispod naših nogu, a dno bazena bismo videli kao da je strmo. Voda koju bismo sipali sa ivice skupljala bi se na sredini bazena u vidu brdašca. Teško mi je to da zamislim, pošto mi se čini logičnim da bi voda pratila oblik bazena, i da bi ravnomerno punila njegovo dno.

Ako bismo sagradili ravan kanal, dug sto kilometara i širok i dubok deset metara, na primer, i ako bismo počeli u njega da sipamo vodu sa jednog od krajeva, voda bi u nekom trenutku počela da se preliva na sredini kanala pre nego što bi dostigla vrh kanala na krajevima?

Tako je ustvari iz ugla Zemlje ravna površina ona koja prati njeno zakrivljenje odnosno koja je horizontalna, dok je površina koja je ravna kao ravan iz ugla Zemlje ustvari udubljenje.

Ne bi se to desilo jer se voda ne sakuplja na sredini nego se pod uticajem gravitacije širi jednako. U zavisnosti gde stojiš da "najviša" tačka nije uvek na istom mestu. Ona se gleda u odnosu na nešto tj u ovom slučaju na tebe kao posmatrača.
 
Ne bi se to desilo jer se voda ne sakuplja na sredini nego se pod uticajem gravitacije širi jednako.
To bi možda bio odgovor koji sam čekao. Dakle, površina vode u bazenu sa početka ne bi bila sferična, već ravna, zato što bi se voda u bazenu pod uticajem Zemljine gravitacije širila jednako? Ali kako je onda površina vode velikih prirodnih jezera, na primer, sferična?
 
To bi možda bio odgovor koji sam čekao. Dakle, površina vode u bazenu sa početka ne bi bila sferična, već ravna, zato što bi se voda u bazenu pod uticajem Zemljine gravitacije širila jednako? Ali kako je onda površina vode velikih prirodnih jezera, na primer, sferična?
Вода је вискозна и лако се обликује под утицајем гравитације.
Неки астероиди мањих димензија су кромпирасти, тј врло неправилног облика, јер је гравитација недовољна да их обликује у сферу због укупне мале масе и због далеко чвршћег материјала од кога су.
Да је у питању иста маса воде као код тих кромпирастих астероида она би била сфера.
 
Ако гравитација вуче свако тело мање масе ка средишту земље ,што није никад доказано ,да тело веће масе привлачи тело мање масе,како онда реке теку?То значи да би реке текле узбрдо а не слободним падом?А што се тиче закривљења воде ,она може да прати удубљење, док испупчење не може ,тј. вода на површини земље може имати закривљења у односу на рељеф земље али површина воде Мора бити равна.
 
O bože dragi. Opet neke "ravnozemljaške" nebuloze. Lik se prijavio na forum da bi "podržao ravnu Zemlju", koja ne postoji. :rida:

Jadni ravnozemljaši (ali “ravnozemljaši, aha ha ha ha ha ha ha, kako neko sam sebe može tako da nazove), izmislili su kako je profesor i doktor fizike Božidar Nikolić ravnozemljaš... pa kad je jadni profa saznao za to morao je da ih demantuje...


Ravnozemljaši. :rida: Ali "ravnozemljaši". :cepanje:


Ja ću da postanem glavni ravnozemljaš na svetu ako budem video sazvežđe Južni Krst iz Evrope. Da smo na ploči, jelte, svi bismo videli iste zvezde i sazvežđa. Dajem ti priliku da me preobratiš... i zaradiš na tome...

Dakle...

Kad je na severnom polu dan na južnom je noć, i obrnuto, dok na ekvatoru u toku cele godine dan i noć traju skoro tačno po 12 sati. To je nemoguće na ravnoj ploči, već je moguće samo na lopti. Tačka.

Kad mi budeš pokazao tačku u Evrope sa koje se može videti sazvežđe Južni Krst, em što ću ti dati 5000 €, em što ćeš me ubediti da je Zemlja ravna ploča, jer da jeste, jelte, svi bismo videli iste zvezde i sazvežđa, ne bismo imali polove, ekvator i godišnja doba. Dakle? Ti si na potezu.

U čemu je problem? Đe ba zapelo?

Pošto je ovde od strane protivnika zdravog razuma i logike pomenuta logika...

Svi vrlo dobro znamo da Sunce ovako zalazi...

sunset10.jpg


Ako bismo bili na ploči - kad jednom zađe Sunce cela “ploča” bila bi u mraku. :hahaha:

Svi vrlo dobro znamo da nije tako, već da imamo časovne zone. Čista logika.
 
Kada bismo izgradili veliki četvrtasti bazen, dimenzija na primer sto puta sto puta sto kilometara, i napunili ga vodom do vrha, da li bi površina vode u njemu bila ravna, ili bi bila sferična sa ispupčenjem u sredini? Da li postoji granica u dimenzijama bazena do koje bi površina vode bila ravna, a od koje bi postala sferična?


Površina će biti ravna i sferična.
Ravna zbog istog pritiska na sve delove njene površine, a sferična zbog zakrivljenosti Zemlje.
 

Back
Top