Studiram u USA, pa ako nekoga zanima nesto...

redsonia

Aktivan član
Poruka
1.152
Ja sam trenutno u USA na Maharishi University of Management, magistarske studije, smer: computer science; Univerzitet se nalazi u gradu Fairfield, drzava Iowa.

Ovaj univerzitet daje pozamasnu finansijsku pomoc svakom studentu iz inostranstva.
Moj program izgleda: 7 meseci predavanja i polaganja ispita i 2 godine rada u struci (placene prakse) u nekoj Americkoj IT kompaniji.

Ima raznih smerova, nije samo za programere... Ako ikoga zanima pocetak/nastavak studija u Americi, na ovom Univerzitetu, neka pogleda sajt: www.mum.edu.
A ako nekoga zanimaju licna iskustva, neka me slobodno kontaktira na redsonia@beotel.yu. Na svako ozbiljno pitanje - odgovaram.
Pozdrav
 
1. koliko si dobila na GMAT-u?
2. koliko po tvom misljenju rezultat GMAT-a utice na selekciju kandidata koji nisu amerikanci ili sa nekog engleskog govornog podrucja?
3. da li znas nekog ko je upisao doktorske studije?
4. da li imas uvid u to koliko se zahtevi za doktorske studije i MBA studije razlikuju u smislu rezultata na GMAT-u, tj. da li je za phd program potreban veci ili isti broj poena?

imam jos puno pitanja, ali za nekog ko se razume u doktorske studije, na BS u USA... pa ako ima neki phd student, molim da se prijavi da ga detaljno preispitam za neke detalje :lol:
 
Apsolutno se ne razumem u doktorske studije, ali slobodno idi na www.mum.edu i kontaktiraj sluzbenike. Odgovaraju u roku od par dana i veoma su ljubazni...
Sto se tice GMAT-a, nisam ga polagala. Zanimalo ih je moje prethodno obrazovanje, predmeti koje sam slusala i polagala, koje sam ocene dobila (iz strucnih predmeta). I to je to.
Nadam se da sam bila od pomoci...
 
Ne znam... to je novost za mene, da se MBA studije upisuju i bez GMAT-a, sve skole koje sam gledala navode to kao jedan od uslova bez kojih se ne moze jer im rezultat tog ispita sluzi da projektuju uspeh kandidata u toku prve godine skolovanja na poslediplomskim studijama.

Iz svog iskustva sa ovim ispitom, mogu ti reci da si imala srece sto nisi morala da ga spremas i polazes... on je zaista izazov, mislim da nikada necu morati tako tezak ispit da polazem... ikada!

Pogledacu tvoju skolu, ali pretpostavljam da tako prakticno orjentisan program koji praktikuje i koji si ukratko opisala podrazumeva da se manje bave naucnim radom. Manji broj poslovnih skola ima doktorske programe, a onda jos manji ima programe u mojoj oblasti... ali svakako cu pogledati sajt. Inace primetila sam da se finansijska podrska phd studentima krece oko 30k dolara godisnje, ne racunajuci novac od projekata i asistentskog rada... sto je nista ako si recimo u NY ili Bostonu... na primer... zato sam gledala i phd programe u manjim gradovima, ali oni su zaista retki... ima neki dobar program u Teksasu...

ali ok... hvala u svakom slucaju
 
Pogledala sam,... ovo sam nasla pod phd in management:
Students not only gain knowledge and skills but also practice technologies to develop the total brain physiology. All topics are studied in the light of Maharishi Vedic ManagementSM — the knowledge of the total intelligence of Nature, which automatically manages the infinitely complex and evolving universe without strain and without mistakes.

Meni ovo zvuci kao neki previse religijski pristup... i ne bih da donosim zakljucke ishitreno, ali zvuce kao neka sekta. Studirati management kroz istocnjacki religijski aspekt, a potom se baviti istrazivanjem u zapadnom svetu i pomagati mu kroz naucni rad znaci indoktrinirati ljude tim drugim pogledom na svet... Prvo mi je ta religija strana, nisam deo te kulture, a drugo mislim da bih izasla iz procesa edukacije kao veoma zbunjena individua.
 
Coveku zapada religija, filozofija i nacin zivota istoka ne pristaje... to je jedan potpuno drugacije koncipiran svet. Uz svo postovanje, mislim da je uzaludno nedostatke zapada leciti isto toliko falicnim ucenjem istoka... I Jung je odavno primetio da zapadni covek nikada nece razumeti i prihvatiti istocni nacin razmisljanja...
 
Slazem se sto se tice filozofije istoka i zapada... ali, ja sam ovde zbog computer science, a ne zbog filozofije istoka... tako da me te stvari ne doticu. U stvari, nije da me ne doticu, svi mi imamo pocetni kurs meditacije i joge - kako se to radi, a onda ko hoce - ide dalje. Ima ljudi koji dolaze samo zbog toga (meditacije) - i to mi je uredu - svako izucava ono sta ga zanima. Inace, ovaj Univerzitet se prvo bavio samo meditacijom, a onda se prosirio i na ostale grane, tako da je ostalo mnogo toga kao obelezje Univerziteta. A jedino sta ja osecam trenutno od filozofije istoka to je organska, vegetarijanska kuhinja u menzi... :-)
 
ovako prvo imam ovo da pitam: sto je to MBA i GMAT? zatim ovako stoji situacija oko ostalih pitanja: kako otici na univerzitet u USA? sta mi treba od pocetka do kraja? i jos jedan detalj, kako sportisti koji se bave nekim specificnim mogu to da iskoriste? nadam se da nije mnogo za odgovoriti :)
 
MBA - vrsta diplome/zvanje koje dobijes - Masters in Business Administration
- - - Ja studiram za MSCS - Masters degree in Computer Science - - -
GMAT - vrsta ispita, kao prijemni - fokusira se na prirodne nauke (pitanja su uglavnom vezana za matematiku i logiku)

Kako otici na Univerzitet u USA? Prvo moras da smislis na koje studije hoces da odes, preko Interneta pogledas koji Univerziteti nude te smerove... kontaktiras Univerzitet (obicno putem email-a koji je na sajtu)... i tako pocinje. Takodje imas i agencije koje mogu da ti nadju Univerzitete, ali to obicno dugo traje, i oni ti uzmu pare samo zato sto ce da posreduju u nekim delovima sa papirologijom - ostalo moras sam da uradis, tako da preporucujem da se ove agencije zaobidju.
Od papira koji ti trebaju - zavisi. Svaki Univerzitet ima svoje kriterijume i zahteve... ali obicno ti treba spisak polozenih ispita, diploma, preporuka (jedna ili vise) profesora - to treba da bude u originalu i prevedeno na Engleski - od strane sudskog tumaca, da bi bilo zvanicno. Dosta Univerziteta traze i da vide da znas Engleski (TEOFL ili IELTS ispit - koji se mogu polagati u Beogradu). Univerzitet na kojem ja trenutno studiram ne trazi te ispite - oni proveru jezika vrse telefonskim intervjuem.

Moguce je dobiti sportsku stipendiju. Mnogi Univerziteti nude takvu opciju... ali to opet zavisi od Univerziteta. Obicno traze neki dokaz da se bavis nekim sportom i da si uspesan u tome (rezultati, slike sa utakmica - na kojima se ti vidis i sl.).

Nadam se da sam uspela odgovoriti na tvoja pitanja...
 
Nazalost, nisam sigurna koliko ce te moj odgovor obradovati...
Ovde je svaki Univerzitet odvojeno "telo" i ima svoje uslove, sto bi znacilo i svoje datume kad prima studente.
Ovde je obrazovanje po semestrima (slicno kao i kod nas) i imas Univerzitete koji imaju 2 semestra (letnji i zimski), ali imas Univerzitete koji imaju i prolecni i jesenji semestar, sto bi mu doslo 4 semestra godisnje... i neki primaju studente samo u jesenjem ili samo u letnjem semestru, a neki primaju nove studente svakog semestra... Moj Univerzitet prima studente 3 puta godisnje (Januar, Maj i Avgust)... tako da sve zavisi od Univerziteta... I ako ti neko sa Univerziteta na koji konkurises da datum, to je datum u koji treba da se uzdas... a ne da gledas kad je neko koga ti poznajes polagao...
Pogotovo sto pitas za polaganje testova koji su priznati u svetu (SAT, GMAT, TEOFL, IELTS i sl.) to kad polozis, kovertira se i salje u inostranstvo na pregled/bodovanje... i na rezultate se nekad ceka i nekoliko meseci - tako da ti testovi moraju da se polazu dosta unapred, pre nego sto se planira konkurisanje/upis - jer moras da prilozis rezultate sa tog ispita kad konkurises.
Da ponovim: svaki Univerzitet ovde kreira svoja pravila/uslove/zakone... pa cak i datume konkurisanja/upisa.
 
Inace (zaboravih da dodam) da je MUM akreditovan Univerzitet u Americi - da neko ne misli da je to "tamo neka skola" samo zato sto nije MIT ili UCLA ili neki drugi Univerzitet sa "poznatim" imenom. Diploma sa ovog Univerziteta je priznata kao da je diploma sa nekog od "poznatijih" Univerziteta...
Detalje mozete videti na sajtu: http://www.ncahlc.org/index.php?option=com_directory&Action=ShowBasic&instid=1770
 
redsonia:
Ja sam trenutno u USA na Maharishi University of Management, magistarske studije, smer: computer science; Univerzitet se nalazi u gradu Fairfield, drzava Iowa.

Ovaj univerzitet daje pozamasnu finansijsku pomoc svakom studentu iz inostranstva.
Moj program izgleda: 7 meseci predavanja i polaganja ispita i 2 godine rada u struci (placene prakse) u nekoj Americkoj IT kompaniji.

Ima raznih smerova, nije samo za programere... Ako ikoga zanima pocetak/nastavak studija u Americi, na ovom Univerzitetu, neka pogleda sajt: www.mum.edu.
A ako nekoga zanimaju licna iskustva, neka me slobodno kontaktira na redsonia@beotel.yu. Na svako ozbiljno pitanje - odgovaram.
Pozdrav
Jel mi mozes reci ili napisati kako si dobila stipendiju, da li si srednju zavrsila tamo ili ovde....
moj e-mail lukacar_1@yahoo.com
 
lukam:
Ja sam zavrsila srednju ekonomsku skolu u Zrenjaninu.
Fakultet (redovne studije - 4 godine) u Zrenjaninu.
U USA sam dosla na magistarske studije.

Ana2705:
Sto se diplome tice, testo se priznaje u USA. Isto kao i moja diploma. Naisla sam na mnoooogo Univerziteta ovde, ali vecina je trazila neka dodatna testiranja i polaganja... Zato sam resila da dodjem ovde kao student (MUM), na magistarske i dobijem MSCS (Masters degree in Computer Science) koja je priznata u US.
Mozda uspes (kao ja) da nadjes neki fax koji ce te primiti i samo ti priznati trenutne studije.
www.mum.edu ima smer Accounting, mozda tu uspes - znam da oni priznaju nase diplome (iz iskustva). Ali pogledaj... mozda nadjes i neki drugi Univerzitet koji ima program koji ti vise odgovara...
Sretno

Ako neko ima konkretno pitanje i hoce "licni" odgovor, neka mi pise na email: redsonia@beotel.yu, posto forum ne proveravam bas redovno, a na email odgovaram vikendom (ako ne cesce).
 
etotako:
Ne znam... to je novost za mene, da se MBA studije upisuju i bez GMAT-a, sve skole koje sam gledala navode to kao jedan od uslova bez kojih se ne moze jer im rezultat tog ispita sluzi da projektuju uspeh kandidata u toku prve godine skolovanja na poslediplomskim studijama.

Iz svog iskustva sa ovim ispitom, mogu ti reci da si imala srece sto nisi morala da ga spremas i polazes... on je zaista izazov, mislim da nikada necu morati tako tezak ispit da polazem... ikada!

Pogledacu tvoju skolu, ali pretpostavljam da tako prakticno orjentisan program koji praktikuje i koji si ukratko opisala podrazumeva da se manje bave naucnim radom. Manji broj poslovnih skola ima doktorske programe, a onda jos manji ima programe u mojoj oblasti... ali svakako cu pogledati sajt. Inace primetila sam da se finansijska podrska phd studentima krece oko 30k dolara godisnje, ne racunajuci novac od projekata i asistentskog rada... sto je nista ako si recimo u NY ili Bostonu... na primer... zato sam gledala i phd programe u manjim gradovima, ali oni su zaista retki... ima neki dobar program u Teksasu...

ali ok... hvala u svakom slucaju
GMAT je OBAVEZAN ..pogledaj univerzitete u Illinois. ispit u princiu nije nesto tezak , ali za vas koji ste studirala na Srprkom jeziku moze biti izazov (bar taj deo engleskog). Koji te program ,zmer, interesuje. ?
 
It's a bravery to...:
GMAT je OBAVEZAN ..pogledaj univerzitete u Illinois. ispit u princiu nije nesto tezak , ali za vas koji ste studirala na Srprkom jeziku moze biti izazov (bar taj deo engleskog). Koji te program ,zmer, interesuje. ?

GMAT nije obavezan... ovo govorim iz iskustva (meni nije trebao)... zavisi od Univerziteta.
MUM je privatan Univerzitet, akreditovan, poznat, priznat i nije obavezan GMAT (bar za moj smer).
Kazem da je poznat jer kad sam konkurisala za posao u Microsoftu, oni su znali za moj Univerzitet i rekli mi da znaju dobre radnike koji su dosli za tog Univerziteta u Microsoft - meni je to dovoljno.
 

Back
Top