Органско гајење биљака без пестицида, прихрана и заштита.. здраво и без отрова

Не верујем да би могло да шкоди, мада кокошије ђубриво важи за "агресивније" па не би можда требало да претерујеш са количином. Питај у апотеци свака има по стручњака. Кад смо већ код ове теме читао сам на више сајтова да је изузетно добро ставити главе од свеже рибе у јаму. Дакле уместо у смеће ставите на корисније место.

http://www.raiseyourgarden.com/home/biggest-best-tomatoes-using-fish-heads-aspirin-water-tubes
 
Ljudi...je l ima neko čeri paradajz na terasi u saksiji?

Ja sam iz zezanja posadio pre 20-ak dana, ne seme, već je imao 2-3 ploda. Sada ima preko 10! Sad svaki dan formira plodove..

Kako sad, je l treba da vežem, da ide uvis ili šta... i kad se obere, da li ponovo cveta i daje plodove u sezoni? Kako to ide.. :)
 
Ljudi...je l ima neko čeri paradajz na terasi u saksiji?

Ja sam iz zezanja posadio pre 20-ak dana, ne seme, već je imao 2-3 ploda. Sada ima preko 10! Sad svaki dan formira plodove..

Kako sad, je l treba da vežem, da ide uvis ili šta... i kad se obere, da li ponovo cveta i daje plodove u sezoni? Kako to ide.. :)

Z avisi od sorte.

Ima neke koje se vezuju, ali ima i neke koje rastu bez vezivanja.

U principu, ako je visok iznad 1 m. ili ako se stablo krivi - treba mu oslonac.

Plodovi se beru kada pocnu da crvene (i par dana se zamotaju u novine da dozru)

Plodovi treba da se stvaraju sve do mraza.

Kod zalivanja paziti da se ne okvasi lisce.
 
Z avisi od sorte.

Ima neke koje se vezuju, ali ima i neke koje rastu bez vezivanja.

U principu, ako je visok iznad 1 m. treba mu oslonac.

Plodovi se beru kada pocnu da crvene (i par dana se zamotaju u novine da dozru)

Plodovi treba da se stvaraju sve do mraza.

Kod zalivanja paziti da se ne okvasi lisce.

Prodavac mi je rekao da se ova sorta ne vezuje, ali pitam jer nemam apsolutno nikakva iskustva. Bilo mi je interesantno da probam,


Hvala mnogo, Blajbi :)
 
Prodavac mi je rekao da se ova sorta ne vezuje, ali pitam jer nemam apsolutno nikakva iskustva. Bilo mi je interesantno da probam,


Hvala mnogo, Blajbi :)

Sve sto te zanima iz poljoprivrede i oko nje mozes da me pitas. Ovde savete dajem besplatno. ;)

Moze i preko pp, jer ne verujem da nase velike politicare i istoricare mnogo zanima poljoprivreda.
 
Ljudi...je l ima neko čeri paradajz na terasi u saksiji?

Ja sam iz zezanja posadio pre 20-ak dana, ne seme, već je imao 2-3 ploda. Sada ima preko 10! Sad svaki dan formira plodove..

Kako sad, je l treba da vežem, da ide uvis ili šta... i kad se obere, da li ponovo cveta i daje plodove u sezoni? Kako to ide.. :)

Имао сам у башти прошле године чери жути и црвени. Нисам љубитељ тих минијатурних парадајза нити ми имају укус. Бар мени лично. Имам семена.. не требају ми. Ови жути рађају обилно метар висине са метар ширине.

- - - - - - - - - -

Z avisi od sorte.

Ima neke koje se vezuju, ali ima i neke koje rastu bez vezivanja.

U principu, ako je visok iznad 1 m. ili ako se stablo krivi - treba mu oslonac.

Plodovi se beru kada pocnu da crvene (i par dana se zamotaju u novine da dozru)

Plodovi treba da se stvaraju sve do mraza.

Kod zalivanja paziti da se ne okvasi lisce.

Парадајз воли више обилно заливање ређе, него чешће а мало. Малч око биљке је препоручљив. Термофилна биљка... Добро подноси сушу...

- - - - - - - - - -

Имао сам 200 садница парадајза много сорти таман пред садњу на отворено, јуче мајка посадила, све помешала... јао кад нисам излудео...
 
Да би се биљка сматрала органским ваљда постоји више фактора. Читао сам у неком часопису да кречење не служи само против паразита већ и одбрана лети против прегревања воћке.
 
Recimo da je to sa pregrevanjem tačno,.. donekle,.. Iz istog razloga je bolje da biljke koje se gaje leti, budu u belim posudama (valovčićima, saksijama,.. itd,). jer bela boja više odbija (svetlosni spektar) zračenja,.. a tamne površine se više greju ( može i primer sa automobilima na suncu).

Lako se utvrđuje koliko je biljka organski gajena. To rade instituti za poljoprivredu (ili za hortikulturu) i te analize nisu skupe,..

Alii, ono što je jako bitno u organskoj proizvodnji je izbor sortimenta,..
Velika je razlika u imunitetu biljaka ( msm na istorodne biljke), jer je trend selekcije poslednjih 50-ak godina bio:
. -Rodnost sorte (hibrida)
- Izgled (i čvrstina) ploda,.. da može duže vremena (do prodaje) da opstane i lepo izgleda,..
- Ranostasnost biljaka ili plodova ( jer "vreme je novac" i raniji proizvodi imaju bolju cenu
tačnije - selekcionari su mnoge prirodne osobine (genetske) podredili - OKU - tj. tržištu,..

,.. u toj "igri Bogova" (tj. novih tehnologija) se izgubio Imunitet, jer se takve biljke gaje uz puno hemije i dopunski (veštački) stvorenih uslova odgoja.,..
 
Poslednja izmena:
Radna grupa za za?titu ?ivotne sredine (EWG (Environmental Working Group)) objavila je listu "Dirty Dozen (Prljavih 12)" za 2017. godinu koja slu?i kao solidan podsjetnik da jo? uvijek imamo dosta posla kada je u pitanju či?ćenje prehrambenog sistema. Ove godine, godi?nji izvje?taj je utvrdio da je skoro 70% od 48 neorganskih uzoraka pozitivno na najmanje jedan pesticid. (U mnogim slučajevima, brojevi su bili mnogo veći.) I shvatite ovo: Jedan uzorak jagoda sadr?avao je 20 različitih ostataka pesticida.
Ostatak teksta i lista:
http://alternativnizivot.tk/index.php/clanci/46-lista-proizvoda-sa-najvise-pesticida
 
Organsko gajenje voća i povrća u zadnje vreme postaje sve popularnije kako kod potrošača tako i kod proizvođača. Puno stvari treba uraditi da bi mogli gajiti organsku hranu. Ljudi koji žive na selu i imaju bašte za svoje potrebe oni već gaje delimično organsku hranu jer ne koriste u tolikoj meri hemiju.
 

Back
Top