ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА

js75

Obećava
Banovan
Poruka
92
ХАЛ МИТ ИЛИ СТВАРНОСТ? ЗА НЕУПУЋЕНЕ РАЧУНАР У ОДИСЕЈИ 2001.
БИЛ ГЕЈТС :ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ВИШЕ НИЈЕ МИТ,ОНА ЋЕ ДОНЕТИ ЧОВЕЧАНСТВУ БЛАГОСТАЊЕ!
ШТА ЋЕ СЕ ДЕСИТИ КАД МАШИНЕ ПОЛУДЕ ЗА ТО ОДГОВОРАНЕМА?
ОДГОВОР ЋЕ ТЕ ОСЕТИТИ НА СВОЈОЈ КОЖИ!
 
Hammerhead:
cisto napomena.. ljudski mozak je neuronska mreza (duh) zasnovana na optickim vlaknima :)

Zahvaljujem. Za one koji malo poznaju ovu problematiku samo nekoliko reci. Klasicni kompjuteri bazirani na silicijumskim cipovima zahtevaju konekcije koje ce uraditi dizajner tj. programer. Kod bioloskih kompjutera baziranih na neuronu cilj je da kompjuter sam misli i uspostavlja konekcije. U sazetom smislu neuronski kompjuteri rade kao ljudski mozak. Znaci napravljeni su da sami izvrsavaju zadatke, bez da neko mora da im unosi komande sta treba da rade - doduse za neke ljudske "mozgove" ovo je i dan danas uobicajena pojava :grin:
 
Da li shvatate sta znaci izraz vestacka inteligencija?
Svi se uglavnom "primaju" na HAL-a,T - 800, T - 1000 i slicno. Niste ni svesni da vas vestacka inteligencija okruzuje. Za pocetak postoje oblici vestacke inteligencije koji se zovu EKSPERTNI SISTEMI. Oni su danas na tolkom nivou da su u stanju da sami uce, i to uce od drugih ekspertnih sistema, covek im nije potreban. Sami sebe regulisu i odrzavaju. Ukoliko se i desi neki otkaz covek mora intervenisati i otkloniti kvar. Takvi sistemi su u kompletno bezopasni. Dakle ni govora o super - mega - giga - tajnoj AI koju je izmislila americka vojska, koja je u jednom trenutku lansirala celokupni nuklearni arsenal na Rusiju. Ekspertne sisteme mozete naci npr. na aerodromu (sistem rezervacije karata).
AI koji je postao svestan sam sebe? Nikada. Definisite mi neko osecanje? Npr. zadovoljstvo. Da su hemijske supstance odgovorne za osecanja, davn bi kompjuteri imali mini laboratorije pune hemikalija koje mu proizvode osecanja. Takodje ista osecanja ne postoje. Dva ista coveka ne mogu voleti na isti nacin, veseliti se i slicno. A osim toga ako bi i napravili AI koji je svestan sebe niko nas ne bi terao da ga napravimo zlim. Zar ne bi bilo lepse da taj AI na trezveniji nacin posmatra stvari nego ljudi?
Ukoliko zelite da saznate vise o vestackoj inteligenciji i ekspertnim sistemima mozete se obratiti prof. Petru Hotomskom na tehnickom fakultetu u Zrenjaninu.
 
IX:
Da li shvatate sta znaci izraz vestacka inteligencija?
Svi se uglavnom "primaju" na HAL-a,T - 800, T - 1000 i slicno. Niste ni svesni da vas vestacka inteligencija okruzuje. Za pocetak postoje oblici vestacke inteligencije koji se zovu EKSPERTNI SISTEMI. Oni su danas na tolkom nivou da su u stanju da sami uce, i to uce od drugih ekspertnih sistema, covek im nije potreban. Sami sebe regulisu i odrzavaju. Ukoliko se i desi neki otkaz covek mora intervenisati i otkloniti kvar. Takvi sistemi su u kompletno bezopasni. Dakle ni govora o super - mega - giga - tajnoj AI koju je izmislila americka vojska, koja je u jednom trenutku lansirala celokupni nuklearni arsenal na Rusiju.

Delimicno si u pravu, delimicno ne. Prethodnica NORADA, je mislim sezdesetih godina stavila u funkciju novi sistem koji je obezbedjivao efikasan kontra udar u slucaju da covek zakaze. Znaci za ono vreme EKSPERTNI SISTEM. I sta se desilo....masina je usla u petlju i nije mogla da izadje iz nje i pocela da pokazuje raketni napad od strane SSSR-a. Automatski je pocelo odbrojavanje za kontra udar i da u tom trenutku nisu bile razumne veze i hladne glave izmedju Vasingtona i Moskve, danas ovo ne bi pisali vec bi svi bili prah i pepeo. Covek je reagovao, iskljucio masine, tri meseca je trajalo analiziranje hardwarea i doslo se do toga da je bio kvar na oscilatorskom cipu tipa 555. Navodno je bio hladan lem na ploci. Tad je pocela da kruzi i duhovita anegdota o kraju sveta zbog greske na cipu od 5 centi....

O najnovijoj tehnologiji koja se koristi za efikasne protiv nuklearne udare je bespredmetno razgovarati jer niko od nas ne moze ni da pretpostavi kakve su masine u igri. Mozda nije tema ali pre neki dan sam procitao Den Brownovu jednu od prvih knjiga "Digital Fortress" koja bi bila zanimljiva jer se bavi problematikom AI na drugom nivou, tj. dekripcije materijala i upada u sisteme.
 
marlon:
Delimicno si u pravu, delimicno ne. Prethodnica NORADA, je mislim sezdesetih godina stavila u funkciju novi sistem koji je obezbedjivao efikasan kontra udar u slucaju da covek zakaze. Znaci za ono vreme EKSPERTNI SISTEM. I sta se desilo....masina je usla u petlju i nije mogla da izadje iz nje i pocela da pokazuje raketni napad od strane SSSR-a. Automatski je pocelo odbrojavanje za kontra udar i da u tom trenutku nisu bile razumne veze i hladne glave izmedju Vasingtona i Moskve, danas ovo ne bi pisali vec bi svi bili prah i pepeo. Covek je reagovao, iskljucio masine, tri meseca je trajalo analiziranje hardwarea i doslo se do toga da je bio kvar na oscilatorskom cipu tipa 555. Navodno je bio hladan lem na ploci. Tad je pocela da kruzi i duhovita anegdota o kraju sveta zbog greske na cipu od 5 centi....

Ajde,da pojasnimo neke stvari. Ekspertni sistemi na koje sam mislio NISU bazirani na standardnim programskim jezicima. Koriste tzv. logicko programiranje (programski jezici kalibra prologa,baseloga i slicno). A "biser" iz 60-ih godina poslog veka desio se zbog toga sto su tadasnji programi pisani u FORTRAN-u ili COBOL-u. Ti prepotopski programski jezici su bolovali od GOTO fenomena. GOTO fenomen - program pisan sa gomilom GO TO skokova koji dovode do spontanog pucanja programa. Ipak je tehnologija daleko uznapredovala u odnosu na 1960. godinu. Naravno,rizik je uvek tu,ali je i pouzdanost daleko veca.
 
IX:
Ajde,da pojasnimo neke stvari. Ekspertni sistemi na koje sam mislio NISU bazirani na standardnim programskim jezicima. Koriste tzv. logicko programiranje (programski jezici kalibra prologa,baseloga i slicno). A "biser" iz 60-ih godina poslog veka desio se zbog toga sto su tadasnji programi pisani u FORTRAN-u ili COBOL-u. Ti prepotopski programski jezici su bolovali od GOTO fenomena. GOTO fenomen - program pisan sa gomilom GO TO skokova koji dovode do spontanog pucanja programa. Ipak je tehnologija daleko uznapredovala u odnosu na 1960. godinu. Naravno,rizik je uvek tu,ali je i pouzdanost daleko veca.

Sto se tice logickog programiranja to je u redu. A "biser" se nije desio zbog kompajliranja Cobola ili Fortrana jer njihovi programeri nisu bili toliki paceri da naprave softversku petlju, vec je razlog bio kao sto sam rekao hardwerske prirode. Inace bile su dve paralelne masine koje su radile istu stvar, pa ako jedna zataji automatski se prebacuje na drugu i tako je otkriven problem...naravno posle tri meseca provera.
 
marlon:
Sto se tice logickog programiranja to je u redu. A "biser" se nije desio zbog kompajliranja Cobola ili Fortrana jer njihovi programeri nisu bili toliki paceri da naprave softversku petlju, vec je razlog bio kao sto sam rekao hardwerske prirode. Inace bile su dve paralelne masine koje su radile istu stvar, pa ako jedna zataji automatski se prebacuje na drugu i tako je otkriven problem...naravno posle tri meseca provera.

Interesantno je to da pentagon koji godisnje spiska kolicinu novca koji je veci od godisnjeg budzeta nekih drzava, dopusti sebi luksuz tipa "komponenta made in china". Ko zna. Ali u svakom slucaju ja imam Commodore64 koji je jos uvek ispravan, a hard disk sam menjao ove godine dva puta. Ali ko zna. Ok, vestacka inteligencija moze da zabrlja (greska coveka ili opreme).
 
IX:
Interesantno je to da pentagon koji godisnje spiska kolicinu novca koji je veci od godisnjeg budzeta nekih drzava, dopusti sebi luksuz tipa "komponenta made in china". Ko zna. Ali u svakom slucaju ja imam Commodore64 koji je jos uvek ispravan, a hard disk sam menjao ove godine dva puta. Ali ko zna. Ok, vestacka inteligencija moze da zabrlja (greska coveka ili opreme).


:grin: :grin: :grin: Tad su komponente bile Made in USA by Motorola Semiconductor Co. Komponenta je bila ispravna, bio je hladan lem u pitanju. Inace danas sve vodece svetske informacione kompanije koje razvijaju hardware: IBM, Apple, SGI, HP imaju ogromne pogone u Kini zbog jeftine radne snage. Inace komercijalne masine nisu nista losije nego one proizvedene u EU ili USA, stvar je samo u kontroli kvaliteta.
 
Ok,narode. Ajde da batalimo 1960. jer vecina nas tada nije bila ni u petogodisnjem planu i programu nasih matoraca. Interesuju me vasa misljenja kako bi recimo vestacka inteligencija postala svesna sama sebe? Zbog cega? Koja bi bila njena reakcija? Batalite HAL-a, T - 1000 (i hibride) i Dzosuu (retardirani kompjuter iz filma War Games).
 
mislim da je najvaznije da kad je u planu da se stvori veshtachka inteligencija,veoma vazno da se i privedu drastichne mere da bi se ta vi drzala u uzdama,to jest da se napravi plan B koji tje sluziti ako sluchajno vi ode van kontrole...npr da se jednim dugmetom moze iskljuchiti mashina ili shta to vetj mora biti.
 
Hah. A da niste malo otisli u levo skretanje? Samo Ameri mogu biti tolik debilni da oko main switch-a postave turete sa chaingunovima,bacacima plamena, raketama, minska polja, bodljikavu zicu... U stvarnosti sve je mnogo lakse. Ipak nije svako od nas Stalone da prezivi rafal iz kalasa u glavu. :)
 
Штета што овај говор нема превод на српски.
Мада не волим да постављам ствари које нису на српском ово ипак заслужује, надам се да ће некопревести овај говор,вреди труда.
За сад у опцијама за преводе има аутоматски превод који може прилично да помогне у разумевању ако ми верујете да ово вреди погледати и разумети

 

Back
Top