Studiram u USA, pa ako nekoga zanima nesto...

chicita:
A sta se desava sa master studijama? Kako da upisem master u SAD -u posto ne bih ovde nego negde u inostranstvu? Ako mozes da pomognes bilo bi lepo,inace ja zavrsavam prava.

Uh, ne znam mnogo oko studija za prava, sem da ces morati da polazes neke dodatne ispite zato sto se zakoni razlikuju u Srbiji i USA.
Upis ti je u sustini isti kao i kod nas... nadjes Univerzitet koji ti odgovara (preko interneta), kontaktiras ih (preporucujem email... email adresu ces sigurno naci na sajtu Univerziteta) i oni ti kazu sta ti je sve potrebno od papirologije da bi konkurisao (la)/bio (la) primljen(a).
 
Redsonia,

Da li mozda znas kako je za osnovne studije. Ja sam zavrsila gimnaziju, matematicko-programerski smer. Isla bih na studije u USA. Imam dvoje dece i njih bih vodila samnom. Kakve su mogucnosti dobijanja stipendije i koliko bi me sve kostalo, mislim na smestaj, hranu i sve ostalo sto je potrebno. Hvala unapred
 
MA972CY:
Redsonia,

Da li mozda znas kako je za osnovne studije. Ja sam zavrsila gimnaziju, matematicko-programerski smer. Isla bih na studije u USA. Imam dvoje dece i njih bih vodila samnom. Kakve su mogucnosti dobijanja stipendije i koliko bi me sve kostalo, mislim na smestaj, hranu i sve ostalo sto je potrebno. Hvala unapred

Redovne studije su ti ovde slicno kao Magistarske, mislim slicna je procedura za upis. Mogucnosti dobijanja stipendije su dobre... vecina ljudi dobija stipendije. Jedino je problem u visini stipendije. Naime, skola ti da novac ili popust na 5% od ukupnih troskova i oni to zovu stipendija... ako ti je skolovanje $10.000,00/godisnje i oni ti daju stipendiju od 5%, to je $500; ako ti daju stipendiju 20%, to je $2000. Ima i stipendija koje pokrivaju vise od 50% troskova, pa cak i vise od 80%, ali te stipendije su retke i tesko se dobijaju. Naravno, ako si redovan student/ucenik, sve u roku, sve sa najvisim ocenama (prosekom), sa nekim nagradama i pohvalama... mozes ocekivati i stipendiju koja ce te pokriti sve troskove.
Posto imas dvoje dece, ne mozes ocekivati smestaj u kampusu - u domu (koji moze biti besplatan), nego bi morala da iznajmis stan... Cene stanova zavise od drzave gde hoces da studiras. Centralna Amerika je mnogo jeftinija od drzava na obalama (Kalifornija je najskuplja koliko sam ja cula). Primer: u Iowa drzavi (centar Amerike) cena stana sa dve spavace sobe je $350-500/mesecno; u Washington drzavi (zapadna obala) cena stana sa dve spavace sobe je $1200+/mesecno (ovo je najjeftinije za koje sam ja cula). Razlika se da primetiti. Tako da ti troskovi zavise od drzave. Imas sajtove kao sto je www.rent.com (ovaj je besplatan) i to je sajt za pronalazenje stanova. Tu mozes uraditi pretragu po drzavama i videti koja je razlika.
Hrana nije skupa bez obzira na drzavu, ako kupujes u prodavnici i kuvas kuci. Sa oko 200$ mozes da se pokrijes za ceo mesec i dodaj jos oko $100 po osobi za svakoga ko ce biti sa tobom - ovo je naravno "odokativna" metoda. Ako budes jela u menzi na Univerzitetu, verovatno ce te cena izaci otprilike isto - samo nemas muke ti da kuvas... ako ides u restoran - mnogo vise od $200/mesecno.
Ostatak troskova naravno da zavisi od tebe. Ako je tebi dovoljno da ides u skolu, spavas, jedes i dises - to su ti troskovi. Ako treba da kupis nesto garderobe, obuce, obilazenje mesta, bioskop, poseta lekaru, zubaru, itd, naravno, to ti je sve ekstra.
Uh, jos jedna bitna stvar. Vidim da me pitas za troskove - sto bi znacilo da nemas "viska" para... a hoces da dodjes na studije sa dvoje dece. Ta dva uslova bas i ne idu zajedno, naime, ako hoces da dodjes kao student, na razgovoru za dobijanje vize moras da dokazes da imas para da izdrzavas sebe (+ svoju decu) - skolarina, stan, hrana - bar za prvih godinu dana; da ces moci samo da studiras (jer trazis da dodjes kao student), bez da radis. Da li ces raditi - to je tvoja stvar, ali treba da pokazes da imas para da se pokrijes bez da radis. Pa, posto si ti i dvoje dece, to je stan sa (bar) dve spavace sobe... vidi cene na sajtu koji sam ostavila za stanove i pomnozi to sa 12 meseci - i dobices otprilike koliko para treba da imas samo za stanarinu.
 
redsonia:
GMAT nije obavezan... ovo govorim iz iskustva (meni nije trebao)... zavisi od Univerziteta.
MUM je privatan Univerzitet, akreditovan, poznat, priznat i nije obavezan GMAT (bar za moj smer).
Kazem da je poznat jer kad sam konkurisala za posao u Microsoftu, oni su znali za moj Univerzitet i rekli mi da znaju dobre radnike koji su dosli za tog Univerziteta u Microsoft - meni je to dovoljno.
pa jesu li te zaposlili.milsi razgovarala si s njima znaci bio je intervju
 
redsonia:
GMAT nije obavezan... ovo govorim iz iskustva (meni nije trebao)... zavisi od Univerziteta.
MUM je privatan Univerzitet, akreditovan, poznat, priznat i nije obavezan GMAT (bar za moj smer).
Kazem da je poznat jer kad sam konkurisala za posao u Microsoftu, oni su znali za moj Univerzitet i rekli mi da znaju dobre radnike koji su dosli za tog Univerziteta u Microsoft - meni je to dovoljno.
chek pa koji je to smer, za svaku normalnu biznis skolu treba?
 
It's a bravery to...:
pa jesu li te zaposlili.milsi razgovarala si s njima znaci bio je intervju

Ne, oni me nisu zaposlili. Program je da nakon sto zavrsis predavanja i ispite na kampusu, pocinje jednonedeljna radionica za trazenje posla, tkzv. "job search workshop". Tu te pripremaju za intervju, daju ti potencijalna pitanja i "lazne" intervjue, cisto da bi smo bili sigurniji kad "prava stvar" dodje.
Marta sam zavrsila predavanja i sa par kolega spakovala stvari i uputila se put Sijetla. Imala sam intervju za posao kao i svako drugi (niko ti ne daje posao tek tako).
Svaki student ima pravo izbora gde ce da radi praksu - tj. da nadje posao. Oni te samo pripreme da sto bolje prodjes, ali da li ces naci posao i gde zavisi od tebe.
 
It's a bravery to...:
chek pa koji je to smer, za svaku normalnu biznis skolu treba?

Ja sam na smeru "Computer Science" - Masters Degree. To jeste University of Management, ali moj smer nema veze sa biznisom.
Jos jedna stvar - svaki Univerzitet ovde ima svoja pravila. Jedino su drzavne ustanove sa "pravilima koja vaze svuda" - ovo je pod navodnicima, jer i oni imaju odstupanja.
Privatni Univerziteti imaju svoja pravila/uslove. Oni odredjuju sta traze od potencijalnih studenata (reference - od profesora, kolega, nadredjenih; dokumente; ispite; portfolio; prosek; itd.).
MUM (za moj smer - ne znam za ostale smerove) ne trazi GMAT - sto se tice "strucnosti", bitne su im ocene iz strucnih predmeta sa redovnih studija i opste znanje iz objektnog programiranja (Java, C#) - svi studenti su testirani pre pocetka predavanja.
 
redsonia:
Ja sam na smeru "Computer Science" - Masters Degree. To jeste University of Management, ali moj smer nema veze sa biznisom.
Jos jedna stvar - svaki Univerzitet ovde ima svoja pravila. Jedino su drzavne ustanove sa "pravilima koja vaze svuda" - ovo je pod navodnicima, jer i oni imaju odstupanja.
Privatni Univerziteti imaju svoja pravila/uslove. Oni odredjuju sta traze od potencijalnih studenata (reference - od profesora, kolega, nadredjenih; dokumente; ispite; portfolio; prosek; itd.).
MUM (za moj smer - ne znam za ostale smerove) ne trazi GMAT - sto se tice "strucnosti", bitne su im ocene iz strucnih predmeta sa redovnih studija i opste znanje iz objektnog programiranja (Java, C#) - svi studenti su testirani pre pocetka predavanja.
duzno postvanje...svaka normalna business school requires GMAT...proveri.
ja sam dobila posao mnogo pre zavrsetke, neke dobre skole dovode dobre firme na kampuse, tako da studenti mogu da nadju posao pre nego zavrse.Mozda ti nisi morala da polazes GMAT jer to je ipak Computer Science (moj prijatelj je to zavrsio i nije morao), za Mgmt,Mkt, accountancy...yes you do need GMAT
 
It's a bravery to...:
duzno postvanje...svaka normalna business school requires GMAT...proveri.
ja sam dobila posao mnogo pre zavrsetke, neke dobre skole dovode dobre firme na kampuse, tako da studenti mogu da nadju posao pre nego zavrse.Mozda ti nisi morala da polazes GMAT jer to je ipak Computer Science (moj prijatelj je to zavrsio i nije morao), za Mgmt,Mkt, accountancy...yes you do need GMAT

No, ne poricem da mnoge skole zahtevaju GMAT - to ti je kao prijemni kod nas... ali imas skole koje (kao i u Srbiji uostalom) ne traze da se polaze Matematika i Informatika, nego traze Istoriju, jezik i sl. - neke traze samo da platis - , sto zavisi od skole i smera.
Ovde pricam o Computer Science smeru i kazem da za moj Univerzitet i taj smer (na kojem sam ja) GMAT nije potreban - ovo ne moram da proveravam, jer dajem informacije iz mog licnog iskustva.
Da li je neka skola "normalna" ili ne (sta god da to znaci), to ne znam kako da procenim, ali ovaj thread sam pokrenula zato sto hocu da kazem da ima skola koje primaju studente bez polaganja (skupih) ispita i dobijanja dodatnih diploma; ima Univerziteta koje primaju studente iz YU na osnovu znanja i prethodnog uspeha - sto je slucaj sa MUM. Koliko je to normalno, ne znam, ali znam da sam nakon 7 meseci predavanja na kampusu zavrsila u Microsoftu kao programer (gde sam i sada).
Naravno, ako neko hoce da dodje u US na studije - tu sam sa informacijama... ne samo za moj Univerzitet i smer, nego za bilo kakve informacije koje mogu da saznam vezane za upis na US Univerzitete/dobijanje studentske vize/studentski zivot u US.

Ako zelis da pricas o uslovima za business school feel free to start a new thread. Ali nemoj reci da su uslovi upisa univerzalni u celoj Americi, za sve Univerzitete i/ili smerove, jer to nije istina. MUM (Univerzitet koji ja pohadjam) ima business smer: Accounting Professionals Program i GMAT nije obavezan. Uslove mozes videti na: http://mum.edu/accounting/admission.html. Koliko je normalno ici na business smer bez GMAT-a, ne znam, ali znam ljude koji su imali predavanja kada i ja, a sada rade praksu u prestiznim firmama (ING, Chase Manhattan, Citi bank, Capital One, US bank...).
 
redsonia:
No, ne poricem da mnoge skole zahtevaju GMAT - to ti je kao prijemni kod nas... ali imas skole koje (kao i u Srbiji uostalom) ne traze da se polaze Matematika i Informatika, nego traze Istoriju, jezik i sl. - neke traze samo da platis - , sto zavisi od skole i smera.
Ovde pricam o Computer Science smeru i kazem da za moj Univerzitet i taj smer (na kojem sam ja) GMAT nije potreban - ovo ne moram da proveravam, jer dajem informacije iz mog licnog iskustva.
Da li je neka skola "normalna" ili ne (sta god da to znaci), to ne znam kako da procenim, ali ovaj thread sam pokrenula zato sto hocu da kazem da ima skola koje primaju studente bez polaganja (skupih) ispita i dobijanja dodatnih diploma; ima Univerziteta koje primaju studente iz YU na osnovu znanja i prethodnog uspeha - sto je slucaj sa MUM. Koliko je to normalno, ne znam, ali znam da sam nakon 7 meseci predavanja na kampusu zavrsila u Microsoftu kao programer (gde sam i sada).
Naravno, ako neko hoce da dodje u US na studije - tu sam sa informacijama... ne samo za moj Univerzitet i smer, nego za bilo kakve informacije koje mogu da saznam vezane za upis na US Univerzitete/dobijanje studentske vize/studentski zivot u US.

Ako zelis da pricas o uslovima za business school feel free to start a new thread. Ali nemoj reci da su uslovi upisa univerzalni u celoj Americi, za sve Univerzitete i/ili smerove, jer to nije istina. MUM (Univerzitet koji ja pohadjam) ima business smer: Accounting Professionals Program i GMAT nije obavezan. Uslove mozes videti na: http://mum.edu/accounting/admission.html. Koliko je normalno ici na business smer bez GMAT-a, ne znam, ali znam ljude koji su imali predavanja kada i ja, a sada rade praksu u prestiznim firmama (ING, Chase Manhattan, Citi bank, Capital One, US bank...).
ok u pravu si.
a ti prvo rece da te nisu zaposlili? pa gde onda sada radis?
poz
 
Nisu me oni zaposlili... sama sam odabrala da hocu da radim praksu u MS - kontaktirala sam recruiter-a - i dosla sam u Seattle. Imala sam intervju i dobila posao...

Kad kazem da me "oni nisu zaposlili" mislim na Univerzitet. Univerzitet ti nece nuditi posao i/ili sredjivati posao... Oni ti daju obuku, savet, pomoc, ali nece da traze posao za tebe.
Posao (praksa ili CPT) traje dve godine i odlicna je prilika da se nesto nauci... Jedino gde ce Univerzitet da urgira bez tvog odobrenja je ako je ponuda (nakon uspesnog intervjua) veoma losa (mala suma godisnje, bez beneficija i sl.) - u zavisnosti od drzave gde dobijes ponudu za posao, Univerzitet pravi procenu koliko ti treba novca mesecno za normalan zivot i ako plata koju ti nude ne pokriva osnovne troskove, oni ti nece odobriti da radis praksu u toj firmi. Ako je ponuda OK, onda nemas problema.

Slicno je kao praksa na nasim Univerzitetima u YU - treba da nadjes firmu gde ces da radis praksu i sam(a) da sredis da te prime... jedina razlika je da se ovde to placa, kao da si stalni radnik (odatle i proces intervjua pre primanja, jer primaju radnika na puno radno vreme i ne gledaju te kao nekoga ko je dosao na praksu).
 
nisam ni mislila da su te oni bukvalno zaposlili. nema razloga da mi toliko objasnjavas, zivim u americi i kada kazem da skola pomogne za posao mislim na veze koje jednan skola ima , i DA, dobri univerziteti dovedu recruiters na univerzitete, gde se i intervijui obavljaju i tako neki nadju posao pre zavrsetka skole, etc.
sto se tice solidnih skola u IL koje to rade tu su: UIC, NW, NIU, DePaul, University of Chicago, Loyola...
Poz
 
Nemoj misliti da objasnjavam samo tebi... objasnjavam svima koji dodju na ovaj thread da vide o cemu je ovde rec - zato dajem toliko detalja.

Univerzitet ima sajt na kojem postavlja CV svakog studenta (MSCS i MBA) koji je zavrsio sa predavanjima: http://usawork.com/index.php. Ima dosta recruitera, kao i kompanija (direct hire) koji proveravaju taj sajt i kontaktiraju studente ako odgovaraju poslu koji oni nude, ako si zainteresovan, onda pocinje proces intervjuisanja i ako se tebi svidi sta nude i ako se njima svidja sta ti nudis - pocinjes sa radom.
Kad kazes "oni su te zaposlili", to vise zvuci kao da mi je Univerzitet nasao posao ili nesto slicno... znam zasto ovo naglasavam, jer me kontaktiraju ljudi sa pitanjima: da li moja skola ima ugovor sa Microsoftom; koliko treba da se ceka posle predavanja da bi poceo/la da radis u MS; da li sam posle zavrsetka predavanja mogla da biram gde cu ili sam morala u MS; i sl...
Zato naglasavam da me oni ne zaposljavaju: Univerzitet nas priprema za intervjue, pomaze u izradi CV-a, daje korisne linkove za pronalazenje posla i "reklamira" nas na net-u... ljudi koji traze radnike vide reklamu (CV na net-u) i pozovu kandidate da vide da li su "good match" za ono sta njima treba.
 
Znam da svaka skola mora da ti posalje papire da si primljen... ja sam imala I-20 i "welcome letter". Nisam sigurna sta mislis po "invitation letter" - kao pozivnica da dodjes na Univerzitet (?) - ja to nisam imala. Ali sve zavisi od Univerziteta.
U Ambasadi ti treba papir u kojem Univerzitet potvrdjuje da si primljen (I-20 za mene), i dokumentacija o troskovima. To su bili jedini papiri koji su ih zanimali kad sam ja bila na razgovoru za vizu. Kad su videli da imam I-20, stipendiju+novac da pokrijem ostatak troskova - sve je bilo OK sto se papira tice.
 
Ako hoces samo u posetu, onda nemas "invitation letter".
Na sajtu Univerziteta imas datume kad je "visitors weekend". Treba da kontaktiras Univerzitet i oni ce ti dati detaljnije informacije o tome. Mislim da ne mozes da dodjes kad god hoces, vec ima datumi "od-do" kad su posete i onda mozes dobiti smestaj u domu, hranu u menzi i sl.
Sto se astrofizike tice, ne znam ni za jedan Univerzitet koji prima studente bez TEOFL/GRE testova. Ali pokusaj na privatnim Univerzitetima (svi drzavni Univerziteti ce ti traziti ove ispite).
 
Evo da potvrdim Sonjino pricu da ne traze svi fakulteti GMAT, ja sam pre 15 dana dobio zelenu kartu (ja i zena) u narednih 6 meseci idem da zivim u USA i planiram da upisem MBA studije, e sad raspitivao sam se za fakultete koji bi mi najvise odgovarali i dosao preko jednog decka do Schillera na Floridi, GMAT ni kod njih nije obavezan traze diplomu i spisak svih polozenih ispita kao i potvrdu iz banke da imas 25000$ na racunu, MBA studije su jednogodisnje i kostaju negde oko 16000$, naravno tu je i mogucnost dobijanja stipendije pa moze da izadje negde na 12000$ sto opet nije tako strasno jer te pare mogu da se zarade tamo (bio sam pre 4 godine 6 meseci i znam to) ali nakon toga relativno lako mozes da dodjes do posla. Sada sam u guzvi ali za par dana bih imao da postavim par pitanja crvenoj Sonji.
 
Cao!! ja sam na 1.godini primenjene matematike u novom sadu i hocu da se prebacim na neki univerzitet u usa, prvi na listi:Cornell U., Ithaca,NY; da li neko zna koju literaturu da uzmem da spremam SAT testove ili sta je vec sve potrebno,, kad se oni polazu i gde itd.. rok prijave mi je 15.januar, pa ako uspem da prodjem, upadam na 3.godinu(fall 2008)..bilo kakav savet, iskustvo,, hvala!!:)
 
minja06:
Cao!! ja sam na 1.godini primenjene matematike u novom sadu i hocu da se prebacim na neki univerzitet u usa, prvi na listi:Cornell U., Ithaca,NY; da li neko zna koju literaturu da uzmem da spremam SAT testove ili sta je vec sve potrebno,, kad se oni polazu i gde itd.. rok prijave mi je 15.januar, pa ako uspem da prodjem, upadam na 3.godinu(fall 2008)..bilo kakav savet, iskustvo,, hvala!!:)

Meni SAT nije trebao, ali sam se raspitivala o njemu...
Dobre informacije o SAT-u mozes naci na: http://en.wikipedia.org/wiki/SAT
Jos informacija i primera pitanja mozes naci na: http://www.collegeboard.com/student/testing/sat/prep_one/prep_one.html
(primere mozes naci pod naslovom: Official SAT Practice Questions)

Sretno!
 
Meni SAT nije trebao, ali sam se raspitivala o njemu...
Dobre informacije o SAT-u mozes naci na: http://en.wikipedia.org/wiki/SAT
Jos informacija i primera pitanja mozes naci na: http://www.collegeboard.com/student...e/prep_one.html
(primere mozes naci pod naslovom: Official SAT Practice Questions)

Sretno!

Hvala puno :)
1 pitanje:posto sam tip osobe koja zivi u Neverland-u, za mene je usa zemlja iz snova bila jos od moje 5.godine zivota..znam da nije sve kao na filmu; ali da li mi mozes reci kako je tebi tamo, koliko je tesko, lako, bolje, gore..??nacin zivota u par detalja, jedan tvoj dan, ljudi koji te okruzuju..
Puuuno ce da mi znaci
:)
 
Uh... mogla bih da ti napisem roman o nacinu zivota ovde...
Ali ajde da krenem od stvari koje su meni bitne (na dobar i/ili los nacin).
Ljudi ko ljudi... svuda u svetu imas "koliko ljudi - toliko cudi". Ljudi ovde nisu (u globalu) bolji ili losiji nego kod nas. Takodje razni ljudi vode svoj zivot na razlicite nacine - neko se fino sredi, neko ne. Cak i ljudi sa istim poslom/platom: neko stedi pare (ko zna za sta), zivi u malom stancicu u nekom podrumu, kuva rucak svako vece (da ponese na posao naredni dan), vikendom sedi kod kuce, za TV (kablovsku) ima pretplatu za 20 osnovnih kanala... dok drugi vodi zivot: svetao stan na trecem spratu sa velikim balkonom i predivnim pogledom, rucak na raznim mestima/restoranima, vikendom ide da vidi neko novo mesto, na TV-u preko 300 kanala i sl... Mislim da je dovoljno kao primer da cak i ljudi sa istim uslovima koriste svoje mogucnosti na razlicite nacine. I samim tim i njihovo zadovoljstvo sa Amerikom i zivotom ovde je drugacije.
Nije sve kao na filmu... ali zavisi koji film gledas :).
Iz mog iskustva postoji samo jedna razlika izmedju Srbije i USA: USA ti pruza mogucnosti. Ako imas zelju i volju - sve je moguce, pa cak i da zivis svoj san (bez potrebe da imas veze u nekoj skoli/kompaniji).
Ali ako nemas zelju i ne radis na ostvarenju tvojih ciljeva - niko nece to uraditi umesto tebe.
Eto iz mog primera: zavrsila sam tehnicki fakultet u ZR, smer profesor informatike... najvise sto sam mogla da dostignem u Srbiji je posao u prosveti. I to je to - nema se napretka. Sa istom skolom sada radim u Microsoftu, u isto vreme pohadjam magistarske studije... zaista ne mogu da se pozalim na moj nacin zivota.
Ovde je kapitalizam - sve se placa. Nema onoga "mi se znamo...". Mada, meni i to odgovara.
Ako ne radis i ne zaradjujes, ne mozes da priustis dobar nacin zivota ovde - onda nije kao na filmu. Ali svaki posao moze da ti pruzi solidan nacin zivota (ovde kao obicna kasirka u samoposluzi mozes zaradjivati dovoljno za stan/dadzbine/hranu - nista ekstra, doduse, ali probaj u Srbiji da platis sve to a radis kao kasirka u "Rodicu", "Megatronu" i sl.).
Cujem od drugih iz USA da se zale kako ljudi nisu druzeljubivi, tj. nedostaje im drustvo. Mogu ti reci da mi je prvih par nedelja nedostajalo moje drustvo, ali dosla sam ovde svesna da ostavljam ljude koji su mi dragi iza sebe i bila sam otvorena za nova iskustva. Ubrzo nakon sto su krenula predavanja, bila sam okruzena ljudima iz Etiopije, Indije, Philipina, Indonezije, Rusije... i nasla sam sebi drugo drustvo: ljude sa kojima sam i sada u kontaktu - zivkamo se telefonom, sms, email, provodimo zajedno vreme posle posla i tokom vikenda zajedno. Ako to nije drustvo, ne znam sta je. Naravno da sam u kontaktu i sa mojim drustvom iz Srbije i moj dolazak ovde nisam gledala kao da ostavljam njih, nego kao da prosirujem krug prijatelja.
Da skratim pricu... ovde je zivot onakav kakvim ga napravis za sebe, a ova drzava ti omogucava da vodis zivot kakav zelis (da li ces tu mogucnost da iskoristis ili ne - to zavisi od tebe).
 
Da li je neko zainteresovan za odlazak na MUM i da li se neko prijavio?Ja sam se prijavio i polagao on-line ispit iz Jave pa ćemo da vidimo šta će da bude.Izveštavaću vas o daljim koracima.Naravno pre svega toga je je 'online apply' pa nakon toga slanje dokumentacije pa nakon toga tek on-line test.Mogu reći samo jedno-uopšte nije bio naivan ispit ali je prošao.Pa sad šta bude biće-držim sam sebi palčeve.... :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :?
 
tragachic:
Da li je neko zainteresovan za odlazak na MUM i da li se neko prijavio?Ja sam se prijavio i polagao on-line ispit iz Jave pa ćemo da vidimo šta će da bude.Izveštavaću vas o daljim koracima.Naravno pre svega toga je je 'online apply' pa nakon toga slanje dokumentacije pa nakon toga tek on-line test.Mogu reći samo jedno-uopšte nije bio naivan ispit ali je prošao.Pa sad šta bude biće-držim sam sebi palčeve.... :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :?

I ja ti drzim palceve! :)
Ima mnogo ljudi koji su me kontaktirali za MUM, i znam za 10-ak ljudi koji su u procesu prijave, tj. stigli su dalje od "Apply online". Nisam cula ni za koga da je na MUM-u (iz bivse YU), nakon sto sam ja krenula put prakse, tj. zvrsila sa predavanjima na kampusu (Mart 2006.).
Ako hoces, mogu da vas povezem (posalji mi tvoj kontakt na moj email/privatnu poruku).
 
Pozdrav,Sonja,

Ja,zapravo i ne znam sta bih te pitala, ali me zanimaju i interesantni su mi svi podaci koje si ovde navodila.
Ja sam dipl. filolog i prevodilac engleskog jezika.Kada sam ja upisivala fakultet to je bio posao iz snova za Srbiju.Nakon cetiri god. se situacija skroz promenila , pa sam zavrsila u skoli.LOSE JE. ........
Moja interesovanja su se ,shodno situaciji u Srbiji, promenila ,pa me zanima business administration,marketing i sl. Da li ja mogu sa ovim fakultetom da zavrsim masters u vezi sa admin. ili market. ili management.???

DRUGO pitanje je vezano za mog supruga (mladi smo i obrazovani ali Srbija je Srbija).
On je ing. elektrotehnike,telekomunikacije.Imas li i za to nekih ideja?

Hvala i oprosti na zapitkivanju!!!
 

Back
Top