Justejn Gorder - Sofijin svet
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 66

Tema: Justejn Gorder - Sofijin svet

Moon
    Guest

Podrazumevano Justejn Gorder - Sofijin svet

interesuje me šta mislite o knjizi "Sofijin svet" Justejna Gordera kao i o drugim knjigama ovog pisca

lulu
    Guest

Podrazumevano sofijin svet

Sofijin svet je odlicna knjiga, malo ima previse informacija. Ostale knjige koje sam ja procitala su me odusevile

Zainteresovan član
    Učlanjen
    10.05.2003.
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano

pa ta knjiga je i napisana zbog informacija, a desavanje je samo tu da donese zivost , da ne bude monotona.

Psiho
    Guest

Podrazumevano

Citat Original postavio Nancy
    pa ta knjiga je i napisana zbog informacija, a desavanje je samo tu da donese zivost , da ne bude monotona.
    Ne slazem se, ovde se ne radi o prenosu informacija, nego o objasnjavanju ideja. Jeste da su dogadjaji sporedni, ali su i povezani sa samom idejom ove knjige.

lulu
    Guest

Podrazumevano sofijin svet

Pa njegove knjige nisu udzbenici,naravno da treba da imaju neku interesantnu radnju.I uvek je odlicno odradi.'Misterija pasijansa' je u drugacijem fazonu od Sofije,ali recimo 'Maya' joj je slicnija ali mnogo bolja

Zainteresovan član
    Učlanjen
    10.05.2003.
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano

pa jeste u pravu ste, nisam se dobro izrazila. htela sam da kazem da nije najbitnije ono sto se desava u njenom svetu, iako je i to vrlo bitno, jer je tesno povezano sa svim ostalim, ali to i jeste ono sto je sadrzano u ponaslovu "roman o istoriji filozofije" a ne zabavno stivo o sofijinim dozivljajima

malika
    Guest

Podrazumevano

pokusaj popularizacije filozofije, a mislim da ne treba da bude popularizovana

paskal
    Guest

Podrazumevano ljjhjk

Jako dobre knjige.Na vrlo interesantan i neobican nacin upakovana tema filozofije.Shvatamo da smo svi mi pomalo filozofi.A opet vidimo da filozofija nije samo gomila bezvrednih reci koje nikuda ne vode.Vode,zapravo to njihovo vodjstvo je mozda najbitnije,jer nas vodi do nas samih.Zastavsi i razmislivsi o nekim stvarima spoznacemo onu istinu,otkricemo ko smo.A to pitanje istice ovaj pisac.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    30.06.2003.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Malika,ti si sramota za naciju.Kada bi svaki chovek pocheo bar malo da se zabavlja filozofijom,svet bi bio daleko bolje mesto.A 'Sofijin svet' je lako filozofsko shtivo.Ako iko zeli da se pozabavi pravom filozofijom,ima nebrojeno mnogo knjiga koje prosto chekaju da budu prochitane.Ali,nije svakom u prirodi da bude mudar,zar ne?

Početnik
    Učlanjen
    12.08.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

"Sofijin svet" je prava stvar, mislim da bi je trebali uvesti u skolstvo: Uvod u filozofiju. A i sve ostale njegove knjige su magicne, veoma inteligentan pisac.

Malika
    Guest

Podrazumevano

Ana, kazes da nije svakom u prirodi da bude mudar. Slazem se sa tobom. Bas zato mislim da ne treba prezvakavati i pojednostavljivati filozofiju samo zato da bi je svi mogli razumeti.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    30.06.2003.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Dobro,moram priznati,tu si u pravu.

Početnik
    Učlanjen
    24.09.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Sjajna knjiga

Autor u podnaslovu kaze 'Roman o istoriji filozofije' a kritika 'Alisa u zemlji filozofskih cuda'. Slazem se sa kritikom (ne da se sa autorom ne slazem). Napisana jako plasticno i prijemcivo kroz vizuru jedne devojcice, koja se 'a gle cuda' zove Sofija(Mudrost). Njeno prezime Amundsen me sve vreme asociralo na Roalda Amundsena otkrio Antarktik. Da li i vama tu ima neke simbolike?
    Ukratko, sve sto ste ikada zeleli da znate o filozofiji a niste znali koga da pitate.

P.S. Moj predlog od istog autora: Vita brevis i Kci direktora Cirkusa

Obećava
    Učlanjen
    09.09.2003.
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

pa, lepa i pametna knjiga ... za omladinu, za ostale uvod u nesto ozbiljnije, ne?

Obećava
    Učlanjen
    15.10.2003.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

8)

Obećava
    Učlanjen
    16.10.2003.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano ok je

ok je

Aktivan član
    Učlanjen
    23.07.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    65

Podrazumevano

citala sam VITA BREVIS i bash mi se svidela... sta mi jos preporucujete od njega /sem SOFIJINOG SVETA/???

Obećava
    Učlanjen
    16.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Citao sam Sofijin svet, pokusao da citam jos nekoliko njegovih dela ali mi se nisu svideli pa sam odustao od njega. Sto se tice samog Gordera nista spektakularno, a sto se tice Sofijunog sveta, pravi prirucnik za srednjoslolce i predmet filozofiju.

Aktivan član
    Učlanjen
    02.12.2003.
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano

Citat Original postavio ZimCo
    a sto se tice Sofijunog sveta, pravi prirucnik za srednjoslolce i predmet filozofiju.

Zainteresovan član Borboleta (avatar)
    Učlanjen
    05.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

Post Justejn Gorder

[FONT=Comic Sans MS]Sofijin svet, Devojka sa pomorandzama, Kci direktora cirkusa.... Knjige koje su me odusevile i zbog kojih se Gorder popeo na vrh liste mojih omiljenih pisaca.
    Da li je neko citao Gordera i kakvi su utisci??[/FONT]
    [FONT=Arial]You'll never get to heaven if you're scared of getting high![/FONT]

Učlanjen
    05.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

Post Re: Justejn Gorder

Niko nema komentar???

Početnik
    Učlanjen
    02.09.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Justejn Gorder

Citala sam ''Sofijin svet'' koji me je oduševio. Međutim počela sam da čitam ''Maja'' i ne dopada mi se. Ne znam zašto, možda je sve posle Sofije bezveze... Probaću i nešto drugo.

Učlanjen
    05.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

Post Re: Justejn Gorder

Citat Original postavio Genia
    Citala sam ''Sofijin svet'' koji me je oduševio. Međutim počela sam da čitam ''Maja'' i ne dopada mi se. Ne znam zašto, možda je sve posle Sofije bezveze... Probaću i nešto drugo.
    E ja sam cula da je Maja super, bas sam ovih dana htela da kupim tu knjigu. Probaj da citas Devojku sa pomorandzama, nema sanse da ti bude dosadna, neces je ispustiti kad pocnes da citas sve dok ne zavrsis

Domaćin Dont_Break_The_Oath (avatar)
    Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Justein Gaardner? Nei takk.
    Jako je smesno gledati kako jedan norvezanin pokusava da postane filozof i onda se trudi,dodvorava se publici,priblizava im se u obliku "Sofijnog sveta" da bi pokazao da filozofija zapravo i nije tako strasna i brutalna kakvu su nam servirali Artur Schopenhauer,Maximilian Stirner ili Friedrich Nietzsche.
    Gaardner vazi za jedno obicno djubre u njegovoj sopstvenoj zemlji i bilo ko se razume malo bolje u filozofiju,ili ko je citao Knut Hamsuna suprotstavio se Gaardnerovim lazima o toj slatkoci filozofije koju je on u svakoj svojoj knjizi maksimalno uprostio i nacinio smesnim.
    Na moju ogromnu zalost,potrosio sam previse vremena citajuci ga,pokusavajuci da shvatim zasto je uopste ista i pisao ali mi je ostao samo onaj gorak ukus u ustima.
    Mislim da je Gaardner jedna velika sramota velike norveske knjizevnosti.
    Lokk dine øya å tænk, sommeren fall så fort, det virka så laingt oinna, eller va det i går, da tida itt betydd nokka.
    Og da du møtt din vinter, dansandes me hænnes døtra, te du trøitt og kaild vi e mytti smartar einn modi, du vente te imorra me å ring.

Zainteresovan član mixy (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2004.
    Reputaciona moć
    53

Citat Original postavio Dont_Break_The_Oath
    Justein Gaardner? Nei takk.
    Jako je smesno gledati kako jedan norvezanin pokusava da postane filozof i onda se trudi,dodvorava se publici,priblizava im se u obliku "Sofijnog sveta" da bi pokazao da filozofija zapravo i nije tako strasna i brutalna kakvu su nam servirali Artur Schopenhauer,Maximilian Stirner ili Friedrich Nietzsche.
    Gaardner vazi za jedno obicno djubre u njegovoj sopstvenoj zemlji i bilo ko se razume malo bolje u filozofiju,ili ko je citao Knut Hamsuna suprotstavio se Gaardnerovim lazima o toj slatkoci filozofije koju je on u svakoj svojoj knjizi maksimalno uprostio i nacinio smesnim.
    Na moju ogromnu zalost,potrosio sam previse vremena citajuci ga,pokusavajuci da shvatim zasto je uopste ista i pisao ali mi je ostao samo onaj gorak ukus u ustima.
    Mislim da je Gaardner jedna velika sramota velike norveske knjizevnosti.
    Људи који јесу од филозофске професије и који су филозофи по свим могућим критеријумима, Гордера препоручују као начин за популаризацију филозофије. Наравно, то нико нити жели нити треба (надам се да филозофија никада ни неће постати популарна), али чисто као прича онима који се њоме не баве о ономе што би она најлепше и најразумљивије казано, за просечног читаоца, могла бити... Наравно, ни сам нисам посебно одушевљен, али ни разочаран. Једноставно, сасвим у реду за оне који похађају 3. разред гимназије као некакав увод... Или шта већ... Надам се да ме разумеш...
    "Овај свет, једнак за све, није створио ни бог ни човек; Он је такав какав јест - вечна ватра која се са мером пали и са мером гаси."

Slične teme

1. Justejn Gorder
    Autor MUDRICA u forumu Književnost
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 11.10.2009., 23:43
  2. Novi pogled na svet: svet-zivotinja.org
    Autor the-ja u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 05.08.2007., 20:16
  3. Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 04.02.2007., 20:28
  4. Oster, Murakami i Gorder