Zašto pas trči ukoso?

Thalasoma:
Stalno se pitam i nikako da shvatim zasto psi trce nekako ukoso, kao da im nije dobro "centriran trap"?
Koliko znam, ta pojava je prisutna samo kod pasa.
Zanimljivo pitanje! ;)
Ali, na žalost nemam odgovor. Jedino što si me podstakao na razmišljanje, te mi je palo na pamet da ne "zanose" baš svi psi... Rekla bih da su tome skloniji "lovci" (npr. irski seter baš upadljivo "vuče" na jednu stranu), mada pojma nemam od čega zavisi ni zašto se to dešava, niti sam uspela da nađem odgovor.
 
Ovakav hod se dogadja kada je ugao ramena praviji od ugla kuka (razl. u uglovanosti ramena i kukova). Pas se krece nekako ukoso da bi sprecio udaranje zanjih sapa o prednje.. tj. kada ima jaci potisak zadnjih od prednjih nogu.
 
Nisam 100% sigurna, ali rekla bih da je tvoj pas muzjak i da u toj cinjenici lezi objasnjenje za dizanje noge... ;)

Stvarno te interesuje zasto psi dizu nogu kad piske?
Tri su objasnjenja moguca:
1. Usmeravanjem mlaza urina na taj nacin pokrivaju se vertikalne povrsine, i tako miris urina duze traje (horizontalne povrsine brze upiju, odnosno tecnost "ode na dole")
2. Sto vise pas "dobaci" mlaz, deluje vece i onda je kao strashniji vlasnik teritorije/protivnik. Sigurno ste nekad videli kako se psi gotovo propinju na prste kada piske, ne bi li vise "dobacili" mlaz urina.
3. Na visim povrsinama je veca verovatnoca da je miris u dometu nosa, tj. manja sansa da ga neki pas koji tuda prolazi promasi.
 
pudlala:
Nisam 100% sigurna, ali rekla bih da je tvoj pas muzjak i da u toj cinjenici lezi objasnjenje za dizanje noge... ;)

Stvarno te interesuje zasto psi dizu nogu kad piske?
Tri su objasnjenja moguca:
1. Usmeravanjem mlaza urina na taj nacin pokrivaju se vertikalne povrsine, i tako miris urina duze traje (horizontalne povrsine brze upiju, odnosno tecnost "ode na dole")
2. Sto vise pas "dobaci" mlaz, deluje vece i onda je kao strashniji vlasnik teritorije/protivnik. Sigurno ste nekad videli kako se psi gotovo propinju na prste kada piske, ne bi li vise "dobacili" mlaz urina.
3. Na visim povrsinama je veca verovatnoca da je miris u dometu nosa, tj. manja sansa da ga neki pas koji tuda prolazi promasi.

ne, ne...
moj pas dize nogu kada vrsi veliku nuzdu... :wink:
to objasni... :lol:
 

Back
Top