Studiram u USA, pa ako nekoga zanima nesto...

success:
Pozdrav,Sonja,

Ja,zapravo i ne znam sta bih te pitala, ali me zanimaju i interesantni su mi svi podaci koje si ovde navodila.
Ja sam dipl. filolog i prevodilac engleskog jezika.Kada sam ja upisivala fakultet to je bio posao iz snova za Srbiju.Nakon cetiri god. se situacija skroz promenila , pa sam zavrsila u skoli.LOSE JE. ........
Moja interesovanja su se ,shodno situaciji u Srbiji, promenila ,pa me zanima business administration,marketing i sl. Da li ja mogu sa ovim fakultetom da zavrsim masters u vezi sa admin. ili market. ili management.???

DRUGO pitanje je vezano za mog supruga (mladi smo i obrazovani ali Srbija je Srbija).
On je ing. elektrotehnike,telekomunikacije.Imas li i za to nekih ideja?

Hvala i oprosti na zapitkivanju!!!

Ne znam mnogo sto se tice MBA studija.
Mozes da nastavis bilo koje studije... jedino je pitanje da li treba da polazes neke ispite "pride", tj. da li ce ti priznati diplomu kao dovoljnu za magistarske studije ili treba da dodas neki ispit. Znam da imas MBA studije na mom Univerzitetu: http://www.mum.edu/accounting/. Program je slican kao mom: par meseci predavanja na fakultetu i onda dve godine prakse u US kompaniji. Vidi da li bi ti tako nesto odgovaralo...
Posto oboje hocete da dodjete ovde... moj savet je da gledate da nadjete preko interneta sta bi vam odgovaralo i kad nadjete studije/program/stipendije, vidite koji od vas dvoje dobija bolje uslove. Onda mozete da dodjete: jedan kao student, a drugi kao supruznik... onda onaj drugi moze da vidi da nadje nesto za sebe. Jedino sto vidim da su to totalno razliciti smerovi/oblasti i male su sanse da cete oboje naci "dobar paket" na jednom mestu... ali, nikad se ne zna.
Mozes takodje da vidis i za drzavne Univerzitete (ali to znaci da ces morati da polazes TEOFL, GMAT i ostale ispite koje traze)... prednost je da su drzavni Univerziteti veliki i nude sirok spektar smerova... i tamo mozda nadjete studije oboje... nisam sigurna da sta te zanima i da li sam odgovorila na tvoja pitanja... ali ako imas jos pitanja - slobodno...
 
@sonja
Vidim da te dosta zapitkuju, i htela bih da ne pitam mnogo ali me previse toga zanima =]
za pochetak: trenutno zavrsavam 3. godinu srednje, drustveno-jezicki smer, i htela bih posle srednje na neki fax u usa. Htela bih da studiram marketing, i u svemu tome najveci problem su mi finansije. Da li znas kako mogu da dobijem stipendiju (punu stipendiju), do kad da se prijavim, koliko su bitne ocene iz srednje (posto fax bih tamo upisala od 1. godine), gledala sam jedan univerzitet (uncw- university of nort carolina- wilmington) i ne nudi stipendije ya strane studente, da li mogu doci do stipendije preko nekih americkih kompanija? Za sad to, izvini sto ih je mnogo...
 
Brucas:
@sonja
Vidim da te dosta zapitkuju, i htela bih da ne pitam mnogo ali me previse toga zanima =]
za pochetak: trenutno zavrsavam 3. godinu srednje, drustveno-jezicki smer, i htela bih posle srednje na neki fax u usa. Htela bih da studiram marketing, i u svemu tome najveci problem su mi finansije. Da li znas kako mogu da dobijem stipendiju (punu stipendiju), do kad da se prijavim, koliko su bitne ocene iz srednje (posto fax bih tamo upisala od 1. godine), gledala sam jedan univerzitet (uncw- university of nort carolina- wilmington) i ne nudi stipendije ya strane studente, da li mogu doci do stipendije preko nekih americkih kompanija? Za sad to, izvini sto ih je mnogo...

Ok... nemam licnog iskustva sa redovnim studijama u USA, ali imam prijatelje koji su dosli u US na redovne studije. Mogu ti reci da svi su imali stipendije, ali ni jedan od njih nije imao stipendiju od neke americke kompanije. Svi oni su dobili stipendije Univerziteta.
Takodje vidim da imas oko na North Carolina - lepo, lepo... ali ne za stipendije. Svaka drzava na obali (East/West) - sto se tice skolovanja - ima visoke cene, veliku populaciju, veliku konkurenciju i po pravilu ne daju stipendije inostranim studentima (posto imaju dovoljan broj Americkih studenata).
Kazes da ti je bolna tacka novac, i to je uslov koji bi ti smanjio izbor Univerziteta - gledaj da nadjes isti/slican program na Univerzitetu koji je u drzavi u unutrasnjosti (sto dalje od obale - to bolje). To ce ti znacajno poboljsati sanse za stipendiju.
Stipendija ti zavisi od ocena u srednjoj, uspeha koje si postigla na takmicenjima... gledaj na stipendiju kao da pravis reklamu za sebe... sto te oni vide u boljem svetlu - bolje su ti sanse za stipendije.

Sto se prijavljivanja tice - sto ranije pokrenes proces, to bolje. Za redovne studije, svakako gledaj da pokrenes proces sa Univerzitetom pre nego sto zavrsis srednju... proces traje i nekoliko meseci (moj proces je trajao 5 meseci (da saznam da sam primljena) + 1 mesec za dodatnu papirologiju i proceduru u Americkoj ambasadi - sto znaci oko 6 meseci)... gledaj da treba da budes primljena pre nego sto pocnu predavanja.
Svaki Univerzitet ima internet sajt i kontakt email... Mozes kontaktirati Univerzitet koji te zanima koliko % traju procedure - posto svaki Univerzitet ima svoje procedure... to ce ti najbolje reci koliko ranije treba da krenes sa prijavom.

Lepo je sto imas mnogo pitanja - zato sam i pocela ovu temu - za ljude sa pitanjima...
:)
 
ja ne vidim nista zanimljivo ili jos bolje-primamljivo na univerzitetima u americi.
jeste,domaci fakulteti(drzavni) nemaju skoro nikakve uslove ali zato imaju kadrove koji potpuno nadomescuju uslove...
takodje,ziveti u americi pa upisati njihov fakultet je ok,jer ne znas za bolje ali otici tamo da bi se zavrsile osnovne studije je bzvz i skupo.spec. studije su nesto drugo.tada se vec opredeljujete za svoj naucni rad a oni imaju najbolje uslove-ali opet,mi imamo bolje kadrove.
"kupujmo domace"...
 
Brucas:
Hvala na odgovorima! Ali imam jos pitanja...Da li MUM ima smer Marketing (ili bar menadzment) i shta mi je potrebno za njihovu stipendiju?
Jos jednom hvala!

Pogledaj smerove koji se nude za redovne studije na: http://mum.edu/programs/welcome.html.
Ne znam sta ti treba za stipendiju na redovnim studijama. Ne znam ni da li nude stipendije za inostrane studente (za redovne studije).
Imas super programe za magistarske, ali to tek nakon sto zavrsis redovne studije. Ali ipak pogledaj sta se nudi. Takodje mozes napisati email Univerzitetu (imas njihovu adresu na sajtu) i pitaj ih konkretno za tvoj slucaj (kakvi su uslovi za inostrane studente za redovne studije koji hoce da upisu 1 godinu).
MUM je privatan Univerzitet i dosta skuplji u odnosu na drzavne Univerzitete. Sto se stipendija tice za redovne studije... ne verujem da su dobre, to kazem zato sto nisam videla ni jednog inostranog studenta na redovnim studijama - samo Amerikanci koji mogu da priuste placanje skolarine.
Inostrani studenti koji traze dobre stipendije su na magistarstim studijama - bar sto se tice ovog Univerziteta.
 
prof.ivan:
ja ne vidim nista zanimljivo ili jos bolje-primamljivo na univerzitetima u americi.
jeste,domaci fakulteti(drzavni) nemaju skoro nikakve uslove ali zato imaju kadrove koji potpuno nadomescuju uslove...
takodje,ziveti u americi pa upisati njihov fakultet je ok,jer ne znas za bolje ali otici tamo da bi se zavrsile osnovne studije je bzvz i skupo.spec. studije su nesto drugo.tada se vec opredeljujete za svoj naucni rad a oni imaju najbolje uslove-ali opet,mi imamo bolje kadrove.
"kupujmo domace"...

Necu da govorim protiv 'nasih' Univerziteta... ali hocu da te pitam: da li znas kakvi se uslovi nude u inostranstvu? "Kupujmo domace"? Da li na svoju stetu?
Odakle ti ideja da su kadrovi bolji u Srbiji? To zavisi od osobe/profesora, ne od drzave. Sto se uslova tice, nasi univerziteti su vise na teorijskoj bazi sa manje vezbi (prakticno, ono sta ce ti trebati kad se zaposlis; ne pricam o vezbama na papiru koje su neki proracuni koje ne znas gde i kako da primenis kad se zaposlis - ako dobijes posao u struci). Jos da kazem da iz mog iskustva, redovne studije sam zavrsila u Srbiji i vecinu predmeta sam ucila iz knjige, i nije bilo profesora/asistenta da mi pomogne kad mi nesto nije jasno (cast izuzecima); kad sam im dosla sa nekim pitanjem, dobila sam odgovor "to imas u knjizi"... a to sto meni nije jasno iz knjige - nema veze. Pa sam koristila dodatne knjige, internet, pomoc starijih kolega... ali nekad ni to nije bilo dovoljno, pa sam zavrsila uceci 'napamet' neke stvari ili preskacuci ucenje nekih lekcija, jer ih nisam razumela. I to je, nazalost, bio slucaj sa vise predmeta na redovnim studijama.
Znam za uslove na nekoliko US Univerziteta sto se redovnih studija tice (computer science smerovi) i mogu ti reci da profesionalci predaju, tj. ljudi koji se bave time (e.g. software architect @ IBM predaje 'distributed computer architecture' predmet). I vezbe su zaista ono sta ce ti trebati kasnije, kad se zaposlis... Nisam cula ni za jedan Univerzitet kod nas koji ima robotiku i kao vezba u kompjuterskoj laboratoriji imas da napravis robota koji ce da se krece, da prepozna 'vlasnika' i da se krece prema njemu/njoj. I te vezbe se rade zajedno sa profesorom koji ti pomaze kad 'zapnes'. Softversko inzenjerstvo: profesor napravi grupe, podeli uloge (UI designer/programmer, database designer/programmer, web services designer/programmer, project manager i sl.) i da zadatak (npr. online prodavnica garderobe) i projekat pocinje. Svako ima svoju ulogu u timu i radi se na tome da se napravi sto bolji projekat, jer na kraju semestra se dobija ocena za taj projekat koja nosi 50+% od konacne ocene za taj predmet.
No, da ne duzim vise - hocu da kazem da koliko god mi cenili profesore u Srbiji, ima i ovde dobrih; u zavisnosti od sistema obrazovanja i osobe koja ti predaje (profesora), uce se razlicite stvari...
Ali najbolji deo studija u Americi (sto se tice inostranih studenata) je OPT - godina dana prakse koja moze da se odradi ako ti to zelis nakon sto diplomiras na Americkom Univerzitetu. To ti je da radis u Americi (u struci) i dobijas punu platu. I to ne moze da se poredi sa uslovima u Srbiji.
I tokom studija takodje mozes da radis nesto sitno sa strane (par sati dnevno) i da zaradis finu sumu.
Kad cujem "kupujmo domace" ne znam sta da kazem... osim da ja volim da pogledam i "inostranu robu" i onda vidim sta meni vise odgovara.
 
ne,ne vredi plakati...ja znam da je nekima krivo sto ne mogu da osete tu zar drzavnih fakulteta,prosto divota...tuzno je i to da se neki "dice" time sto "znas,ja studiram u americi",ali kako,kod koga na koji nacin i sta-to je sada druga prica..."kupujmo domace",uvek.ma nema tog keksa koji je bolji od "domace" plazme...ne,ne vredi izdizati da drugi imaju racunare,struju i mokre cvorove.vau,vi ameri ste bas fensi...
strucnost pre racunara i tople vode,uvek.
 
prof.ivan:
ne,ne vredi plakati...ja znam da je nekima krivo sto ne mogu da osete tu zar drzavnih fakulteta,prosto divota...tuzno je i to da se neki "dice" time sto "znas,ja studiram u americi",ali kako,kod koga na koji nacin i sta-to je sada druga prica..."kupujmo domace",uvek.ma nema tog keksa koji je bolji od "domace" plazme...ne,ne vredi izdizati da drugi imaju racunare,struju i mokre cvorove.vau,vi ameri ste bas fensi...
strucnost pre racunara i tople vode,uvek.

Jeste, dicim se sto studiram u Americi - to je oduvek bio moj san. I ne vidim nista lose u tome da se ljudi dice time da zive svoj san.

Kako, kod koga, na koji nacin, sta to studiram u Americi?
Prijavila sam se na Univerzitet za MSCS (Masters Degree in Computer Science), ispunila uslove, bila primljena, dobila stipendiju, dobila Americku vizu, stigla na Univerzitet... ucila sam mnogo vise nego sto sam ikad u zivotu ucila (spavala sam samo 4-5 sati dnevno - bez zurki, samo ucenje i rad na vezbama), da bih naucila ono sta je bilo potrebno i da bih polozila ispite/uradila vezbe. Polozila sam 7 predmeta na kampusu i pocela strucnu praksu u Microsoftu. Jos uvek nisam zavrsila studije - slusam i polazem predmete putem ucenja na daljinu, ucim preko nedelje (posle posla) i vikendom - koliko mi posao dozvoljava. Sada sam stalni radnik Microsofta i polazem ispite u roku. Imam jos dva ispita da polozim i onda cu dobiti moju MSCS diplomu. I nemoj ni da pokusavas da nagovestis da je nesto 'na foru'... ja znam koliko ucim i radim da bih bila gde sam sada.
Jedino sta moze da me izbaci iz takta je kad neko prica o necemu, a pojma nema. Cuo neke price i mozes misliti - sve zna.

Nemoj molim te da poredis "domacu" plazmu sa skolovanjem. Ima plazme i ovde da se kupi, verovao ili ne, po evropskim prodavnicama. Prava plazma... cak i "Bambi" pise na pakovanju. Niko ne mora plazme da se odrekne, kad dodje u Ameriku (ako je ikome plazma neki faktor da li ce doci u Ameriku ili ne).

Kazes racunari, struja i mokri cvorovi cine Ameriku fensi? Shvatih pokusaj sarkazma u toj recenici, ali ne razumem bas najbolje gde ciljas sa time, jer ne znam odakle si ti, ali toga u Srbiji ima odavno... Ja sam imala kompjuter (Comodore 64 od ranih 1980-ih), informatiku sam imala u osnovnoj skoli (negde ranih 1990-ih). Tako da ne razumem poentu da nema racunara u Srbiji, a ima ih u Americi. O struji i mokrim cvorovima da ne pricam... I struje i vode (hladne i tople) imam u kuci od kad znam za sebe.

I moram da ponovim: Profesore, ima strucnih ljudi i u Americi!

Necu da kazem da je Amerika za svakoga - daleko od toga. Nekome je bolje u Srbiji (iz ovog ili onog razloga) i to je u redu, ako nemas zelje da studiras u inostranstvu, to je OK. Ali vidim da ti imas predrasude... zasto?

Ja govorim samo iz svog iskustva, a imam iskustvo u skolovanju i iz Srbije i iz Amerike... cak sam i predavala u Srbiji (profesor informatike) tri godine, pre nego sto sam dosla u Ameriku na MSCS studije...
Da li ti govoris iz licnog iskustva, profesore?
 
ja ne kapiram poentu dolaska na "topic" ako nemash nishta lepo da kazesh, jednostawno zaobidji i swoje frustracije i kompelxe lechi negde drugde.

nego, zanemaricu gosp. Pokushawam-da-budem-sarkastichan-i-pametan-u-isto-wreme i wraticu se na poentu priche...hwala puno na informacijama, ja sam se smejala kad sam prochitala da international undergrade students mogu da dobiju need-based stipendiju, a welike su shanse ako je primanje roditelja manje od $110.000 godishnje...u Srbiji je oko $10.000 tako da se nadam da su mi shanse dobre. Ako nije preweliko muchenje, zamolila bih te da probash da saznash (poshto si rekla da znash ljude koji su doshli na redowne studije i dobili stipendiju) na kojim univerzitetima je to moguce, narawno puna stipendija, pa cu ja da trazim shta mi treba. Unapred zahvalna. I nemoj da dozwolish da te bilo ko owde iznerwira, nashem narodu je u krwi da swoje komplexe lechi tako shto ce da frustrira drugog...i posle se neki pitaju shto hocemo iz owe zemlje...smeshno
 
da,ja sam poznat po tome da "polemisem" o stvarima sa kojima nisam imao dodira...zasto se ljudi zanose i fantaziraju?zasto,aman?
"tudje pa sladje".americki sistem skolovanja nije superiorniji od domaceg i . (tacka).
amerika nema "domace-jenki" kadrove.budimo pismeni i procitajmo njihove biografije i gde su pokupili vokacije.
zavidim,zavidim na cistim salama i menzama ali ne i na "kolokvijalnim" znanjima kao i organizaciji.
elem,meni nije potrebna knjiga sa "gradivom" kako bih se setio kako bese i sta bese pa neki element i faktor moje nauke,a to se u americi desava_kod nas ne.i to mislim na profesionalce a ne laike-jer njih ima svuda...
budimo realni,ja nemam "americki san" na fakultetu ali imam "inatno" bolje znanje-bez konkurencije.
 
prof.ivan:
ne,ne vredi plakati...ja znam da je nekima krivo sto ne mogu da osete tu zar drzavnih fakulteta,prosto divota...tuzno je i to da se neki "dice" time sto "znas,ja studiram u americi",ali kako,kod koga na koji nacin i sta-to je sada druga prica..."kupujmo domace",uvek.ma nema tog keksa koji je bolji od "domace" plazme...ne,ne vredi izdizati da drugi imaju racunare,struju i mokre cvorove.vau,vi ameri ste bas fensi...
strucnost pre racunara i tople vode,uvek.
ne lupetaj.
ovo sto ti pises se u narodu zove "kiselo grozdje" :roll:
prof.ivan:
da,ja sam poznat po tome da "polemisem" o stvarima sa kojima nisam imao dodira...zasto se ljudi zanose i fantaziraju?zasto,aman?
"tudje pa sladje".americki sistem skolovanja nije superiorniji od domaceg i . (tacka).
amerika nema "domace-jenki" kadrove.budimo pismeni i procitajmo njihove biografije i gde su pokupili vokacije.
zavidim,zavidim na cistim salama i menzama ali ne i na "kolokvijalnim" znanjima kao i organizaciji.
elem,meni nije potrebna knjiga sa "gradivom" kako bih se setio kako bese i sta bese pa neki element i faktor moje nauke,a to se u americi desava_kod nas ne.i to mislim na profesionalce a ne laike-jer njih ima svuda...
budimo realni,ja nemam "americki san" na fakultetu ali imam "inatno" bolje znanje-bez konkurencije.
od naseg visokog skolstva goreg nema i TO je cinjenica.
to sto ti nesto znas napamet ne govori o kvalitetu tvog znanja nego u prilog tome da si klasicna bubalica.
a kakvo ti je primenjeno znanje to ne bih ni da pomislim :roll:

razlika izmedju americkog i sprskog skolstva je u tome sto ces u americi nauciti da se bavis svojim poslom i da zaradjujes, a u srbiji ces nauciti brdo knjiga napamet i imaces gomilu pasivnog i nepotrebnog znanja.

tako da nemoj da lupetas ko maksim po diviziji...cuj nasi fakulteti ovakvi ili onakvi :neutral:
 
...zzz...gospodjica sestic je zavrsila fakultet pre svoje 20 godine,a nema 23 i predaje,na fakultetu...zzz...
moja klara je diplomirala u 23 godini a moj profesor u 23 godini je doktorirao u bonu...zzz...
pa ja sam cak i mator za njih...zzz...
"bolje biti smatran glupim i cutati nego progovoriti i odagnati svaku sumnju"...od srca.
 
naravno...
ja sam tri meseca proveo na "university of south alabama".
bilo mi je super,divno,samo reci hvale.
takodje,mesec dana na "university of new hampshire",tu sam bio onako uzgred ali dobro.pa i tu mi je bilo super,krasno ma carobno.
ja zaista postujem njih ali definitivno tvrdim da oni nemaju ono znanje koje sam cak i ja imao,a mladji sam od njih,i koje kod nas znaju i ...rudari u spilji.
oni nemaju osnovu,zaista je tako.njihovi naucni saradnici znaju samo svoje master teme i kraj,tu staju...slikovito,to je isto kao da doktorirate savremenu istoriju a da ne znate kada je bio boj na kosovu-jer boze ne,to nije vasa specijalnost...to ne moze,ne moze.
mene je "udarila promaja" dok sam bio u manchesteru i kod lekara su me pregledali uz knjigu-pomagalo!!!..ima najbolje uslove a uzima knjigu.pa kod nas moze da crkne aparat ili da nestane struje ali ja cu da zato objasnim bolje od bilo koje knjige i grafo folije...pokusacu.
necu vise o ovome jer se lose interpretiram i mrzi me da pisem vise.
.
.
.
sve u svemu,stop!
 
Bez namere da se stavljam na stranu 'bua americko skolstvo' ili na stranu 'svaka cast americkom skolstvu' (na kraju krajeva, u prolazu sam), evo jednog fakta: pre nekih mesec dana, jedna zena iz US (born, educated and raised there) je priznala da, kada joj je klinac dosao ovde da zivi, morali su da ga vrate 2 razreda nazad, jer nije imao potrebno znanje (jezik nije bio problem).
 
Ne kapiram poentu toga da neko owde soli pamet. OK, wideo si to shto si wideo, radio to shto si radio i blago tebi. Ako ti se to ne swidja to je twoj problem, studiraj owde a posle radi za 40000 mesechno. Ako neko hoce da ode, pusti ljude da ziwe swoj ziwot, i ne ulazi na owu temu. I ja ne mislim nishta lepo o Grandu, pa ga lepo izbegawam (lupila sam temu, nemojte sad o tome da pochinje neko please)
 

Back
Top