ШТА ЈЕ ТО - ВЛАСТ???

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Код нас поводом појма ВЛАСТ тј. ВЛАСТОЉУБЉЕ постоји више изрека:

- ВЛАСТ ЈЕ СЛАСТ,
- ДАЈ ЧОВЕКУ ВЛАСТ - ПА ДА ВИДИШ КАКАВ ЈЕ,
- ДАЈ ЦИГАНИНУ ВЛАСТ - ПА ДА ПРВО УБИЈЕ СВОГ ОЦА,
- ВЛАСТ ЈЕ ОД БОГА... итд.

ова реч је на латинском: dominatio доминација, тј.власт, влада
владање, господство, надмоћност.

Интересује ме шта ви мислите о овој непрестаној борби која се води не само код нас а све
ради преузимања ВЛАСТИ.

- да ли је та потреба чисто анимална у смислу овна предводника стада оваца?
- да ли је та потреба нормална или спада у сферу патолошких појава?
- зашто се људи боре и ломе на све начине не бирајући средства да се докопају мало те ВЛАСТИ?
- да ли је жеља за влашћу ПОРОК?
- да ли ствара неизлечиву ЗАВИСНОСТ?
- да ли је нормално да неко осећа неодољиву потребу да ЗАПОВЕДА ДРУГИМА, ДА УПРАВЉА ТУЂИМ ЖИВОТИМА?
- да ли би сте ви желели да будете ВЛАСТ, да ли уживате у томе да некоме
наређујете?
- зашто се људи драстично мењају КАДА ДОБИЈУ ВЛАСТ?

- да ли је било каква ВЛАСТ супротна појму СЛОБОДА ???
 
potreba je nagonska, ali cesto moze biti, kao sto rece, patoloska pojava, izazvana ko zna cim (time se bavi razvojna psihologija cini mi se, jel?)
nije porok jer prositice iz nagona, te je to u stvari nesto sasvim normalno
ne mogu reci nista o zavisnosti. toliko nisam upucen. ali verovatno da izaziva (mada je to u stvari onda takodje psihijatrijsko pitanje)
svako uziva da nekome naredjuje. svako normalan

nije suprotna nego se bas naprotiv dopunjuju - ne mozes biti slobodan ako ne vladas nad necim, i stepen slobode se odredjuje kolicinom toga cime vladas. vladati znaci upravljati slobodno necim.
ako nemas cim da upravljas znaci da nisi ni slobodan

sa jedne strane. mada mi sa druge strane to deluje nekako kontradiktorno sa nekim ranijim razmisljanjima. daj nek neko nadje gde sam pogresio, sad sam skroz zbunjen :D
 
Čovek je odavno shvatio da je nemoćan, samo igračka u rukama prirode koje je i sam deo. Čak i u društvu sačinjenom od toliko mnogo pojedinaca čovek se može osetiti ugroženo jer nije u stanju da kontroliše tok svog najcenjenijeg života. Brzina promena u današnjim uslovima, pa razvoj telekomunikacija dovodi do sve većeg broja faktora ili nepoznatih u jednačini života. Ovde se javljaju razni mehanizmi odbrane kod određenih pojedinaca koji nisu našli produktivan način da se izbore sa nepoznatima u napred spomenutoj jednačini. I tako su oni jednog dana odlučili da naprave nejednačinu i rekli "ja" nije jednako "ti" i krenuli da se bore ovakvim ili onakvim sredstvima, zavisno od društva (silom ili milom) kog su deo.

U osnovi težnje za vlašću, kao što je to lepo i savršeno jasno objasnio E. Fromm, sedi jedan ružan strah od života i svega što on predstavlja. Oni ne znaju drugačije, nego da guše sve oko sebe... sputavaju život u drugima i njihovu slobodu.

Na našim prostorima je izuzetno čest slučaj sadomazohističkog karaktera ličnosti čiji je razvoj istorijski uslovljen i negovan... čak nagrađivan.
 
Politički stavovi, pa i način vladanja, dakle razlika između autokrate i demokrate se svodi na jednostavno pitanje:
Da li su po prirodi ljudi loši i treba ih držati u čvrstoj ruci
ili
su ljudi po prirodi dobri i treba im dati slobodu da čine dobro sebi, pa tako i drugima?
 
Nexus 6:
zasto da ne ugrozavaju prava drugih?
oni hoce da ugrozavaju prava drugih...
ko protisuje da se ne smeju ugrozavati prava drugih?
to je vec autoritet...
pa već sam ti odgovorila na drugoj temi, stalno mi postavljaš ista pitanja
zakoni ograničavaju zloupotrebu slobode, a tela koja se brinu za takve stvari su sudstvo i policija... čini mi se da ti je moj koncept funkcionisanja društva potpuno neshvatljiv i da je to razlog tvog stalnog ponavljanja istog pitanja... to je normalno jer si navikao na određenu ideju države i kako ceo sistem funkcioniše pod tom kapom, ali ono što je bitno je da je država samo jedna ideja, ljudska tvorevina i da kao takva nije nužna i da postoji bar n načina da se ljudi organizuju na alternativne načine
 
kvarimo temu eremiti, u slobodnom društvu autoritet se stiče postignućima, on nije nametnuta kategorija... moja utopija je stvarno potpuno off topic, jeste da mi eremita nije na listi miljenika, ali nije u redu da od savršeno ispravne teme pravimo chat o mojoj utopiji.
 
Prvobitna animalna potreba bi odumrla, ali se pojavom privatnog vlasništva pretvorila u drugu vrstu potrebe...

Težnja za vlašču nije 'normalna' za većinu ljudi..Postoji određeni mali procenat ljudi sa 'urođenom' težnjom.

Ako zanemariš neke 'sitnice' i ako imaš dobar želudac, nije loše biti na vlasti. Lakše ostvaruješ neke stvari, a još ako si i prilično bezosećajan za druge, sasvim ti je lepo na vlasti..Ili si faca, ili si potrošna roba/statistički podatak, a ti biraj, ako si uopšte u mogućnosti birati....

Dok se ne smisli drugi način organizacije društva, vladati znači baviti se jednom vrstom društvene nauke i kao takva nije POROK. Vladati ustvari treba značiti: Imati privilegije za obavljanje korisnog rada za što veći broj članova zajednice, biti na usluzi građanima...

Ako i ne stvara ovisnost, mnogi nerado odlaze sa vlasti jer ih nova vlast teoretski, ponekad i praktički, može priupitati za neke loše i krivo odrađene stvari.

Težnja za upravljanjem tuđim životima nije 'normalna' za većinu ljudi..Postoji određeni mali procenat ljudi sa 'urođenom' težnjom. Težnju za mešanje u tuđe živote ne bih povezivao sa pojmom vlast.

Imati vlast ne bi trebalo značiti samo naređivanje. Danas to treba biti timski rad mnogo ljudi za razna područja, inače je to truli totalitarizam.

Ljudi na vlasti se menjaju jer tada dobiju uvid u celokupnu situaciju i moraju promeniti neke idealistične polazne stavove. Zatim, naduvana i nerealna obećanja iz predizborne kampanje ne mogu ispuniti te izgleda kao da su se promenili, a samo su lagali biračima jer su znali da od toga neće biti ništa. Pravila, protokoli i propisi isto tako mogu uticati na promenu ponašanja na vlasti.

Što je vlast više demokratska, više je i sloboda...Naravno, demokracija nije samo to da birači svakih 4-5 godina prošeću do biračkih mesta. Količina slobode možda zavisi od stepena izrabljivanja obične raje od strane vladajuće garniture.....
 
Nexus 6:
na to pitanje mi nisi odgovorila na prethodnoj temi...
neko treba da donese zakone...a taj/ta/to je onda po default-u autoritet...

Bukvalno pristupaš problemu: Zakoni spadaju u nauku koja se razvija hiljadama godina i valjda se kroz taj period dolazi do nekih univerzalnih odrednica prihvatljivih za većinu ljudi...

Napisao Nexus6: ko propisuje da se ne smeju ugrozavati prava drugih?

Znaš kako bi izgledao susret bilo koja dva lica A i B po tvojem pristupu: Osoba A ima pravo ugroziti prava osobe B i obrnuto, znači, isti tren mogu jedan na drugoga potegnuti kamu i gotovo....
 
e zato je drzava tu da im zabrani da potezu kamu jedan na drugog...
jedino drzava treba da ima autoritet sankcije...
ljudi cine drzavu, kakvi god da su ali sam ideal drzave je taj koji treba da se postuje...

neke norme su propisane obicajnim pravom, koje je kasnije kodifikovano a onda ti zakoni koji se vremenom razvijaju postaju autoritet, ali ne mozes ocekivati od ljudi da ce da postuju zakone tek tako...mora da postoji neko ko ima mogucnost sankcije, a taj neko ne moze da bude bilo ko...
 
etotako:
pa već sam ti odgovorila na drugoj temi, stalno mi postavljaš ista pitanja
zakoni ograničavaju zloupotrebu slobode, a tela koja se brinu za takve stvari su sudstvo i policija... čini mi se da ti je moj koncept funkcionisanja društva potpuno neshvatljiv i da je to razlog tvog stalnog ponavljanja istog pitanja... to je normalno jer si navikao na određenu ideju države i kako ceo sistem funkcioniše pod tom kapom, ali ono što je bitno je da je država samo jedna ideja, ljudska tvorevina i da kao takva nije nužna i da postoji bar n načina da se ljudi organizuju na alternativne načine

Sta je to - Vlast?
Sta je to - Sloboda?
Pre nego sto odgovorim (a hteo bih) na tvoj post...
 
da me ne razumes pogresno - ne trazim obavezno (zapravo sasvim to ne trazim) neku definiciju unutar bilo koje konkretne drustvene discipline. pokusaj, npr. da srocis to poetski, u otvorenoj formi, improvizovano i spontano. kako kada bih te pitao sta je to tacka. ili skup. kao bilo koji aksiom. zaista me zanima tvoj odgovor.
 
Nexus 6:
e zato je drzava tu da im zabrani da potezu kamu jedan na drugog...
jedino drzava treba da ima autoritet sankcije...
ljudi cine drzavu, kakvi god da su ali sam ideal drzave je taj koji treba da se postuje...

neke norme su propisane obicajnim pravom, koje je kasnije kodifikovano a onda ti zakoni koji se vremenom razvijaju postaju autoritet, ali ne mozes ocekivati od ljudi da ce da postuju zakone tek tako...mora da postoji neko ko ima mogucnost sankcije, a taj neko ne moze da bude bilo ko...

Država je zadnji korak u održavanju reda i poštovanja zakona. Prvo svoje trebaju odraditi vaspitanje i obrazovanje u kući, zabavištu, školi i bla, bla....U pravoj demokraciji ljudi poštuju zakone tek tako, inače je to: mogu biti loš i kriminalac ako me ne uhvate....
 
to sta "treba", drzava ne sme da predpostavi...normalna drzava ne moze da vaspitava decu...moze da ih obrazuje, i u nekoj meri vaspitava...
ali drzava mora da bude ta koja preti sankcijom...ne prete ljudi dzabe deci: "dovescu ti zandare, pa ces da ucis"...

u drzavama sa demokratskim tradicijama, ljudi mozda i postuju zakone tek tako, ali ovo je Balkan...
to je cak donekle i dobro...ti znas da je glupo da cekas na semaforu u pustoj ulici u 4 ujutru, ali cekas jer se bojis murije koja moze da te ceka iza coska...ali znas da je glupo, a kod Amera nema glupo, zakon je zakon...murija or no murija...
 
JABUCHILO:
Sta je to - Vlast?
Sta je to - Sloboda?
Pre nego sto odgovorim (a hteo bih) na tvoj post...
Vlast je kontrola, samostalno odlučivanje i delovanje pojedinca... sloboda je neugroženost čoveka da vrši kontrolu nad sopstvenim životom.
Ovo je iz pozicije pojedinca.

Sloboda je isto tako, logično, kada te vlast drugog čoveka ne ugrožava. Postojanje više paralelnih sloboda pojedinaca podrazumeva postojanje nekog dogovora o tome gde se sloboda ograničava zbog poštovanja prava ostalih.
 
etotako:
Vlast je kontrola, samostalno odlučivanje i delovanje pojedinca... sloboda je neugroženost čoveka da vrši kontrolu nad sopstvenim životom.
Ovo je iz pozicije pojedinca.

Sloboda je isto tako, logično, kada te vlast drugog čoveka ne ugrožava. Postojanje više paralelnih sloboda pojedinaca podrazumeva postojanje nekog dogovora o tome gde se sloboda ograničava zbog poštovanja prava ostalih.

to izgleda ovako:
Vlast je kontrola. Sloboda je mogucnost ostvarivanja kontrole.

kao coveka koji Individualnu Slobodu pretpostavlja Kolektivnoj (institucionalnoj) Vlasti i Kolektivnu Slobodu pretpostavlja Individualnoj Vlasti - zar te ne uznemirava cinjenica da je pojam Slobode u potpunoj zavisnosti od pojma Vlast? u smislu - da nema samostalnog znacenja, da nije odredjen nicim osim pojmom Vlast. naravno, imam u vidu pojam Kontrola na kojem se zasniva ceo iskaz.
 

Back
Top